Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zamel ROP 07 podłączenie do instalacji schodowej.

04 Cze 2018 08:31 741 12
  • Poziom 6  
    Witam,

Z racji tego, iż nie mogę pociągnąć w ścianie kabla zakupiłem zestaw firmy Zamel ROP 07 plus włącznik RNK02. Chciałbym podpiąć to pod typowy włącznik schodowy. Proszę o pomoc jak mam połączyć kable.

W załączniku zdjęcie sterownika ROP07.

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Przecież masz wyraźny schemat, to co jeszcze oczekujesz.
    forsaken85 napisał:
    Chciałbym podpiąć to pod typowy włącznik schodowy.
    A co masz na myśli tak pisząc.
  • Poziom 6  
    Nie jestem z wykształcenia elektrykiem i nie chce spalić tego urządzenia bo tanie nie jest. Chce mieć możliwość włączania światła po obu stronach pomieszczenia. W związku z tym chce usunąć zwykły włącznik światła, a w jego miejsce zainstalować standardowy włącznik schodowy. Jego natomiast połączyć z ROP07 co pozwoli mi umieścić włącznik bezprzewodowy na drugim końcu pomieszczenia bez przeciągania kabli. ROP ma działać na zasadzie włącznika schodowego.
    Załączam schemat jak ja to widzę. Proszę o sprawdzenie.
  • Poziom 42  
    forsaken85 napisał:
    chce usunąć zwykły włącznik światła, a w jego miejsce zainstalować standardowy włącznik schodowy. Jego natomiast połączyć z ROP07 co pozwoli mi umieścić włącznik bezprzewodowy na drugim końcu pomieszczenia bez przeciągania kabli
    To się tak nie uda, bo do sterowania ROP 07 trzeba użyć przycisków "światło"(podobne do dzwonkowych), a te muszą być podłączone do górnych zacisków w tym urządzeniu, wobec tego z obu stron pomieszczenia trzeba mieć po dwa przewody w puszcze.
  • Poziom 6  
    Nad włącznikiem który obecnie steruje światłem jest puszka w której jest cały prąd dla oświetlenia. Pomysł jest taki żeby koło niej umieścić ROP i pociągnąć kable do włącznika schodowego który jest 50 cm niżej. Zgodnie ze schematem w zał. Z góry przepraszam za jakość schematów.
  • Poziom 42  
    Wyłączniki bezprzewodowe maja 2 stany - wyłączony, lub załączony, a do sterowania ROP 07 potrzebujesz tylko impulsu, czyli na chwilkę podania sygnału załączenia.
  • Poziom 6  
    W takim razie nie ma możliwości łączeni rop i zwykłych włączników?
    Jeśli tak to jak zrobić, aby mieć dwa włączniki w pokoju? Dokupić drugi RNK 02?
    Obsłuży on dwa włączniki RNK?
  • Poziom 42  
    forsaken85 napisał:
    W takim razie nie ma możliwości łączeni rop i zwykłych włączników?
    Wyraźnie napisałem, że do sterowania ROP 07 potrzebujesz 2 przycisków światło zamontowanych na obu końcach pomieszczenia. RNK 02 do tego się nie nadają.
  • Poziom 6  
    To może inaczej. Konsultowałem się telefonicznie z firmą Zamel.
    I tak mi doradzili:

Zostawiam zwykły włącznik i podpinam go do ROP 07 do IN 1.
    ROP dostaje z sieci L N i z niego out 1 idzie do lampy. ROP oczywiście sterowany za pomocą RNK 02.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    forsaken85 napisał:
    jest puszka w której jest cały prąd dla oświetlenia.

W tej puszcze montujesz ROP7. Podłączasz jak na schemacie L do L; N do N. Przewód idący do żarówki (na sufit) podłączasz jedną żyłę (najlepiej niebieską) do N drugą pod zacisk OUT1.
    Przewód idący do wyłącznika jedną żyłę do L drugą pod zacisk IN1. W miejsce wyłącznika montujesz przycisk dzwonkowy. Pozostaje zaprogramować nadajnik i odbiornik.
    Jedno naciśnięcie przycisku powoduje zapalenie światła kolejne zgaszenie
  • Poziom 6  
    Ok rozumiem. Wszystko ładnie opisane.
    Dziękuję bardzo.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    forsaken85 napisał:
    Zostawiam zwykły włącznik

Rzeczywiście w opisie jest zaznaczone, że ROP7 obsługuje wyłączniki bistabilne. Jednak nie wiem jak to będzie działało. Możesz spróbować - wyłacznik bistabilny (zwykły) przecież masz.
  • Poziom 6  
    Urządzanie podłączone zgodnie z instrukcją użytkownika kj1 działa poprawnie.