Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz gitarowy head na bazie Atomic 16

slawekscorp 06 Apr 2019 16:43 26262 291
  • TermopastyTermopasty
    slawekscorp
    Level 11  
    Dotarły potencjometry i inne "szpeje" Coś tam w temacie się dzieje.
    Od kolegi z forum triody dostałem fajne lampki - compactrony 6MF8 i 14BL11 z zastrzeżeniem że mają być użyte do wzmacniaczy gitarowych- tak będzie jak sobie życzy ( w sumie to i tak bym je użył do gitarowców. Pierwsza do trioda i pentoda w jednej bańce - około 5W da się pewnie uzyskać. Druga -14BL11 to dwie triody i jedna pentoda z której około 1,5W powinno dać się uzyskać.
    Na zdjęciach postępy w SLO i zasilacz służący do prób ze wspomnianymi lampami.

slawekscorp
    Level 11  
    Zamówiłem jakieś tam przełączniki, potencjometry bias itp do SLO, a że mi się nudziło uruchomiłem końcówkę mocy na 6MF8. Świetna lampka. Wdzięczna, nic się nie sprzęga, nie wzbudza. 4.2W na 8 omach. Przesterowana końcówka dostarcza 5.54W ( mocno zniekształcony przebieg- przester) Dorobię preamp - coś w stylu Fendera. Będzie fajny mały wzmaczek. Podpiąłem końcówkę do prostego multiefektu Zoom G1Xon. Na wejściu Ibanez JEM Jr. Z Celestionem V30 bardzo fajnie to zadziałało. Ale to tylko próba, o brzmieniu będzie można się wypowiedzieć dopiero po zastąpieniu multiefektu przedwzmacniaczem na ECC83.

Wzmacniacz gitarowy head na bazie Atomic 16 Wzmacniacz gitarowy head na bazie Atomic 16
    Recon676
    Level 9  
    Ciekawa sprawa, też kiedyś się bawiłem z 'dziwniejszymi' lampami. Jesteś w stanie ocenić jakie są różnice brzmieniowe np z 6l6?
  • TermopastyTermopasty
    slawekscorp
    Level 11  
    Niestety, nie robiłem SE na 6L6. Nie jestem w stanie porównać tych dwóch lamp.
    Wracając do SLO, jest już uruchomione. Jutro zamieszę zdjęcia i trochę opiszę co i jak.

Dodano po 10 [godziny] 44 [minuty]:

Uruchomiłem wzmacniacz. Nie obyło się bez małych problemów. Musiałem zmienić rezystor 15k w zasilaczu napięcia ujemnego siatek z powodu braku możliwości ustawienia odpowiednich prądów. Nie dało się zmniejszyć prądu spoczynkowego poniżej 22mA dla jednej lampy i 37mA dla drugiej. Po wlutowaniu w miejsce 15k rezystora 2.2k prądy da się ustawiać od 10mA. Przy prądzie 22mA na lampę napięcie Us1 wynosi po -61V na lampę.
    Wzmacniacz bez problemu oddaje moc 50W na 4 omach, maksymalna ( chwilowy pomiar) dobiła do 74W. Oczywiście nie mam zamiaru cisnąć tyle z tego urządzenia.
    Drugim problemem był brum. I tu zafundowałem sobie problem na własne życzenie dając rezystor redukujący napięcie żarzenia z 6.8 na 6.3V tylko na plusie zasilania żarzenia preampu. Oczywiście zakończyło się asymetrią napięć względem masy i brumem. Problem rozwiązałem.
    Wzmacniacz lekko szumi na cleanie i bardziej na overdrive ale ten typ tak ma.
    Do wymiany są włączniki sieciowy i anodowy na APEM-y bo te chińskie są po prostu żałosnej jakości.
    Musze jeszcze poukładać przewody w okolicy zasilacza. Może pięknie w środku nie wygląda ale za to jest solidnie.
    Zrezygnowałem z wewnętrznego reverbu chodź próby przebiegły pomyślnie.
    yogi009
    Level 43  
    Jak zwykle książkowa robota, młodych powinni uczyć na podstawie tych zdjęć. Jedyne pytanie, jakie powstało w mojej głowie, to mocowanie gniazd jack tylko na tej nakrętce. Nie jestem pewien, czy ona ma główny cel mechaniczny, myślę, że jest tylko pomocniczym punktem mocowania do konstrukcji.
    slawekscorp
    Level 11  
    Dziękuję :)
    Generalnie rzecz biorąc niektóre przewody powinny być 0.5mm2 i szklano-silikonowe koszulki powinny być węższe i znacznie lepiej by to wyglądało.
    Gniazda trzymają się na nakrętkach ale o nie jestem spokojny- to Neutrik-i i są dobre pod względem jakości. Gniazda są na płytkach które mają wypusty co zabezpiecza je przed obracaniem się w przypadku poluzowania nakrętki. Jak się już poluzuje to będzie można ją dokręcić bez konieczności wymontowania wzmacniacza z budy.
    A co w planach? Combo x 2 z podarowanych przez kolegę Vic384 lampach 6MF8 i 14BL11. Następnie Soldano Mini SLO z końcówką 16W (płytka na przekaźnikach). Oby tylko zdrowie dopisywało..
    slawekscorp
    Level 11  
    Zmodernizowałem układ żarzenia dając dwa rezystory na osobnej płytce. Teraz jest symetrycznie względem masy. Napięcie na wyjściu 6.3V. Moc wydzielana na rezystorach to po 500mW na każdym.

slawekscorp
    Level 11  
    Zabrałem się za projekt paneli z opisami..

Dokończyłem projekty paneli, lekko zmienioną w stosunku do zdjęć wersję wysłałem do wyceny grawerowania w laminacie grawerskim.

slawekscorp
    Level 11  
    Narysowałem sobie grilla do wzmacniacza. Ma być z blachy 1mm. Wysłałem plik do wyceny cięcia laserowego. Pewnie cena za usługę zweryfikuje moje plany i zakończy się na siatce cięto-ciągnionej. No ale spróbować warto...

slawekscorp
    Level 11  
    Zamówiłem cięcie laserowe obu grilli. Pewnie w przyszłym tygodniu otrzymam wycięte elementy. Muszę sobie zrobić prowizoryczną ale precyzyjną giętarkę. Mam już pomysł w głowie ale o tym będzie w późniejszych wpisach.

slawekscorp
    Level 11  
    W poniedziałek będę miał transformator do SLO 15W na PP EL84 i uniwersalny transformator do prób z compactronami 14BL11, 6LU8, 6MF8 itp. Czyli jeszcze przez jakiś czas temat będzie aktywny.
    slawekscorp
    Level 11  
    Dziś kurier dostarczył wycięte laserem grille. Tydzień myślałem nad technologią gięcia bo podejście do tematu mogło być tylko jedno. Drugich wycinanek nie zamawiałem. Z pomocą przyszły dwa kątowniki , kawałek sklejki 15mm i kilka wkrętów do płyt kartonowo gipsowych. Podczas projektowania kratek wyznaczyłem sobie linie gięcia, promienie itp. Dziś był dzień próby i.... wszystko zadziałało jak powinno. Jestem mega zadowolony.

slawekscorp
    Level 11  
    Dzięki :) jeszcze trzeba to pomalować na czarny mat. Zająłem się teź 14BL11, 6MF8 i 6LU8. Dotarł do mnie już odpowiedni transformator. Poczyniłem stosowne próby z tymi lampami. Świetne do małych wzmacniaczy o mocy do 7W SE.
    slawekscorp
    Level 11  
    Trochę raziły mnie sklejkowe ścianki boczne we wnętrzu wzmacniacza. Okleiłem więc tolexem. Z odcinka 2,5x0.5m wyciąłem dwa fragmenty które pasowały do prawej i lewej strony. Było trochę szukania i docinania bo wzór w miejscu klejenia musiał się zgadzać z tym oklejonym wcześniej.Widać cienką linię łączenia. Lepiej już nie udało mi się zrobić. Ale za to teraz wygląda "profi" :D

slawekscorp
    Level 11  
    Trochę upłynęło czasu od ostatniej aktualizacji budowy soldano. Wczoraj zakupiłem 150ml lakieru akrylowego dwuskładnikowego. Grille zostały pomalowane na pół matowo. Gdzieś tam porobiły się zacieki ale nie widać ich z zewnątrz. Ogólnie nie wyszło źle.

slawekscorp
    Level 11  
    W przyszłym tygodniu będę miał grawerowane panele które są ostatnimi brakującymi elementami.
    Zamontowałem rączkę, stopki, wymieniłem rezystory siatkowe tetrod na ceramiczne 5W.
    Zamówiłem szaskę 450B do SLO z końcówką PP EL84.

slawekscorp
    Level 11  
    Czekam na transformatory do compactronowych wzmacniaczy więc zabrałem się za to co miałem w planach czyli czas na wersję SLO na PP EL84 z płytką na przekaźnikach. Zabawę zaczynam od rozplanowania potencjometrów, przełączników, włączników, gniazd itp. Szaska 450B zakupiona w Amptone. Transformator zasilający już mam. Daje napięcia dla preampu takie jak w typowym SLO a dla końcówki na PP EL84 nawinięte jest oddzielne uzwojenie. Zasilacz będzie miał dwa prostowniki dla napięć anodowych i jeden dla żarzenia. Siłą rzeczy kontrolka zasilania będzie innego typu jak w SLO. Zasilacz będzie bez dławika, nie będzie dla niego miejsca.
    Mam jeszcze jedno trafo sieciowe do wzmacniacza 50W ale na już pewno nie będzie to SLO.
    Powierciłem otwory na lampy, transformator, potencjometry itp.

slawekscorp
    Level 11  
    Obiecałem mini head na 15BD11 więc niech się stanie.....
    Lampka oddaje w porywach do 2W na obciązeniu 8 omów. Zawiera dwie triody i jedną pentodę. W sam raz żeby zrobić fenderowski preamp z końcówką SE. Projekt niemal identyczny do AVT 2772. Transformator sieciowy już mam, głośnikowy też. Szaska urodziła się dzisiaj w bólach z blachy 1,5mm.
    Od razu padają pytania:
    Czy transformatory będą na siebie wpływały? - nie wiem.
    Czy będą wpływały na lampę? - też nie wiem :)
    Ale się dowiem...
    W zasilaczu będą kondensatory 220uF/250V, filtr typowy CRCRC
    Transformator ma 14,7V 600mA i 165V 70mA. Starczy i na żarzenie i na anodowe.
    Szaska ma 40mm wysokości, 200 szerokości i 100 głębokości.
    Potencjometry , gniazda itp już zamówione.
    Wygląda to tak jak na zdjęciu.

A poza tym soldano na EL84 PP zaczyna nabierać kształtów, zrobiłem zasilacz, zamówiłem różne graty które zaowocują pod koniec następnego tygodnia...

slawekscorp
    Level 11  
    Trochę przynudzę: Amptone jak zwykle nie zawalił sprawy i paczka doszła w jeden dzień. Do szczęścia potrzebuję paczek z TME, Conrada i AVT. Zabrałem się za płytkę biasu i przełączników do SLO. Tak czy siak, potencjometry doszły, jutro dojdzie TME i będę mógł ruszyć ze SLO i z miniaturowym headem który wygląda mniej więcej tak.