Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Ariston ALS748TX - Wibracje przy wirowaniu, terkot przy grzaniu

wisz 07 Jun 2018 23:32 1494 6
 • #1
  wisz
  Level 10  
  Witam.
  Mam pralkę Ariston Margherita ALS748TX w umiarkowanej eksploatacji przez ok. 15 lat. Aktualnie pojawiły się następujące objawy, które diagnozuję następująco:
  1. Przy starcie wirowania jest głośne łomotanie bębna i dalej w trakcie wirowania silne wibracje całej pralki - domniemam, że oznacza to amortyzatory do wymiany. Czy w tym modelu przy wymianie amortyzatorów jest jeszcze jakiś element z tym związany do wymiany?
  2. Po starcie programu prania, po włączeniu/wyłączeniu zaworów pobierania wody i pobraniu wody, prawdopodobnie przy uruchomieniu grzania głośny terkot (klikanie) z wnętrza obudowy; woda nagrzewa się; krótko przed rozpoczęciem ruchu bębna (pranie) terkot zanika - tu nie mam pojęcia co jest przyczyną tego terkotu. Czy ktoś ma sugestię co to może terkotać? Jak usunąć tę usterkę?
  3. Po starcie programu prania, po pobraniu wody i podgrzaniu, przy pierwszym ruchu bębna, wyraźne jęknięcie i zapiszczenie wewnątrz obudowy - domniemam, że oznacza to poślizg zużytego paska napędowego i pasek do wymiany.
  Czy te objawy i diagnozy są poprawne? Za podpowiedzi i sugestie z góry dziękuję.

  Pozdrawiam,
  wisz.
 • #2
  jaszczur1111
  Level 33  
  Co do pierwszego punktu to włącz pustą pralkę na wirowaniu. Jeśli hałas jest podobny do tego z ciuchami tylko nieco głośniejszy, to masz uszkodzone łożyska.

  Co do drugiego punktu to dziwny i rzadki objaw. Zgaduję, że to dźwięk mechaniki programatora.

  Trzecie może być jak piszesz.
 • #3
  Kenworth 18
  Level 43  
  Witam.
  Nakręć film, który będzie pokazywał to co opisujesz i zamieść go w swoim temacie, a wtedy zawsze łatwiej coś wywnioskować i postawić diagnozę.
 • #4
  wisz
  Level 10  
  Przeprowadziłem kilka prób, zgodnie z Waszymi sugestiami i oto ich wyniki:
  Ad.1 - wibracje przy wirowaniu. Uruchomienie wirowania przy pustym (bez załadunku i wody) bębnie pokazało, że ani bęben ani obudowa pralki nie wibruje, hałas nie wzmaga się. Dodatkowo próbowałem poruszyć bębnem (ruchomym) chwytając za jego krawędź i ciągnąc "w górę" oraz pchając "w dół". Liczyłem, że wyczuję luz na łożysku. Niczego takiego nie wyczułem. Stąd wydaje się, że łożysko jest OK. Dalej zrobiłem próbę z załadunkiem i wodą (pranie) i fragment kiedy pralka przechodzi do etapu wirowania z ładunkiem obrazuje filmik.  Konieczne jest wciskanie ręcznika między obudowę pralki a umywalkę i szafkę aby nie obiła się umywalka podczas tych wyibracji.
  Wygląda na to, że amortyzatory w pralce są bezdyskusyjnie do wymiany. Pozostaje tylko kwestia czy przy tej okazji psuje się coś jeszcze co też trzeba wymieniać a ja o tym nie wiem. Np. jakiś dodatkowy element jak jakiś "kompensator" i.t.p.?
  Ad. 2 - terkot podczas grzania. Zgadzam się, że ów terkot może pochodzić od jakiegoś przekaźnika np. w programatorze. Niestety tym razem nie udało mi się tego uchwycić na jakimś filmiku i zaprezentować. Przy najbliższej okazji spróbuję wysłuchać gdzie ów terkot jest najgłośniejszy i nagrać filmik. Czy układ grzania w tej pralce to tylko programator + grzałka? Czy może jest jeszcze jakiś przekaźnik/stycznik "mocy", faktycznie kluczujący zasilanie grzałki?
  Ad.3 - zużycie paska napędowego. Przyjmuję, że w pralce po takim czasie użytkowania (nawet niezbyt intensywnego), wychodzą objawy starzeniowe gumy paska. Czy przy jego wymianie są jakieś triki lub niespodzianki, które trzeba znać, żeby sprawnie to zrobić? W ofertach hurtowni części AGD są paski oryginalne i tzw. zamienniki. Różnice w cenie są wyraźne. Czy warto upierać się przy paskach oryginalnych czy też zamienniki są wystarczająco dobre?
  Z góry dziękuję za zainteresowanie problemem i dalsze porady i sugestie.
 • #5
  Kenworth 18
  Level 43  
  Witam.
  Jeśli chodzi o amortyzatory to przestały istnieć w tej pralce innymi słowy są tak zużyte, że wymagają natychmiastowej wymiany.
  https://north.pl/karta/amortyzator-do-pralki-ariston-als748tx,GC1-S0-CLM5-FUN.html
  Może kolega poszukać tańszych bo w North ceny bywają absurdalne. Wystarczy wymontować amortyzator i zmierzyć jego długość oraz średnicę otworu w uchu amortyzatora i pewnie kolega znajdzie jakieś za 30-40 zł za sztukę.
  Co się zaś tyczy paska wielorowkowego to można po odczytaniu jego wymiarów zamówić go tu:
  http://sklep.stamarpoznan.pl/pl/4-paski-napedowe-wielorowkowe-do-pralki
  Mają dobre ceny i jeszcze się nie zawiodłem kupując u nich.
  Jeżeli chodzi o terkot podczas grzania wody to czy to aby napewno jest to dźwięk, który można określić jako terkot?
  Czasem zdarza się że zakamieniona grzałka potrafi wydawać dźwięk przypominający głośny syk.
  Czy pralka napewno podgrzewa wodę?
  Terkotanie może powodować praca silniczka programatora, ale nie tylko w trakcie podgrzewania wody a w czasie całego cyklu prania.
  Mam starego Polara i wydaje takie dźwięki, ale nie ma to wpływu na prawidłową pracę pralki.
  Jeśli chodzi o układ zasilania grzałki to jest realizowane przez programator, który za pomocą styków zasila grzałkę.
  https://north.pl/karta/programator-do-pralki-ariston-als748tx,4V4-SA-CLM5-FUN.html
 • #6
  wisz
  Level 10  
  Witam i dziękuję za zainteresowanie tematem i podpowiedzi.
  Jeśli chodzi o amortyzatory to wskazane w linku są wycenione w granicach 78,00 za szt. Wprawdzie wyraźnie więcej niż sugerowane przez Kolegę widełki cenowe w innych źródłach, ale może ich zaletą jest to, że są dokładnie przewidziane do tego modelu pralki, mają np. odpowiednie charakterystyki pracy (tłumienia), nawet jeśli są to zamienniki a nie absolutne oryginały (na tzw. pierwszy montaż). Tu robię pewnego rodzaju analogię do amortyzatorów samochodowych ;-) Inna kwestia szczegółowa przy tym to czy przypadkiem nie powinienem od razu wymieniać oprócz amortyzatorów także tego elementu https://north.pl/karta/guma-mocujaca-tlumik-d...-pralki-ariston-als748tx,5C4-EL-CLM5-FUW.html
  Chodzi o gumę mocującą tłumik drgań.
  W odniesieniu do pasków napędowych to w źródle wyżej wspominanym są w ofercie paski do tego modelu, w granicach 19,00-65,00. Jak porównałem, to ceny te (może poza skrajną wartością 65,00) są podobne do tych, które Kolega podpowiada jako równie dobre w drugim źródle. Jeszcze nie rozbierałem tej pralki więc nie znam oznaczenia naniesionego na pasek oryginalny. Nie ukrywam, że rozbierając chciałem mieć już w garści nowy pasek, żeby nie podchodzić do roboty dwa razy.
  No i ostania kwestia ów terkot, to jak pamiętam to było to wyraźne i głośne szybkie "klekotanie", najbardziej przypominające mi "klekotanie" styków przekaźnika. Stąd moje pytanie czy aby w obwodzie grzania nie ma jakiegoś przekaźnikowego elementu przełączanego (sterowanego z programatora). To na pewno nie było "terkotanie" mechanizmów i trybików w programatorze. Poza tym pojawiło się po wyłączeniu zaworów pobierania wody i wyłączyło się krótko po rozpoczęciu obracania się bębna w trakcie prania właściwego. Woda ogrzewała się wyraźnie i jak sądzę poprawnie. Syku grzałki nie zaobserwowałem. Zaczaję się jeszcze na ten "klekot" i nagram filmik.
 • #7
  Kenworth 18
  Level 43  
  Witam.
  Jeśli chodzi o pasek napędowy to starsze modele pralek miały możliwość regulacji jego naciągu a jak jest w tym Aristonie to nie wiem, ale jeśli będzie sparciały to i tak będzie konieczna wymiana.
  To jest pasek do kolegi modelu:
  http://sklep.stamarpoznan.pl/pl/pasek-wieloro...alki/706-pasek-wielorowkowy-1181-h8-mael.html
  Oczywiście może kolega go kupić w North lub gdziekolwiek.
  Co do amortyzatorów to oczywiście to też kolegi decyzja gdzie je zakupi i za ile, ale logicznie rozumując to pralka ma już swoje lata i inwestowanie w nią dużych kwot nie bardzo się opłaca ponieważ jeśli programator dokona żywota to zakup nowego przekroczy realną wartość sprzętu a znaleźć używany w 100% sprawny będzie trudno.
  Jeżeli nawet tańsze amortyzatory posłużą krócej od tych droższych to z pewnością te 4-5 lat popracują. Te oferowane w North też nie są oryginałami więc nie wiem czy warto przepłacać.
  Jeśli zaś chodzi o tłumik drgań to ma kolega na myśli gumy nakładane na nóżki pralki?
  Tłumikiem drgań określa się również amortyzator pralki.
  Co do terkotu to najlepiej by kolega zdjął blat z pralki a może wtedy na słuch uda się odnaleźć winowajcę powodującego te dźwięki.