Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria 6F22 OKcell JRGK 800mAh 9V USB w wersji Li-Ion z wbudowaną przetwornicą

CMS 06 Cze 2018 20:17 5613 30
  • W dzisiejszym artykule przetestuję dla Was, chińską, bateryjkę 9V wielokrotnego użytku, ładowaną przez USB.
    Swego czasu opisywałem oszukaną ładowarkę z funkcją ładowania baterii 6F22, czyli popularnych "dziewięcio-woltówek" , a właściwie bez tej funkcji.
    Kilku kolegów polecało wówczas zakup akumulatorków 9V w wersji Li-Ion z wbudowaną wewnątrz przetwornicą oraz ładowarką. Wystarczy podłączyć pod dowolną ładowarkę 5V, z wtykiem micro USB, żeby toto naładować.
    Dałem się skusić i zamówiłem jedną sztukę na próbę.

Na dzień dzisiejszy można kupić ten konkretnie model w cenie ~26 polskich złotóweczek. Biorąc pod uwagę obiecywane 1500 cykli ładowań i ładowanie trwające godzinę (lub półtorej, zależnie od źródła informacji) wygląda to całkiem ciekawie.

Postanowiłem zatem poczynić zakup takiego wynalazku. Na Aliexpress królują wersje o pojemności 1200mAh, ale jakoś w to nie wierzyłem, więc kierując się głosem "rozsądku" (jeśli mozna tak powiedzieć, gdy się kupuje chińskiego kota w chińskim worku :)) wybrałem bateryjkę o pojemności 800mAh, to brzmiało dla mnie bardziej realnie, biorąc pod uwagę wymiary, a pamiętajmy, że w środku mamy jeszcze przetwornicę i "ładowarkę".

Teraz kilka fotek:
    Bateria 6F22 OKcell JRGK 800mAh 9V USB w wersji Li-Ion z wbudowaną przetwornicą Bateria 6F22 OKcell JRGK 800mAh 9V USB w wersji Li-Ion z wbudowaną przetwornicą Bateria 6F22 OKcell JRGK 800mAh 9V USB w wersji Li-Ion z wbudowaną przetwornicą Bateria 6F22 OKcell JRGK 800mAh 9V USB w wersji Li-Ion z wbudowaną przetwornicą

Bateria jest bardzo lekka, waży jedynie 24,5g, co mimo wykorzystania plastikowej obudowy pozwala przypuszczać, że zbyt wiele tego litu w środku nie znajdziemy.

Bateria 6F22 OKcell JRGK 800mAh 9V USB w wersji Li-Ion z wbudowaną przetwornicą Bateria 6F22 OKcell JRGK 800mAh 9V USB w wersji Li-Ion z wbudowaną przetwornicą Bateria 6F22 OKcell JRGK 800mAh 9V USB w wersji Li-Ion z wbudowaną przetwornicą

Jak widzimy, akumulatorek jest wyposażony we wskaźnik naładowania niestety jest on kompletnie bezużyteczny, ale o tym zaraz.
    Teraz pora na trochę danych technicznych, chociaż ciężko coś znaleźć w sieci:

- szybkie ładowanie w godzinę (chociaż jak wspomniałem wcześniej widziałem też informację, że to jest jednak półtorej godziny);
    - wskaźnik naładowania uruchamiany przyciskiem, ale jak już wspomniałem, jest on bezużyteczny, bo gdy napięcie na zaciskach baterii wynosi, 7,8V, to wskaźnik pokazuje ¾ pojemności;
    - napięcie znamionowe 9V;
    - pojemność deklarowana 800mAh;
    - ładowanie każdą ładowarką 5VDC z wtykiem micro USB;
    - żywotność 1500 cykli ładowania (obstawiam maksymalnie pięćset);
    - prąd ładowania "Max.800mAh", podejrzewam, że chodziło o 800mA, co by się pokrywało z deklarowaną pojemnością i czasem ładowania jednej godziny;
    - wymiary: 48.5x26.5x17.5mm;
    - waga, jak już wspomniałem 24,5 grama, producent podaje 28 gramów, nie wiem ile zgromadzonej energii przypada na brakujące 3,5 grama Litu, ale podejrzewam, że więcej niż mi się wydaje.

Do tej pory wszystko wygląda pięknie. Przejdźmy zatem do sprawdzenia ile w tym jest prawdy.

Gdy wyjąłem akumulatorek z opakowania nacisnąłem przycisk testera i zobaczyłem trzy diodki zapalone, na cztery możliwe, nie pomyślałem, żeby zmierzyć napięcie na zaciskach bateryjki, tylko od razu podłączyłem pod ładowarkę. I tak sobie leżała ponad półtorej godziny, więc jak nic, musiała się naładować do pełna. Po "rzekomym naładowaniu" zmierzyłem napięcie na zaciskach i stwierdziłem, że wynosi ono jedynie 8,4V, podłączyłem zatem jeszcze na 30 minut, ale napięcie już nie chciało rosnąć.
    Pierwszy raz mam do czynienia z tego typu wynalazkiem, więc uznałem, że może tak ma być i tyle.

No to podłączamy, pod sztuczne obciążenie. Niestety nie wiem przy jakim napięciu zadziała zabezpieczenie i wyłączy przetwornicę, ale z doświadczenia wiem, że większość urządzeń działa poprawnie do ok. 7,8V.
    Tak wiem, że są takie co i przy 5V jeszcze jakoś dają radę, ale je pomijam. Przeciętny multimetr, czy np. mój pirometr, opisywany tutaj, poniżej napięcia 7,8V nie dają już wiarygodnych wyników pomiarów.
    Z tych właśnie powodów, na sztucznym obciążeniu ustawiłem napięcie rozładowania właśnie na 7,8V.
    Tutaj spotkało mnie wielkie rozczarowanie:
    Bateria 6F22 OKcell JRGK 800mAh 9V USB w wersji Li-Ion z wbudowaną przetwornicą Bateria 6F22 OKcell JRGK 800mAh 9V USB w wersji Li-Ion z wbudowaną przetwornicą Bateria 6F22 OKcell JRGK 800mAh 9V USB w wersji Li-Ion z wbudowaną przetwornicą
    Użyte do testu sztuczne obciążenie, również prezentowałem na naszym forum.
    Bateria 6F22 OKcell JRGK 800mAh 9V USB w wersji Li-Ion z wbudowaną przetwornicą Bateria 6F22 OKcell JRGK 800mAh 9V USB w wersji Li-Ion z wbudowaną przetwornicą
    Po wykonaniu testu okazało się, że pojemność faktycznie zawiera w sobie cyfrę 8, ba są nawet dwie ósemki...
    Nie jest jednak tak pięknie jak mogłoby się wydawać, bo przecinek jest w niewłaściwym miejscu.
    I tak oto prezentuję Wam wynik pomiaru, napięcie od 8,4V do 7,8V, prąd 200mA. Wynik wyrażony w Ah:
    Bateria 6F22 OKcell JRGK 800mAh 9V USB w wersji Li-Ion z wbudowaną przetwornicą Bateria 6F22 OKcell JRGK 800mAh 9V USB w wersji Li-Ion z wbudowaną przetwornicą
    Tak, dobrze widzicie, wynik to 0,088Ah.
    Założyłem już spór i liczę na zwrot pieniążków, bo o ile z rzeczywistą pojemnością wynoszącą powiedzmy 400mAh bym się pogodził, a nawet byłbym zadowolony, bo to i tak dwa razy więcej niż "normalna bateria 6F22", to różnica w postaci dziesięciokrotności deklarowanej wartości jest nie do zaakceptowania.

Mam tylko nadzieję, że zwyczajnie trafiłem na wadliwy egzemplarz i sprzedawca prześle nowy, lub zwróci pieniądze, a ja kupię ponownie i przetestuję. Sam pomysł ogniw Li-Ion zabudowanych wraz z niezbędnymi przetwornicami / kontrolerami w obudowie baterii 6F22 uważam za bardzo dobry, pod warunkiem, że będzie to zrobione jak należy.

A może, któryś z czytelników posiada takie same "baterie" w swoich zasobach, a może nawet używa ich na co dzień i byłby w stanie podzielić się opinią? Co pozwoliłoby utwierdzić mi się w przekonaniu, że jednak miałem pecha, albo, że to jest badziew.

Pozdrawiam.
    CMS

EDIT 07.06.2018 17:11:

Chińczyk odpisał, że baterię przed pierwszym użyciem należy ładować przez pięć godzin. Jak dla mnie to zwykłe zbywanie klienta. Bateryjka leżała podłączona do ładowarki przez całą dzisiejszą noc (dam jej szansę :)). O godzinie 7:30 miała napięcie 8,40V. Ponownego pomiaru dokonałem gdy dojechałem z nią do firmy, była godzina 9:28, czyli dwie godziny po odpięciu od ładowarki. Trochę się zdziwiłem, bo miała już tylko 8,37V, dla pewności sprawdziłem na dwóch multimetrach, wynik był identyczny.
    Tym razem pomiar pojemności wyglądał inaczej. Prąd nadal był ustawiony na 200mA, bo w przypadku pomiaru pojemności nie da się ustawić mniej w tym obciążeniu.
    Dolny próg ustawiłem na 5,80V czyli po 2,9V ma ogniwo. Nie obserwowałem odczytów cały czas, ale ostatnie napięcie jakie widziałem wynosiło 6,21V, gdy zerknąłem następnym razem bateryjka miała już 0,0V (czyli zadziałało zabezpieczenie), a miernik pojemności wskazywał 449mAh.
    Mimo wszystko, po naciśnięciu przycisku "test", na wskaźniku zapalała się jedna dioda.

W międzyczasie zacząłem szukać jakichś informacji o tych bateryjkach i znalazłem gdzieś tam w czeluściach internetu informację, że tego typu akumulatorki nie powinny być obciążane prądem większym niż 120mA. Jeśli faktycznie tak jest, to wygląda na to, że mocno przesadziłem z obciążeniem, a jeśli tak, to podejrzewam, że przy prądzie np. 100mA, pojemność może się zgadzać z tą podaną na etykietce baterii.

Całe zamieszanie, z braku danych o tej konkretnie bateryjce.

Cieszy mnie, że wywiązała się ciekawa dyskusja, a i odrobina konstruktywnej krytyki, jak widać się przydała.

Postaram się zrobić jeszcze pomiar pojemności przy ładowaniu. Wiem, że to nie jest najlepsza metoda, ale przy nowych ogniwach, wyniki powinny być mniej więcej akceptowalne.

Dziękuję wam za motywację, do dalszych testów.

W tej sytuacji prawdopodobnie zakończę spór na Aliexpress, aczkolwiek przedstawię chińskiemu przyjacielowi wyniki pomiarów i zobaczymy co ona na to. Wszak nigdzie nie ma informacji o dopuszczalnym "bezpiecznym" prądzie, ani o tym w jaki sposób producent mierzył tą pojemność.

Fajne!
  • Zasilacze Ups
  • #2 06 Cze 2018 22:14
    dudik56
    Poziom 13  

Używam takiej baterii w multimetrze. Laduję ją co 2-3 miesiące. Nie mierzyłem pojemności, ale w tym przypadku się sprawdza.

• #4 06 Cze 2018 22:38
    piterek-23
    Poziom 31  

Dzięki wielkie za ten opis/test ;)
    Chciałem sobie to to sprawić. Wiedziałem, że nie będzie to cudo techniki ale nie podejrzewałem, że będzie aż tak źle.

• #5 07 Cze 2018 00:27
    Ficu
    Poziom 31  

Nie wiem skąd masz informację, że w środku jest jakaś inna przetwornica niż ta która używana jest do ładowania. W środku są 2 cele lipo/liion które przez BMSa wyprowadzone są na złącze rozładowywania. Jak wiadomo lipo zazwyczaj działają w zakresie 3-4,2V więc rozładuj akumulator do ~6V a nawet niżej, wtedy zadziała BMS i odłączy obciążenie.
    Używam takich akumulatorków w multimetrach i działają bardzo dobrze, plus jest taki, że nie ma przetwornicy na wyjściu, co mogłoby wpłynąć na pracę/odczyty multimetru.
    Jak powszechnie wiadomo, nawet akumulatorki sprzedawane jako "9V" zbudowane z ogniw ni-mh nigdy nie będą działały tak samo jak zwykła bateria "9V".
    Chciałbym też dowiedzieć się, na jakiej podstawie określiłeś dolna granicę rozładowania na 7,8V, skoro zwykłe baterie 9V rozładowuje się praktycznie do zera.

Od jakiegoś czasu jestem tylko obserwatorem tego forum i coraz częściej widzę takie posty jak ten, które to pokazują niewiedzę użytkowników o dość dużym stażu na forum jaki i ilości postów, niejednokrotnie wprowadzają też użytkowników/czytelników w błąd.

Dodano po 11 [minuty]:

Specjalnie wstałem teraz aby zrobić pomiary mojego multimetru UNI-Ta i okazuje się, że wskazanie rozładowanej baterii pojawia się przy napięciu poniżej 7V, a pomiary zaczynają być błędne dopiero poniżej 6,1V - śmiem twierdzić, że pokazany akumulatorek idealnie spisze się w zastosowaniu w multimetrze. Podejrzewam, że od pierwszego pojawienia się komunikatu o rozładowanym akumulatorze, można multimetru używać jeszcze kilka dni non-stop a pomiary nadal będą poprawne. Z drugiej strony naładowanie (a raczej doładowanie baterii) z napięcia ~7V będzie trwało tyle ile wyjście do sklepu po nową baterię.
    Osobiście korzystam z akumulatorka firmy eachine.

• #6 07 Cze 2018 02:02
    george2002

Poziom 19  

Posiadam taki sam akumulatorek jak autor posta i jeszcze ani raz nie ładowałem a używam w mierniku Uni-T UT71A - spisuje się rewelacyjnie od 1,5 roku, co prawda rzeczywiście po pełnym naładowaniu nie ma tych 9V tylko 8,4V ale tak jak pisałem na początku jeszcze ani raz bateryjko -akumulatorka nie ładowałem i działa do tej pory, może za mało korzystam z miernika ;) a tak poważnie to z 3-4 razy na tydzień ale wg Mnie to i tak bdb wynik bo baterie zapewne już z 3 by poły a cena jak za jedną baterię porządną takiego akumulatorka.
    PS gdzieś widziałem rozebraną taką bateryjkę na internecie i nawet jest tam jakaś "elektronika" :D jak coś się zacznie mojej dziać to na pewno rozbiorę ;)

Znalazłem taki filmik, ale chyba to nie moja tylko nowsza bo ma tylko 3 status-ledy a moja ma 4 :)

Link

PS2
    Zawsze taką super-kondensatorową można sobie sklecić :D

[youtube]https://hackaday.com/2005/12/06/supercap-9v-battery/[/youtube]

PS3
    Są jednak dwie wersje tej baterii z 3 i 4 ledami i z i bez przetwornicy, więcej info opisane tutaj

• #8 07 Cze 2018 08:34
    pier
    Poziom 23  

Ja mam taka wersję.
    Dziwne bo jest droższa a ma dwa razy mniejszą pojemność zadeklarowaną.
    Nie miałem okazji jeszcze sprawdzić jej pojemności ale chyba z ciekawości to zrobię.

• #9 07 Cze 2018 09:45
    szeryf3
    Poziom 14  

@CMS poczekam na rozstrzygnięcie Twojego sporu z sprzedawcą i na nowy test, nowego akumulatora.

• Zasilacze Ups
  • #10 07 Cze 2018 10:01
    CMS
    Moderator

Chińczyk odpisał... Obecnie trwa kolejny test na trochę innych zasadach. Po zakończeniu, dopiszę wyniki do do pierwszego posta.

• #11 07 Cze 2018 12:44
    george2002

Poziom 19  

Panowie wszystko jasne, pojemność podawana na baterii to jej akumulatorków pojemność które mają 4.2V a przy 9V pojemność wiadomo będzie co najmniej dwa razy mniejsza ot cała zagadka pojemności :) ale tak czy siak ja jestem bardzo zadowolony z tej bateryjki, nigdy więcej normalnych baterii nie kupię a jeśli ta zdechnie to i tak bardziej się opłaca akumulatorek z środka wymienić nic baterie zwykłą kupować :D

• #12 07 Cze 2018 14:00
    krisRaba
    Poziom 24  

george2002 napisał:
    Panowie wszystko jasne, pojemność podawana na baterii to jej akumulatorków pojemność które mają 4.2V a przy 9V pojemność wiadomo będzie co najmniej dwa razy mniejsza ot cała zagadka pojemności :)

Ona raczej ma 2 ogniwa w szeregu i brak przetwornicy boost na wyjściu, stąd napięcie na wyjściu ma max. 2x4.2=8.4V i spada w miarę rozładowania. Gdybyś miał tam przetwornicę, to trzymała by sztywno napięcie aż do osiągnięcia UVLO na wejściu, po czym wyjście by zostało odcięte.
    Boosta ma pewnie za USB, by ładować ogniwa...

• #13 07 Cze 2018 14:09
    CMS
    Moderator

krisRaba napisał:
    Ona raczej ma 2 ogniwa w szeregu i brak przetwornicy boost na wyjściu, stąd napięcie na wyjściu ma max. 2x4.2=8.4V

Masz rację.
    Ciekawostka, trafiłem dzisiaj na aukcję z tą samą baterią, która miała podane zakres napięć 8,2V-9V.

• #15 07 Cze 2018 16:14
    odalladoalla
    Poziom 15  

Jawi_P napisał:
    CMS napisał:
    I tak oto prezentuję Wam wynik pomiaru, napięcie od 8,4V do 7,8V, prąd 200mA.

Nie za duży prąd obciążenia tego akumulatorka?

Właśnie miałem spytać jaką normę przywołuje Pan Moderator dla swoich badań...cóż wyniki wyszły jakie wyszły bo metodyka pomiaru jest taka jaka jest.Zalecam korepetycje (nie konsultację) u innego Pana Moderatora Marka Skalskiego.
    Szczególnie iż większość multimetrów ręcznych pobiera prąd na poziomie kilku miliamperów nawet z BARGRAFEM NA FULL. A do tego się nadaje ten akumulatorek.Rozrusznika czołgu tym bym nie zasilał.

edytowałem bo utworzyłem nową jednostkę natężenia prądu-
    miAmper - specjalna jednostka spoza układu SI.

• #16 07 Cze 2018 16:21
    george2002

Poziom 19  

krisRaba napisał:
    george2002 napisał:
    Panowie wszystko jasne, pojemność podawana na baterii to jej akumulatorków pojemność które mają 4.2V a przy 9V pojemność wiadomo będzie co najmniej dwa razy mniejsza ot cała zagadka pojemności :)

Ona raczej ma 2 ogniwa w szeregu i brak przetwornicy boost na wyjściu, stąd napięcie na wyjściu ma max. 2x4.2=8.4V i spada w miarę rozładowania. Gdybyś miał tam przetwornicę, to trzymała by sztywno napięcie aż do osiągnięcia UVLO na wejściu, po czym wyjście by zostało odcięte.
    Boosta ma pewnie za USB, by ładować ogniwa...

Zgadza się, tego już nie pisałem bo z podrzuconych filmików to widać i słychać a nawiązywałem do pojemności tylko i wyłącznie ze względu rozbieżnosci w tym temacie :) a boosta nie potrzebuje do ładowania z USB bo może ładować każdy akumulatorek osobno do 4,2V a później one są łączone co daje 8.4V na wyjściu po pełnym naładowaniu, tuta piszę o wersji bez przetwornicy step-UP bo wersja z przetwornicą ma jeden akumulatorek i z napięcia 4.2V podwyższa do 9V ale tak jak na filmiku recenzent informuje ma to minusy takie że napięcie jest cały czas syałe aż do nagłego wyłączenia się przetwornicy ze względu małego napięcia na baterii i takiej warto nie stosować tam gdzie musi być info o słabym napięciu bo ona po prostu nagle zdycha nie ostrzegając wiec np do czujek czadu itd warto wtedy normalną baterie zastosować a taką z przetwornicą np do miernika z tym że też miernik nagle zdechnie nie wspominając o wytwarzanych zakłóceniach w wersji z przetwornicą także ja się cieszę że mam wersje z 2x4.2V akumulatorkami :D

• #17 07 Cze 2018 17:29
    CMS
    Moderator

Dodałem do pierwszego posta wyniki nowych pomiarów. Zapraszam do lektury i komentowania.

• #18 07 Cze 2018 18:09
    Jawi_P
    Poziom 31  

odalladoalla napisał:
    Właśnie miałem spytać jaką normę przywołuje Pan Moderator dla swoich badań...cóż wyniki wyszły jakie wyszły bo metodyka pomiaru jest taka jaka jest.Zalecam korepetycje (nie konsultację) u innego Pana Moderatora Marka Skalskiego.
    Szczególnie iż większość multimetrów ręcznych pobiera prąd na poziomie kilku miliamperów nawet z BARGRAFEM NA FULL. A do tego się nadaje ten akumulatorek.Rozrusznika czołgu tym bym nie zasilał.

Ale ta złośliwość nie jest potrzebna.
    Poza tym, ile prądu pobiera jakikolwiek bargraf? :) Chyba że na LEDach :)

• #19 07 Cze 2018 18:24
    odalladoalla
    Poziom 15  

Jawi_P napisał:
    odalladoalla napisał:

Ale ta złośliwość nie jest potrzebna.
    Poza tym, ile prądu pobiera jakikolwiek bargraf? :) Chyba że na LEDach :)

OT.
    Nie mój problem iż nie rozróżniasz złośliwości i nakierowania osoby o niskim poziomie wiedzy w danej dziedzinie, w kierunku KOMPETENTNEJ osoby w celu nadrobienia chwilowej niewiedzy.
    Gdybym był złośliwy, wtedy nie używałbym tak zwanych wielkich liter w komentarzu.
    Nutka ironii nie zabija. Powiem nawet więcej:jestem osobą całkowicie niekompetentną w próbie zajścia w ciążę i nijak nie dam rady tego przeskoczyć, natomiast Pan Moderator może chwilową niekompetencję w wykazanej dziedzinie zlikwidować całkowicie bez żadnego problemu.

• #20 07 Cze 2018 18:36
    krisRaba
    Poziom 24  

CMS napisał:
    Wszak nigdzie nie ma informacji o dopuszczalnym "bezpiecznym" prądzie, ani o tym w jaki sposób producent mierzył tą pojemność.

Można również wyjść z założenia, że to zamiennik baterii 9V, a ta ma raczej niewielką wydajność prądową. Jeśli mamy urządzenie fabrycznie zasilane z takiej baterii, to i akumulator będzie pracował w "rajskich" warunkach, przy niewielkich prądach.

Np. ta ma max. continuous discharge 150mA
    https://www.tme.eu/pl/Document/44e2b5a5a277fb97063ce3897cb3bea2/BAT-6F22-UL.pdf

a tu przykładowo spadek pojemności przy zwiększaniu prądu rozładowania
    https://www.tme.eu/pl/Document/85e2ba70ef5b79d1bf3523f67041472d/BAT-6LR61_EGU.pdf

Chociaż taka ma 1000mA continuous ;)
    https://www.tme.eu/pl/Document/4278542a2e7fe00e73156cbf8a083b58/BAT-6F22_EG.pdf

• #21 07 Cze 2018 18:42
    CMS
    Moderator

odalladoalla napisał:
    i nakierowania osoby o niskim poziomie wiedzy w danej dziedzinie, w kierunku KOMPETENTNEJ osoby w celu nadrobienia chwilowej niewiedzy.

Zauważyłem już, że nasz nowy moderator specjalizuje się w tej dziedzinie.
    Nie odbieram również, Twojego poprzedniego wpisu jako złośliwość. Wręcz przeciwnie, postąpiłeś właściwie, kierując mnie od razu do specjalisty w tej dziedzinie. Nikt przecież nie jest wszechwiedzący, a ja tylko piszę artykuły. Nie muszę być specem od każdego z opisywanych urządzeń. Moja branża zawodowa to, serwis projektorów multimedialnych, oraz frezarek kosmetycznych i podologicznych. A, do tego, po pracy, piszę DLA WAS artykuły, żebyście mogli po swojej pracy, usiąść z kawką i poczytać. :).

Konstruktywna krytyka, zawsze jest przeze mnie mile widziana.

Pozdrawiam.
    CMS

• #22 07 Cze 2018 18:56
    odalladoalla
    Poziom 15  

CMS napisał:
    odalladoalla napisał:
    i nakierowania osoby o niskim poziomie wiedzy w danej dziedzinie, w kierunku KOMPETENTNEJ osoby w celu nadrobienia chwilowej niewiedzy.

Nikt przecież nie jest wszechwiedzący, a ja tylko piszę artykuły. Nie muszę być specem od każdego z opisywanych urządzeń. Moja branża zawodowa to, serwis projektorów multimedialnych, oraz frezarek kosmetycznych i podologicznych. A, do tego, po pracy, piszę DLA WAS artykuły, żebyście mogli po swojej pracy, usiąść z kawką i poczytać. :).

Konstruktywna krytyka, zawsze jest przeze mnie mile widziana.

Pozdrawiam.
    CMS

I to jest postawa osoby dorosłej świadomej swoich wad ale i zalet.
    Tylko przedszkolaki mazgają się o byle co jak mimoza.
    Twoja Ikona odpowiada rzeczywistości.
    Pozdrawiam, dziękuję za poświęcony czas na tworzenie artykułów i "mocowanie się " z wynalazkami naszych braci zza Wielkiego Muru.

• #23 07 Cze 2018 20:02
    Kajox
    Poziom 11  

Ogólnie w tej baterii prąd maksymalny to około 100mA. Powyżej włącza się zabezpieczenie lub po prostu przetwornica nie wyrabia i spada drastycznie napięcie. W sumie czego chcieć od tak małej ceweczki. Kolega chyba nie przeglądał opisu aukcji lub nie było tej informacji. Na aukcji, na której zamówiłem
    było zdjęcie z obciążenia sztucznego i właśnie wzmianka o prądzie 100mA.

Dołączam wynik pomiaru mojej, nie satysfakcjonuje mnie, dlatego założyłem dispute "majfrendom" . Trochę kiepska jakość, akurat pękła mi szybka aparatu i naleciało opiłków i soczewka się nie ostrzyła. Coś widać, jednak gdyby ktoś miał problem z odczytaniem, wyszło około 260mAh i drastycznie spadło napięcie.

• #24 09 Cze 2018 16:41
    meloch
    Poziom 29  

odalladoalla napisał:

edytowałem bo utworzyłem nową jednostkę natężenia prądu-
    miAmper - specjalna jednostka spoza układu SI.

A jaka konkretnie norma obowiązuję w tym zakresie? Chętnie się z nią zapoznam - inni pewnie tez.

Za miAmper proponuję Nobla bez zbędnych ceregieli.

• #25 09 Cze 2018 17:39
    odalladoalla
    Poziom 15  

meloch napisał:
    odalladoalla napisał:

Właśnie miałem spytać jaką normę przywołuje Pan Moderator dla swoich badań....

A jaka konkretnie norma obowiązuję w tym zakresie? Chętnie się z nią zapoznam - inni pewnie tez.

.
    A' propo zapoznania,
    nie wiem może tą czy tę...też chętnie się zapoznam ale nie za tą czy tę cenę
    https://webstore.iec.ch/publication/32662
    ewentualnie możesz grzecznie poprosić ludzi w BTO w lab. może udostępnią ci wyciąg z tej normy chociaż wątpię bo jest taki "przypis" w niej iż za nie zapłacone rozpowszechnianie będą ścigać- wartości intelektualne, prawa autorskie czy tam takie inne bzdety. Ogólnie odszukaj sobie Punkt Informacji Normalizacyjnej- nie licz iż tam nawet informację darmo uzyskasz, nie wspominając o normach. Takie czasy, kasa misiu, kasa.

https://www.bto.pl/653/laboratorium

• #26 09 Cze 2018 23:48
    Kamikazepl
    Poziom 14  

A mnie z kolei interesuje, jak sprawa wygląda z pomiarami z takim "akumulatorem".
    Jak wygląda napięcie na wyjściu? Jak wiadomo napięcie ze zwykłego akumulatora czy baterii można uznać za stabilne. Zaś jak sprawa wygląda przy przetwornicy, która jednak swoje może wprowadzić do chociażby miernika.
    Raczej mierniki są robione pod baterie, a nie zasilanie z przetwornicy(po za wyjątkami). Czy nie wprowadzi to przekłamań?

• #27 10 Cze 2018 11:44
    meloch
    Poziom 29  

odalladoalla napisał:

A' propo zapoznania,
    nie wiem może tą czy tę...też chętnie się zapoznam ale nie za tą czy tę cenę
    https://webstore.iec.ch/publication/32662
    ewentualnie możesz grzecznie poprosić ludzi w BTO w lab. może udostępnią ci wyciąg z tej normy chociaż wątpię bo jest taki "przypis" w niej iż za nie zapłacone rozpowszechnianie będą ścigać- wartości intelektualne, prawa autorskie czy tam takie inne bzdety. Ogólnie odszukaj sobie Punkt Informacji Normalizacyjnej- nie licz iż tam nawet informację darmo uzyskasz, nie wspominając o normach. Takie czasy, kasa misiu, kasa.

Pisownia: za tę cenę, ale też - niezapłacone rozpowszechnianie, a nie "nie zapłacone".

Fakt: norm nie można kopiować, można jedynie zakupić.
    Inną sprawą jest, jak chińskie "super produkty" mają się do norm? Wg. mnie rzadko który wyrób spełnia normy. Chiny idą głównie na ilość, a nie na jakość. Prosty przykład nadużywanie znaku CE, który ma trochę inny kształt od tego podanego w normach. Nie ma żadnej pewności, czy normę (którą wyżej przywołałeś) da się zastosować do bateryjki z tematu.

• #29 10 Cze 2018 20:14
    Janusz_kk
    Poziom 14  

Kamikazepl napisał:
    Jak wygląda napięcie na wyjściu? Jak wiadomo napięcie ze zwykłego akumulatora czy baterii można uznać za stabilne. Zaś jak sprawa wygląda przy przetwornicy, która jednak swoje może wprowadzić do chociażby miernika.
    Raczej mierniki są robione pod baterie, a nie zasilanie z przetwornicy(po za wyjątkami). Czy nie wprowadzi to przekłamań?

Przecież masz podane w wątku że to są dwa akumulatory połączone szeregowo. Przetwornica służy tylko do ładowania z USB.

• #30 10 Cze 2018 20:26
    Kajox
    Poziom 11  

Właśnie zapomniałem o tym wspomnieć. To są chyba różne wersje. U mnie jest jedno ogniwo lipo. Napięcie powyżej 9v dopóki się nie rozładuje.