Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Samsung RL55VTE1L - lodówka wyzwala bezpiecznik różnicowoprądowy

06 Cze 2018 21:43 2766 9
 • Poziom 7  
  Witam

  Wczoraj w nocy lodówka Samsung Samsung model RL55VTE1L wybiła bezpiecznik różnicowoprądowy. Od razu nadmienię, że można przyjąć, że instalacja elektryczna działa prawidłowo (kilkuletnia, zrobiona zgodnie ze sztuką).
  Dzisiaj kilka razy potestowałem, faktycznie wybija bezpiecznik około 0,5-1sekundę po włączeniu lodówki (zapala się lampka w lodówce, po chwili wywala różnicówkę). Zapewne w momencie startu/załączania kompresora?
  Wyciągnąłem z wnęki, odkurzyłem porządnie. Na załączonym zdjęciu nr 2 rozłączyłem białą złączkę oznaczoną cyfrą 1 (kabel wprost od zasilania z gniazdka), było OK (nie wybiło). Potem rozłączyłem złączkę oznaczoną nr 2 (niebieską), oczywiście spiąłem złączkę nr 1, również było OK (nie wybiło bezpiecznika).
  Prośba o rady, co mogę samodzielnie sprawdzić i jak (np. miernikiem).
  Samsung RL55VTE1L - lodówka wyzwala bezpiecznik różnicowoprądowy Samsung RL55VTE1L - lodówka wyzwala bezpiecznik różnicowoprądowy Samsung RL55VTE1L - lodówka wyzwala bezpiecznik różnicowoprądowy
  Samsung RL55VTE1L - lodówka wyzwala bezpiecznik różnicowoprądowy Samsung RL55VTE1L - lodówka wyzwala bezpiecznik różnicowoprądowy
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Ja bym w następnym kroku odpiął CN301 jak dobrze widzę, czyli odłączył kompresor.
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Jeśli po odpięciu kompresora problem przestanie występować, to trzeba będzie wymienić kompresor.
 • Poziom 21  
  Odłączenie kostek 1- zasilanie, 2- filtr generalnie nic nie wniosło. Osobiście sprawdziłbym na początek grzałkę parownika.
 • Poziom 7  
  1) Odpiąłem CN301 i wyskakuje różnicówka dalej
  2) Rozłączyłem 3 złączki (zdjęcie poniżej) i różnicówka NIE wyskakuje (słychać jakby się załączała lodówka - pstryknięcie, etc.)

  Gniazda idąc od lewej to:
  a) [biały wtyk] [żółte przewody] - czujnik temperatury (tak myślę?)
  b) [biały wtyk] [biało czarne przewody] - NIE WIEM
  c) [czerwony wtyk] [czerwono czarne przewody] - NIE WIEM
  d) [niebieski wtyk] - wiatraczek
  e) [biały wtyk] - czujnik temperatury

  Prośba o dalsze kroki, rozumiem, że albo b) albo c) jest zasilaniem grzałki parownika i jest 'przebicie' ? Miernikiem mogę sprawdzić ?
  Jeszcze jedna uwaga (może nieistotna) - do niedawna lodówka bardzo szroniła, od kilku miesięcy zero lodu w zamrażarce.  Samsung RL55VTE1L - lodówka wyzwala bezpiecznik różnicowoprądowyry
 • Poziom 33  
  Moim zdaniem B jest podejrzana. Nie widzę dokładnie, ale sądząc po podwójnej izolacji przewodów to właśnie grzałka parownika. A grzałki z natury rzeczy najczęściej ulegają uszkodzeniom. Nie wiem jak w lodówkach bo w chłodnictwie nie siedzę, ale grzałka to grzałka. Odłącz więc B i sprawdź.
 • Poziom 7  
  Tak, to to złącze b), zapewne to zasilanie przewodu oporowego, który siedzi wewnątrz tej aluminiowej rurki. Zakładam, że gdzieś przewód oporowy dotyka rurki, jest odpływ prądu i stąd różnicówka się załącza.

  Złącze c) idzie do bezpiecznika, tutaj jeszcze pytanie - po co ten bezpiecznik jest otulony taką pianką. Pytam, bo zniszczyłem tą piankę i czym to zastąpić ewentualnie.

  Reasumując - przyjmuję, że grzałka do wymiany. Po wymianie i złożeniu do kupy mam nadzieję, że lodówka odżyje (bo w tej chwili nie wywala róznicówki, ale nie startuje chłodzenie - być może temu, że odłączony wiatrak, czujnik temperatury).
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  Witam
  Odłącz b i c, reszta musi być podłączona bo lodówka nie podejmie pracy. Jeśli nie wyrzuci różnicówki to sprawa oczywista. Sprawdź wszystko na spokojnie bo grzałka nie jest tania ani łatwa w wymianie
 • Poziom 7  
  Lodówka działa prawidłowo po odłączeniu b i c (reszta podłączona-wiatraczek, czujnik temperatury). Grzałka powoduje załączanie bezpiecznika różnicowoprądowego.

  Czy jedynym sensownym rozwiązaniem (na dzień dzisiejszy) jest niestety zakup parownia i grzałki - wydłubanie i wstawienie samej grzałki, tak aby nie rozszczelnić parownika ?

  W innym poście na tym forum jest link też do mojego modelu:

  http://www.sklep.mkservice.pl/da96-00280k-par...a-assy-evap-fresveta-pin-220240v-p-38059.html
  z:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3146204.html

  Przychodzi mi myśl, czy nie dałoby się zrobić zamiennik - dokupić jakiś elastyczny drut oporowy o tej samej mocy, co ta grzałka i zastąpić tą oryginalną ? Gdyby znaleźć jakiś elastyczny, łatwiej byłoby zamontować.


  pzdr
  Bogdan
 • Poziom 7  
  Po zakupie i wymianie grzałki parownika (trzeba było trochę się nagimnastykować, żeby wyjąć i włożyć samą grzałkę z tego stelażu) lodówka działa prawidłowo.