Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mac audio mp4000 - pali się protect

Davidsondv 09 Cze 2018 00:47 234 7
  • #1 09 Cze 2018 00:47
    Davidsondv
    Poziom 15  

Witajcie, po moim kilkudniowym debiucie robienia car audio w bmw e39 pod sam koniec cały czar prysł.
    Na przód dałem dwa zestawy odseperowane Audio System M130Evo, które zamknąłem w oryginalnych tunelach, które następnie wygłuszyłem, na tył poszedł Audio System M10 w obudowie w boczek.

Wzmacniacz zakupiłem używany, dzień wcześniej przejeździłem pare godzin tylko na przednich głośnikach na spokojnie - wpięte w ch1 i ch2.
    Kolejnego dnia jak zmontowałem M10 podłączyłem go jako mostek + z ch3 i - z ch4, mode ustawiony na 3.
    Przez chwilę pyrkało, chciałem przejść do strojenia, ustawiłem radio na ok. 3/4 mocy i zacząłem podkręcać gain na subwoofer - nagle wszystko się wyłączyło i przestało grać, sprawdziłem bezpieczniki na wzmacniaczu są ok, odłączyłem go od prądu , podłączyłem raz jeszcze, nawet bez żadnych głośników świeci protect.

Wyciągnąłem go z auta, rozebrałem - na pierwszy rzut oka nie widać żadnych wystrzelonych elementów, więc pewnie padł jakiś tranzystor lub końcówka mocy.

Bezpieczniki we wzmacniaczu 2x20A, na kablu mam 50A - czy jest możliwe że strzelił ten na kablu, bo trochę go schowałem i nie zdążyłem jeszcze sprawdzić, a protect pali się z 12v remote ?

Może ktoś siedzący w naprawach takiego sprzętu podpowie na co pierwsze zwrócić uwagę bo nie chce mi się wylutowywać każdego tranzystora po kolei i sprawdzać.
    Co mogło spowodować uszkodzenie i jak uniknąć tego w przyszłości?

0 7
  • Sklep HeluKabel
  • #2 09 Cze 2018 01:27
    LWD11
    Poziom 29  

Zazwyczaj uszkadza się stopień końcowy mocy, w następstwie tego leci blok zasilacza. Co Ci doradzić ? Jak bez większego doświadczenia masz szukać po omacku co jest nie tak, to zanieś wzmacniacz do znawców tematu.

0
  • #3 09 Cze 2018 01:32
    Davidsondv
    Poziom 15  

LWD11 napisał:
    Zazwyczaj uszkadza się stopień końcowy mocy, w następstwie tego leci blok zasilacza. Co Ci doradzić ? Zanieś wzmacniacz do znawców tematu.

Jakąś tam wiedzą z zakresu elektroniki dysponuje, posiadam stacje lutownicza, hot aira troche sprzętu przerobiłem, trochę ukladow tez polutowalem lecz brakuje mi wiedzy na temat diagnozy usterek. Tranzystory umiem wylutowac, umiem je sprawdzić miernikiem chodzi mi o podpowiedź na wskazanie elementow od których zacząć żebym nie szukal od dupy strony. Wszystko jasne? 😀 Nikt się nie rodzi wszechwiedzacy, gdybym nie mial zapalu do tego to oddalbym go do naprawy.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #5 09 Cze 2018 17:06
    Davidsondv
    Poziom 15  

LWD11 napisał:
    Na początek posprawdzaj tranzystory mocy.

Dzieki, o taka odpowiedź mi chodzilo.

Dodano po 15 [godziny] 30 [minuty]:

IRFZ44N sprawdzone, nie uszkodzone, sprawdziłem róznież F12C20A oraz F12C20C, również dobre.
    gdzie szukać dalej?

0
  • #6 09 Cze 2018 17:42
    miecho18
    Spec od komputerów

Przetwornica oparta na słynnym TL494? Jeśli tak, to proszę najpierw skorzystać z wyszukiwarki forumowej.

0
  • #7 10 Cze 2018 20:15
    Davidsondv
    Poziom 15  

miecho18 napisał:
    Przetwornica oparta na słynnym TL494? Jeśli tak, to proszę najpierw skorzystać z wyszukiwarki forumowej.

Przejrzałem trochę tematów i jak wstanę to przyjże się dokładnie temu układowi, ale zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz.
    Dziś na szybko podłączyłem wzmacniacz w domu do zasilacza atx bardzo cienkimi przewodami do tego stopnia że zaczęły się grzać - chciałbym zwrócić tu uwagę że wzmacniacz nie dostał tyle prądu co w aucie i się normalnie załączył, co prawda też bez żadnych głośników ale protect się wtedy nie palił. Jutro jeszcze spróbuje opiąć go do atx grubszymi przewodami i zobaczę czy też wstanie czy nie.
    Ma to jakiś związek z konkretnym elementem może?

Dodano po 9 [godziny] 16 [minuty]:

Na pinie 16 mam napięcie ok.7v czyli z tego co przeczytałem na forum nieprawidłowe, po zwarciu pinu 16 robi się zwarcie i zasilacz się wyłącza.

Dodano po 6 [godziny] 58 [minuty]:

Po wylutowaniu irfz44n protect gasnie jednak sa one sprawne. Sprawdzilem wszystkie triaki przy układzie zasilania i sa ok. Co patrzec dalej?

0