Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] - Bardzo wysokie obroty wentylatora CPU

07 Cze 2018 16:15 3081 27
  • Poziom 7  
    Witam.
    Ostatniego czasu , zaczął bardzo głośno chodzić wentylator. Sprawdziłem przez program : SpeedFan, że obroty wentylatora przy przeglądaniu stron internetowych, ale również zostawienie tylko komputera na pulpicie, obroty są na poziomie: 2600- 3300 RPM , przy większym obciążeniu , np. podczas gry komputerowej ( nie wymagająca wysokich parametrów komputera) , obroty sięgają do 4700 RPM.
    Zużycie procesora, również jest na niskim poziomie.
    W Biosie wydaje mi się, że ustawione jest, aby obroty regulowały się automatycznie. ( załączam zdjęcie ustawień Biosa)
    W ostatnim czasie, nic nie było wymontowane z komputera, ani żadne podzespoły wymienane.
    Parametry komputera, również załączam w zdjęciu.
    Nie chciałbym ustawiać ręcznie obrotów, ale jeśli to będzie konieczne to jak to ustawić w miarę przyzwoicie. Ponieważ przy tak wysokich obrotach, jest ciężko, aż pracować na komputerze.
    - Bardzo wysokie obroty wentylatora CPU- Bardzo wysokie obroty wentylatora CPU- Bardzo wysokie obroty wentylatora CPU- Bardzo wysokie obroty wentylatora CPU- Bardzo wysokie obroty wentylatora CPU
  • Poziom 33  
    Radiator CPU czysty ?

Kiedy wymieniałeś pastę termo-przewodzącą na CPU ?

Jak obroty sięgają tych 4700RPM, to jaką temperaturę ma procesor ?
  • Poziom 27  
    Temperatury w spoczynku strasznie wysokie, nie wiem czym jest temp1, 2, 3 ale coś to nieładnie wygląda. Pokaż jeszcze temperatury pod obciążeniem.

Prawdopodobnie będziesz musiał wyczyścić wnętrze komputera i zaaplikować świeżą pastę.
  • Poziom 43  
    Daj odczyty z HWiNFO w trybie sensor only.
    Zrób pomiary zasilacza za pomocą miernika bo jeśli program coś koło prawdy pokazuje to masz za niskie 12V i kosmiczne 5V (to prawda raczej nie jest bo już by wybuchło ale sprawdzić wypada)

A PC działa głośniej od jakiegoś czasu bo od jakiegoś czasu jest upał...
  • Poziom 7  
    Może i byc to wina zasilacza. Ponieważ ma one dobre 6 7 lat i zwykly nie markowy , jest to zasilacz .
    Przed upalami, już głośniej było. Wydaje mi się, że do wymiany pójdzie zasilacz i chłodzenie
  • Poziom 27  
    Wrzucisz w końcu screen z temperaturami pod obciążeniem? Bo to pierwsza rzecz jaką powinieneś sprawdzić. Odpal Prime95 heat test i sprawdź rezultaty.

W BIOSIe nie masz opcji regulacji obrotów? Speedfan też nie pozwala?
  • Poziom 7  
    Piterixos napisał:
    Wrzucisz w końcu screen z temperaturami pod obciążeniem? Bo to pierwsza rzecz jaką powinieneś sprawdzić. Odpal Prime95 heat test i sprawdź rezultaty.

W BIOSIe nie masz opcji regulacji obrotów? Speedfan też nie pozwala?

Wrzuciłem zdjęcie juz wczesniej jak wentylator pracuje prawie na 100%...
    W pierwszym poście również jest screen z biosu....
    A nie chce regulować ręcznie tylko wolałbym automatycznie by był regulowany
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    No. Zaniżone 12V, zawyżone 5V. Zasilacz jest na ostatnich nogach, jeżeli wierzyć pomiarom - to wyraźnie próbuje naciągać niedobór mocy sprzężeniem zwrotnym.
  • Poziom 7  
    Czyli zacznę od wymiany zasilacza,na jakiś markowy z certyfikatem.

EDIT
    Witam ponownie
    Zakupiłem nowy zasilacz : SilentiumPC Vero L2 500W
    Włączyłem przeglądarkę (4 karty) plus muzyka. I niestety jest ten sam problem. Obroty wentylatora zasilacza są na poziomie 2300-3900 przy przeglądarce, muzyce.
    Tak jak czytam, to obroty przy małym obciążeniu powinny być: 700-1400. Na stronie producenta również jest napisane: "Przy niskim i średnim obciążeniu wentylator obraca się z prędkością nieprzekraczającą 1000 obr./min,"
    Do tego nie da się pracować, ponieważ przy obrotach prawie 3500-4000, wentylator bardzo głośno chodzi
    A co najgorsze, komputer bardzo spowolnił. Pracuje z 10 razy gorzej. Wszystko ładuje się o wiele dłużej, niż wcześniej. ( włączenie piosenki zajmuje mu ok 10-15sec) a przecież tylko został wymieniony zasilacz na dużo lepszy
    Do tego nie wiem dlaczego, parametry : FANPWM1 ma : 99%
    Może gdzieś jest ustawione, że wentylator jest na 100%. Ale w Biosie jest ustawione na automatyczne dobieranie obrotów
    Załączam zdjęcie z biosa
    - Bardzo wysokie obroty wentylatora CPU- Bardzo wysokie obroty wentylatora CPU

EDIT
    Napisałem do sklepu gdzie zamawiałem zasilacz, opisałem problem i powiedziano mi że prawdopodobnie uszkodzony zasilacz, abym odesłać.
    Czy aby na pewno to wina zasilacza, wydaje mi się że to nie jest wina zasilacza. Ale wole upewnić się przed złożeniem reklamacji i liczę na waszą pomoc :)

Posty scaliłem.
    Proszę byś w przypadku dodawania informacji, gdy nikt jeszcze nie zamieścił odpowiedzi, używał przycisku "zmień", nie publikując postu pod postem.
    RADU23
  • Poziom 41  
    Ale mierzyłeś te napięcia miernikiem?! czy tylko wymieniłeś zasilacz? Czyściłeś radiator z kurzy i wymieniałeś pastę termo-przewodzącą? Wyjmowałeś procesor? Docisk radiatora jest OK?
  • Poziom 7  
    Zasilacz i tam był do wymiany bo był z listy zasilaczy nie polecanych. A do tego poprzednicy pisali, że nadaje się do wymiany. Pasta będzie jutro wymieniana. Ostatnio wymieniłem 2 lata temu ( Pasta: Arctic MX2) kurzu w środku komputera nie ma, , dbam,, aby bylo czysto.
  • Poziom 43  
    Wątpię aby tu zasilacz był winny. Napięcia w porównaniu do poprzednich są w normie.
    Masz coś źle ustawione w BIOSie to sterowanie. Zresetuj BIOS na początek. Masz 3000RPM przy 44 stopniach na CPU i 2000RPM przy 41 stopniach. Tak jakby krzywa obrotów miała sięgnąć 100% przy 50 stopniach. A to zbędne - 100% może wchodzić przy 60-65 stopniach dopiero.
    41 stopni przy wysokich temp. otoczenia to norma nawet dla spoczynku. Bo rozumiem chłodzenie masz boxowe
  • Poziom 7  
    Tak chłodzenie BOX . Oryginalne AMD które było dołączone do procesora. Reset biosu niestety nic nie dał. A parametry z Biosa wrzucalem zdjęcie w poprzednim poście. A w innych zakładkach,nie widzę dodatkowych parametrów odnośnie zasilacza.
  • Poziom 41  
    Bo płyta nie podaje więcej informacji o zasilaczu. W spoczynku ten procesor powinien mieć około 32stC.
  • Poziom 7  
    Pasta wymieniona, lecz zbędne było jej wymieniane. Ponieważ 2 lata temu wymieniałem i dobrze procesor był pokryty pastą.
    Obroty w spoczynku nadal 2000-2500.
    Ustawiłem obroty na 35%, ok. 980 obrotów. Po ok. 10 minutach przeglądania internetu temperatury wzrastają chyba ponad normę (załączam zdjęcia).

EDIT
    Teraz zauważyłem, że podane obroty w programie SpeedFan to przecież nie są obroty zasilacza, lecz obroty wentylatora od procesora.
    Czy w ogolę obroty zasilacza da się sprawdzić, jakie są?
  • Poziom 43  
    Nie da się. Co Ty kolego w ogóle teraz tworzysz? Od początku rozmawiamy o obrotach wentylatora CPU. Czy w tej obudowie jest jakaś wentylacja? Wentylatory na obudowie są potrzebne. Tego typu chłodzenie najlepiej pracuje z tunelem na bocznej ścianie jest taki?
    Co mi po twoich zdjęciach BIOSu? Myślisz że ja wiem co jakie opcje możesz wybrać i co się pokaże jak je wybierzesz? Masz auto i widać nie działa to ustaw manual i zobacz co będzie się dało zrobić.
    Przestań też monitorować ten sprzęt za pomocą archaicznego HWmonitora - pisałem HWiNFO tego używamy od lat już.
  • Poziom 7  
    Obudowa komputera jest otwarta, więc cyrkulacja powietrza jest dobra. A wnętrze komputera nie grzeje się zbytnio. Ponieważ komputera nie używam do gier itp. Tylko do przeglądarki i Worda. Więc wątpię, że dodatkowy wentylator coś da, jeśli obroty od startu systemu, są na takim samym poziomie.
    Wentylator dodatkowy mogę zamontować tylko na tylnej części obudowy, lecz jak oglądam filmiki odnośnie dodatkowego wentylatora , to obroty wentylatora na CPU obniżą się max do 100 obrotów. Więc w czymś innym tkwi problem
    Ustawienia Biosu zmieniałem, aby broty były dobierane przez PWM, Auto,Voltage, ale niestety rezultat jest taki sam, caly czas

EDIT

Załączam screeny z HWInfo , podczas oglądania filmiku na YT, 5 zakładek, Word

Edit:
    A czy np. Wymiana chłodzenia CPU mogłoby pomóc?
    Myślałem nad wymianą na : SilentiumPC Spartan 3
  • Poziom 7  
    Skorzystałem z programu everest. Ustawiłem obroty wentylatora CPU na ok 1050 i temperatury takie są na czujnikach. - Bardzo wysokie obroty wentylatora CPU
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Otwarta obudowa zapewnia brak wentylacji. Temperatury masz po prostu wysokie. To że ty nie grasz niewiele pomaga. Procesor ma 50% użycia maks 89% czyli konkretnie pracuje. Dodatkowo masz wysokie temperatury na płycie głównej. Wymiana chłodzenia sprawi że będzie ciszej bo normalne chłodzenia nie mają turbiny z 5K RPM. Maks zwykle 2200RPM. Ale płyta się grzeje, procesor też więc obroty będą wysokie. Co więcej jak dasz chłodzenie typu tower to stracisz nawiew na sekcje zasilania CPU i mostek. Płyta będzie się gotować jeszcze bardziej.
    Dla mnie temperatury jakie widać w evereście to są akceptowalne tylko jeśli by były po 10 minutach testu power supply w OCCT a nie jako temp. normalnej pracy. Cały ten sprzęt się gotuje i nie przestanie bo nie ma jak.
    Porządna duża obudowa z dużymi wentylatorami 12 albo 14cm przód nawiew tył wywiew (minimum i muszą być duże żeby były ciche). Zasilacz na dole. Skrzynia zamknięta. Chłodzenie wtedy może być taki spartan to fajny układ jest. I wtedy będzie cicho i chłodno. Teraz to walczysz z wiatrakami. Podejrzewam że ten twój wentylator od zawsze tak pracuje po prostu z wiekiem zaczął bardziej hałasować.
    Ta grafika ma pasywne chłodzenie? Bo tu wszystko potwierdza moją teorie... Otwarta skrzynia to zero wentylacji. GPU i dysk twardy też powyżej 40 stopni.
  • Poziom 7  
    Grafika to Geforce 210, posiada ona własny wentylator, ale zasilana z płyty głównej. Ten komputer posiadam od 8 lat , teraz tylko wymieniłem zasilacz i dodałem RAM. Wcześniej jakoś nie kontrolowałem temperatur, dopiero zacząłem, gdy komputer zaczął głośniej pracować , od wentylatora CPU.
    A odnośnie wentylatorów, mogę zamontować tylko z tyłu obudowy. Z przodu nie posiadam takiej możliwości, aby był jakikolwiek zamontowany
  • Poziom 43  
    Powinno być mimo wszystko lepiej jak dasz z tyłu i zamkniesz skrzynie. Ale ile to da ciężko powiedzieć. Być może płyta ma już jakieś problemy i dlatego temp. wzrosły. Być może kwestia wentylacji a może było tak zawsze.
    Zważ że zimą miałbyś pewnie z 5 do 10 stopni mniej z automatu (chyba że masz klime w pokoju). Też pewnie to by pomogło trochę.
    Możliwe że sekcja zasilania CPU wymusza te obroty. Nie znam twojej płyty ale niektóre tak miały. Był czujnik temp. też na sekcji i jak się przegrzewała to rosły obroty na CPU bo to on głównie tam chłodzi.
    Powiem ci że szkoda że kupiłeś RAM. Było kupić płytę główną z RAM i CPU - jakiś tani i3 ze zintegrowaną intelHD - efekt byłby lepszy.
  • Poziom 7  
    Płyta główna to : Gigabyte GA-M61PME-S2P
    Również ma już ona swoje lata ok 8 lat