Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

nieuczciwy elektryk pytanie co zrobić

humbogart 03 Cze 2018 23:02 2418 45
  • #1 03 Cze 2018 23:02
    humbogart
    Poziom 3  

Nie wiem czy dobrze wybrałem (pewnie źle). Musiałem przenieść licznik prądu w mieszkaniu. Elektryk przez telefon zapewniał mnie, że posiada wszystkie niezbędne uprawnienia. Po wykonanej pracy okazało się, że nie ma uprawnień dozoru bez których Tauron nie chce zaplombować licznika. Elektryk obiecał, że przyśle kogoś kto sprawdzi całość i podpisze formularz OST, ale oczywiście po dwóch dniach przestał odbierać telefony. Dodam, że nie miałem z nim podpisanej umowy, ale mam świadków jak wykonywał pracę a następnie pobrał zapłatę.
    Czy możecie poradzić co zrobić w takiej sytuacji.
    Będę bardzo zobowiązany.

0 29
  • Szkolenia SEP
  • #2 03 Cze 2018 23:11
    750kV
    Poziom 22  

Poszukać elektryka z ważnym świadectwem kwalifikacyjnym D (w zakresia dozoru). Sprawdzi i wystawi kwity.

0
  • #3 03 Cze 2018 23:21
    humbogart
    Poziom 3  

Dzięki za odpowiedź.
    Jak rozumiem nie ma żadnych sankcji dla elektryków, którzy podejmują się pracy, do której nie mają uprawnień?

0
  • #4 04 Cze 2018 07:46
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

humbogart napisał:
    Dzięki za odpowiedź.
    Jak rozumiem nie ma żadnych sankcji dla elektryków, którzy podejmują się pracy, do której nie mają uprawnień?

Świadectwo kwalifikacji należy sprawdzić przed wykonaniem pracy nie po.
    Tego że chcesz się upewnić co do kwalifikacji wykonawcy nie powinieneś się wstydzić - to powinno być normalną praktyką.

0
  • #5 04 Cze 2018 09:50
    humbogart
    Poziom 3  

Panie Mirosławie,
    rozumiem, że trzeba przed. Chociaż ja nawinie założyłem, że jeżeli ktoś się podejmuje tej pracy to ma wszelkie potrzebne papiery, zwłaszcza że trzy razy o to pytałem i za każdym razem miałem odpowiedź twierdzącą. Jak wsiada Pan do autobusu to nie biegnie Pan sprawdzić czy kierowca ma prawo jazdy, a samochód aktualne badania techniczne. Jeżeli człowiek nie posiada takich uprawnień, to może nie powinien tej pracy wykonywać. Wiem, że najlepiej znaleźć fachowca z uprawnieniami, który podpisze wszystko, ale to zapewne są dodatkowe koszty, których nie mam specjalnie zamiaru ponosić.

Sądząc z Pana odpowiedzi wynika, że taki człowiek bez odpowiednich uprawnień po prostu może sobie chodzić i wykonywać naprawy bez jakichkolwiek konsekwencji. Dodam, że na lewo bo oczywiście na rachunek też się nie mogę doczekać.

Pozdrawiam serdecznie

1
  • #6 04 Cze 2018 09:58
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.
    Jest wyjście z tej sytuacji - zagrozić "wykonawcy" zgłoszenie do urzędów tego faktu.
    Niech z własnej kieszeni doprowadzi sprawę do finału pokrywając koszty wynajęcia prawdziwego elektryka. Może to go czegoś nauczy.

2
  • Szkolenia SEP
  • #7 04 Cze 2018 10:01
    humbogart
    Poziom 3  

Dziękuję, jeszcze tylko proszę o info do jakiego urzędu można to zgłosić,
    Pozdrawiam

0
  • #8 04 Cze 2018 10:05
    Topolski Mirosław

To że tacy ludzie chodzą i robią naprawy wynika tylko z naiwności ludzi i później są tego konsekwencje i tak apropo kierowcy autobusu to zatrudnia go firma i to jej obowiązkiem jest zatrudnić kierowcę z aktualnym prawem jazdy.Tak samo jak zatrudniasz fachowca masz obowiązek :
    1)Sprawdzić jego kwalifikacje
    2) Sporządzić umowę
    3)Brak wypłaty jeśli praca nie została całkowicie wykonana

Niestety polak jest bardzo naiwny i stąd wychodzi wiele przykrych konsekwencji ( oszustwo na wnuczka, fałszywego policjant itd itp)
    Zaistniała sytuacja to ewidentnie Twoja wina ale może zasiegnąć opinii rzecznika praw i tam dowiedzieć się co dalej w tej sytuacji możesz zrobić i jakie masz szanse na pomyślne załatwienie sprawy.
    Możesz wysłac mu SMS-a że jeśli do tego i tego dnia nie wywiąże się ze zobowiązań sprawę zgłosisz w US itp.

0
  • #9 04 Cze 2018 10:05
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Sam kolega napisał, że na rachunek nie może się doczekać, to w pierwszej kolejności Urząd skarbowy.
    Tego większość nieuczciwych ludzi się boi.

0
  • #10 04 Cze 2018 10:10
    Radiokiller
    Poziom 29  

750kV napisał:
    Poszukać elektryka z ważnym świadectwem kwalifikacyjnym D (w zakresia dozoru). Sprawdzi i wystawi kwity.

i pobierze opłatę.
    Proponuję zwrócić się do Rzecznika Praw Konsumenta. Przy każdym Urzędzie Miasta takie stanowisko powinno być.

0
  • #11 04 Cze 2018 10:14
    robokop
    Moderator Samochody

Topolski Mirosław napisał:

Chyba sobie żartujesz. Do tego może jeszcze świadectwo ukończenia stosownej szkoły i referencje od poprzedniego pracodawcy. Świadectwo kwalifikacji w żadnym przypadku w obecnych czasach nie gwarantuje że jego posiadacz ma o czymkolwiek, jakiekolwiek pojęcie. Tym bardziej że skąd przeciętnemu zjadaczowi chleba wiedzieć, jakie konkretnie uprawnienia trzeba mieć żeby przenieść licznik?
    Rada jest teraz jedna - trzeba zapłacić frycowe temu, kto doprowadzi stan prawny i faktyczny do porządku. A z poprzednim fachurą - zażądać zwrotu kosztów, pod rygorem powiadomienia US i dodatkowo wszczęcia postępowania z np. art. 70KW.

1
  • #12 04 Cze 2018 10:34
    Topolski Mirosław

robokop napisał:

Chyba sobie żartujesz. Do tego może jeszcze świadectwo ukończenia stosownej szkoły i referencje od poprzedniego pracodawcy. Świadectwo kwalifikacji w żadnym przypadku w obecnych czasach nie gwarantuje że jego posiadacz ma o czymkolwiek, jakiekolwiek pojęcie. Tym bardziej że skąd przeciętnemu zjadaczowi chleba wiedzieć, jakie konkretnie uprawnienia trzeba mieć żeby przenieść licznik

Takich treści jako moderator nie powinieneś propagować na forum publicznym bo w ten sposób nawołujesz do łamania prawa a chyba dobrze wiesz kto w świetle tego prawa może ingerować w instalacje.
    Nadmienię i moze uzmysłowie Ci jedno: człowiek posiadający swiadectwo kwalifikacji odpowada za wykonanie danej pracy i ewentualne jej skutki natomiast zatrudniajacy osobę bez wymaganych dokumentów sam ponosi konsekwencje za wykonaną prace i ewentualne skutki wykonanej pracy ( bo zatrudnia osobe bez wymaganych kwalifikacji).

0
  • #13 04 Cze 2018 12:18
    robokop
    Moderator Samochody

Takich treści jako moderator nie powinieneś propagować na forum publicznym bo w ten sposób nawołujesz do łamania prawa a chyba dobrze wiesz kto w świetle tego prawa może ingerować w instalancje.
    Dobrze się czujesz? Jeszcze raz zapytam - skąd Kowalski ma wiedzieć, jakie uprawnienia są potrzebne do przeniesienia licznika? Idąc do lekarza też prosisz żeby pokazał świadectwo specjalizacji i indeks studencki z ocenami jakie miał w trakcie studiów?
    Nadmienię i moze uzmysłowie Ci jedno: człowiek posiadający swiadectwo kwalifikacji odpowada za wykonanie danej pracy i ewentualne jej skutki natomiast zatrudniajacy osobę bez wymaganych dokumentów sam ponosi konsekwencje za wykonaną prace i ewentualne skutki wykonanej pracy ( bo zatrudnia osobe bez wymaganych kwalifikacji).
    Nie zatrudnia - zatrudnia pracodawca, nie zlecający dzieło klient. Klient nie odpowiada za fuszęrę, która mu fachura odczynił. Zatrudniając ekipę do budowy domu będę teraz może sprawdzał każdemu z osobna od podstawowych badań lekarskich, poprzez specjalistyczne (np. wysokościowe) poprzez SEP do obsługi sprzętu elektrycznego, spawalnicze czy dopuszczenie UDT do obsługi wciągarki?

0
  • #14 04 Cze 2018 12:51
    750kV
    Poziom 22  

humbogart napisał:
    ... Po wykonanej pracy okazało się, że nie ma uprawnień dozoru bez których Tauron nie chce zaplombować licznika....

Nie wszyscy dostawcy wymagają do takiej pracy świadectwa z dozorem. Nie każdy elektryk musi wiedzieć, że akurat Tauron ma takie widzimisię.
    humbogart napisał:
    ... Dodam, że nie miałem z nim podpisanej umowy,....

Doradzanie w tym przypadku wizyty w Urzędzie Skarbowym, to doradzanie ,,strzału w kolano".

0
  • #15 04 Cze 2018 12:57
    simon71
    Poziom 19  

750kV napisał:

humbogart napisał:
    ... Dodam, że nie miałem z nim podpisanej umowy,....

Doradzanie w tym przypadku wizyty w Urzędzie Skarbowym, to doradzanie ,,strzału w kolano".

Nie ma w tym przypadku prawnego obowiązku zawierania umów pisemnych.
    Umowa była tylko, że ustna.
    Zleceniodawca nie ma powodu obawiać się US, bo nie ma względem niego żadnych obowiązków.

0
  • #16 04 Cze 2018 12:59
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.
    Kolego 750 kV, każda umowa, niezależnie od sposobu jej zawarcia, jest wiążąca dla obu stron.
    Proszę sobie to sprawdzić pod kątem obowiązującego prawa.

0
  • #17 04 Cze 2018 13:06
    robokop
    Moderator Samochody

750kV napisał:
    A to niby czemu? Ludzie, co z Wami dzisiaj?

0
  • #18 04 Cze 2018 13:46
    750kV
    Poziom 22  

simon71 napisał:

Umowa była tylko, że ustna...

Oczywiście! Taką (ustną) umową jest umowa między kupującym i sprzedającym, zawierana w każdym sklepie przy robieniu dowolnych zakupów. Dowodem tej umowy jest...paragon fiskalny lub rachunek.
    Czy Autor tematu ma takowy?
    Na podobnej zasadzie zawiera się umowę z przewoźnikiem. Dowodem jej zawarcia jest....skasowany bilet.

0
  • #19 04 Cze 2018 13:52
    767667
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 04 Cze 2018 13:52
    simon71
    Poziom 19  

750kV napisał:
    simon71 napisał:

Umowa była tylko, że ustna...

Oczywiście! Taką (ustną) umową jest umowa między kupującym i sprzedającym, zawierana w każdym sklepie przy robieniu dowolnych zakupów. Dowodem tej umowy jest...paragon fiskalny lub rachunek.
    Czy Autor tematu ma takowy?
    Na podobnej zasadzie zawiera się umowę z przewoźnikiem. Dowodem jej zawarcia jest....skasowany bilet.

Ale nie wiem o co w tym momencie Koledze chodzi?
    Nie ma umowy pisemnej, to może mieć problem z wyegzekwowaniem Umowy od Wykonawcy, ale jeśli chodzi o Urząd Skarbowy (a o tym przecież teraz dyskutujemy) to brak takiej umowy nie rodzi negatywnych skutków.

0
  • #22 04 Cze 2018 13:57
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Ale nie zaświadczył, bo nie ma pewności, że instalacja i podłączenie zostały wykonane prawidłowo.

0
  • #23 04 Cze 2018 13:58
    Topolski Mirosław

awow napisał:
    Z tego druku wynika, że właściciel też może zaświadczyć o prawidłowym stanie instalacji.

Przeczytaj dokładnie na jakiej podstawie , pod gwiazdką masz wyjaśnione.

0
  • #24 04 Cze 2018 14:16
    750kV
    Poziom 22  

simon71 napisał:

Ale nie wiem o co w tym momencie Koledze chodzi?
    Nie ma umowy pisemnej,...

Nie ma też jakiegokolwiek rachunku, paragonu, faktury, czyli dał kasę ,,pod stołem", czyli ,,na lewo".
    Łażenie z tym do U.S. jest raczej bezcelowe. O to mi chodzi.

0
  • #25 04 Cze 2018 14:36
    humbogart
    Poziom 3  

Nie ma rachunku. Ale jak Panu nie wydadzą rachunku za usługę ksero na 15 groszy to oznacza, że Pan na lewo kseruje? Bo moim zdaniem to jest właśnie temat dla Urzędu Skarbowego. Przy okazji: są świadkowie którzy byli przy tym jak ten "elektryk" wykonywał swoją pracę a potem wziął za nią pieniądze.

0
  • #27 04 Cze 2018 14:40
    awow
    Poziom 11  

awow napisał:
    Z tego druku wynika, że właściciel też może zaświadczyć o prawidłowym stanie instalacji.

Przeczytaj dokładnie na jakiej podstawie , pod gwiazdką masz wyjaśnione.

Wiem, czytałem. Chodzi o fakt, że jak chce wziąć odpowiedzialność, to może podpisać.

0
  • #28 04 Cze 2018 14:42
    humbogart
    Poziom 3  

Do Łukasz-O
    Zwyczajnie przez nieuwagę. Chociaż wydaje mi się, że pytanie powinno brzmieć: dlaczego człowiek, który zainkasował pieniądze nie wystawił automatycznie rachunku, tak jak to powinien zrobić?

Przepraszam, ale za chwilę dowiem się, że to moja wina.

0
  • #29 04 Cze 2018 14:43
    Topolski Mirosław

Do awow
    Czyli poświadczy nieprawdę, wiesz jakie konsekwencje grożą w razie "w"?

0
  • #30 04 Cze 2018 14:48
    VaM VampirE
    Poziom 17  

Dał kasę i jeśli może to potwierdzić, tyle wystarczy, umowa jest ustna, a obowiązkiem zleceniobiorcy jest wystawienie rachunku.
    Zleceniobiorca w tym przypadku, nie chce wystawić rachunku więc on "robi na lewo", bo jego obowiązkiem jest odprowadzić podatek za zarobione pieniądze.

Jak tak odwala fuchy, to US może się zainteresować, bo pewnie to nie jedyny przypadek, a potem uczciwie sobie doliczą daninę.
    Tak się składa że US to bardzo fajny urząd, jak się idzie z kimś na noże.
    O ile samemu nie ma się nic na sumieniu, to wszystkich krętaczy można przycisnąć, nawet dla własnej satysfakcji.

Ja jak coś zlecam i zleceniodawca odmawia wystawienia rachunku, to nie dostaje kasy.
    Jak informuje że niespecjalnie chce, kiedy pytam przed wykonaniem zlecenia, to z automatu biorę innego, nie będzie mi żaden dziad fuch odwalał.

Przy okazji zapytałbym na policji, czy gdzie tam jeszcze pasuje, by gościowi dowalić zgodnie z zasadami.

1