Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux EWW1697MDW - Suszenie - błąd E12

06 Cze 2018 19:08 294 3
  • Poziom 6  
    Hej,

Mój model: Electrolux EWW1697MDW (S/N: 914604602-00)

Ostatnio naprawiłem sobie:
    E61 - wymieniając uszkodzoną grzałkę pralki na: "Grzałka 1950W z czujnikiem do pralki AEG 3792301305",
    E21 - usuwając syf z filtra.
    Pozostał mi błąd E12 i wstępny skan internetów wykazał co następuje:

Rodzina błędów E10 widoczna dla użytkowników oznacza problem z pobieraniem wody. W ramach tej rodziny błędów mogą pojawić się:
    E11 - Problemy z pobieraniem wody do prania
    E12 - Problemy z pobieraniem wody do grzania
    E13 - Wyciek wody

Jeżeli chodzi o E12, woda jest niezbędna w fazie suszenia w celu schłodzenia pary. Możliwe przyczyny: Zamknięty korek lub zbyt niskie ciśnienie wody; Rura spustowa niewłaściwie umieszczona; Elektrozawór napełniania wodą jest uszkodzony; Wycieki z obiegu wody na presostacie; Przełącznik ciśnienia jest uszkodzony; Okablowanie wadliwe; PCB wadliwe.

Co szanowne grono forumowiczów poleca zrobić pierwiej? Od razu wymieniać elektrozawór na ten na przykład (drogie ustrojstwo)? Może dałoby się jakoś to zdiagnozować "miernikowo" ?
  • PCBway
  • Poziom 36  
    Witam.
    Warto zmierzyć rezystancję cewek elektrozaworu. Sprawna powinna mieć około 3,5kΩ. Oczywiście sprawne cewki jeszcze nie przesądzają o sprawności elektrozaworu. Ponieważ pracujący w jego wnętrzu zaworek sterowany cewką może się zacinać w pozycji otwartej lub zamkniętej lub sam zawór może być już zakamieniony, ale taka usterka występuje zazwyczaj po jego wieloletniej pracy.
  • PCBway
  • Poziom 6  
    Kenworth 18 napisał:
    Warto zmierzyć rezystancję cewek elektrozaworu. Sprawna powinna mieć około 3,5kΩ.
    Pralka jest eksploatowana niemalże codziennie od ponad 3 lat, więc kamień może być problemem, a rezystancję sprawdzę - dzięki.
  • Poziom 6  
    Znalazłem dodatkowo jeszcze jeden wpis w Quick Guide.

E12
    Difficulty in water fill during drying (maximum
    time 3 min. water fill in drying during the wash
    load unrolling phase)

Tap closed or water pressure too low; solenoid valve; pressure switch
    water circuit; pressure switches; wiring; main board. Cycle is paused Start