Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rigol wprowadza nowy oscyloskop z autorskim przetwornikiem 10GSa/s : DS7000

NDN Warszawa 13 Lis 2018 14:02 7419 71
  • #62 13 Lis 2018 18:21
    electro
    Poziom 17  

tak samo jak serie 4000,6000 DS7000 obsługuje np. adaptery sond Tek'a, i inne specjalizowane sondy Rigol'a, na tych stykach podawane jest chyba zasilanie i pewnie jakaś komunikacja.
    Głównym powodem braku dodatkowych kontaktów, jest to że najtańszy DSO5000 ma się zaczynać od 910$, czyli mniej niż niektóre sondy, które te dodatkowe styki wykorzystują ;)

• #63 13 Lis 2018 23:40
    NDN Warszawa
    Poziom 11  

leonow32 napisał:
    Ciekawe jaki jest powód, że 7000 i 5000 mają inne złącze do sondy logiczne

W DS7000 należy zdecydować się od razu na model z sondą lub bez sondy logicznej. W serii DS5000 można zrobić upgrade. Możliwy będzie nawet upgrade w wersji 2 kanałowej do 4 kanałowej. :)

• #64 14 Lis 2018 00:31
    electro
    Poziom 17  

leonow32 napisał:
    Ciekawe jaki jest powód, że 7000 i 5000 mają inne złącze do sondy logicznej.

Dopiero teraz do mnie dotarło ze piszesz o sondzie logicznej, przepraszam za off top :please:

Dodano po 3 [minuty]:

NDN Warszawa napisał:

W DS7000 należy zdecydować się od razu na model z sondą lub bez sondy logicznej. W serii DS5000 można zrobić upgrade. Możliwy będzie nawet upgrade w wersji 2 kanałowej do 4 kanałowej. :)

Czy wiadomo kiedy modele z serii DSO5000 będą dostępne w PL?

• #65 16 Lis 2018 10:29
    NDN Warszawa
    Poziom 11  
  • #66 16 Lis 2018 10:46
    leonow32

Poziom 30  

Czy ja dobrze widzę?

- MSO5072 2-kanałowy 70MHZ - 3560zł
    - upgrade wersji 2-kanałowej do 4-kanałowej - 1490zł
    - MSO5074 4-kanałowy 70MHz - 3960zł

Dlaczego ktoś miałby w ogóle kupować wersje 2-kanałową i potem robić upgrade? :) chyba tylko jeżeli upgrade można zrobić samemu jak w starych Rigolach :)

Ważne pytanie - czy dekodery magistral są realizowane poprzez FPGA i działają niezależnie od reszty oscyloskopu? Pytam, bo w DS1074z dekoder brał dane z bufora obrazu, co wyraźnie zamulało i możliwe było dekodowanie tylko tego co widać na wyświetlaczu.

Czy wyświetlacz jest matowy czy błyszczący?

• #67 30 Lis 2018 09:25
    zgierzman
    Poziom 19  

zgierzman napisał:
    A na koniec - kupowanie tak skomplikowanego produktu zaraz po premierze, to jednak ryzyko.
    W sofcie na pewno jest sporo bugów, które pewnie znikną po kolejnych upgade'ach , ale i w hardware może być coś do poprawki. I dopiero płyta główna rev. 1.78 będzie OK.

Jak widać nie myliłem się za wiele. Tym razem o bugach w serii 5000, chociaż pisząc to miałem na myśli 7000
    https://www.youtube.com/watch?v=UDGsZcAWgL8

• #68 30 Lis 2018 14:42
    tplewa
    Poziom 38  

zgierzman napisał:
    zgierzman napisał:
    A na koniec - kupowanie tak skomplikowanego produktu zaraz po premierze, to jednak ryzyko.
    W sofcie na pewno jest sporo bugów, które pewnie znikną po kolejnych upgade'ach , ale i w hardware może być coś do poprawki. I dopiero płyta główna rev. 1.78 będzie OK.

Jak widać nie myliłem się za wiele. Tym razem o bugach w serii 5000, chociaż pisząc to miałem na myśli 7000
    https://www.youtube.com/watch?v=UDGsZcAWgL8

No to jest właśnie największa wada Rigoli o której gdzieś (może i w tym wątku wspominałem). O ile kupując takiego 1054Z w tej cenie można takie sprawy wybaczyć to patrząc na wyższe serie już miał bym opory kupić i wydać tyle kasy. Wolę jednak dołożyć do Tek-a/Keysight itp. Najbardziej chyba ludzi (przynajmniej na EEVBlog) zraziła seria 2000 - gdzie wiele osób jest bardzo rozczarowanych tym że olewają poprawianie baboli. Zapewne jak Rigol w tej kwestii coś zmieni i poprawki oprogramowania będą wprowadzane - nawet do starszych serii to wtedy będzie można myśleć całkiem pozytywnie o tym sprzęcie.

• #70 30 Lis 2018 18:51
    tplewa
    Poziom 38  

leonow32 napisał:
    Wygląda na to, że chcieli zbyt szybko wpuścić na rynek produkt niedopracowany i potem naprawiać błędy update'ami. Niestety taka praktyka jest coraz częściej stosowana nie tylko przez Rigola.

Ale to nie jest od dzisiaj, wiadomo że błędy w oprogramowaniu się zdarzają i nie jest to tylko w Rigolach. Przykładowo zastanawiałem się właśnie swojego czasu nad wspomnianą serią 2000 i trochę poczytałem forum EEVBlog i rozgoryczenie ludzi którzy stwierdzili właśnie że po wypuszczeniu 1054Z Rigol olał firmware do serii 2000. Więc kupiłem 1054Z jako prosty podstawowy oscyloskop i Agilenta jako drugi to bardziej zaawansowanych prac. Niestety oscyloskopu nie kupuje się co rok i przynajmniej w kwestii poprawy błędów chciało by się mieć te wsparcie trochę dłużej (zwłaszcza że niektóre błędy czasem trudno wychwycić w krótkim czasie. Mnie to w zasadzie odstraszyło od droższych Rigoli tzn. wywalę nie małe pieniądze i zostanę ze sprzętem z błędami, zwłaszcza że jest to już półka cenowa gdzie mamy wybór od innych producentów całkiem sensownego sprzętu... Co prawda kupowałem sprzęt używany od znajomej firmy (wymieniali sprzęt), ale w sumie nie wiele używany InfiniiVision DSOX3054 kosztował mnie sporo mniej niż Rigol DS7054 - wybór był prosty...

Ale nawet patrząc na nowe czyli teraz Keysight serie 3000 to w kwocie oscylującej na poziomie 40tyś zł można też coś wybrać... Owszem ktoś powie że Rigol wygrywa czasem czy to wielkością bufora czy bajerami w sofcie... ale na co mi te bajery jak soft ma jakieś błędy...

Jednak zobaczymy jak będzie, ja Rigolowi dobrze życzę bo nie wiele trzeba aby poprawili kilka drobnych spraw i będą na prawdę świetną alternatywą...

• #72 30 Lis 2018 21:05
    tplewa
    Poziom 38  

leonow32 napisał:
    Ja ostatnio wszystkim polecam Rohde&Schwartz RTB2004. Jeśli chodzi o stabilność oprogramowania to mistrzostwo świata. Nie znalazłem żadnego błędu w sofcie i jeszcze nigdy mi się nie zaciął.

Z tańszych R&S (ale dwa kanały) na poziomie 5-6k zł też coś sensownego można wybrać (z tym że nie 10 bitowa rozdzielczość), jak pamiętam właśnie sporo posiadaczy Rigola serii 2000 właśnie przesiadało się na takie R&S. Zresztą wątek można śmiało znaleźć, trochę długi ale warto poczytać.

Generalnie jak ma się do wydania trochę więcej to już coś tam można wybrać z różnych firm... najgorzej jak potrzeba coś taniego - to tutaj właśnie Rigol wygrywa chyba na chwile obecną z serią 1000Z (a właściwie jednym najtańszym modelem z wiadomych powodów ;) ). Niektórzy jeszcze wybiorą Sigilenta -ale mi osobiście w nim oprogramowanie już się całkiem nie podoba...