Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Montaż żyrandola z wiatrakiem

04 Cze 2018 22:06 312 3
  • Poziom 2  
    Tak jak w temacie, kupiłem używany wiatrak z 3 lampami, zdjąłem starą lampę i pojawił się problem, ponieważ w suficie są 3 kable a w wiatraku 4. Włącznik ma dwa przyciski a wiatrak sznureczki, niestety nie posiadam instrukcji. Sprawdziłem kable w suficie próbnikiem elektrycznym-zapala się na brązowym i zielono żółtym, zielony nie świeci.
    Montaż żyrandola z wiatrakiem
    Montaż żyrandola z wiatrakiem
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Sugerując się kolorami przewodów to:
    BRĄZOWY - Przewód fazowy L
    NIEBIESKI - Neutralny N ( u ciebie niebieski wygląda trochę jak zielony) Jeśli nie ma tam fazy czyli jest to przewód Neutralny N.)
    Zółto Zielony - Przewód Ochronny PE
    Tylko że jeśli masz włącznik podwójny i poprzednia lampa miała dwie żarówki i włączałeś jedną lub dwie lampy to można wywnioskować że elektryk poszedł na łatwiznę i nie dał przewodu 4 żyłowego bo instalacja nie ma PE. Dla tego nigdy nie powinno się sugerować kolorami przewodów.

Zasada jest prosta z puszki do włącznika doprowadza się przewód fazowy L a przewód neutralny N idzie bezpośrednio od puszki do lampy. Wracając do przewodu fazowego L dochodzi do włącznika i tam dwa wyjścia wychodzą do lampy pewnie w twoim przypadku jest to Brązowy L1 i Żółto zielony L2 (powinien być oznaczony lub opisany jeśli spełnia inną funkcję jaka mu została przypisana ).

Jeśli przyklejone oznaczenia kabli przy lampie są prawidłowe to:

NIEBIESKI N do Białego N
    Brązowy L do Czarnego L
    Żółto zielony do Niebieskiego.( i tu nie widać oznaczenia ale tam chyba jest napisane LIGHT)
    Reszta kabli może być nie podpięta ale końcówki zaizoluj.

O ile się nie mylę wiatrak będzie uruchamiany przez pociągnięcie włącznika ze sznurkiem.

Oczywiście na zdrowy rozum tak bym to podpiął jak opisałem.

UWAGA jeśli jednak nie jesteś na 100% pewny co do tej lampy nie ryzykuj i poproś znajomego elektryka o pomoc.
  • Poziom 2  
    Super! Bardzo Ci dziękuję, jutro rano będę się raczył przyjemnym powiewem wiatru :) Temat do zamknięcia
  • Poziom 2  
    Super! Bardzo Ci dziękuję, jutro rano będę się raczył przyjemnym powiewem wiatru :) Temat do zamknięcia

Dodano po 54 [sekundy]:

kolega gradek83 rozwiązał problem w moment :)