Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz gitarowy head na bazie Atomic 16

slawekscorp 20 Lip 2019 20:48 15033 159
    slawekscorp
    Poziom 10  
    Dziękuję za dobre słowo :) Jednak w moich oczach poziom wykonania jest raczej przeciętny.
    Wracająć do wzmacniaczy. Pogrzebałem przy małym headzie (zdjecia jutro) i zrobilem płytkę cichego żarzenia ( inaczej: zasilacz do żarzenia lamp preampu napięciem stałym) do SLO. Dokończyłem płytkę regulacji prądów spoczynkowych EL84 , zaraz zabieram się za projektowanie płytek gniazd wejściowych i wyjściowych oraz zasilacza napięcia ujemnego polaryzacji siatek s1 i naczej mówiąc BIAS.

Dodano po 4 [godziny] 49 [minuty]:

Dorobiłem płytki do gniazd, do pomiaru prądu spoczynkowego lamp EL84 itp. Jutro zrobię zasilacz napięcia ujemnego. Pod koniec przyszłego tygodnia mam mieć transformator głośnikowy. Może to jakoś zadziała....

• Relpol przekaźniki
    slawekscorp
    Poziom 10  
    Wyprodukowałem zasilacz napięcia ujemnego. Zasilany z 12V AC daje na wyjściu około 16V DC. Napięcie filtrowane jest w prostym filtrze CRC. Została jedna płytka do zrobienia- symetryzatora żarzenia lamp EL84. Bardziej potrzebne mi styki lutownicze niż sama symetryzacja ale niech już będzie z rezystorami.

Dodano po 7 [godziny] 8 [minuty]:

Dorobiłem symetryzator żarzenia. Zamontowałem trafko sieciowe, głośnikowe mam dostać w najpliższym tygodniu.

• Relpol przekaźniki
    slawekscorp
    Poziom 10  
    Trochę podłubałem przy soldano el84. Miałem problem z brumem ale z mieniłem kondensatory w układzie cichego żarzenia na 4700uF i brumu praktycznie nie ma. Obcinanie sinusa zaczyna się przy 19.5W na 8 omach. Prądy anodowe to max 57mA na lampę, spoczynkowe 20mA. Na zdjęciu od wewnątrz widać jeszcze bałagan- to wszystko co przy podstawkach preampu i połączenia płytki z potencjometrami są do wymiany.

slawekscorp
    Poziom 10  
    W załącznikach płytka zasilacza soldano slo el 84 pp. Wyłącznik Standby jest dwupolowy , jedna sekcja załącza zasilanie preampu, druga załącza zasilanie końcówki mocy. Anodowe na końcówkę mocy jest trochę za wysokie, szkoda że nie zamówilem odczepu na 235V AC tylko na 250.
    Rezystory rozładownia kondensatorów lutowane są od strony druku.

W wersji z przekaźnikami jest problem z przesłuchem z cleana do OD czyli tak samo jak na LDR-ach bez dodatkowego LDR5. Zostawię to tak jak jest , jak zacznie mi przeszkadzać to przerobię płytkę.

slawekscorp
    Poziom 10  
    Odpaliłem soldano el 84, trzeba wymenić potencjometry master na 500k ( są 1M) Było trochę przygód z przeciążeniem siatek s2 lamp mocy ale problem w sumie jest już rzwiązany. W środku cudów nie ma. Mogło wyjść lepiej ale nich tam będzie jak jest. Już mi się ne chce poprawiać. Moc dochodzi do 17,5W na 8 omach.
    pawelr98
    Poziom 37  
    Zastanawia mnie czemu używać do ujemnego zasilania oddzielnego transformatora bądź uzwojenia.

Można napięcie ujemne uzyskać ze zwykłej pompy ładunkowej pracującej z uzwojenia anodowego.

Wystarczy zobaczyć jak generowane jest napięcie ujemne w zasilaczu electronics lab.
    pawelr98
    Poziom 37  
    Dodatkowe uzwojenie niskonapięciowe lepiej wykorzystać do innych celów.
    Dedykowane żarzenie lamp w przedwzmacniaczu, zasilanie automatyki (opóźniane załączenie anodowego i/lub ograniczanie początkowego prądu żarzenia), zasilanie innych układów półprzewodnikowych (choćby przełączanie sygnałów wejściowych multiplekserem).
    slawekscorp
    Poziom 10  
    Ehhh. Pierwotnie mialo byc zasilanie poglosu na BTDR2 ale zrezygnowalem. W gitarowcu nie potrzebna mi zadna automatyka a tym bardziej opoznione zalączenie anodowego. Od tego jest Standby.Zadnych kombinacji z żarzeniem tez robil nie będę. To nie hi fi.
    slawekscorp
    Poziom 10  
    Mniej więcej tak to wygląda w tej chwili. Moc maksymalna na Overdrive 18.5W. Trochę pozmieniałem układ zasilacza ale generalnie rzecz biorąc płytka i rozmieszczenie elementów jest takie samo. W miejsce zworki zamontowany jest rezystor 2,2k/3W