Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zalany sterownik chłodni ciśnieniowej

brovar 06 Cze 2018 11:51 162 5
  • #1 06 Cze 2018 11:51
    brovar
    Poziom 18  

Witajcie!

Mam małe zagadnienie związane z zalanym panelem sterowania Vacuum Chiller'a. Jakimś jeszcze nie do końca znanym mi sposobem, panel został potraktowany parującą wodą, kapie z każdego elementu PLC, przekaźnika jak i kabla, inaczej mówiąc - wygląda jakby polany wężem z wodą od środka.
    Oczywiście nic nie było włączane po zalaniu, zacząłem to suszyć ciepłym powietrzem do tego stopnia że pozbyłem się całej widocznej wody. Ale... Co teraz? Jak wysuszyć każdy element z osobna? Jaka jest szansa że nic nie uległo uszkodzeniu?
    Przed zalaniem panelu na 100% uszkodzony był CPU, zalanie (czy raczej zaparowanie) nastąpiło po niedługim postoju urządzenia gdy czekałem na części. Jakieś rady?

Pozdrawiam :)

0 5
  • Relpol
  • #2 06 Cze 2018 12:52
    mawi2
    Poziom 25  

Otworzyć każdy moduł PLC i umyć płytki spirytusem, osuszyć. Umyć i oczyścić płytę montażową. I spróbować załączyć.
    Jeśli wystartuje PLC - wykonać backup oprogramowania. Backup wykonać także dla HMI. Piszesz , że wcześniej PLC był uszkodzony. Czy masz wykonany backup programu ? Jeśli tak wymieniasz na nowy PLC wgrywasz program i załączasz. Po dokładnym myciu i wysuszeniu PLC powinien ruszyć, nie mniej musisz się liczyć z ewentualną wymianą.

0
  • Relpol
  • #3 06 Cze 2018 19:54
    daro31ie
    Specjalista Automatyk

Dokładnie jak kolega wyżej opisał.
    Do wysuszenia i sprawdzenia fukcjonalnosci.
    Prawdopodobnie pacjet do wymiany jeżeli masz backup-y, lub do napisania od nowa.
    Na jakim sterowniki i hmi ten uklad chodzi?

0
  • #4 06 Cze 2018 20:00
    brovar
    Poziom 18  

Sterownik mam nowy i już zaprogramowany przez producenta Vacuum Chillera. (7,5 tyś zł :( ) problem mam wyłącznie z osuszaniem całości. Rozumiem że każdy element w tym zasilacze, styczniki i resztę mogę bez obaw wyczyścić w wannie ultradźwiękowej i nie zrobię tam pogromu?

0
  • #5 13 Cze 2018 08:33
    brovar
    Poziom 18  

Za waszą radą wyczyściłem wszystkie uklady PLC w IPA w wannie ultradźwiękowej, wysuszyłem trafo i styczniki, oraz musiałem skorzystać z backupu oprogramowania ze starego sterownika. Vacuum chilller działa, wita w świecie żywych i dziękuje za pomoc ;)Zalany sterownik chłodni ciśnieniowej

0
  • #6 13 Cze 2018 08:34
    brovar
    Poziom 18  

Za waszą radą wyczyściłem wszystkie uklady PLC w IPA w wannie ultradźwiękowej, wysuszyłem trafo i styczniki, oraz musiałem skorzystać z backupu oprogramowania ze starego sterownika. Vacuum chilller działa, wita w świecie żywych i dziękuje za pomoc ;)Zalany sterownik chłodni ciśnieniowej

Dodano po 1 [minuty]:

Osuszenie
    - wymycie układów PLC
    - wymiana sterownika

0