Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana urządzeń kuchennych a dotychczasowa instalacja!

08 Cze 2018 16:48 630 21
  • Poziom 8  
    Jestem tutaj pierwszy raz i serdecznie witam inżynierów, techników i innych, którzy posiedli tą tajemniczą wiedzę. Panowie, po 20 latach jestem zmuszony do generalnego remontu kuchni i wymiany sprzętu. Starą kuchenkę elektryczną z płytą ceramiczną, chcę wymienić na oddzielnie płytę ceramiczną i oddzielnie piekarnik- do zabudowy. Ponadto kupię zmywarkę, okap nad płytę. Wiem, że będzie się to wiązało z dołożeniem przynajmniej dwóch dodatkowych obwodów. Do mojego mieszkania dochodzą trzy fazy zabezpieczone B25 w mieszkaniu. Podejrzewam, że na klatce schodowej jest zabezpieczenie 32A. Następnie jest trzyfazowa różnicówka 25A/0,3A. Do tej pory moja instalacja wygląda tak:
    L1, L2, L3 - kuchenka elekt. 7-8 KW, 5x2,5 mm kw. , bezp. B3x 16A
    L1 - pralka 2KW, 3x 2,5 mm kw. , bezp. B16
    L1 - oświetlenie 1KW, 3x 1,5 mm kw. , bezp. B6

L2 - Gn1, - 1 KW, 3x 2,5 mm kw., bezp. B10
    L2 - Gn2, - 1 KW, 3x 2,5 mm kw., bezp, B10

L3 - Łazienka Gn + Ośw. - 1KW, 3x2,5 mm kw., bezp. różnicowo-prądowy 6A/0,03A

Teraz gdy zlikwiduję kuchenkę, to w jej miejsce wejdzie płyta 6 KW. Dojdzie piekarnik min 3 KW oraz zmywarka, 1,5-2 KW. Do płyty wykorzystam stary przewód, do piekarnika chcę podłączyć nowy obwód 3x2,5 mm kw (chociaż wolałbym na trzy fazy, ale nie znalazłem takiego sprzętu), do zmywarki nowy obwód 3x 2,5 mm kw.
    Okap i oś. pod szafkami podłączył bym do istniejącego obwodu oświetlenia.
    Czy takie rozwiązanie jest odpowiednie do istniejących już zabezpieczeń? Jeśli ktoś byłby mi w stanie dać fachową odpowiedź, to będę bardzo wdzięczny.
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Poziom 39  
    batavia napisał:
    Do mojego mieszkania dochodzą trzy fazy zabezpieczone B25 w mieszkaniu.
    Niepotrzebne.
    batavia napisał:
    Podejrzewam, że na klatce schodowej jest zabezpieczenie 32A.
    Będziemy grać w ruletkę co kolega ma na klatce ?
    batavia napisał:
    Następnie jest trzyfazowa różnicówka 25A/0,3A.
    Byleś wyjątkowo oszczędny.
    Wymagania norm to spełnia ale tak się nie robi.
    Cytat:
    Czy takie rozwiązanie jest odpowiednie do istniejących już zabezpieczeń? Jeśli ktoś byłby mi w stanie dać fachową odpowiedź, to będę bardzo wdzięczny.
    Powinna być na nowo rozdzielnica zaprojektowana.
  • Poziom 8  
    Jeżeli chodzi o zabezpieczenie na klatce, to po wymianach liczników na nowe, bezpieczniki zostały w taki sposób zakryte i zaplombowane, że nie ma możliwości odczytania wartości zabezpieczenia.
    A co kolega ma na myśli - zaprojektować nową rozdzielnicę? Czy chodzi o bardziej równomierne obciążenie faz?
    Czy może mi kolega wskazać co jest źle zrobione, i co należało by zmienić?
  • Moderator - Elektryka
    batavia napisał:
    nie ma możliwości odczytania wartości zabezpieczenia.

A jaka wartość widnieje w umowie z dostawcą energii?
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Poziom 8  
    według umowy - zabezpieczenie przedlicznikowe 35 A i moc przyłączeniowa 10 kW. Umowa z 2001 roku.
    Według karty informacyjnej, która jest częścią umowy, to moc zainstalowana to odb. 1 faz - 4 kW, odb. 3-faz -7 kW
  • Moderator - Elektryka
    Zabezpieczenie 35A (w typoszeregu jest 32, ale bywały wkładki 35) oznacza, że masz do dyspozycji ponad 24kW (kVA).
    Nie wiem dlaczego moc przyłączeniowa w umowie to tylko 10kW.
    Poproszę o skan umowy i tej karty informacyjnej (bez danych osobowych).

Po drugie - jaki jest przekrój przewodów od zabezpieczenia przedlicznikowego w kierunku instalacji odbiorczej.

Po trzecie - najważniejsze - czy masz jakieś Świadectwo Kwalifikacji - czyli czy możesz zgodnie z prawem robić to samodzielnie?
    Ktoś Ci zrobi pomiary, klepnie papier?
    Jeśli nie, to takie samoróbki bardzo podobają się ubezpieczycielom, a w skrajnych przypadkach prokuratorom.
  • Poziom 8  
    Do Zbich70
    Znalazłem umowy i się poprawiam. Umowy były dwie. Pierwsza to umowa o dostarczenie energii elektrycznej z 98 roku, a druga to umowa sprzedaży i przesyłu energii elektrycznej z 2001r. i o tej umowie wspomniałem.
    Na tej pierwszej umowie jest wpis, że pobór energii będzie odbywał się na podstawie ble, ble..przy zabezpieczeniu przedlicznikowym 40A. Część umowy stanowi wniosek o przyłączenie mocy zainstalowanej 12 KW, trójfazowej 220/380 V z zabezpieczeniem przedlicznikowym 3x40A.
    Jeśli chodzi o przewód od zabezpieczenia przedlicznikowego do rozdzielnicy w mieszkaniu, to nie mam możliwości odczytania przekroju z izolacji przewodu bo jest on rozżyłowany. Zmierzyłem jedynie suwmiarką średnicę przewodu i wynosi ona 3mm. Z tego co wiem to jest to około 6mm kw. , lecz nie jestem pewien.
    Kwalifikacje to ja miałem dawno temu, ale się skończyły- koleje życiowe.
    Niezbyt wychodzi mi wklejenie zeskanowanych umów.
  • Poziom 31  
    batavia napisał:
    Do tej pory moja instalacja wygląda tak:
    L1, L2, L3 - kuchenka elekt. 7-8 KW, 5x2,5 mm kw. , bezp. B3x 16A
    L1 - pralka 2KW, 3x 2,5 mm kw. , bezp. B16
    L1 - oświetlenie 1KW, 3x 1,5 mm kw. , bezp. B6

L2 - Gn1, - 1 KW, 3x 2,5 mm kw., bezp. B10
    L2 - Gn2, - 1 KW, 3x 2,5 mm kw., bezp, B10

L3 - Łazienka Gn + Ośw. - 1KW, 3x2,5 mm kw., bezp. różnicowo-prądowy 6A/0,03A

Coś dziwnie małe te zabezpieczenia na obwodach gniazd Gn1 i Gn2, przy tym przekroju powinny być raczej B16. Nie miałeś dotychczas problemu z samoistnym wyłączaniem się zabezpieczeń? Gdzie obecnie podłączałeś np. czajnik elektryczny, bo zakładam, że gazu w kuchni nie używałeś. No chyba, że gotowałeś wodę zawsze na płycie ceramicznej, ale to jest trochę nieekonomiczne. Gdzie podłączałeś żelazko? Obecnie prawie każdy czajnik i prawie każde żelazko ma 2kW mocy. Teoretycznie po włączeniu któregoś z tych urządzeń i jeszcze czegoś, np. odkurzacza powinno ci rozłączyć B10. Jeśli faktycznie masz przewody 3 x 2,5mm kw i zabezpieczenia przedlicznikowe takie jak podałeś to ja wymieniłbym na B16 na obwodach gniazd.
  • Poziom 8  
    Nigdy nie miałem sytuacji, ażeby wywaliło mi bezpieczniki na Gn 1 Gn2. W mieszkaniu nie posiadam gazu. Kuchenka elektryczna z płytą ceramiczną, ekspres do kawy, czajnik elektryczny, żelazko, wszystko w kuchni i nigdy żadnych problemów.
    Stąd ponawiam zadane przeze mnie pytanie, czy po dołożeniu dodatkowych dwóch lub trzech obwodów do zasilenia piekarnika (ok 3kW), zmywarki (1,5-2 kW), okapu + oświetlenie pod szafkowe (ok. 0,5 kW), dotychczasowa instalacja i jej zabezpieczenia będą wystarczające?
  • Moderator - Elektryka
    batavia napisał:
    Stąd ponawiam zadane przeze mnie pytanie

A doczekam się odpowiedzi na moje pytania z postu #6?
    Post #7 nic nie wyjaśnia, oprócz tego że nic nie wiesz o instalacji.
    Wezwij elektryka.
  • Poziom 31  
    batavia napisał:

Stąd ponawiam zadane przeze mnie pytanie, czy po dołożeniu dodatkowych dwóch lub trzech obwodów do zasilenia piekarnika (ok 3kW)

Jak daleko będziesz miał zainstalowana płytę ceramiczna od piekarnika? Jeśli nie będzie to daleko to możesz przecież zasilić płytę i piekarnik z obecnego obwodu trójfazowego, którym zasilałeś dotychczas kuchenkę elektryczną: L1, L2, L3 - 7-8 KW, 5x2,5 mm kw. , bezp. B3x 16A. Z jednej fazy zasilisz piekarnik, a z dwóch pozostałych płytę ceramiczną. Piekarnik podłączasz przewodem 3x2,5mm kw., a płytę 4x2,5mm kw. Tylko jeśli nigdy sam nie podłączałeś płyty do dwóch faz i nie wiesz jak to zrobić to zleć to uprawnionemu elektrykowi bo w przeciwnym wypadku możesz ją trwale uszkodzić i narazić się na utratę gwarancji i koszty. Gwarancję na płytę i piekarnik i tak musi ci podbić elektryk z uprawnieniami i raczej nie zrobi tego "w ciemno"

Dla zmywarki obowiązkowo musi być oddzielny, nowy obwód 3x 2,5 mm kw. zabezpieczony B16.
    batavia napisał:

Okap i oś. pod szafkami podłączył bym do istniejącego obwodu oświetlenia.

Tak może być, tylko ten B6 w obwodach oświetlenia, przy przekrojach przewodów jakie masz mógłby zostać zastąpiony B10. Chociaż przy obecnej tendencji wymiany tradycyjnego oświetlenia na LED-owe to B6 ostatecznie jest ok.
    batavia napisał:
    ekspres do kawy, czajnik elektryczny, żelazko, wszystko w kuchni i nigdy żadnych problemów.

Jeśli jest tak jak piszesz to same gniazda kuchenne powinny być na oddzielnym obwodzie i zabezpieczone B16. Nadal dziwię się, że nigdy nie wywaliło Tobie zabezpieczenia B10. Albo szczęśliwie nigdy nie włączałeś w/w urządzeń jednocześnie, albo masz je rozdzielone pomiędzy obwody Gn1 i Gn2. Ekspres, czajnik i żelazko, każde z tych urządzeń jest wyposażone w grzałki 2kW, dlatego nie wiem skąd w Twoim pierwszym poście założenie, że obwody Gn1 i Gn2 to tylko 1kW. Jeśli w kuchni będziesz miał jeszcze mikrofalówkę (pobór mocy to minimum kilkaset W) to tym bardziej gniazda kuchenne muszą mieć oddzielny obwód.
    Ten wydzielony obwód kuchenny najlepiej, żeby nie był podłączony do tej samej fazy co piekarnik lub pralka Generalnie musisz dążyć do jak najbardziej równomiernego obciążenia każdej z faz.
    batavia napisał:
    na klatce schodowej jest zabezpieczenie 32A. Następnie jest trzyfazowa różnicówka 25A/0,3A.

Jakiś dziwny ten układ, gdzie ta trójfazowa różnicówka jest podłączona, przed czy za licznikiem? i dalej jest jeszcze jedna różnicówka w szeregu tylko na obwody łazienki? Takie szeregowe połączenie zabezpieczeń różnicowo-prądowych jest moim zdaniem bez sensu. Jak już to każdy obwód powinien mieć jedno, własne zabezpieczenie.
  • Poziom 8  
    Do Zbich70.
    Wydaje mi się, że wszystkie odp. na Twoje pytania zawarłem w poście 7.

Do Kris8888.
    Płyta zainstalowana będzie na ścianie prostopadłej do ściany, na której zainstaluję w zabudowie piekarnik. To odległość ok. 4,5 pomiędzy urządzeniami. Dlatego właśnie planuję dodać nowy obwód na piekarnik, a na starym obwodzie 3 fazowym podpiąć nową płytę ceramiczną. Jeżeli zdecyduję się jeszcze na mikrofalę, to oczywiście będzie dodany kolejny osobny obwód.
    Jeśli chodzi o różnicówkę to jest ona wpięta za głównym zabezpieczeniem mieszkania w jego stronę. Natomiast to różnicówka na łazienkę była zaprojektowana i wykonana w końcu lat 90, i tak to wtedy musiało być prawidłowo.
  • Poziom 38  
    kris8888 napisał:
    możesz przecież zasilić płytę i piekarnik z obecnego obwodu trójfazowego

kris8888 napisał:
    Dla zmywarki obowiązkowo musi być oddzielny

A po co :?: zmywarka to jakieś specjalne urządzenie że musi mieś osobny obwód a piekarnik to zwykły kuchenny grat który można podłączyć byle gdzie :?:

Do piekarnika czy zmywarki ma być wydzielony obwód.

batavia napisał:
    planuję dodać nowy obwód na piekarnik

Słusznie.

batavia napisał:
    Jeżeli zdecyduję się jeszcze na mikrofalę, to oczywiście będzie dodany kolejny osobny obwód.

Bardzo mądrze.

batavia napisał:
    Jeśli chodzi o różnicówkę to jest ona wpięta za głównym zabezpieczeniem mieszkania w jego stronę. Natomiast to różnicówka na łazienkę była zaprojektowana i wykonana w końcu lat 90, i tak to wtedy musiało być prawidłowo.

Wyposaż instalację w 3 RCD 2P 3 fazowy obwód zasilania płyty nie wymaga RCD jeśli nie będzie podłączona przez gniazdo wiec automatycznie RCD 4P jest zbędny.

batavia napisał:
    nową płytę ceramiczną

A nie indukcję :?:
  • Poziom 8  
    Do Maverix123
    Nie chcę indukcji, wolę płytę ceramiczną. Mam swoje powody.
  • Poziom 31  
    batavia napisał:
    .
    Płyta zainstalowana będzie na ścianie prostopadłej do ściany, na której zainstaluję w zabudowie piekarnik. To odległość ok. 4,5 pomiędzy urządzeniami. Dlatego właśnie planuję dodać nowy obwód na piekarnik, a na starym obwodzie 3 fazowym podpiąć nową płytę ceramiczną.

W ten sposób na starym obwodzie trojfazowym pozostanie Tobie jedna faza niewykorzystana, mimo że doprowadzona do kuchni przewodem o prawidłowym przekroju i zabezpieczeniu. Nie wiem co Tobie jest łatwiej zrobić, czy pruć i prowadzić dodatkowy obwód od samej rozdzielnicy do piekarnika czy może jednak przedłużyć tylko w ramach kuchni o te 4,5m wolną fazę z istniejącego już w kuchni przyłącza trojfazowego. Mankamentem tego rozwiązania będzie dodatkowe łączenie przewodów po drodze, ale jeśli to zrobi się dobrze to nie powinno być problemów. Ponadto jakiekolwiek zwarcie lub przeciążenie w obwodzie piekarnika będzie wyłączało też płytę jeśli oczywiście obwód trójfazowy jest zabezpieczony zespolonym bezpiecznikiem 3 x B16.
    batavia napisał:

Nie chcę indukcji, wolę płytę ceramiczną. Mam swoje powody.

Mógłbyś zdradzić jakie? Bo własnie też stoję przed dylematem kupna nowej płyty i wszyscy namawiają mnie na indukcję. Jedyny problem, że muszę wymienić garnki.
  • Poziom 8  
    Właśnie nie chcę wykorzystywać trzeciej fazy do zasilenia piekarnika, z uwagi na to o czym mówisz, czyli łączenia przewodów.
    Jeśli chodzi o płytę ceramiczną, to jeszcze nie wybrałem - jest z czego! Ponadto aktualnie mam kuchenkę z ceramiką i jestem bardzo zadowolony. Indukcja? hmm. Chyba jednak wolę podgrzewać potrawy na bardziej naturalnym źródle energii cieplnej. Indukcja, mikrofala - to nie dla mnie!
  • Poziom 31  
    batavia napisał:
    Właśnie nie chcę wykorzystywać trzeciej fazy do zasilenia piekarnika, z uwagi na to o czym mówisz, czyli łączenia przewodów.

Teoretycznie i tak będziesz miał przynajmniej jedno łączenie na kostce przyłączeniowej w piekarniku, rzadko można dostać piekarnik z już wyprowadzonym, fabrycznym przewodem. Druga sprawa, przewód od istniejącego przyłącza w kuchni mozesz poprawdzić na tyle długi, żeby od razu zakończyć go na kostce przyłączeniowej w piekarniku. Ja tak mam zrobione, też mam w innym miejscu płytę i w innym piekarnik i wszystko to mam zasilone z tego samego przyłącza trójfazowego w formie puszki w kuchni i jest ok
    batavia napisał:
    Indukcja? hmm. Chyba jednak wolę podgrzewać potrawy na bardziej naturalnym źródle energii cieplnej.

To chyba musiałbyś grzać na ognisku albo w najlepszym razie na gazie.:-) Indukcja nie wpływa w żaden sposób ujemnie na gotowane potrawy bo nagrzewa tylko garnek w którym coś gotujesz. Myślałem, że obawiasz się bardziej prozaicznych "zagrożeń" typu kasowanie kart magnetycznych w kieszeni czy też lekki szum/brzęczenie towarzyszące pracy płyty indukcyjnej.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    kris8888 napisał:
    Teoretycznie i tak będziesz miał przynajmniej jedno łączenie na kostce przyłączeniowej w piekarniku, rzadko można dostać piekarnik z już wyprowadzonym, fabrycznym przewodem. Druga sprawa, przewód od istniejącego przyłącza w kuchni mozesz poprawdzić na tyle długi, żeby od razu zakończyć go na kostce przyłączeniowej w piekarniku. Ja tak mam zrobione, też mam w innym miejscu płytę i w innym piekarnik i wszystko to mam zasilone z tego samego przyłącza trójfazowego w formie puszki w kuchni i jest ok

Przypominam urządzenie powyżej 2kW powinno mieć własny obwód, a że tak kolega ma na prawdę nie ma się czym chwalić.
  • Poziom 31  
    mawerix123 napisał:

Przypominam urządzenie powyżej 2kW powinno mieć własny obwód, a że tak kolega ma na prawdę nie ma się czym chwalić.

Zgadzam się z Tobą, ale czy wydzielony obwód trojfazowy, z odrębnym zabezpieczeniem, doprowadzony do pomieszczenia kuchni, do którego podłączona jest płyta grzewcza (zasilanie z 2 faz, każda faza obciążona 2kW) oraz piekarnik (zasilany z trzeciej fazy, obciązenie 2kW) nie jest nadal własnym obwodem? Nawet jeśli płyta i piekarnik nie stanowią integralnego urządzenia i są rozdzielone w kuchni?
    Do takiego trójfazowego obwodu oczywiście poza płytą i piekarnikiem nie jest nic innego podłączone.
    Sugerujesz, że jeśli mam teraz w kuchni przyłącze trójfazowe w ścianie i do niego podłączony piekarnik przewodem o długości 4m i płytę przewodem o długości 1m to jest to nieprawidłowo i mimo wszystko powinienem do piekarnika doprowadzić oddzielny, jednofazowy obwód z samej rozdzielnicy? Dlaczego?
  • Poziom 38  
    kris8888 napisał:
    nie jest nadal własnym obwodem?

Nie jest, obwód czyli jedno zabezpieczenie jeden przewód z L,N,PE do jednego urządzenia, nie jeden "wolny" przewód fazowy stanowi obwód !!!. Idąc twoim tokiem myślenia do kuchni z rozdzielnicy można sobie położyć dwa przewody 5x2,5 w puszkach rozdzielić na poszczególne gniazda i wypusty a może nawet oświetlenie już masz 5 czy 6 obwodów co nie jest prawdą.

Jak ciężko jest zostawić w spokoju te kilkadziesiąt cm niewykorzystanej miedzi, podobnie jest z żyłą ż-o do przełącznika 4x to u niektórych marnotrawienie materiału....

kris8888 napisał:
    Dlaczego?

Wróć post #18

kris8888 napisał:
    Zgadzam się z Tobą

kris8888 napisał:
    Sugerujesz, że jeśli mam teraz w kuchni przyłącze trójfazowe w ścianie i do niego podłączony piekarnik przewodem o długości 4m i płytę przewodem o długości 1m to jest to nieprawidłowo i mimo wszystko powinienem do piekarnika doprowadzić oddzielny, jednofazowy obwód z samej rozdzielnicy? Dlaczego?

To się zgadzasz czy nie zgadzasz :?: bo jedno zdanie wyklucza drugie.

Nie odpowiedziałeś dlaczego do zmywarki proponujesz osobny obwód a do piekarnika nie co różni te urządzenia :?:
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    mawerix123 napisał:
    Idąc twoim tokiem myślenia do kuchni z rozdzielnicy można sobie położyć dwa przewody 5x2,5 w puszkach rozdzielić na poszczególne gniazda i wypusty a może nawet oświetlenie już masz 5 czy 6 obwodów co nie jest prawdą.

Nic takiego nie napisałem, a jeśli tak to wskaż mi gdzie. Napisałem wręcz że oprócz piekarnika (1f) i płyty grzewczej (2f) nic innego nie jest podłączone do tego mojego trójfazowego przyłącza w kuchni.
    mawerix123 napisał:

Nie odpowiedziałeś dlaczego do zmywarki proponujesz osobny obwód a do piekarnika nie co różni te urządzenia :?:

W jednym i drugim przypadku proponowałem oddzielny obwód, z tym że dla zmywarki jest to oddzielny obwód jednofazowy, a dla piekarnika oddzielny obwód trójfazowy z którego jedną fazę wykorzystuje piekarnik a dwie pozostałe wykorzystuje płyta grzewcza. Czy coś niejasno napisałem? Rozumiem z Twojego postu, że tak jest nieprawidłowo, niezgodnie ze sztuką i trzeba to jak najszybciej zmienić. Mógłbyś mnie jeszcze tylko uświadomić czym dokładnie grozi takie podłączenie, w jakich okolicznościach może dojść do tragedii/porażenia. Zaznaczam, że przewód ochronny jest doprowadzony zarówno do płyty jak i piekarnika i faktycznie jest rozdzielony na przyłączu w ścianie. Ale ten rozdział mam porządnie zrobiony (zresztą rozdział przewodu N również) w postaci szyny, a nie zwykłej kostki i nigdzie nie mam zaciśniętych dwóch przewodów jednocześnie pod jedną śrubą/zaciskiem.
    mawerix123 napisał:

Jak ciężko jest zostawić w spokoju te kilkadziesiąt cm niewykorzystanej miedzi, podobnie jest z żyłą ż-o do przełącznika 4x to u niektórych marnotrawienie materiału....

Dobrze, rozumiem, mam obecnie w kuchni kompletnie źle podłączony piekarnik. Jutro odłączam go wobec tego od trójfazowego przyłącza, pozostawiam jedną fazę niewykorzystaną w tym przyłączu, zostawiam podłączoną tylko płytę, pruję ściany żeby poprowadzić wydzielone, jednofazowe przyłącze tylko przeznaczone dla piekarnika.
    Wstyd mi przyznać, że tak miałem to podłączone przez ostatnie 15 lat, nigdy z tym nie było problemów i było to przygotowane (nie przeze mnie) właśnie do podłączenia płyty i piekarnika.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    kris8888 napisał:
    Rozumiem z Twojego postu, że tak jest nieprawidłowo, niezgodnie ze sztuką i trzeba to jak najszybciej zmienić.

Jest to nieprawidłowo ale nigdzie nie napisałem że masz to zmienić w tej chwili, natomiast autor tematu planuje nową instalacje czy też modernizuje obecną i nie powinien popełnić tego błędu jaki został u ciebie stworzony więc nie radź mu takiego rozwiązania bo jest po prostu niewłaściwe.

kris8888 napisał:
    Mógłbyś mnie jeszcze tylko uświadomić czym dokładnie grozi takie podłączenie, w jakich okolicznościach może dojść do tragedii/porażenia.

Jest niezgodne z obowiązującymi przepisami (przypominam rozmawiamy o nowo tworzonej instalacji) a jeśli miało by czymkolwiek grozić to instalację należy odłączyć od zasilania.

kris8888 napisał:
    Dobrze, rozumiem, mam obecnie w kuchni kompletnie źle podłączony piekarnik. Jutro odłączam go wobec tego od trójfazowego przyłącza, pozostawiam jedną fazę niewykorzystaną w tym przyłączu, zostawiam podłączoną tylko płytę, pruję ściany żeby poprowadzić wydzielone, jednofazowe przyłącze tylko przeznaczone dla piekarnika.

Skoro już czas na remont to jak najbardziej doprowadź wydzielony obwód do piekarnika.

Z mojej strony to tyle nie mam zamiaru dalej brnąc w piekarnik i płytę na jednym obwodzie tym bardziej że autor wie jak ma to wykonać poprawnie. Pozdrawiam.