Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz gitarowy head na bazie Atomic 16

slawekscorp 06 Kwi 2019 16:43 13599 131
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Zasilacze UPS
    slawekscorp
    Poziom 9  
    Dotarły potencjometry i inne "szpeje" Coś tam w temacie się dzieje.
    Od kolegi z forum triody dostałem fajne lampki - compactrony 6MF8 i 14BL11 z zastrzeżeniem że mają być użyte do wzmacniaczy gitarowych- tak będzie jak sobie życzy ( w sumie to i tak bym je użył do gitarowców. Pierwsza do trioda i pentoda w jednej bańce - około 5W da się pewnie uzyskać. Druga -14BL11 to dwie triody i jedna pentoda z której około 1,5W powinno dać się uzyskać.
    Na zdjęciach postępy w SLO i zasilacz służący do prób ze wspomnianymi lampami.

• Zasilacze UPS
    slawekscorp
    Poziom 9  
    Zamówiłem jakieś tam przełączniki, potencjometry bias itp do SLO, a że mi się nudziło uruchomiłem końcówkę mocy na 6MF8. Świetna lampka. Wdzięczna, nic się nie sprzęga, nie wzbudza. 4.2W na 8 omach. Przesterowana końcówka dostarcza 5.54W ( mocno zniekształcony przebieg- przester) Dorobię preamp - coś w stylu Fendera. Będzie fajny mały wzmaczek. Podpiąłem końcówkę do prostego multiefektu Zoom G1Xon. Na wejściu Ibanez JEM Jr. Z Celestionem V30 bardzo fajnie to zadziałało. Ale to tylko próba, o brzmieniu będzie można się wypowiedzieć dopiero po zastąpieniu multiefektu przedwzmacniaczem na ECC83.

Wzmacniacz gitarowy head na bazie Atomic 16 Wzmacniacz gitarowy head na bazie Atomic 16
    Recon676
    Poziom 9  
    Ciekawa sprawa, też kiedyś się bawiłem z 'dziwniejszymi' lampami. Jesteś w stanie ocenić jakie są różnice brzmieniowe np z 6l6?
    slawekscorp
    Poziom 9  
    Niestety, nie robiłem SE na 6L6. Nie jestem w stanie porównać tych dwóch lamp.
    Wracając do SLO, jest już uruchomione. Jutro zamieszę zdjęcia i trochę opiszę co i jak.

Dodano po 10 [godziny] 44 [minuty]:

Uruchomiłem wzmacniacz. Nie obyło się bez małych problemów. Musiałem zmienić rezystor 15k w zasilaczu napięcia ujemnego siatek z powodu braku możliwości ustawienia odpowiednich prądów. Nie dało się zmniejszyć prądu spoczynkowego poniżej 22mA dla jednej lampy i 37mA dla drugiej. Po wlutowaniu w miejsce 15k rezystora 2.2k prądy da się ustawiać od 10mA. Przy prądzie 22mA na lampę napięcie Us1 wynosi po -61V na lampę.
    Wzmacniacz bez problemu oddaje moc 50W na 4 omach, maksymalna ( chwilowy pomiar) dobiła do 74W. Oczywiście nie mam zamiaru cisnąć tyle z tego urządzenia.
    Drugim problemem był brum. I tu zafundowałem sobie problem na własne życzenie dając rezystor redukujący napięcie żarzenia z 6.8 na 6.3V tylko na plusie zasilania żarzenia preampu. Oczywiście zakończyło się asymetrią napięć względem masy i brumem. Problem rozwiązałem.
    Wzmacniacz lekko szumi na cleanie i bardziej na overdrive ale ten typ tak ma.
    Do wymiany są włączniki sieciowy i anodowy na APEM-y bo te chińskie są po prostu żałosnej jakości.
    Musze jeszcze poukładać przewody w okolicy zasilacza. Może pięknie w środku nie wygląda ale za to jest solidnie.
    Zrezygnowałem z wewnętrznego reverbu chodź próby przebiegły pomyślnie.
    yogi009
    Poziom 42  
    Jak zwykle książkowa robota, młodych powinni uczyć na podstawie tych zdjęć. Jedyne pytanie, jakie powstało w mojej głowie, to mocowanie gniazd jack tylko na tej nakrętce. Nie jestem pewien, czy ona ma główny cel mechaniczny, myślę, że jest tylko pomocniczym punktem mocowania do konstrukcji.
    slawekscorp
    Poziom 9  
    Dziękuję :)
    Generalnie rzecz biorąc niektóre przewody powinny być 0.5mm2 i szklano-silikonowe koszulki powinny być węższe i znacznie lepiej by to wyglądało.
    Gniazda trzymają się na nakrętkach ale o nie jestem spokojny- to Neutrik-i i są dobre pod względem jakości. Gniazda są na płytkach które mają wypusty co zabezpiecza je przed obracaniem się w przypadku poluzowania nakrętki. Jak się już poluzuje to będzie można ją dokręcić bez konieczności wymontowania wzmacniacza z budy.
    A co w planach? Combo x 2 z podarowanych przez kolegę Vic384 lampach 6MF8 i 14BL11. Następnie Soldano Mini SLO z końcówką 16W (płytka na przekaźnikach). Oby tylko zdrowie dopisywało..
    slawekscorp
    Poziom 9  
    Zmodernizowałem układ żarzenia dając dwa rezystory na osobnej płytce. Teraz jest symetrycznie względem masy. Napięcie na wyjściu 6.3V. Moc wydzielana na rezystorach to po 500mW na każdym.