Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

napędy bramy skrzydłowej na posesję (0°;-90°) i na zewnątrz (0°;+90°)

07 Cze 2018 15:17 345 5
 • Poziom 2  
  Poszukuję napędów dla bramy skrzydłowej (na razie jedno-) szer. ~2.5m, takiej na wjazd samochodem osobowym na posesję ograniczonych rozmiarów. Jeśli brama będzie otwierać się tylko na posesję, nie da się wjechać z przyczepą. Nie zawsze będę to robił, więc od czasu do czasu potrzebować będę otwierania bramy na zewnątrz posesji i zamykania jej po wjeździe. Są podobno problemy z montażem i automatyką bram otwierających się w zakresie 180°, instalatorzy pytani przeze mnie polecają tylko albo tak, albo tak, ale nie jednocześnie do wewnątrz i na zewnątrz. Szczególnie interesowałyby mnie rozwiązania napowietrzne, a nie podziemne. Czy są jakieś rozwiązania tego problemu?
 • specjalista -automatyka bramowa
  "napowietrznych" gotowców nie ma (chyba że robić alpejskie kombinacje z dodatkowymi małymi siłownikami lub zapadkami elektromagnetycznymi zmieniającymi punkt zaczepienia siłowników).
  Podziemne są w opcji pracy do 180 stopni ale z końca w koniec. Opcja zatrzymywania w połowie wymaga rzeźby w samym napędzie (dodatkowe krańcówki) a sterownik raczej samodziałowy (nie ma centralek trójpołożeniowych)
 • Poziom 2  
  "napowietrznych" gotowców nie ma (chyba że robić alpejskie kombinacje z dodatkowymi małymi siłownikami lub zapadkami elektromagnetycznymi zmieniającymi punkt zaczepienia siłowników).
  Podziemne są w opcji pracy do 180 stopni ale z końca wkoniec. Opcja zatrzymywania w połowie wymaga rzeźby w samym napędzie (dodatkowe
  krańcówki) a sterownik raczej samodziałowy (nie ma centralek trójpołożeniowych)"


  Czy mogę prosić o przetłumaczenie: co oznacza "rzeźba w napędzie", jak to się robi, kto i ile to kosztuje extra? Czy te krańcówki są mechanicznymi ogranicznikami/zderzakami, wskaźnikami położenia, czy ustawione są programowo w sterowniku przez producenta (więc zmienić się, ani dodać nic nie da)?
  Słyszałem o jeszcze jednej opcji, co prawda półautomatycznej: wysprzęglania siłownika i otwierania bramy ręcznie na zewnątrz. Jeśli przy zainstalowanym otwieraniu 》-90° nie da się zaprogramować otwierania 》+90°, to jak się wysprzęgla i wprzęgla z powrotem napęd w różnych modelach? Są jakieś, gdzie idzie to niezawodnie, prosto i bez zbędnej fatygi? Ostatecznie mogę wysiąść, wyprzęglić napęd, otworzyć bramę ręcznie na zewnątrz, wjechać, zamknąć ją i wprzęglić napęd. Tak to sobie wyobrażam, bo nie będzie to często. Najgorsze, to byłoby odkręcanie napędu ze śrub mocujących do skrzydła...żeby móc wjechać i zamknąć bramę.
 • specjalista -automatyka bramowa
  Cytat:
  co oznacza "rzeźba w napędzie"

  Przeróbkę napędu. W przypadku konstrukcji otwierające automatycznie w obie strony oznacza to dodanie do napędu dodatkowych krańcówek elektrycznych oraz zastosowania własnej konstrukcji sterowania - opartego na sterowniku przemysłowym (do pomyślenia jest użycie 2 central fabrycznych- po jednej na każdy zakres - oraz dodatkowego układu zabezpieczającego przed włączeniem obu central na raz).
  "Krańcówka" w twoim przypadku oznacza mikroprzełącznik z odp. krzywką lub zderzakiem ustawioną na punktach zatrzymań

  Od strony mechanicznej nie wchodzą w grę żadne siłowniki liniowe. Tylko podziemne z przystawkami 180 stopni. Można próbować też zastosować ramieniowe - ale z racji dużego kąta otwarcia ciężko będzie dobrac punkt mocowania ramienia, a i napęd będzie pracował w niekorzystnych warunkach (małe dźwignie, duże siły - czyli tylko b. lekkie skrzydła).

  Cytat:
  wysprzęglania siłownika i otwierania bramy ręcznie na zewnątrz.

  Cytat:
  to jak się wysprzęgla i wprzęgla z powrotem napęd w różnych modelach?

  Metoda otwierania ręcznego w jedną stronę (pod warunkiem użycia w/w typów siłowników) z możliwością prostego wysprzęglenia - też można pomyśleć. I znowu - w tym przypadku albo użyć gotowca: np. siłownika Came Frog J 24 z enkoderem i odpowiednią centralką (tutaj nie trzeba żadnych krańcówek ale nie mam pojęcia jak zachowa się centralka, kiedy otworzysz bramę poza punkt stopu dla zamknięcia - zapytanie do producenta) abo użycie własnoręcznych krańcówek i centralki pozwalającej na pracę z krańcówkami elektrycznymi.
  Wysprzęglanie jest różnie rozwiązane - przeważnie "stacyjki" kręcone specjalnym kluczem bądź dźwignie zapinane na zamek kluczykowy.

  Licz się z tym - że w takim układzie mechanicznym brama na zamknięciu będzie wykazywała luzy (normalnie na zamknięciu jest odbój w gruncie lub - trochę gorzej - w siłowniku - po dojściu do niego napęd dociska skrzydło i tym samym kasuje luzy - w twojej konstrukcji zsumują się luzy w napędzie, dźwigniach, na łańcuchu w przypadku napędu podziemnego i lekka telepka skrzydła jest nieunikniona).
  Cięzko też będzie DOKŁADNIE ustawić krańcówki zatrzymujące bramę na zamknięciu czyli coby skrzydła ustawiały się dokładnie w linii - potrzebna duża precyzja wykonania mechanizmu krańcówek.
 • Poziom 2  
  No dobrze: powiedzmy, że wybiorę napęd kręcąc w osi obrotu skrzydła. Czy tylko podziemne frogi wchodzą w grę, czy może ktoś wpadł na pomysł "froga" montowanego na słupie osią obrotu w dół, kręcącego za górny zawias? U mnie jest piach, więc trzeba byłoby zrobić porządną wylewkę betonową ze zbrojeniem na podłoże pod napęd podziemny. Nie wyjeżdżam do kamienicy miejskiej, tylko na piaszczyste pole (na razie) ogrodzone siatką, a obok stoi budynek, który daje trochę miejsca na zaparkowanie, ale nie wszystkiego, co potrzebuję. Dlatego wolę napędy napowietrzne, ale takiego nie znalazłem. Jeśli chodzi o sterowanie, to słyszałem o otwieraniu bramy tylko na zewnątrz, wtedy zrezygnowałbym z otwierania na posesję, ale podobno tak nie wolno.
 • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
  Poniżej kilka propozycji które pasują do Twoich założeń.
  https://youtu.be/2Idxm2TJPlk
  albo taka...
  https://youtu.be/p1hJzXMfSM8
  i jeszcze jedna...
  https://youtu.be/faf_-1hG3UY
  Może być też taka...
  https://youtu.be/a4WvkJYbWTY
  A tak na serio, to ciężko będzie coś dobrać.
  Jeżeli koniecznie zwykły siłownik a otwieranie na zewnątrz tylko sporadycznie, to
  pozostaje odczepienie ręczne siłownika od skrzydła. Automatyka działa tylko przy normalnym działaniu przy otwieraniu do wewnątrz.