Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa systemy jak ustawic który ma pierwszeństwo i czy da się usunąć menu wyboru?

Kliplakson 07 Cze 2018 23:11 90 2
  • #1 07 Cze 2018 23:11
    Kliplakson
    Poziom 2  

Chodzi mi o to gdy właczam komputer to mam do wyboru windows i linux a chciałbym żeby to menu wyboru się nie włączało tylko od razu windows chyba że przytrzymam przycisk to wtedy właczałby się linux czy da się tak ustawić , wiem że kumpel ma macu ma tak zrobione że włacza os chyba że prztrzyma tylde to włacza mu się windows ciekawi mnie czy da się coś takiego zrobić tyle że na windowsie i z linuxm

0 2
  • #2 07 Cze 2018 23:49
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Witaj.
    Ma Kolega dwa systemy i ma Kolega bootloader, który odpowiada za wybór systemu. W większości bootloaderów da się to zrobić - tylko trzeba przeczytać w dokumentacji tego bootloadera, jak. Jeśli to linuxowy bootloader - to bardzo prawdopodobne, że ma on nazwę grub.

Jeśli to grub - to w jego konfiguracji da się ustawić domyślny system, zmniejszyć timeout, albo zupełnie schować bootloader (co powoduje, że ładuje się domyślnie ustawiony system, chyba że podczas bootowania wciśnięty jest przycisk SHIFT - wtedy menu zostanie wyświetlone).

Na początek jednak warto sprawdzić, jak się nazywa bootloader - i pod niego szukać konkretnych rozwiązań (najczęściej w dokumentacji są one rozpisane bardzo szczegółowo).

0
  • #3 07 Cze 2018 23:57
    Kliplakson
    Poziom 2  

dt1 napisał:
    Witaj.
    Ma Kolega dwa systemy i ma Kolega bootloader, który odpowiada za wybór systemu. W większości bootloaderów da się to zrobić - tylko trzeba przeczytać w dokumentacji tego bootloadera, jak. Jeśli to linuxowy bootloader - to bardzo prawdopodobne, że ma on nazwę grub.

Jeśli to grub - to w jego konfiguracji da się ustawić domyślny system, zmniejszyć timeout, albo zupełnie schować bootloader (co powoduje, że ładuje się domyślnie ustawiony system, chyba że podczas bootowania wciśnięty jest przycisk SHIFT - wtedy menu zostanie wyświetlone).

Na początek jednak warto sprawdzić, jak się nazywa bootloader - i pod niego szukać konkretnych rozwiązań (najczęściej w dokumentacji są one rozpisane bardzo szczegółowo).

Dziękuję :)

0