Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Driver L293D - problem

varius 22 Sie 2005 23:07 1632 13
  • #1 22 Sie 2005 23:07
    varius
    Poziom 10  

Witam. Jestem tu nowy i wlasnie zaczynam swoja "przygode" z uC i robotyka. Nawet juz zdazylem atmege8 spalic:] (uzywam do zasilania atx i wlozylem niechcacy pod 12v:) Na szczescie mam druga, kumpla, ale jest:D

Mam problem z L293d. Podlaczylem En1 i En2 pod PB1, IN1 pod PB2, IN2 pod PB3, IN3 pod PB4, IN4 pod PB5. Silniczki dwa, jeden na out1 i out2 a drugi na o3 i o4. Vs i Vss sa zasilanie z jednego +5V. No i jedno gnd do gnd:)
    Dobre jest takie podlaczenie? Jak teraz ustawiac piny zeby to dzialalo? Bo juz roznie probowalem i nie idzie:/. Procek dobry, znaczy led miga podlaczony pod pc5... mozliwe jest zeby np port B nie dzialal tylko?

0 13
  • #2 22 Sie 2005 23:24
    zerpo
    Poziom 22  

Na Eneble'y podaj '1'.
    Aby silnik sie kręcił na IN1 = 1 i IN2=0 lub na odwrot.
    Podlącz wszystkie piny GND do masy...

0
  • #3 25 Sie 2005 22:22
    varius
    Poziom 10  

Dzieki, smiga w obie strony:) A jak ustawic nozki zeby zblokowalo silnik? Da sie tak wogule?

0
  • #4 25 Sie 2005 22:25
    valarian
    Poziom 22  

Jak wrzucisz na oba wyjscia "0", to silnik bedzie na biegu "jalowym", ablo luzie, jak zwal, tak zwal... Natomiast, jak podasz na oba wyjscia "1", to powinien sie zablokowac [taki pseudohamulec :-)]...

0
  • #5 25 Sie 2005 23:48
    zerpo
    Poziom 22  

No nie byłbym takie pewien, czy przy dwóch 'jedynkach' sie zablokuje, to nie jest silnik krokowy. Jeśli dasz wejścia w ten sposób, to wg Datasheeta na Output'ach pojawi sie napięcie. Na obu wyjściach będzie ten sanm potencjał, silnik sie oczywiście nie zakręci, bo różnicy potencjałów nie będzie, ale też wątpie, aby go coś blokowało, bo co ma blokować, skoro prąd nie płynie?
    Takie są moje przypuszczenia.
    Silnik DC raczej nie jst taki łatwy do zablokwania. Trzeba by bylo zastosować przekładnie, najlepiej ślimakową...

0
  • #6 26 Sie 2005 00:38
    valarian
    Poziom 22  

Hmm... Pewien tych dwoch 'jedynek' nie bylem, wiec nie recze, ze to na pewno dobrze. Moze i masz racje, Zerpo... Cos mi sie kiedys przeczytalo o tym na forum, ze tak mozna... No, ale skoro tak...

Polecam hamulce tarczowe :-P

A tak na serio, to nie wiem juz, czy mozna to zatrzymac... Moze sproboj czegos poszukac tu::
    http://www.seattlerobotics.org/encoder/may98/steppers.html

0
  • #7 26 Sie 2005 01:03
    daniel93
    Poziom 29  

Do zahamowania możesz dać zewnętrzny przekaźnik na nożki siilnika i też zablokujesz .

0
  • #8 26 Sie 2005 01:18
    valarian
    Poziom 22  

Hmmm.. Nie do konca rozumiem, co masz na mysli?

0
  • #9 26 Sie 2005 02:00
    daniel93
    Poziom 29  

Hamowanie indukcją śilnika .

0
  • #10 26 Sie 2005 02:01
    MirekCz
    Poziom 35  

daniel93 napisał:
    Do zachamowania możesz dać zewnętrzny przekaźnik na nużki śilnika i też zablokujesz .

Trzy błędy ortograficzne i zero sensu.

W robotach używa sie tranzystorów, ponieważ one - w odróżnieniu od przekaźników - zapewniają dużą szybkość przełanczania.
    Na minus przekaźników można jeszcze zaliczyć względnie małą zywotność (zużywanie się części mechanicznych), wysoką cenę i duże rozmiary.

Wracając do układu L293D. Jeżeli wejście Enable ustawisz w stan wysoki, a wejscia sterujące silnikiem będą sobie równe (EN="1", C=D) to uzyskasz tzw. hamowanie dynamiczne. Silnik będzie się swobodnie obracał gdy Enable będzie w stanie niskim (EN="0").

W dokumentacji do L293 (strona 6) jest dokładny schemat wraz z tablicą prawdy.

0
  • #11 26 Sie 2005 02:17
    valarian
    Poziom 22  

C=D, czyli i jedno i drugie moze byc rowne 1. Wiec wczesniej mowilem dobrze... :-)

0
  • #12 26 Sie 2005 02:23
    daniel93
    Poziom 29  

A tam trzy (chyba "ż" ) .
    Narazie robie schematy a jak przerwe żeby zainstalować to jak znam życie już mi się niebędziechcieć .

0
  • #13 26 Sie 2005 02:31
    zerpo
    Poziom 22  

daniel93 napisał:
    A tam trzy (chyba "ż" ) .
    Narazie robie schematy a jak przerwe żeby zainstalować to jak znam życie już mi się niebędziechcieć .

Co?????

0
  • #14 26 Sie 2005 02:46
    MirekCz
    Poziom 35  

Daniel: Trży ? tak, jasne... kup sobie "Słownik ortograficzny". A najlepiej trzy.

Valarian:nie... albo oba są równe "0", albo oba są równe "1". Oczywiście Enable = "1". W tych dwóch przypadkach będzie hamowanie dynamiczne.

Swoją drogą, jak ktos nie jest pewien swoich informacji to może niech spojrzy do dokumentacji albo się nie wypowiada?

Na forum jest juz kilka tematów w których układy L293/L298 były przemaglowane od A do Z i nie ma sensu tego powtarzać, dodatkowo jeszcze wrzucajać do dyskusji sporo nieprawdziwych informacji.

0
  Szukaj w 5mln produktów