Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz artesyn od servera ib. m jako zasilacz do subwoofera

Onyx100 09 Jun 2018 01:00 597 10
 • #1
  Onyx100
  Level 5  
  Witam wszystkich. Zasilacz artesyn po podlaczeniu mam 5v na mniejszym gniezdzie nie wiem ktore piny zewrzec by uruchomilo sie 12.1V . Chce nim zasilac wzmacniacz alpine v12 do suba w domu. Prosze o porade Pozdrawiam. Ps zdjecia w zalaczniku.
 • Helpful post
  #2
  Maciej Raniś
  Level 16  
  Witaj, posiadam ten sam zasilacz i swego czasu uruchomiłem go znajdując informacje na zagranicznym forum RC, pewnie znalazłbyś je w wyszukiwarce. Do samego uruchomienia zasilacza bez podbijania napięcia wyjściowego wystarczy zewrzeć (zlutować) piny 3 i 4 gniazda sterowniczego (tego z dużą ilością pinów), zgodnie z rysunkiem:

  https://kamboti.unpatti.ac.id/wp-content/uploads/2015/11/board_pinout_s.png
 • #3
  Onyx100
  Level 5  
  Dzięki tego szukałem, chętnie bym podbił napięcie, tylko skąd wziąć ten rezystor 5KΩ. To 13,5V jak najbardziej do wzmaka samochodowego. Dzięki raz jeszcze :)
  Czy ten rezystor jest ok. i co znaczy variable?
 • Helpful post
  #4
  Maciej Raniś
  Level 16  
  Nie potrzebujesz rezystora o tak dużej mocy, w obwodzie sterowniczym występują napięcia rzędu kilku woltów, więc przy kiloomowych rezystancjach prąd będzie bardzo mały i nie nagrzeje rezystora. Zwykły ćwierćwatowy wystarczy. Variable znaczy regulowany, sugerują tam taki dać gdyż wtedy zyskuje się płynną regulację napięcia wyjściowego w dopuszczalnym zakresie. Zamiast regulowanego rezystora może być też potencjometr precyzyjny, którego jedno skrajne wyprowadzenie zostawi się w "powietrzu".
 • Helpful post
  #6
  Maciej Raniś
  Level 16  
  Z tego co widzę po internetach to ludzie podłączali między piny 17 i 19 rezystory od 1 do 5 kiloomów, zyskując napięcia między około 13 a 13,5 V, jednak niektóre egzemplarze zasilacza traciły stabilność podczas dużych obciążeń. Możesz pozostawić zasilacz bez modyfikacji i sprawdzić jak działa, ewentualnie później dokupić potencjometr precyzyjny 5 kiloomów i wlutować a następnie eksperymentując dobrać taką rezystancję, która pozwoli uzyskać kompromis między napięciem wyjściowym a stabilnością przetwornicy.
 • #7
  Onyx100
  Level 5  
  Dzieki, Moze lepiej kupic 10kphm albo 15 regulowany wtedy moge ustawiac.i powyzej 5khom? Niektore zasilacze potrzebuja wiekszych opornosci by uzyskac.te 13 v. Ale.w.subie licza.sie.chyba bardziej ampery niz napiecie prawda? Pozdro i dzieki za.szybka.pomoc, jutro lutuje.i gram :)

  Dodano po 15 [godziny] 41 [minuty]:

  Niestety po zlutowaniu wyjsc na.wzmacniacz gdy lacze piny 3i4 nie mam zadnego napiecia. Tylko z bzyczenia dzwiek.przechodzi w.syczenie jak zewre piny ponownie.dzwiek.wraca.do bzyczenia. Dioda ac swieci zasilacz sie wlacza po podlaczeniu do sieci. Gdzie szukac.problemu? Pozdr.
 • #8
  Maciej Raniś
  Level 16  
  Widać lutowanie w miejscu wyprowadzeń napięcia głównego 12V. Jesteś pewien, że nie masz tam zwarcia do masy? Objawy (syczenie, brzęczenie) wskazują na przeciążenie przetwornicy i zadziałanie zabezpieczeń zwarciowych. Zwróć uwagę szczególnie na środkowe gniazdo, gdyż w nim występuje zarówno 12V jak i masa, o pomyłkę nie trudno.
 • #10
  Maciej Raniś
  Level 16  
  Piszesz w liczbie mnogiej, a z tego co widzę to tylko ja się tu wypowiadałem ;p Dziękuję również za wypróbowanie na własnym egzemplarzu skuteczności działania zabezpieczenia zasilacza, ja nie byłem na tyle odważny a teraz wiem, że zwarcie nie skutkuje śmiercią przetwornicy. Pozdrawiam i życzę dużo basu ;p