Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polaryzacja anten na BTS-ach - pion/poziom czy skośna (slant)?

xntxnt 07 Cze 2018 08:27 627 12
  • #1 07 Cze 2018 08:27
    xntxnt
    Poziom 14  

Koledzy,
    Jak to jest z polaryzacją anten na BTS-ach?
    Spotyka się informacje, że do LTE trzeba anteny z polaryzacją skośną (tzw. "slant"), czyli +45° i -45°. Od anten pod polaryzację H/V różnią się tylko mocowaniem obróconym o 45°. Takie anteny są dostępne w sprzedaży, ale wciąż nie znikają te z mocowaniem dla polaryzacji pion/poziom.

Czy znacie jakieś oficjalne (lub nie) źródła potwierdzające, że faktycznie stosują skośną? Jeśli tak, to czy zastosowanie skośnej zależy od:
    1. częstotliwości - w sensie, że inna polaryzacja na 800, a inna na 900, 1800, 2100, 2600MHz?
    2. technologii - inna dla 3G, a inna dla LTE? *
    3. daty uruchomienia danego BTS-a - w sensie, że wprowadzili skośną od niedawna?
    4. operatora?

*) co spowodowałoby spadek sygnału gdy modem przełączy się z LTE na 3G

Jedyne źródło jakie dotychczas znalazłem, to kopia strony btsy.eu której już nie ma:
    https://web.archive.org/web/20140214150206/http://www.btsy.eu/anteny.html
    ...ale nie jest tam nigdzie powiedziane, że każdy operator stosuje skośną, ani nie ma szczegółów czy na każdym paśmie i czy na każdej technologii.

[dopisano:]

Dzwoniłem na infolinie operatorów - skutek wiadomy:
    Plus - nie wiedzą, były jakieś domysły
    Play - nie wiedzą, poradzili by eksperymentować, ale kazali wysłać maila
    Orange - czat na stronie nie zna się, muszę jeszcze zadzwonić, ale z innego telefonu niż mam, bo z Orange trzeba płacić za rozmowę do BOK Orange
    T-Mobile - nie wiedzą i odsyłają na pomoc techniczną pod płatny numer 708-477-242 (2,10zł/min + VAT)

Dobrze by było spytać jakiegoś technika czy alpinistę, który chodzi po masztach albo inżyniera, o ile nie mają zakazu odzywania się, ale nie znam nikogo.

Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

0 12
  • #3 07 Cze 2018 12:17
    m.jastrzebski
    Poziom 36  

Szyszkownik Kilkujadek napisał:
    Po co się męczyć? Nie lepiej zastosować gotową antenę? http://www.dipol.com.pl/oferta-telefonia-komorkowa-anteny-gsm-3g-lte-lte,4953.htm

Nie zrozumiałeś pytania. Autor chce zastosować gotową antene pytanie jak ją umocować.
    Kazda 2-polaryzyjna antena będzie tak skonstruowana że odbiera sygnał z 2 polaryzacji ustawionych pod kątem 90 stopni wzgldem siebie. Ale pytanie czy płaszczyzny polaryzacji nadajnika są ustawione pionowo i poziomo względem ziemi czy pod kątem 45 stopni względem ziemi ( x albo +).

Gotowa antena ustawiona żle też sygnał odbierze ale będzie on słabszy.

Niektore nadajniki/operatorzy stosowali, stosuja? polaryzję skośna (w krzyżyk). I jak widać sami operatorzy tego nie widzą, przynajmniej infolinie stworzone do łowienia baranów i upominania się o płatności.

0
  • #4 07 Cze 2018 12:31
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 32  
  • #5 07 Cze 2018 12:48
    xntxnt
    Poziom 14  

m.jastrzebski napisał:
    Kazda 2-polaryzyjna antena będzie tak skonstruowana że odbiera sygnał z 2 polaryzacji ustawionych pod kątem 90 stopni wzgldem siebie. Ale pytanie czy płaszczyzny polaryzacji nadajnika są ustawione pionowo i poziomo względem ziemi czy pod kątem 45 stopni względem ziemi ( x albo +).
    Dokładnie o to mi chodzi! :)

No zgoda, ale przecież antenę ustawiasz na podstawie wyników rzeczywistych (pomiarów siły sygnału) a nie deklaracji operatora?
    Ok, ale nie każdy ma warsztacik ślusarsko-spawalniczy - zdarza się, że antenę można przekręcić o 90° i skutecznie umocować, ale mało którą możesz obrócić o 45° używając fabrycznego uchwytu (widziałem tylko pojedyncze modele z mocowaniem na przegubowej kulce, a nie z cybantem do rury). Więc fajnie byłoby kupić od razu właściwą. A żeby wiedzieć jaka jest właściwa, to warto by znać teorię kiedy jest H/V, a kiedy slant 45°. Plus przypadki, gdy ktoś zmienia operatora albo przeprowadza się i szuka innego BTS-a - czy może się okazać, że dotychczasowa antena na nic się nie zda bez przeróbek?

Albo taki przypadek:
    Router, który ma w sobie bramkę GSM (nie mylić z bramką VoIP!). Wpina się w niego zwykły fax/telefon i jest on pod numerem z SIM. Kupuję antenę pod polaryzację taką jaką ma nadajnik LTE (załóżmy, że dochodzę do tego doświadczalnie) i internet śmiga. Zaczyna dzwonić telefon, więc router schodzi z LTE na 3G aby móc zestawić połączenie głosowe (bo nie obsługuje VoLTE - Voice over LTE). Czyli przełącza się na całkiem inną antenę BTS-a. A ta inna antena może mieć np. polaryzację H/V, a nie "slant", więc zrywa mi internet. - To jest przypadek teoretyczny, a ja chciałbym się dowiedzieć na ile realny. Może ktoś już to przerobił i podzieli się doświadczeniem.

0
  • #6 07 Cze 2018 13:01
    m.jastrzebski
    Poziom 36  

No zgoda, ale przecież antenę ustawiasz na podstawie wyników rzeczywistych (pomiarów siły sygnału) a nie deklaracji operatora?
    NIe widziałem anten które mają jakiś fajny mechanizm kręcenia po 45 stopni w każdą strone. Do pomiaru, poszukiwania se można w ręku potrzymać, ale potem to trzeba zazwyczaj jakoś przyśrubować.

To nie antena satelitaena, gdzie trzeba ustawić z dokładnościa do stopni. Znajac polaryzja i kierunek na BTSa można se na oko ustawić i będzie dobrze. Nic nie trzeba mierzyć i nalizować mocy sygnału. Tzn możan se porównać czy ten czy tamtem BTS daje moćniejszy sygnał i tyle.

0
  • #7 07 Cze 2018 14:04
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 32  
  • #8 07 Cze 2018 14:20
    xntxnt
    Poziom 14  

m.jastrzebski napisał:

NIe widziałem anten które mają jakiś fajny mechanizm kręcenia po 45 stopni w każdą strone. Do pomiaru, poszukiwania se można w ręku potrzymać, ale potem to trzeba zazwyczaj jakoś przyśrubować.
    Ja akurat widziałem, ale jest to mniejszość, no i są obarczone innymi wadami. Np. część z tych anten jest:
    - droga
    - badziewna (wydanie 200 zł by po roku mieć stłumiony sygnał to kasa w błoto)
    - na jedno pasmo (np. tylko 800MHz - zmieniasz operatora i kupujesz nową)
    - niedostępna z kablami o odpowiedniej długości i wtykami (trzeba konektor = straty dB, albo trzeba mieć czym zacisnąć)
    - z gniazdem N - niby wygoda, ale większość wtyków N jest zaciskana na kablu (crimp), a nie skręcana (clamp), więc woda i tak idzie w kabel, mimo że samo złącze ma uszczelkę. Więc na starcie trzeba zmieniać wtyczki na swoje.
    - gdy nie ma złącza N, tylko kabel na stałe, to po przekręceniu o 45°, woda może wpływać do anteny lub też nie mieć którędy wypływać.

Regulacja, ale skromna. Raczej kompensacja krzywości masztu niż pełne 45°: Lipa - to jest tylko od regulacji pochylenia. Źle się przyjrzałem.

Super regulacja (o ile to nie nity, tylko śrubki), ale czy antena jest super, to nie wiem. Jak widzę białe kable, to mam skojarzenie: PVC, a nie PE, więc po roku woda w kablu:

Jeszcze lepsza, bo płynna regulacja pochylenia, ale czy przy 14 śrubkach na tyle obudowy, nie nabierze wody i po obróceniu nie będzie mogła jej wypuścić koło kabla?

Także wybór jakiś tam jest.
    Część z tych wad jest trochę na siłę. Bo generalnie nie chodzi mi o zakup anteny idealnie uniwersalnej i kręcenie nią, tylko o wiedzę jaka jest polaryzacja na BTS-ach (u poszczególnych operatorów, na konkretnych pasmach i technologiach), by od razu kupić właściwą antenę, nawet i pozbawioną regulacji (z polaryzacją na sztywno).

0
  • #9 07 Cze 2018 14:26
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 32  
  • #10 07 Cze 2018 14:45
    xntxnt
    Poziom 14  

Pomijając, że nie wiem czy coś takiego istnieje... Mi nie chodzi o dostępne rozwiązania sprzętowe by zamocować antenę w dowolny sposób, tylko o wiedzę na temat polaryzacji stosowanych przez operatorów.
    No nic, może ktoś jeszcze dorzuci coś od siebie.

No nie uzyskam od operatorów. Dlatego pytam tutaj. Jest Elektroda, jest bez-kabli.pl, jest jdtech.pl, są ludzie skupieni wokół BTSearch, no i sami pracownicy techniczni operatorów. Ktoś może odpowie.

0
  • #11 07 Cze 2018 14:46
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 32  
  • #12 09 Cze 2018 20:59
    makosuu
    Specjalista Sieci, Internet

Nie ma to aż takiego znaczenia, na pewno nie zerwie ci z tego powodu internetu

0
  • #13 13 Cze 2018 20:45
    xntxnt
    Poziom 14  

Zapytałem na forum Telepolis i ktoś podrzucił mi katalogi firmy Kathrein, która produkuje anteny na BTS-y:
    https://cosconor.fr/GSM/Divers/Equipment/Kathrein/
    Okazuje się, że już w 2002 roku robili z polaryzacją skośną. Produkują też z pionową, z poziomą nie robili wcale. Ciężko powiedzieć ile ostało się jeszcze V, ale patrząc na datę oraz na to, że świat idzie w MIMO, to pewnie większość anten to X-cross. Także dziwne, ze jeszcze sprzedają H/V, a operatorzy o niczym nie informują. Chyba, że na obudowie H/V, a w środku skośna. Ja tam nie umiem poznać polaryzacji po wyglądzie mikropaskowej anteny.
    Tak czy siak - temat chyba rozwiązany :) . Ale nie zamykam - może ktoś coś jeszcze doda.
    Dzięki za dyskusję.

0
  Szukaj w 5mln produktów