Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator mocy na triaku nie działa

09 Cze 2018 15:00 921 12
 • Poziom 6  
  Witam,zrobiłem układ ze schematu poniżej i problem polega na tym,że układ nie działa. Na wyjściu nie ma napięcia i żadnej reakcji na potencjometr.Zastosowany triak to BTA-16,reszta elementów bez zmian.Co może powodować takie zachowanie układu? Wartości elementów:potencjometr 50k,R1 i R2 3,9k,C1 33nF 400v,C2 58uF 250V,diak DB3Regulator mocy na triaku nie działa
 • Poziom 40  
  Variurx napisał:
  58uF

  Chyba 56nF

  Triak na elektrody A1/A2 i je należy prawidłowo podłączyć a zamiast transformatora, żarówkę 60W/230V, potem można eksperymentować z transformatorem.

  Potencjometr 50k ma za małą wartość - 500k
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  HD-VIDEO napisał:
  Potencjometr 50k ma za małą wartość - 500k
  Nie koniecznie, ten sam układ pracuje jako regulator obrotów wentylatora 25W.

  Regulator mocy na triaku nie działa
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Jeśli kondensator С2 rzeczywiście ma pojemność 50uF to w tym i kryje się przyczyna problemu. taki regulator funkcjonuje na zasadzie ładowania - rozładowania kondensatora, a kondensator С2 nie może zabezpieczyć taki reżim-zbyt duża pojemność . Zmniejsz jego pojemność do 33-68nF.
 • Poziom 6  
  Dziękuje za odpowiedzi. Oczywiście pozamieniam te elementy na prawidłowe i zobaczę czy faktycznie działa. Czy zastosowanie rezystorów 3,9k w tym układzie zmieni w jakiś sposób zakres regulacji?
 • Poziom 41  
  @Variurx jak ten regulator ma działać ?.
  Skoro robisz go według schematu zamieszczonego w #1.
  Jaką funkcję ma spełniać ten dodatkowy kondensator (odznaczony czerwoną ramką). :cry:
 • Poziom 40  
  REMUR. napisał:
  Nie koniecznie

  A do czego ma być wykorzystany, do wentylatora? = oglądaj schemat ze zrozumieniem
 • Poziom 6  
  Układ ma służyć do plynnej zmiany obrotów w szlifierce. Po wymianie kondensatora C2 na kondensator o wartości 0,4 uF 250V i zmianie potencjometru na 500 kR układ reguluje napięcie wyjściowe,z tym że zakres wygląda w ten sposób że do połowy zakresu potencjometru napięcie wyjściowe jest równe zasilającemu(jest to podobne do regulacji w najprostszym regulatorze z LM317T). Jak można rozszerzyć zakres regulacji?
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Taka sytuacja może powstawać przy użyciu potencjometra logarytmicznego . Należy wykorzystać potencjometr liniowy.Pojemność С2 0.4uF( 400n) też zbyt przekracza optymalne znaczenie .
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Kolego, Variurx! Myślałem poprawnie zrozumiesz znaczenie słowa - PRZEKRACZA. Wartość jest zbyt duża. W większości analogicznych schematów wskazana pojemność nie przekracza 100n.Na zdjęciu wariant schematu regulatora.Regulator mocy na triaku nie działa
 • Poziom 6  
  Regulator przy wartości C2 400N i wartości potencjometry liniowego 500kR reguluje napięcie prawidłowo w sposób płynny. Nastąpiła jednak konieczność dorobienia soft startu do regulatora. Czy ktoś z was może zna takowy na napięcie sieciowe?
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Kolego, Variurx! Rekomenduję ci wyjaśnić w Internecie wpływ nominałów potencjometra i kondensatora na efektywność regulatora. A po co soft start dо regulatora? Regulator pozwala zmniejszyć napięcie na obciążeniu w moment włączenia. Po co wozowi 5 koło?