Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Próbkowanie sygnału, powielanie widma

05 Cze 2018 15:56 420 1
  • Poziom 25  
    Witam.

Czy może mi ktoś wyjaśnić, dlaczego widmo sygnału spróbkowanego jest powielone co 2*PI/T? gdzie T to okres wyliczony z częstotliwości próbkowania.
    Dajmy na to mamy sygnał o częstotliwości 10 Hz i próbkujemy go z częstotliwością 100 Hz.
    Jasne jest dla mnie, że widma nie mogą nachodzić na siebie, że filtr DLP musi być, że aliasing, że twierdzenie Shannona itd., ale jak jest z tą cyklicznością?
    Przerobiłem już chyba wszystkie filmy na YT z hasłem "Sampling", "Alising" itp.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Jest to opisane w książce R. Lyons, Wprowadzenie do cyfrowego przetwarzania sygnałów. Mówiąc najogólniej do takiego powielenia dochodzi, dlatego, że widmo sygnału spróbkowanego ma właśnie taki charakter. Po spróbkowaniu idealnym układem próbkującym mamy pewne próbki o nieskończenie krótkim czasie trwania. Sygnał taki jest dyskretny w czasie, bo odstęp między próbkami wynosi Ts. Jest on oczywiście nadal ciągły w dziedzinie amplitudy. Jeżeli przeanalizujesz widmo tego sygnału dowiesz się dlaczego dochodzi do powielenia.

Możesz o tym poczytać np. w tej prezentacji: Link
    Temat ten omawiany jest też np. w tym filmie: Link.