Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stworzenie układu alarmującego o przekroczeniu określonej temperatury

Grgeory92 05 Jun 2018 16:06 441 7
Bosch
    Grgeory92
    Level 9  
    Cześć
    Jeśli temat w złym dziale to przepraszam, tutaj najbardziej mi pasował:)
    Mam problem. Posiadam stary piec, którym ogrzewam mieszkanie. Piec nie ma żadnej regulacji elektronicznej, trzeba samemu dosypywać węgla, drewna, otwierać dopływ powietrza, przymykać komin itp. O ile dla mnie to nie problem, o tyle starszym rodzicom często zdarza się zapomnieć o piecu. Kończy się to zazwyczaj zagotowaniem wody w rurach. Piec znajduje się w kotłowni oddalonej o około 15-20 metrów od pokojów. Ja studiując w innym województwie nie mam jak kontrolować pieca.

Pomysł mam prosty - czujnik temperatury lub bimetal do pieca(a dokładniej do rury, którą płynie ciepła woda z pieca do bojlera, grzejników), jakikolwiek moduł i kwestia informowania o temperaturze na piecu. Myślałem o prostych diodach i dostrojeniu ich tak, aby zielona pokazywała powiedzmy temperaturę do 60 stopni, żółta 60-80, czerwona powyżej 80 stopni. Mogę pociągnąć kabel z kotłowni do pokoju,ale nie ukrywam, przez wi-fi lub bluetooth byłoby o wiele wygodniejsze. Zasilanie może być dowolne, zarówno bateryjki jak i z gniazdka 230 V. Kwestia doboru bimetalu, czujnika nie stanowi problemu, mam wskaźnik temperatury na piecu w postaci termometru, w razie odchyłek temperatury szybko błąd wyłapie

I tutaj potrzebuje pomocy od Was. Kompletnie się na tym nie znam, nie wiem co do czego, moja wiedza elektroniczna kończy się na diagnozowaniu układów zapłonowych, alternatorów w pojazdach samochodowych. Potrafię lutować, multimetrem jestem w stanie sprawdzić podstawowe wartości. Potrzebuje schematu takiego zestawu i spisu co konkretnie kupić i z czym połączyć. Patrzyłem termometry, ale żaden nie spełnia moich wymagań. Chyba że ktoś ma lepszy pomysł?
  • Bosch
    idepopizze
    Level 33  
    Kup sobie najprostszy sterownik pieca. Do jego wyjścia zamiast pompki podłącz jakiś brzęczyk. Ustaw sterownik żeby uruchamiał się przy powiedzmy 90 stopniach.
  • Bosch
    Grgeory92
    Level 9  
    Nie pasuje nic w ten deseń. Ciężko było nam dobrać piec pod naszą centralkę a komin i tak przerabialiśmy. Nie ma tam ani miejsca ani możliwości montowania jakichkolwiek układów regulacji.
    Brzęczyk nie ma racji bytu - przy zamkniętych drzwiach od kotłowni w pokoju przy normalnej głośności telewizora ledwo słychać czujnik czadu....

Dodano po 1 [minuty]:

Czy układ z linku nada się do moich celów? Czy będzie pokazywał temperaturę w innym pokoju?
    vodiczka
    Level 43  
    Grgeory92 wrote:
    Brzęczyk nie ma racji bytu - przy zamkniętych drzwiach od kotłowni w pokoju przy normalnej głośności telewizora ledwo słychać czujnik czadu....
    O czym piszesz? Brzęczyk ma być w mieszkaniu nie w kotłowni a jeżeli rodzice słabo słyszą to bardzo głośny brzęczyk albo syrena.
    Grgeory92 wrote:
    Czy układ z linku nada się do moich celów? Czy będzie pokazywał temperaturę w innym pokoju?
    Otwórz w linku dokumentację (PDF) pisze w niej wyraźnie:
    Dzięki transmisji bezprzewodowej układ wykonawczy może być oddalony od układu sterującego na odległość do 100 metrów

Dodano po 6 [minuty]:

Napisałeś też:
    Grgeory92 wrote:
    Ciężko było nam dobrać piec pod naszą centralkę
    Może ta centralka ma możliwość sygnalizacji przekroczenia zadanej temperatury, sprawdź to.
    alekt77
    Level 38  
    Kolego, na stronie z linku masz zakładkę - Do pobrania: Dokumentacja, tam masz dokładny opis układu (montaż, działanie, nastawy). Pobierz, przeczytaj i sam oceń.
    Nadajnik pewnie umieścisz w pomieszczeniu z piecem. Odbiornik w pokoju mieszkalnym. Do dorobienia będzie zasilacz nadajnika, bo nie ma go w komplecie.

https://serwis.avt.pl/manuals/AVT5094.pdf - Dokumentacja
    Grgeory92
    Level 9  
    Wybacz, dopiero na komputerze wyświetlił stronę jak należy(wcześniej siedziałem na telefonie).
    Ciekawa propozycja z tym zestawem, chyba na niego się skuszę.

Termometr bezprzewodowy - tego szukałem, nie wiedziałem jak to ubrać w słowa, dzięki!