Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wsad wyciągnięty z (prawdopodobnie) uszkodzonego mikrokontrolera - weryfikacja.

05 Cze 2018 17:55 504 4
  • Poziom 38  
    Udało mi się odczytać wsad z prawdopodobnie uszkodzonego elektrostatycznie mikrokontrolera AT89C52. Pochodzi on z plotera tnącego, do którego nie ma szans zdobyć jakichkolwiek wsadów ani informacji serwisowych. Chcę wymienić m. in. mikrokontroler (może pomoże), ale wcześniej próbuję zweryfikować czy wsad nie jest uszkodzony. Udało mi się przepuścić plik bin przez disassembler 8051, który wypluł jakiś kod ASM. Niestety, o assemblerze nie mam zielonego pojęcia, więc nie jestem w stanie dowiedzieć się czy ten wsad do czegoś się nadaje. Próbowałem w pliku bin podmieniać przypadkowe bajty i czasem disassembler zwracał pusty plik, ale czasem jednak wypluwał coś z niewielkimi zmianami. Tak więc sam odczyt disasemblerem nie gwarantuje, że wsad jest w porządku. Czy są jeszcze jakieś metody, którymi mogę sprawdzić ten wsad?

Oczywiście spróbuję go wgrać do nowego układu jak tylko go dostanę. Jestem jednak ostrożny i wolę się upewnić, że mikrokontroler z uszkodzonym wsadem nie rozwali mi jakiegoś innego układu w ploterze. Niby mało prawdopodobne, ale jednak istnieje taka szansa.
  • Computer Controls
  • Computer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Ciężko sprawdzić cały kod, ale to co załączyłeś ma sens. Początek wygląda sensownie, są odpowiednie skoki dla wektorów, inicjalizacja stosu i rejestrów. Myślę, że możesz spróbować wgrać ten wsad do uC i sprawdzić w działaniu.
  • Poziom 38  
    Dla pełniejszego przedstawienia sytuacji: uszkodzenie zostało spowodowane dość mocnym wyładowaniem elektrostatycznym z ręki w kierunku panelu sterującego (podłączony chyba przez układ GAL) lub wyłącznika krańcowego (ten jest podłączony bezpośrednio do pinu mikrokontrolera). W obecnym stanie ploter częściowo uruchamia się, wyświetla napis WELCOME na wyświetlaczu (jest jakiś znak życia) i od tego momentu już nic nie da się zrobić. Mam zamiar wymienić mikrokontroler, pamięć SRAM i kilka kostek 74LS... i 74HC... Może one też mają coś z tym wspólnego.