Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Archiwizacja danych - M-Disc?

kamiledi15 08 Cze 2018 00:35 270 6
  • #1 08 Cze 2018 00:35
    kamiledi15
    Poziom 10  

Witam,
    od jakiegoś czasu nurtuje mnie kwestia archiwizacji danych. Kiedyś zapisywałem je na płytach dvd - niestety, po paru latach prawie wszystkie się zepsuły. Dysk przenośny na usb - wysiadł po 4 latach. W tej chwili mam 2 dyski zewnętrzne, z których jeden jest kopią drugiego - co jakiś czas porównuję dane na obu i zakładam, że jeśli system wychwyci różnice między nimi, których ja nie robiłem, to mogę założyć, że jeden z nich czas już wymienić.
    Mówi się o trzymaniu danych w chmurze - nie za bardzo ufam tej metodzie. Po pierwsze, mam dość wolny internet, po drugie, trzeba to ciągle opłacać, po trzecie, taka chmura też raczej nie będzie działać wiecznie.
    Myślałem też o płytach M-Disc - twórcy chwalą się, że przetrwają ponad 1000 lat. Oczywiście nie wierzę w aż tak wielką trwałość, ale nawet, gdyby przetrwały powiedzmy 20 lat - to już będzie bardzo dobrze. Ale, przeglądając oferty, zaniepokoiła mnie jedna rzecz. Trafiłem na dwie takie oferty:
    http://allegro.pl/blu-ray-verbatim-m-disc-100gb-printable-bd-r-bd-r-i7070244503.html
    http://allegro.pl/plyty-blu-ray-bd-r-lifetime-archival-print-cake10-i6873606980.html#thumb/1
    Pierwsza aukcja - 5 płyt po 100 gb, czyli 500 gb za 70 zł. Druga - 10 płyt po 25 gb, czyli 250 gb za, uwaga, 958 zł. Na obu aukcjach podany czas trwałości jest taki sam, na obu jest to nawet ta sama firma. Z czego więc wynika tak gigantyczna różnica cenowa?
    Ogólnie myślałem o takim systemie - 2 dyski twarde plus płyty. Dyski co jakiś czas porównuję ze sobą, wykrywając różnice i w porę zauważając niepokojące zmiany. Te dyski jeszcze nie są zamknięte, bo co jakiś czas dogrywam im nowe dane, ale jeden służy jako kopia drugiego. Płyty - raz nagrane będą niezmienne, więc sprawdzam im sumy kontrolne. Jeśli zauważę, że suma jest inna niż suma sprawdzana rok temu na tej samej płycie, znaczy, że dane się zmieniły, więc płyta jest do wymiany. To chyba rozsądne wyjście za rozsądne pieniądze, bo wiadomo, że nigdy nie ma pewnej metody, ale dzięki temu w porę można zapobiec utracie danych, wymieniając zepsuty nośnik. Niepokoi mnie tylko, o co chodzi w tych aukcjach? Mam oryginalne płyty z grami, które po 22 latach nadal działają bez zarzutu - gorzej z płytami, które sam nagrywałem - więc ufam, że taki czas trwałości jest możliwy.

0 6
  • #2 08 Cze 2018 01:52
    oskar777

Poziom 25  

Witaj, na to odpowiem.

Cytat:
    Pierwsza aukcja - 5 płyt po 100 gb, czyli 500 gb za 70 zł. Druga - 10 płyt po 25 gb, czyli 250 gb za, uwaga, 958 zł. Na obu aukcjach podany czas trwałości jest taki sam, na obu jest to nawet ta sama firma. Z czego więc wynika tak gigantyczna różnica cenowa?

Z niczego w sumie, towaru pewnie nie ma na magazynie, a sprzedawca ma ten towar wysoko na liście wyszukiwania i szkoda kończyć aukcję. Tak więc zawyża cenę towaru by nikt nie kupił, ma do tego prawo.

0
  • #3 08 Cze 2018 09:08
    Dra98
    Poziom 41  

kamiledi15 napisał:
    Dyski co jakiś czas porównuję ze sobą, wykrywając różnice i w porę zauważając niepokojące zmiany.

Tak się nie monitoruje stanu HDD. Niezłym rozwiązaniem są dwa dyski i monitorowanie stanu. Wystarczy program typu HardDiskSentinel i analizowanie atrybutów -
    sprawdzenie ogólne
    analiza atrybutów (zwłaszcza krytycznych) - poniżej zestawienie w czasie (widoczny atrubut 197) -
    Zasadniczo twardy dysk jest trwałym medium do przechowywania danych.

0
  • #4 08 Cze 2018 22:51
    kamiledi15
    Poziom 10  

Ten program HardDiskSentinel jest płatny. Ściągnąłem trial, ale jest właściwie bezużyteczny, bo wszystko jest zablokowane. Jakaś darmowa alternatywa? Znalazłem CrystalDiskInfo, pokazuje, że dysk jest "dobry". Wystarczy go raz na jakiś czas uruchomić i uważać, czy nadal świeci się stan "dobry", czy powinienem coś jeszcze robić?
    Co do trwałości - miałem już jeden taki dysk, który przez parę lat działał bez zarzutu, a jednego dnia nagle zaparkowała się parcela i był do wyrzucenia. Więc zależy pewnie, jaki to dysk. Ja w tej chwili mam 2 sztuki tego:
    SAMSUNG D3 STATION 2TB.

0
  • #6 09 Cze 2018 18:22
    kamiledi15
    Poziom 10  

Ok, ta, którą dałeś, jest chyba pełna. Stan dysku pokazuje się jako doskonały - rozumiem, że wystarczy włączyć program i sprawdzać te dwie pokazane przez ciebie zakładki - Przegląd i SMART? Trochę mnie zdziwiło, że program w ułamku sekundy przeanalizował stan dysku, podejrzanie szybko.
    Na twoim wykresie widzę różne daty - rozumiem, że program zapamięta np. stan dzisiejszego sprawdzenia i porówna go, gdy powtórzę to np. za miesiąc?
    W ustawieniach widzę jakieś dodatkowe testy - test krótki, rozszerzony, losowego wyszukiwania i testowanie powierzchni dysku. Rozumiem, że nie ma potrzeby wykonywać żadnego z nich?

0
  • #7 11 Cze 2018 06:03
    daminek1234
    Poziom 24  

kamiledi15 napisał:
    Trochę mnie zdziwiło, że program w ułamku sekundy przeanalizował stan dysku, podejrzanie szybko

Nic w tym dziwnego. Dysk sam rejestruje wszystkie operacje, stan, czas pracy. Program tylko odczytuje te wartości.
    kamiledi15 napisał:
    Na twoim wykresie widzę różne daty - rozumiem, że program zapamięta np. stan dzisiejszego sprawdzenia i porówna go, gdy powtórzę to np. za miesiąc?

Tak. Sam używam HDD sentinela. Tylko nie powiem ci ile wstecz pamięta.
    kamiledi15 napisał:
    wystarczy włączyć program i sprawdzać te dwie pokazane przez ciebie zakładki

Naucz się odczytywać parametry SMART. Prosta sprawa, a pozwoli Ci na "rozumne" odczytywanie parametrów i ich interpretację.
    kamiledi15 napisał:
    W ustawieniach widzę jakieś dodatkowe testy - test krótki, rozszerzony, losowego wyszukiwania i testowanie powierzchni dysku. Rozumiem, że nie ma potrzeby wykonywać żadnego z nich?

Nie panikujmy. Jeśli masz rzeczywiście wątpliwości co do stanu dysku wtedy wykonaj taki test.

0