Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa anteny VHF, kilka pytań

charper 05 Jun 2018 06:32 1416 10
    charper
    Level 9  
    Witam, kierując się tym opisem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1962085.html będę próbował wykonać antenę VHF do odbioru radia cyfrowego DAB+. Mam w związku z tym kilka pytań.
    Czy lepiej jest montować direktory przykręcając je na wierzchu nośnika, czy można wywiercić w nim otwory, zamontować direktory i unieruchomić? jak powinien być usytuowany dipol względem direktorów, czy patrząc na antenę od przodu, góra i dół dipola pętlowego powinna być widoczna nad i pod direktorami, czy na przykład góra dipola powinna być widoczna w jednej linii z direktorami, tak jak to spotyka się w fabrycznych antenach? Zdecydowałem, że direktory nie będą izolowane, gdzie można kupić te blaszki do mocowania direktorów w przypadku, gdy trzeba byłoby je montować po wierzchu nośnika?
    I jeszcze jedno pytanie, czy dobrze rozumiem, że średnica dipola nie jest wymiarem zewnętrznym i trzeba go obliczyć uwzględniając średnice rurki?

Pozdrawiam.
    charper
    Level 9  
    Po przeczytaniu wskazanego fragmentu książki wykonałem prowizoryczną giętarkę, na której udało mi się wykonać dipol. Niestety jak się okazało jestem w posiadaniu nośnika 15x15mm, a w książce podano wymiary anteny dla nośnika 15x20mm. Dlatego proszę o pomoc w ustaleniu wymiarów anteny. Interesuje mnie antena pięcioelementowa na kanały 6-7.
    Olek dziękuję, jeśli nie znajdę metalowych, to skorzystam!
    charper
    Level 9  
    Na ten moment wymierzyłem i przyciąłem direktory oraz reflektory. Końce rurek lekko sfazowałem, wyznaczyłem środki długości oraz napunktowałem. Były tez pierwsze testy dipola za pomocą SDR, trzymany za plastikową puszkę około 2 metry n.p.t. w promieniu 70 km od stacji nadawczej uzyskałem sygnał na poziomie około 5 dB. Jednak pomiar odbywał się za pomocą symetryzatora na kanały 21-60, co mogło mieć wpływ na jakość odbieranego sygnału. Postanowiłem, że zastosuje balun. Według wyliczeń, dla pasma, które odbieram, czyli 183,6MHz, przy uwzględnieniu współczynnika skrócenia dla przewodu Triset 113, uzyskałem wynik 68,8cm.

Mam jeszcze pytanie związane z budowa anteny.
    Nosnik główny wg. schematu powinien mieć długość 66cm. prostopadły do niego jest nośnik reflektorów. Chciałbym jakoś zamocować antenę do masztu, w tym celu potrzebuję przedłużyć nośnik główny i dodać uchwyty za nośnikiem reflektorów. I teraz nie wiem, czy na 68,8 cm powinien znajdować się początek ścianki nośnika reflektorów, czy może jej środek?
    Wawrzyniec
    Level 37  
    Jak dasz to będzie dobrze. To tylko reflektory
    c2h5oh
    Moderator
    charper wrote:
    ...Chciałbym jakoś zamocować antenę do masztu, w tym celu potrzebuję przedłużyć nośnik główny i dodać uchwyty za nośnikiem reflektorów. I teraz nie wiem, czy na 68,8 cm powinien znajdować się początek ścianki nośnika reflektorów, czy może jej środek?

To co jest za reflektorem nie ma znaczenia. Nośnik (boom) może być dowolnej długości i przekroju.
    To co otrzymałeś z wyliczeń to długość nośnika od reflektora do ostatniego direktora. Za reflektorem zostaw sobie tyle nośnika byś mógł go swobodnie przymocować do masztu.
    charper
    Level 9  
    witam, dzisiaj odbyły się pierwsze testy anteny. Na razie nie przykręcałem reflektorów, dlatego że nie miałem odpowiednich łączników, a już nie chciało mi się robić prowizorycznych. do testów posłużył tuner NotOnlyTV L5TDLX i SDRSharp. Pierwsze testy nie dały oczekiwanego rezultatu, sygnału prawie w ogóle nie było. Okazało się, że to przez przedłużający kabel USB o długości 1m, za pomocą którego miałem podłączony tuner do tabletu, od tunera do anteny był odcinek przewodu antenowego o długości poniżej 20cm. Podczas tych testów wykorzystywany był jeszcze symetryzator na kanały 21-69. O dziwo wcześniej przy podobnej konfiguracji na samym dipolu sygnał był.

W dalszej części zrezygnowałem z długiego przewodu USB na rzecz przewodu antenowego triset-113, przewodu USB około 10 cm, oraz odpowiedniego baluna.
    Poziom szumów wg. SDRSharp wynosił około -60dB. Pochodziłem z anteną koło domu szukając miejsca z najlepszym poziomem sygnału. Najlepszy pomiar udało mi się uzyskać na polu, gdzie w stronę nadajnika nie ma bliskich i wysokich zabudowań. Tam udało mi się uzyskać sygnał sięgający -35dB. w bliskich okolicach domu, przy ścianie od strony nadajnika, na wysokości około 2 metry n.p.t udało mi się osiągnąć wynik do -40dB, a w pobliżu masztu, na którym miała być zamontowana ta antena, sygnał był jeszcze słabszy. Tutaj prawdopodobnie duży wpływ miały sąsiednie zabudowania, oraz drzewa.

Trzecia część testów odbyła się na strychu domu, w okolicach jego najwyższego punku. Dom ma dwuspadowy metalowy dach, na szczęście od strony nadajnika jest mur i okno. Tam uzyskiwałem moc sygnału mocno zbliżoną do tego na polu. jednak tak wysoki poziom odbierałem jedynie będąc blisko miejsca, nad którym dach jest najwyżej. Nie bez znaczenia jest tutaj metalowy dach, ale na zewnątrz domu również odnotowałem wzrost poziomu sygnału w tych okolicach.

Podsumowując antena na pewno się sprawdzi. Odbiór DAB+ za pomocą dab player możliwy jest już bez większych przycięć gdy moc sygnału według programu wynosi 5-6dB. Do poprawy poza montażem reflektorów zostało mi na pewno dobranie innej obudowy w miejsce przyłączenia balunu i przewodu antenowego do dipola, oraz wykonanie tego połączenia na jakiejś płytce. Łączniki direktorów wykonałem z blachy ocynkowanej. Najpierw je rozrysowałem, a potem nożycami wyciąłem odpowiedni kształt, napunktowałem i wywierciłem otwór montażowy. Owe blaszki, oraz miejsca styku direktorów z nośnikiem posmarowałem smarem łożyskowym LT-43.

Przede mną jeszcze testy na maszcie oraz ostateczny wybór miejsca montażu.

I tutaj mam pytanie, czy będę mógł tą antenę ewentualnie podłączyć przez sumator wraz moja anteną telewizyjną ATX-91 bez większych strat? O dziwo, za pomocą ATX-91, oprócz telewizji odbieram także radio FM, radio dab+ z Łodzi, pasmo lotnicze oraz satelity NOAA. Czy sumator może pogarszać odbiór lub nawet wycinać niektóre pasma? Jakie sa straty mocy odbieranego sygnału przy zastosowaniu sumatora? Jaki konkretnie będzie gody polecenia w moim przypadku? Dziękuję za dotychczasową pomoc.
    charper
    Level 9  
    Witam, chciałbym jeszcze zapytać o współczynnik skrócenia. Doczytałem, że zależy on od grubości rurek ,z których wykonany jest dipol. Niestety na forach, przynajmniej tak mi się wydaje, temat nie jest dobrze przekazywany. Dobrze, gdyby mi ktoś to konkretnie wyjaśnił. Tak, żebym sam był w stanie wykorzystać tą wiedzę tworząc sobie anteny z różnych materiałów pod różne częstotliwości.