Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rigol wprowadza nowy oscyloskop z autorskim przetwornikiem 10GSa/s : DS7000

NDN Warszawa 12 Cze 2018 21:26 6918 58
  • #31 12 Cze 2018 21:26
    electro
    Poziom 17  

leonow32 napisał:
    W niektórych byle dekoder RS232 kosztuje >500 EUR, więc sorry, ale chyba ktoś tu oszalał z cenami za licencje.

A do tego ten dekoder, np. w 1000Z to zabawka z którą nie wiele można zrobić(przynajmniej przy większej ilości danych), a już na pewno nie warto za to płacić, lepiej odłożyć na porządny analizator;). Jedyny plus to działanie w trybie "na żywo", a nie rejestracja/analiza, mi to akurat bardzo to się przydaje do rozpracowywania nieznanych transmisji. Nie wiem czy jest to stosowane w oscyloskopach ale fajne było by połaczenie oscyloskopu jako rejestratora, a sterowanie i obrabianie danych realizować już na komputerze.

• #32 12 Cze 2018 23:02
    max-bit
    Poziom 24  

To nie tylko bolączka Rigola
    Producenci wychodzą z założenia że oni nie rozwijają spec oprogramowania.
    A zaawansowany użytkownik użyje czegoś specjalistycznego np LabView etc...

• #35 13 Cze 2018 10:06
    zgierzman
    Poziom 18  

leonow32 napisał:
    No cóż, czekałem do północy na premierę i nic :)

Jak to nic, skoro jednak coś:
    https://ndn.com.pl/pl/oscyloskopy-cyfrowe/423...16-kanalowy-analizator-stanow-logicznych.html
    Wisiało już wczoraj, nie wiem czy nie wcześniej...

Coś słabo szukacie koledzy... ;-)

• #37 13 Cze 2018 16:08
    zgierzman
    Poziom 18  

max-bit napisał:
    No jeszcze musze szukać nowości ...

Reklamy we flashu błyskające po oczach to raczej dla detalicznego odbiorcy. Hobbysty. Może kupi pod wpływem impulsu.
    Jeżeli ktoś szuka oscyloskopu do pracy, o konkretnych parametrach i niebagatelnej cenie, to i tak użyje wyszukiwarki.
    Niewielu jest chyba ludzi gotowych wydać równowartość przyzwoitego, choć używanego, samochodu tylko dlatego, że wieczorami bawi się w elektronikę, a na pierwszej stronie witryny wpadła mu w oko zajawka o nowince.

• #38 14 Cze 2018 07:42
    leonow32

Poziom 30  

zgierzman napisał:
    max-bit napisał:
    No jeszcze musze szukać nowości ...

Reklamy we flashu błyskające po oczach to raczej dla detalicznego odbiorcy. Hobbysty. Może kupi pod wpływem impulsu.
    Jeżeli ktoś szuka oscyloskopu do pracy, o konkretnych parametrach i niebagatelnej cenie, to i tak użyje wyszukiwarki.

Kolega chyba nie wie co mówi. Najpierw NDN zrobił tu zajawkę wielkiej premiery, a teraz cisza. Wszyscy się spodziewali jakichś filmów i recenzji (chociażby jak w przypadku RTB2004 https://www.youtube.com/watch?v=BlsPaAF6Zuk) skoro to pierwszy nowy oscyloskop Rigola od kilku lat, a tu nic. Reklama jest dźwignią handlu i nie ma znaczenia czy to rynek profesjonalny czy amatorski i klient nie kupi towaru, jeśli nie będzie o nim wiedział. Na rigol.com.pl do dziś nie ma słowa o serii 7000, a na ndn.com.pl jest tylko mały boxik pod menu, który prowadzi do informacji, o których wiedzieliśmy już przed premierą. W dodatku wciąż nie ma cennika wszystkich modeli i opcji. Uważasz, że profesjonalista wyda 40000 PLN netto na podstawie tak zaprezentowanej oferty?

Z tego co wiem szef już zamówił RTB2004, więc nowego Rigola i tak nie kupimy, ale jakby NDN chciał trochę nagłośnić temat to mogę wypożyczyć ten sprzęt, napisać recenzje i wrzucić na moją stronę oraz elektrodę.

• #39 14 Cze 2018 20:21
    TechEkspert
    Redaktor

To jest bardzo dobry pomysł, mając praktyczną wiedzę oraz RTB2004 możesz przygotować ciekawą recenzję/test/porównanie i skonfrontować ją w dyskusji, która pojawi się w temacie.

Pytanie czy @NDN Warszawa mógłby udostępnić Ci sprzęt do testu.

• #40 16 Cze 2018 18:10
    zgierzman
    Poziom 18  

leonow32 napisał:
    Najpierw NDN zrobił tu zajawkę wielkiej premiery, a teraz cisza. Wszyscy się spodziewali jakichś filmów i recenzji

Zaraz, zaraz, jakiej wielkiej premiery? Niczego takiego nie obiecywali. Napisali "Premiera : 12 czerwca - wtedy przedstawimy więcej szczegółowych danych wraz z cenami" i tak się stało. Pojawił się w ofercie oscyloskop z ceną i (zapewne) obszerniejszą tabelką danych technicznych. Co zapowiedzieli, to zrobili.

A że użytkownicy spodziewali się fajerwerków...

Poza tym, w rzetelne recenzje przedstawiane przez byle sprzedawcę raczej nie wierzę.
    Nie wydaje mi się, żeby sprzedawca czegokolwiek (pralki, samochodu czy oscyloskopu) uczciwie napisał: sprzęt ma kilka niedoróbek, może kolejne wersje to naprawią, kilka funkcji nie działa tak jak powinno, a program wiesza się od czasu do czasu.
    Już bardziej wiarygodny jest brak recenzji.

Raczej szukałbym opinii na niezależnych forach.

A na koniec - kupowanie tak skomplikowanego produktu zaraz po premierze, to jednak ryzyko.
    W sofcie na pewno jest sporo bugów, które pewnie znikną po kolejnych upgade'ach , ale i w hardware może być coś do poprawki. I dopiero płyta główna rev. 1.78 będzie OK.

leonow32 napisał:
    Na rigol.com.pl do dziś nie ma słowa o serii 7000, a na ndn.com.pl jest tylko mały boxik pod menu

W nawiązaniu do powyższej tezy, na miejscu dystrybutorów też bym się na razie za bardzo nie przechwalał tym sprzętem. Rzetelny dystrybutor pewnie wie, że jest to późna wersja beta, która poszła do ludzi. Producent pomyślał: "sypną się skargi, będziemy radzić". Ale dlaczego dystrybutor ma brać za to w skórę?
    Bo jak ktoś znajdzie wadę w sprzęcie, to nie zgłosi się z pretensjami do Rigola, tylko do NDN.

• #41 17 Cze 2018 10:01
    max-bit
    Poziom 24  

NDN niech robi co chce w sumie ich biznes.
    Chcą sprzedawać to ... nie chcą to ... nie.

Uważam że ten Rigol to może być taka wersja beta ja nie mówię że to zły oscyloskop ale to wg mnie produkt testowy.
    Ja bym się wstrzymał z jego zakupem niech to się przegryzie pojawią sie nie zależne testy (na YT)
    I będziemy widzieć co może a co nie.
    Wtopy nie tylko pojawiają się firmom chińskim.
    Łatwo jest wydać kilka tyś $ a później e... a...

Dodano po 2 [godziny] 20 [minuty]:

No to YT już troszkę pokazuje :
    - Pomiar Czasu narastania

Link

Wynik 700ps czyli OK na to pasmo
    - troszkę szerszy przegląd

Link

I cały przegląd filmików

Link

• #42 17 Cze 2018 10:41
    TechEkspert
    Redaktor
  • #44 24 Cze 2018 14:18
    AGrodecki
    Poziom 14  

Najprościej to kupić jakiś starszy generator pikosekundowy HP albo Tektronixa, z czasem narastania kilkadziesiąt pikosekund. Tyle że to zdecydowanie nie rozwiązuje problemu do końca. Generacja "ładnych" szybkich impulsów to bardzo poważny problem techniczny. Podobnie złącza, okablowanie. Tego się za parę $ opędzić nie da. Dobre złącza i kable, po przejściu przez które sygnał wychodzi bez większych zniekształceń, kosztują mnóstwo pieniędzy.
    Producenci oscyloskopów rzucają na prawo i lewo gigasamplami i megahercami niczym producenci dziadowskich komórek i kompaktów megapikselami. Tymczasem zrobienie wysokiej klasy oscyloskopu próbkującego na pasmo już powyżej 300-500MHz, nie wspominając nawet GHz było i nadal jest takim samym problemem z uwagi na kosztowne w wykonaniu precyzyjne analogowo, materiałowo i mechanicznie frontendy. To musi kosztować i tego się praktycznie nie da DOBRZE zrobić na ogólnie dostępnych tanich częściach.
    Taki oscyloskop kosztował tysiące dolarów 20 lat temu i nadal kosztuje tysiące dolarów. Mimo że faktycznie staniał, bo dolar ma obecnie 1/3 wartości, to nadal nie jest to kilka tysięcy złotych. Chyba że weźmiemy jakiś amatorski sprzęt o miernych parametrach, dla "elektronicznego ludu" który nigdy nie będzie w stanie zweryfikować jego parametrów. Bo oscyloskop to zdecydowanie nie tylko pasmo. I nie współczesne wodotryski w stylu atrakcyjnej prezentacji i nawału automatycznych funkcji. Oscyloskop to uniwersalny przyrząd pomiarowy i ma mnóstwo parametrów bardzo istotnych.
    Bawiłem się jakimś wysokim Rigolem kilka miesięcy temu i w ciągu dosłownie minut uznałem że to zabawka niewarta uwagi. Pomijając fakt, że bez problemu wprowadziłem go w stan bzdur na ekranie, co jest kwestią softu.
    Jedyną zaletą współczesnych oscyloskopów jest ich bardzo mała głębokość i duże pamięci próbek (co w zasadzie powinno być domena analizatorów stanów). Poza tym zalet brak. Starsze oscyloskopy "cyfrowe" HP i TEK dostępne obecnie za bardzo niewielkie pieniądze (~1000$) na giełdach, biją jakością pomiarową rigolopodobny sprzęt na głowę.

• #45 24 Cze 2018 15:41
    max-bit
    Poziom 24  

Takie generatory firmowe pikosekundowe też nie są tanie
    A i nie tak dostępne.... w sumie tylko ebay.
    Ten jest prosty ma czas narastania 250ps więc do oscy 1GHz jak najbardziej wystarcza.
    Ja go też testuje do pomiarów kabli jak się się jak to robić to problemu nie ma.
    Co do oscyloskopów, np Rigola jak się wie jak działa i jakie błędy jest w stanie pokazać (ewentualnie) to problemu nie ma.
    Po za tym nie ma co narzekać te oscyloskopy nie są takie złe.
    Druga kwestia to zastosowanie.
    Mam Teki sprzed lat i Rigola miałem też inne, jakoś nie uważam aby te Rigole były jakieś złe.
    No chyba że ktoś potrzebuje oscy z pasmem 10 G a to tak ....
    Ale większość amatorów elektroniki czy nawet średnio zaawansowanych użytkowników zawodowych nie potrzebuje oscy z pasmami GHz-cowymi.
    Tak naprawdę GHz oscy to dziś zastosowanie bardzo specyficzne znawcy wiedzą jakie.

I jeszcze jedno w sumie dobrze że są takie firmy jak Rigol biją producentów po głowie do niedawna oscy Tek czy innych firm kosztowały wiadomo ile ceny Rigoli trochę sprowadziły ich na ziemię.
    Oczywiście sobie należy zdawać sprawę że Oscyloskop to nie TV więc jego cena ze względu na niewielki rynek zawsze będzie wysoka po prostu sprzedaż jest jaka jest. A stworzenie dobrego urządzenia pomiarowego no cóż nie jest tanie.
    Widać i tutaj po cenach choć jak wiemy specyfika zarobku firm jest czasem co najmniej ciekawa bo jeśli ten sam oscyloskop 100MHz a ten sam 500MHz (gdzie ten pierwszy programowo ma ograniczone pasmo) i ten drugi wali cenę x np 3 to czasem jest to dziwne.

I ostatnia sprawa oscyloskopy z niskiej i średniej półki produkowane są dziś wiadomo gdzie ... czesto na tej samej linii co innych chińskich producentów. Dopiero oscy z najwyższej półki (a i to dziś już nie zawsze) są w macierzystych zakładach.
    Dziś z tego co wiem oscy z najwyższej półki w USA to chyba jeszcze robi LeCroy.
    Reszta się przeniosła na rynki azjatycki.
    Ale co się dziwić, najnowsze (podobno) technologie w produkcji IC już nie są w stanach, jak Intel ma problemy z 10nm to TSMC podobno już uruchamia na masową skalę produkcję w 7nm.
    Można teraz sobie zadać pytanie czy USA to jeszcze naprawdę debeściaki ?
    Być może jak to mawiają internety po woli wiodącą potęgą staje się Chiny.

• #46 24 Cze 2018 16:30
    AGrodecki
    Poziom 14  

Wszystko co atrakcyjne jest tylko na eBay i to w USA albo w Izraelu. Bo to co można kupić w Europie, to żal ściska, taka tu pustynia inżyniersko-elektroniczno-rozwojowa. A na alle.. to już tylko meteoryty czasem spadają.
    Po raz kolejny powtarzam, że pasmo to nie wszystko. Bardzo ważna jest dynamika. I to nie ta rozumiana rozdzielczością przetwornika, tylko o dynamikę analogową frontendu chodzi. Czyli jak bardzo da się wyciągnąć na ekran mały fragmencik przebiegu bez utraty rozdzielczości obrazu. Niezmiernie ważne są także zniekształcenia i przesunięcia fazowe bezwzględne oraz międzykanałowe.
    Amatorowi elektroniki wystarczy oscyloskop dowolny. Bardziej zaawansowanym przyda się taki z pasmem 100MHz, byle uczciwym. mało kto w takim kraju jak Polska będzie potrzebował oscyloskopu 500MHz. Jeszcze oby tylko było go stać na osprzęt do niego. A powyżej to już w ogóle niemalże tylko praca naukowo koncepcyjne, bo w technice są bardziej przydatne w tym pasmie inne urządzenia, jak analizatory impedancji, sieci i widma.
    Ten Twój generator na lawinowcu, to bardziej taka zabawka edukacyjna. Daje informacje wstępne, owszem. A jakie ma parametry faktycznie (czas narastania i kształt impulsu, stabilność), to musiałbyś najpierw zmierzyć czymś KONKRETNYM. Sensowny generator zbocza da się zrobić dopiero na diodzie tunelowej. Dopiero czymś takim można robić sensowne pomiary. Bo przyrząd pomiarowy musi mieć parametry o rząd lepsze od badanego, żeby to miało sens. Od tej zasady wyjątki robi się tylko na granicy fizyki. Tak więc, aby porównywać oscyloskopy i twierdzić że jest albo nie jest o.k., najpierw musiałbyś mieć właściwe narzędzie.

• #47 24 Cze 2018 16:38
    max-bit
    Poziom 24  

Co do generatora OK zabawka ale prosta i tania. Dla większości wystarczająca.
    A to zaproponuj coś innego, ja mam osobiście coś innego ale tutaj to był by HighTech dla większości nie zrozumiały (RiseTime 30ps) pewnie to jeszcze nie są najlepsze ... ale.... (i nie jest na lawinowcu ale na czymś innym) to generuje wg ciebie sensowny impuls ale koszt jest dla większości raczej troszkę "kosmiczny"

Dynamika ... hmmm owszem ale cały system jest tak silny jak najsłabsze ogniwo.
    Co z tego że będziesz miał super wzm wejściowy jak spaprze to wszytko ADC.
    Jak sam widzisz nie obracamy tu się w sprzecię pomiarowym za xxk $ (lub zł)
    Nawet oscy za 1000$ to są już po prostu złomiki pewnie czasem lepsze od nie jednego chinola ale za 1000$ to ciezko kupić coś sensownego w dobrej cenie (i nie naprawianego na kolanie), choć nie powiem czasem w tej okolicy można coś upolować ale to kupa szczęścia.

• #48 24 Cze 2018 17:11
    AGrodecki
    Poziom 14  

Jak się jest inżynierem elektronikiem prawdziwym a nie tylko takim który sam się za takiego uważa, to z tego co jest na eBay za niewielkie dolary można sobie skompletować czy posklecać urządzenia tzw "proste" o naprawdę dobrych parametrach. Kiedyś pamiętam kupiłem jakąś wkładkę Tektronixa o czasie narastania <25ps za coś koło 30 dolarów.
    Nic nie zaproponuję dla radioamatorów, bo wiem że bez dostępu do wysokiej klasy sprzętu i bez odpowiednich umiejętności i wiedzy (której obecnie w Polsce już od lat nie można w ŻADNEJ szkole nabyć), nie ma co marzyc o sprzęcie o dobrych i wiarygodnych parametrach metrologicznych.
    Ja tam nie mam ciśnienia na sprzęt i chwalenie się nim. Mimo że stać mnie na dosłownie dowolny sprzęt, używam tego który mam i nie będę tego zmieniał, bo nie widzę sensu wyrzucania w błoto kasy na współczesną padlinę, w której coraz więcej pustych cyferek, tandetnych materiałów, półśrodków i niedociągnięć. A jeśli szukam czegoś kolejnego, to także przede wszystkim wśród sprzętu z demobilu, wysokiej klasy. Bo to nie jest stary rzęch "VW w tedeiku" który zaraz będzie wart tyle ile waży; to nadal ma i będzie miało parametry, i prawdopodobnie mnie przeżyje. Dopiero gdy sprzęt nowej generacji oferuje coś naprawdę atrakcyjnego metrologicznie, wart jest uwagi. Ale wówczas taki zakup musi mieć ekonomiczne uzasadnienie. Nie wiem ile musiałbym mieć dochodu na czysto miesięcznie, żeby nabyć bardzo okresowo potrzebny oscyloskop za 50 tysięcy zł. Myślę że co najmniej 250 tysięcy :) No ale ja mam raczej niestandardowe podejście do finansów. Skoro ludzie 1/4 życia poświęcają na wieczne spłacanie samochodu, to pewnie i znajdą się tacy radioamatorzy, którzy uciułają na oscyloskop za 20 tysięcy i będą potrafili to uzasadnić :)
    Dla mnie ważne jest. żeby sprzęt był dobrej klasy i różnorodny. Nowy być nie musi. Im taniej, tym lepiej, co oczywiste, ale jakość pomiarowa jest zawsze kryterium nr 1. Ważne, żebym miał przyrząd do wszystkiego, czyli wszelakie sprzęty potencjalnie potrzebne muszą być na stołach.

• #49 24 Cze 2018 17:28
    tplewa
    Poziom 37  

AGrodecki napisał:
    Jak się jest inżynierem elektronikiem prawdziwym a nie tylko takim który sam się za takiego uważa, to z tego co jest na eBay za niewielkie dolary można sobie skompletować czy posklecać urządzenia tzw "proste" o naprawdę dobrych parametrach.

No z tym eBay to się nie zgodzę... chyba że się nie ma co robić i ciągle go śledzi jak to robią osoby które zarabiają na używanym sprzęcie. Najczęściej czy to na eBay czy na Alledrogo można owszem spotkać używany sprzęt, jednak dość często w absurdalnych cenach...

Ot co by nie być gołosłownym Tek TDS210 za "niecałe" 600$
    https://www.ebay.com/itm/1pc-used-TDS210/142772079032

Czy choć by moduł do takiego oscyloskopu bagatela za jedyne 400$ (kiedyś takiego modułu długo szukałem w rozsądnej kasie niestety bezskutecznie):

https://www.ebay.com/itm/TEKTRONIX-TDS2MM-COM...TENSION-MODULE-FOR-TDS210-TDS220/263063550196

Generalnie z tych powodów wydałem dość sporo na oscyloskop ;) choć patrząc na ceny z eBay wcale nie tak drogo :D

• #50 24 Cze 2018 17:41
    max-bit
    Poziom 24  

Pan AG miał szczeście i może coś kiedyś kupił.
    Pewnie ja mówię czasem się uda... ale nikt nie będzie slepił przed ebayem dniami i szukał....
    To nawet żadna sztuka:
    Link
    35$ czyli niewiele więcej ...

• #51 24 Cze 2018 19:20
    AGrodecki
    Poziom 14  

To co pokazujesz, to jest głowica próbkująca. Ani oscyloskop, ani generator. Tylko część do konkretnej rodziny modeli.
    Bardziej tutaj: https://www.ebay.pl/sch/i.html?_odkw=pulse+ge...l1313&_nkw=pulse+generator+head&_sacat=181939
    TDS210 to raczej w kategorii sprzętów "pierwszego kontaktu". Mam na myśli bardziej HP z różnych serii 54xxx na przykład. Od modeli klasy amatorskiej do profesjonalnej. Są to sprzęty zacne niezmiernie. I mają poważne parametry oraz funkcje. Rezygnacja HP z produkcji sprzętu pomiarowego była moim zdaniem największa stratą dla światowej elektroniki wszechczasów.
    https://www.ebay.pl/sch/i.html?_odkw=hp+oscil...w=hp+oscilloscope+-parts+-board&_sacat=181939
    eBay nie śledzę. Tych aukcji jest bardzo dużo. Czasami w wolnej chwili sobie przeglądam i czasami kupuję jak coś mi w oko wpadnie. Padliny zdezelowanej nie kupuję. Po zdjęciach widać stan wyeksploatowania. Przekrój jest ogromny i nie ma tu żadnej sprzeczności w twierdzeniu że na eBay jest sprzęt niezmiernie wartościowy i jednocześnie mnóstwo szrotu.
    Handlarzy coraz mniej. Starszy tani sprzęt jest wykupywany głównie przez złomiarzy którzy to mielą na złoto. Dlatego tak szybko ubywa starszych sprzętów, nisko wycenianych, głównie analogów i uszkodzonych, które od złota w środku aż kapały. I były absolutnie niezniszczalne. Za to miały grzech śmiertelny - nie miały LCD :) A parametry były w nich takie, jakie dziś najwyższa półka cyfrowa ma. Kiedyś miałem taki analizator widma, który miał S/N lepszy od wszystkich pozostałych jakie miałem kiedykolwiek później.
    Co do oscyloskopów, to sprzęty z wielogigahercowym pasmem robiono już w epoce przedtranzystorowej. Zaś sprzęty cyfrowe (próbkujące) też było od zawsze od kiedy technika cyfrowa istnieje. Bo rzecz w tym, żeby wiedzieć jak ta zrobić. Zdobycz ostatnich lat to tylko duże kolorowe ekrany, wielkie pamięci próbek i złącza USB :) Cała reszta to tylko miniaturyzacja tego co było już wcześniej, czasami bardzo dawno.

• #52 24 Cze 2018 19:37
    tplewa
    Poziom 37  

Powiedzmy sobie tak długo śledziłem eBay zanim zmieniłem oscyloskop. W sumie doszedłem do wniosku że życia mi braknie i niestety trzeba szukać czegoś nowszego... Bo albo były totalne szroty gdzie po zdjęciach było już widać (a nie miałem zbytnio czasu na renowacje), albo jakieś w abstrakcyjnych cenach. Do tego w jakim jest stanie kupując na eBay to się człowiek dowiaduje jak sprzęt przyjdzie i tutaj można się zdziwić. Owszem czasem się coś trafi ale trzeba mieć wybitne szczęście lub być osobą która zajmuje się naprawianiem takiego sprzętu...

TDS210 podałem jako przykład - oddałem akurat taki do klubu krótkofalowców, ale chciałem kupić kiedyś jak wspomniałem taki moduł i nigdy nie udało mi się spotkać w jakiejś normalnej cenie (przez co kojarzyłem absurdalne ceny między innymi tego modelu, ale i innych starszych analogów).

Odnośnie HP to jako tako zmieniło się logo czyli między innymi HP -> Agilent -> obecnie Keysight akurat mam DSOX 3054...

Obecnie znowu szukam analizatora widma z tracking generatorem (do około 3GHz) i zapewne zakończy się podobnie bo jak jest coś ciekawego na ebay to osoba upadła na głowę z ceną - tutaj pozostanie akurat zapewne Rigol... Natomiast nie wydam dużej kasy na kupowanie kota w worku z eBay... bo o ile mogę sobie wydać parę stówek na jakieś zabawy i kupowanie sprzętu od chinoli do testów to kwoty licznej w tysiącach euro na kupno sprzętu już nie będę ryzykował...

Zresztą nie oszukujmy się ludzie to nie idioci, jak ktoś ma starszy sprzęt dobrze działający o przyzwoitych parametrach to się go chętnie nie pozbywa... Natomiast aby kupić sprzęt bezpośrednio od firm które wymieniają sprzęt na nowszy to trzeba mieć dobre dojścia bo tam jest za zwyczaj spora kolejka handlarzy... Mi się tak udało z DSOX3054 - ale to tylko ze względu że z jedną firmą miałem bardzo dobre układy i udało się przechwycić...

• #53 24 Cze 2018 19:49
    max-bit
    Poziom 24  

HP nie zrezygnował z produkcji sprzętu pomiarowego.
    Tylko wydzielił i zmienił nazwę nawet 2 razy.
    Dla mnie jest zagadką dlaczego akurat sprzęt pomiarowy zaczął nazwę zmieniać.
    a ta ostatnia to już nie wiem
    Fakt jest to że i tak dla mnie to HP a ze się nazywa ... no cóż
    Pewnie dlatego że poumierali H i P to się dorwały ...
    Ale ta choroba nie toczy tylko HP a np Sony kiedyś dla mnie to była marka w wielu dziedzinach byli jak by nie powiedzieć liderami.
    Jak pomarli założyciele Ibuka i Morita to był koniec firmy co dziś znaczy sony wg mnie nic.
    Co do sprzętu pomiarowego
    Stary sprzęt nie jest zły nie powiem niestety ma jedną wadę jest na ogół gigantyczny i o ile mamy dom z odrębnym pokojem (i to nie małym) sprzętowym to wielkiego problemu nie ma, ale jak nie to się robi mały problemik.
    Ja mam kilka hobby :) i to niestety bardzo daje popalić :) nawet stosunkowo duże pomieszczenie szybko się wypełnia.

• #54 25 Cze 2018 14:46
    AGrodecki
    Poziom 14  

Gwoli wyjaśnienia, nie tylko logo się na urządzeniach zmieniło. HP OFICJALNIE I DEFINITYWNIE zamknął pomiarówkę lata temu. Tak zadecydowała rada nadzorcza, podobno mimo ostrego sprzeciwu spadkobierców założycieli firmy. Uroki spółki akcyjnej.
    Dawno temu magazyny zostały wypłukane z resztek części zamiennych, między innymi przez następników. Oraz przez zawodowych handlarzy. Nawet od takiego jednego parę rzeczy kupiłem.
    HP to byli konkretni inżynierowie i konkretne zakłady produkcyjne, które zlikwidowano. Np w jednym siedzieli sobie technicy i ręcznie stroili tłumiki. Potem chwilę pociągnął to japoński Agilent, który wcześniej z HP kooperował. Ostatecznie też sobie odpuścił. Teraz po HP w sensie sprzętu pomiarowego to już tylko ślad historii pozostał. A co do tego co obecnie się klientom oferuje, świetnie pasują sowa Pawlaka z filmu "Sami Swoi: "teraz to panie wszystko felerne" :)))

• #55 26 Cze 2018 08:05
    leonow32

Poziom 30  

Marketingowiec z NDN chyba poszedł na L4, więc pozwolę sobie podać ceny za niego, bo skoro już NDN zapłacił Elektrodzie za artykuł sponsorowany to niech będzie tu trochę informacji :D już pojawiły się ceny w sklepie NDN, a jakoś nikt nie zauważył

Oscyloskopy bez sond logicznych, tylko 4 kanały analogowe
    9 455,70 ZŁ - Oscyloskop cyfrowy DS7014 Rigol - 4 ch, 100MHz, 10GSa/s seria DS700
    12 895,70 ZŁ - Oscyloskop cyfrowy DS7024 Rigol - 4 ch, 200MHz, 10GSa/s seria DS7000
    24 505,70 ZŁ - Oscyloskop cyfrowy DS7034 Rigol - 4 ch, 350MHz, 10GSa/s seria DS7000
    35 255,70 ZŁ - Oscyloskop cyfrowy DS7054 Rigol - 4 ch, 500MHz, 10GSa/s seria DS7000

Oscyloskopy w wersji z sondami logicznymi, 4 kanały analogowe + 16 kanałów cyfrowych
    13 755,70 ZŁ - Oscyloskop cyfrowy MSO7014 Rigol - 4 ch, 100MHz, 10GSa/s 16-kanałowy analizator stanów logicznych seria MSO7000
    17 195,70 ZŁ - Oscyloskop cyfrowy MSO7024 Rigol - 4 ch, 200MHz, 10GSa/s 16-kanałowy analizator stanów logicznych seria MSO7000
    28 805,70 ZŁ - Oscyloskop cyfrowy MSO7034 Rigol - 4 ch, 350MHz, 10GSa/s 16-kanałowy analizator stanów logicznych seria MSO7000
    39 555,70 ZŁ - Oscyloskop cyfrowy MSO7054 Rigol - 4 ch, 500MHz, 10GSa/s 16-kanałowy analizator stanów logicznych seria MSO7000

Dekodowanie magistral szeregowych
    3 177,70 ZŁ - DS7000-COMP Rigol OPCJA magistrala szeregowa RS232/UART - analiza i wyzwalanie do serii oscyloskopów MSO/DS7000
    3 177,70 ZŁ - DS7000-EMBD Rigol OPCJA magistrala szeregowa I2C SPI - analiza i wyzwalanie do serii oscyloskopów MSO/DS7000
    3 177,70 ZŁ - DS7000-Auto Rigol OPCJA magistrala szeregowa automotive CAN/LIN - analiza i wyzwalanie do serii oscyloskopów MSO/DS7000
    3 177,70 ZŁ - DS7000-Audio Rigol OPCJA magistrala szeregowa audio I2S- analiza i wyzwalanie do serii oscyloskopów MSO/DS7000
    3 177,70 ZŁ - DS7000-FLEX Rigol OPCJA magistrala szeregowa FlexRay - analiza i wyzwalanie do serii oscyloskopów MSO/DS7000
    3 177,70 ZŁ - DS7000-Aero Rigol OPCJA magistrale szeregowe - analiza i wyzwalanie do serii oscyloskopów MSO/DS7000 (co to jest aero???????)
    6 875,70 ZŁ - DS7000-BND Rigol OPCJA software application bundle - protokoły szeregowe, analiza i pomiary do serii oscyloskopów MSO/DS7000 (nie wiem na czym ta opcja polega)

Dodatkowa pamięć
    3 177,70 ZŁ - DS7000-2RL Rigol opcja pamięci 250Mpts do serii oscyloskopów MSO/DS7000
    4 897,70 ZŁ - DS7000-5RL Rigol opcja pamięci 500Mpts do serii oscyloskopów MSO/DS7000

Inne funkcje
    1 930,70 ZŁ - MSO7000-AWG Rigol OPCJA 2-kanałowy generator 25MHz AWG do serii oscyloskopów MSO7000
    3 177,70 ZŁ - DS7000-PWR Rigol OPCJA zintegrowana analiza mocy do serii oscyloskopów MSO/DS7000

Pasmo
    3 607,70 ZŁ - DS7000-BW1T2 Rigol OPCJA UPGRADE ze 100MHz do 200MHz do serii oscyloskopów MSO/DS7000
    15 475,70 ZŁ - DS7000-BW1T3 Rigol OPCJA UPGRADE ze 100MHz do 350MHz do serii oscyloskopów MSO/DS7000
    26 225,70 ZŁ - DS7000-BW1T5 Rigol OPCJA UPGRADE ze 100MHz do 500MHz do serii oscyloskopów MSO/DS7000
    12 035,70 ZŁ - DS7000-BW2T3 Rigol OPCJA UPGRADE z 200MHz do 350MHz do serii oscyloskopów MSO/DS7000
    22 785,70 ZŁ - DS7000-BW2T5 Rigol OPCJA UPGRADE z 200MHz do 500MHz do serii oscyloskopów MSO/DS7000
    11 175,70 ZŁ - DS7000-BW3T5 Rigol OPCJA UPGRADE z 350MHz do 500MHz do serii oscyloskopów MSO/DS7000

wszystkie ceny bez VAT

• #56 26 Cze 2018 09:07
    max-bit
    Poziom 24  

Czyli 12 000 PLN za podstawowy model.
    Powiem za dużo .

Link
    Cena się potwierdza
    2600 Uro x4,3 = 11200 PLN za zaledwie 100MHz oscy

Ogólnie za te pinundze dorwę LeCroy Tek Agilent. Choć fakt nie nowy

Te oscy będą miały jedynie branie jeśli odblokowywanie będzie "otwarte" inaczej słabo to widzę.

• #57 26 Cze 2018 13:51
    AGrodecki
    Poziom 14  

Atrakcyjne mogą obyć opcje z dekoderami. Starsze sprzęty tego prawie nigdy nie mają a to w specjalistycznej pracy bardzo się przydaje. Ale sam oscyloskop...?
    Odblokowywanie opcji przy pomocy zwory lub kombinacji klawiszy jest w pomiarówce stare jak technika cyfrowa. Np taki zamierzchły generator HP8904, normalnie goły funkcyjny i stosunkowo niedrogi, miał opcje droższe od samego sprzętu, które odblokowywało się z klawiatury za darmo. Albo względnie nowe Tektronixy? Wystarczyło wymienić LCD z mono na kolorowy :)

• #58 26 Cze 2018 16:13
    3029369
    Użytkownik usunął konto