Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] przerwany - kabel zasilający... dobrze lutuję?

borg18 04 Cze 2018 14:28 129 8
  • #1 04 Cze 2018 14:28
    borg18
    Poziom 11  

W kablu zasilającym zostały przerwane druciki oplatajace bialy kabel - rozumiem, że jest to masa? i teraz pytanie jak mam je przylutować? mogę je spleść w jedna zyłę i połączyć innym drucikiem - lutując? czy muszą one oplatac cały biały kabel? rozumiem, że przerwane druciki to masa i jej przerwanie powoduje braki w napięciu? przyznam, że nie jestem w tych tematach dobry, a sprzed wyciecia czarnej osłonki, jak poruszałem w tym miejscu to prąd raz płynął a raz nie - stąd pytanie, czy to wina urwanego oplotu, czy może ten biały w srodku też jest przerwany.

przerwany - kabel zasilający... dobrze lutuję?

0 8
  • Katalog Megger
  • #2 04 Cze 2018 14:32
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Lepiej byłoby kupić wtyk, albo nawet cały kabel z fabrycznym wtykiem. No ale jeśli chcesz łączyć, to możesz. Środkowy biały kabel nie musi być opleciony, możesz sobie oplot skręcić formując z tego kabelek i zlutować. Ten oplot to istotnie powinna być masa i jej przerwanie uniemożliwi zasilanie laptopa.

Kabel w środku może być również przerwany, powinieneś zmierzyć miernikiem czy tak jest.

1
  • Katalog Megger
  • #3 04 Cze 2018 14:40
    borg18
    Poziom 11  

dzięki za szybką i konkretną odpowiedz! a jak zmierzyc kabelek w srodku? rozumiem, że za pomocą sygnalu przejscia w mierniku czyli czerwony wkladam do srodka koncowki wchodzącej do lapka a czarny gdzie? ;p

0
  • #4 04 Cze 2018 14:44
    dt1

Za pomocą testera przejścia tego nie zmierzysz, bo drugi punkt pomiarowy wypada w zasilaczu. Możesz naprawić oplot i wtedy zmierzyć napięcie na wtyku. Jeśli będzie, to znaczy że środkowy kabel nie jest przerwany (chociaż to pewne uproszczenie, bo być może jest w takim stanie, że jeśli się końcówką poruszy, to przerwa się zrobi).

0
  • #5 04 Cze 2018 16:42
    borg18
    Poziom 11  

ok zlutuje i zobacze, dziekuje!

Dodano po 1 [godziny] 56 [minuty]:

działa łanie pokazuje 19V mimo kręcenia kablem, mam pytanko, robiłem to w nietypowym miejscu bo zaraz przy wtyczce i nie mogłem użyć tych rureczek termokurczliwych bo nie chciałem przecinać kabla, czy macie jakieś inne sposoby aby kabel wyglądał estetycznie? zawinąłem czarną taśmą nieprzewodząca na koncu klejac super glue a zeby nie pusciła ;p

0
  • #6 04 Cze 2018 16:58
    kortyleski
    Poziom 41  

Napisano już. Uciąć z 5 cm kabelka, kupić nowy wtyk i zarobić. W tej formie jak teraz za kilkanaście dni problem powróci

0
  • #8 04 Cze 2018 23:03
    dt1

Estetyczne rozłupanie, a potem sklejenie zasilacza też nie jest aż takie łatwe. W ramach kompromisu czasem kupuję kabel, ucinam przepust, który powinien wychodzić z zasilacza - i lutuję dwa kable. Jeśli się to zrobi dobrze, to gdzieś na kablu zostaje 3-4cm kawałek koszulki termokurczliwej, który nie rzuca się w oczy, a samo połączenie jest dość mocne. Kabel kosztuje z 10-15 złotych z wysyłką.

Z wtyczkami dokupowanymi osobno też próbowałem. Pech polega na tym, że standardowe wtyczki, o ile ładnie wyglądają zamontowane na kablu, nie trzymają się najlepiej w gnieździe. Albo na takie badziewne wtyczki trafiałem :) Ale sama cześć wchodząca do gniazda na oko się trochę różniła, stąd pewnie takie zachowanie.

Z drugiej strony, jeśli to jakiś popularny zasilacz, to oryginalne działające używki da się dostać za 35 złotych (65W) lub około 40-50zł (90W), a czasem taniej, więc można i nad tym się zastanowić.

0
  • #9 05 Cze 2018 10:32
    borg18
    Poziom 11  

to ja... wypełniłem wnetrze klejem na cieplo i okleilem taśma nieprzewodząca plis kropelka hehehe ;p dzieki za info zamykam temat :)

Dodano po 37 [sekundy]:

jak wyzej hehe

0