Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

przekaznik do sterowania przedluzaczem, prosba o wyjasnienie incydentu elektrycz

umat 06 Jun 2018 21:36 657 6
 • #1
  umat
  Level 5  
  Witam,
  prosze o pomoc w wyjasnieniu co wlasciwie sie wydarzylo tak, abym mogl poprawnie wykonac swoj projekt i nie popelnic bledu w przyszlosci.

  CEL:
  sterowanie czasowe przedluzaczem dwuzylowym do ktorego wpiety jest ultradzwiekowy nawilzacz powietrza (max 40W). Przedluzacz wpiety jest do prostego gniazdka typu C.  WYKONANIE:
  do modulu Arduino z zegarem RTC na magistrali I2C podlaczylem przekaznik 10A/230VAC. Przekaznik bez problemu pracuje bezposrednio ze stykow modulu (max40mA). Do styków NO i C przekaznika podlaczylem rozcieta zyle przedluzacza, ciaglosc drugiej pozostala nienaruszona. Wszystko zostalo wykonane z najwieksza starannoscia nie zostala uszkodzona izolacja w zadnym punkcie. Mikrokontroler ma wczytany program ustalania stanu wysokiego na jednym z pinow o okreslonej godzinie. Z tego pinu zostal podlaczony sygnal dla przekaznika. Uklad zostal najpierw sprawdzony czy dziala poprawnie bez podlaczania przedluzacza i wszystko dzialalo ok (przekaznik zalaczal sie i puszczal dokladnie wtedy jak zostalo przewidziane)

  EFEKT:
  po wybiciu okreslonej programowo godziny nastapilo zwarcie w instalacji i wywalenie zabezpieczenia na poziomie mieszkania. Uszkodzony zostal nawilzacz podlaczony do przedluzacza, a wlasciwie modul ultradzwiekowy poniewaz wentylator pracuje ale nie generuje sie mgla wodna. Modul sterujacy nie zostal uszkodzony.

  z gory dziekuje za wszelka pomoc
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
 • #2
  elektronikq
  Level 24  
  Jak do styków NO i C? Rozumiem że do NO i NC podpiąłeś coś? Trzeba było tylko żyłę fazową w przedłużaczu puścić przez styk NO przekaźnika.
  uC steruje bezpośrednio przekaźnikiem? Narysuj jakiś schemat.

  Jakby zwarcie było w nawilżaczu to dziwne, żeby nawilżacz się uszkodził. Może akutat z nawilżaczem było coś nie halo.
 • #3
  umat
  Level 5  
  Dzieki za odpowiedz.
  Czy przyczyna moze byc to ze zamiast L rozpialem i podlaczylem do przekaznika N?
  Jakie znaczenie ma pojecie fazy i neutral w tak prostej instalacji elektrycznej (wtyk do kontaktu mozna przeciez wcisnac odwrotnie, podobnie kazdy podlaczony dalej odbiornik).
  Nawilzacz dzialal od miesiecy bez zadnego problemu.
  Zalaczam obrazek jak to bylo, kolory odpowiadaja kolorom przewodow w przedluzaczu, przepraszam za prymitywizm wykonania.

  przekaznik do sterowania przedluzaczem, prosba o wyjasnienie incydentu elektrycz
 • Helpful post
  #4
  elektronikq
  Level 24  
  Ten półksieżyc to gniazdko? Nie ma znaczenia czy N czy L wpiąłeś w przekaźnik. Powinno się "przecinać" L ale to nie spowodowałoby zwarcia.
  z uC masz 5V. Ten przekaźnik jest na 5V? Podaj jaki typ przekaźnika użyłeś. Teoretycznie wychodzi na to mogłobyć coś z nawilżaczem.
  A uC działa?
 • #5
  umat
  Level 5  
  Tak polksiezyc to gniazdko. Mikrokontroler dalej działa bez problemu jak rowniez przekaznik. uC byl zasilany z ladowarki USB podlaczonej do drugiego slotu tego samego gniazdka. Nawilzacz doslownie chwile przed eksperymentem dzial bez problemu podlaczony do tego samego gniazdka do ktorego nastepnie podlaczylem go za posrednictwem tego zmodyfikowanego przedluzacza...

  CYTAT BOTLAND: Moduł przekaźnika 1 kanał - styki 10A/250VAC - cewka 5V
  Moduł wyposażony w przekaźnik JQC-3FF-S-Z z cewką zasilaną napięciem 5 V bez optycznej izolacji wejścia. Układ pozwala na sterowanie elementami wykonawczymi przy pomocy portów mikrokontrolera lub dowolnego zestawu uruchomieniowego. Pracuje z napięciem do 250 V.

  Dodano po 55 [minuty]:

  Doczytalem, ze przekaznik podlaczylem niepoprawnie.
  Wydajnosc pradowa pinow z mojego uC jest za niska nie mowiac juz o zasilaniu VCC i S z jednego pinu...
  Przy takim podlaczeniu np. kiedy modul nie jest w pozycji poziomej nie slychac "cykania" cewki.
  Przekaznik dziala znakomicie w przypadku zasilenia spoza ukladu uC oczywiscie przy zachowaniu wspolnej masy z uC.

  Pytanie zatem:
  czy "migotanie" polaczenia COM-NO spowodowane nieodpowiednio mocnym docisnieciem styku moglo spowodowac wywalenie zabezpieczenia w mieszkaniu po ok 3s oraz uszkodzenie odbiornika podlaczonego do przedluzacza?
 • Helpful post
  #6
  HD-VIDEO
  Level 42  
  Przy takim schemacie (strona 230V) jak wyżej, przyczyną zwarcia był nawilżacz.

  Nawilżacz nie lubi "migotania" z jakieś przyczyny czyli szybkiego włączania/wyłączania styków przekaźnika (spowodowanym błędnym podłączeniem zasilania +5V), co doprowadziło do stanu nieustalonego w nawilżaczu, zwiększenia poboru prądu i zadziałania zabezpieczenia w mieszkaniu.

  Tutaj podejrzewam, że przetwornica ultradźwiękowa w nawilżaczu jest typu samowzbudna a one źle zrobione mogą się zawiesić "na zwarcie"  umat wrote:
  Wydajnosc pradowa pinow z mojego uC jest za niska


  Arduino to spokojnie obsługuje, jest tam dodatkowy tranzystor sterujący przekaźnikiem, ale to chodzi o pin sterujący "S", który podłączasz bezpośrednio do pinu mikrokontrolera.

  "+" - podłączasz do zasilania +5V (do stabilizatora) a nie do pinu mikrokontrolera
  "-" - podłączasz do masy a nie ew. nie pinu mikrokontrolera
 • #7
  Ture11
  Level 38  
  Kolego, prawda jest taka, że nawet jeśli dobrze obsługujesz moduł z przekaźnikiem (choć chyba źle go podłączyłeś - lepiej narysuj co i jak), to w momencie załączania obciążenia 230 V generowane są spore ilości zakłóceń i nie sądzę, by płytka Arduino połączona z modułem przekaźników nieekranowanymi kabelkami typu "do płytki stykowej" działała poprawnie.

  Wyobraź sobie, że w momencie załączenia przekaźnika, na liniach cyfrowych pojawiają się zakłócenia lub mikrokontroler zeruje się - łatwo się domyśleć, co się stało z nawilżaczem, gdy dostał serię takich impulsów.

  Arduino dla początkujących ma sporą wadę - uczy programowania, ale nie uczy elektroniki. Początkujący (i nie tylko) mają problem ze zrozumieniem, że sterowanie 230 V to nie łatwe zadanie - w momencie zarówno załączenia, jak i wyłączenia przekaźnika na jego stykach pojawiają się iskrzenia, które mogą bez problemu zrestarować mikrokontroler, nawet znajdujący się nie w bezpośredniej bliskości. Stosuje się różne układy gaszące, ale myślę, że najważniejsze jest tu ekranowanie i filtrowanie zasilań.