Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak napełnić lodówkę czynnikiem chłodzącym?

06 Cze 2018 01:00 6162 4
  • Poziom 3  
    Mam lodówkę w której wskutek rozszczelnienia uleciał czynnik (jedna z rurek w lodówce została dziabnięta nożem). Dziurkę zalutowałem i teraz zastanawiam się jak prawidłowo napełnić układ czynnikiem?

Zamierzam kupić zawór Schradera z kawałkiem rurki i dolutować go do zaciśniętej końcówki przy agregacie. Według tabliczki znamionowej w układzie było 20g R600a. Kupię więc jeszcze około 400g butlę z czynnikiem R600a dostępną na "alledrogo". Prawdopodobnie potrzebuję jeszcze zakupić zaworek do butli z czynnikiem ale nie wiem jakie zakończenie ma ta butla? Czy zaworek taki jak na poniższym zdjęciu będzie odpowiedni?

Jak napełnić lodówkę czynnikiem chłodzącym?

Pozostaje jeszcze kwestia czy trzeba przed nabiciem w jakiś sposób odessać powietrze które znajduje się w układzie? Jeśli tak to jak to można zrobić bez profesjonalnego sprzętu?
  • Moderator HydePark/Samochody
    CiekawyŚwiata napisał:
    Pozostaje jeszcze kwestia czy trzeba przed nabiciem w jakiś sposób odessać powietrze które znajduje się w układzie?

Bez zrobienia próżni( odessania powietrza i wilgoci) w układzie zapomnij o jakimkolwiek napełnianiu.
    Tym bardziej, że R600a jest palny. Próżnię można "zrobić" wykorzystując sprężarkę od innej lodówki/chłodziarki.
    Potrzebny do tego będzie tzw. mainfold( zestaw zaworów wraz manometrami) na manometrach którego będziesz widział co się w układzie dzieje.
  • Użytkownik obserwowany
    CiekawyŚwiata napisał:
    Mam lodówkę w której wskutek rozszczelnienia uleciał czynnik

Nie zrobisz tego w warunkach domowych.
    Nie opłaca się, ja miałem tak regenerowaną lodówkę u specjalisty, zapewniał długie lata pochodzi.....Tak Tak.
    Nie minęło pół roku a lodówka znów się rozszczelniła.
  • Poziom 22  
    Nie zapomnij o wymianie filtra-odwadniacza:)
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Po co brać się za coś bez podstawowych narzędzi takich jakby chociaż manometry czy pompa próżniowa.. A później setka postów bo rurka przemraża bo za dużo dałem bo nie chłodzi, jak zrobić próżnie sprężarką :D A nie mówię już o podstawowej wiedzy chłodniczej.