Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EXCEL - Kopiowanie konkretnych komórek do drugiego arkusza

cdplastyk2018 05 Cze 2018 18:13 348 2
  • #1 05 Cze 2018 18:13
    cdplastyk2018
    Poziom 2  

Witam serdecznie Kolegów.

Mój problem polega na stworzeniu makra do excela, który kopiuje konkretne komórki do nowego arkusza. Nie są to całe wiersze czy kolumny, ale wybrane według pewnego algorytmu. W pierwszym arkuszu (cennik) znajdują się kolumny:

A-nazwa usługi
    B-cena netto
    C-ilość szt. z VAT 8%
    D-ilość szt. z VAT 23%

Załóżmy, że w wierszach znajdują się np:
    1-Nazwy (pomijane w makro)
    2-koszenie trawy
    3-sadzenie drzew
    4-dłubanie w nosie

Cała rzecz polega na tym, że użytkownik miałby wypełnić odpowiednie komórki zawierające ilość sztuk (kolumny C i D) w odpowiednich wierszach, natomiast makro miałoby skopiować komórki w ten sposób, że:

-zaczyna od wiersza drugiego. Jeśli w tym wierszu w kolumnie C komórka ma wartość większą od 0, wówczas do drugiego arkusza kopiuje z wiersza drugiego zawartość kolumn: A->A w drugim arkuszu, B->B, C->C, z pominięciem kolumny D cennika. W kolumnie D nowego arkusza dopisuje stawkę VAT 8 % a następnie przechodzi do kolejnego wiersza i postępuje analogicznie, kopiując komórki do kolejnego wiersza nowego arkusza.

-po dojściu do końca tabeli wraca na początek i sprawdza w wierszu 2 zawartość kolumny D.

-Jeśli komórka wiersza 2 w kolumnie D jest większa od 0, wówczas kopiuje A->A, B->B, natomiast pomija kolumnę C, a zawarość z kolumny D kopiuje do C nowego arkusza. W kolumnie D nowego arkusza dopisuje stawkę VAT 23% i przechodzi do kolejnego wiersza.

-Po dojściu do końca tabeli makro w drugim arkuszu sumuje odpowiednie kolumny i w ten sposób powstaje kosztorys uwzględniający stawki VAT., Makro kończy działanie.

Załączam plik excela, gdzie obrazuję jak przykładowo wygląda arkusz cennika a poniżej docelowa zawartość wygenerowanego arkusza. Tabela ma charakter poglądowy i jest wyjątkowo uproszczona, ma pomóc jedynie zrozumieć mechanizm działania docelowego skryptu. Dla ułatwienia pokolorowano pola o tym samym znaczeniu.

Z góry dziękuję kumatym, pozdrawiam.

0 2
  • #3 05 Cze 2018 20:06
    cdplastyk2018
    Poziom 2  

Prot napisał:
    Sorry,
    nie mogę się powstrzymać :please: a czym się różnią usługi nr 4, że różnicujesz VAT :D jedna z materiałem własnym, a druga z powierzonym :?: :D

Różnią się...

Jak napisałem to jest arkusz czysto symboliczny i przykładowy. Rzeczywisty cennik dotyczyć ma usług związanych z elektryką. Tu natomiast zainstalowanie głupiego gniazda/kontaktu zależnie od sytuacji obciążone jest różnym VAT'em, bo jeśli montuje się kontakt w ramach budowy nowego domu, remontu czy też modernizacji - wówczas stosuje się stawkę 8%. Jeśli natomiast są to prace np związane z tym, że komuś stare kontakty się nie podobają, wówczas trzeba zastosować stawkę 23%. Wszystko ma tu swoje uzasadnienie i przyczynę. Tak sobie bym się przy tym nie głowił. Bywało, nawet często, że jednemu klientowi trzeba było wystawić fakturę na różne usługi z różnym VAT'em, ale jedną fakturę. Zatem jeśli klient zamówi dłubanie w nosie w ramach modernizacji, stosujemy 8 %, a jeśli tak sobie to 23% ;)

Cennik zawiera około 100 pozycji z możliwością rozwinięcia, ale...

Cennik jest dla mnie. Służy do zaznaczania odpowiednich usług i stawek VAT, natomiast po ich zaznaczeniu dla danego klienta docelowo ma się generować kosztorys będący również fakturą - sam później dostosuję makro do swoich potrzeb, by miało odpowiednią formę. Niestety w makrach z excela raczkuję a jednocześnie potrzebuję tego pliku dość szybko. Nie chodzi zatem o samo wyszukanie ale o generowanie faktur/kosztorysów do pliku gotowego do wydruku.

0