Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klimatyzator Ravanson KS-12O - oblodzenie w jednostce wewnętrznej

musculus 09 Cze 2018 23:10 342 19
  • #1 09 Cze 2018 23:10
    musculus
    Poziom 17  

Witam,
    Mam stary klimatyzator taki, jak w temacie. Dzisiaj zaczęła z niego kapać woda. Obejrzałem jednostkę wewnętrzną w środku i okazało się, że na wymienniku ciepła jest gruba warstwa lodu. Kiedyś (w zeszłym roku) też woda kapała, ale wtedy nie zaglądałem do środka - może tez wystąpiło oblodzenie? Wtedy wezwałem serwis, który stwierdził jedynie, że odpływ skroplin jest sprawny i powiedzieli mi, że może jakiś kłębek kurzu chwilowo go zatkał, a potem się udrożniło. Dzisiaj ewidentnie na wymienniku od góry było sporo lodu. Co może być przyczyną? Może mi ktoś z Szanownych Forumowiczów podpowiedzieć, co to może być i jak rozwiązać problem?

0 19
  • #3 10 Cze 2018 09:33
    musculus
    Poziom 17  

jariko napisał:
    mało freonu

Nie wiem, czy to na pewno będzie to. Czy wtedy sytuacja nie powinna być powtarzalna? Ja załączyłem klimatyzator po stopieniu lodu, chodził całą noc i oblodzenie się nie pojawiło ani woda nie kapała. Dotknąłem góry parownika (ten wymiennik w jednostce wewnętrznej o ile kojarzę to parownik - zgadza się?), był chłodny, ale "na rękę" do zera stopni, przy którym mógłby powstawać lód to mu trochę brakowało. Nowy freon (R407C w moim przypadku) był nabity w zeszłym roku, po uszczelnianiu instalacji. Ilość czynnika potrzebna do napełnienia była nieznana - nie ma tego na tabliczce znamionowej ani w instrukcji, a pani z infolinii Ravansona w ogóle nie wiedziała, że ten model był przez nich produkowany i nie potrafiła podać ilości czynnika. Klimatyzator napełniali mierząc temperaturę parownika, weszło chyba około 500g (nie pamiętam dokładnie). Ale jest szansa, że jest to za dużo lub za mało czynnika.
    Jeszcze jedno: Wczoraj (wtedy, gdy wystąpiło oblodzenie) wentylator pracował na średnich obrotach. Na dzisiejszą noc (gdy nie było oblodzenia) załączyłem go na wysokie obroty. Nie wiem, czy to może mieć znaczenie.

0
  • #4 10 Cze 2018 10:04
    jariko
    Poziom 15  

kiedyś w pierwszej serwerowni mieliśmy splity takie małe jednostki podsufitowe, jak zaczynały się szronić i obrastać lodem trzeba było doładować taki układ. Teraz mamy zupełnie inne jednostki. Ale ilość czynnika ustala się na podstawie odczytu z manometrów. Podłączasz niskie wysokie ciśnienie ustawisz 16 stopni by sprężarka pracowała stale i sprawdzasz punkt pracy układu.

0
  • #5 11 Cze 2018 07:28
    Chris_W
    Poziom 37  

Niedrożny przepływ powietrza lub za mało czynnika.

0
  • #6 17 Cze 2018 09:45
    jack63
    Poziom 42  

jariko napisał:
    Ale ilość czynnika ustala się na podstawie odczytu z manometrów.

Nieprawda. Ilość czynnika ustala producent na postawie projektu i badań. Ma być podana na tabliczce znamionowej.
    Jak tabliczka się " zmydliła", to szukamy w dokumentacji montażowej. Jak nie ma dokumentacji, to jest problem...
    Ustalenie prawidłowej ilości czynnika dla wszystkich slopuszczalnych warunków pracy jest trudne. Wymaga wiedzy, przyrządów pomiarowych (nie tylko manometru) i...odpowiedniej pogody.
    jariko napisał:
    Podłączasz niskie wysokie ciśnienie ustawisz 16 stopni by sprężarka pracowała stale i sprawdzasz punkt pracy układu.

Ciekawe gdzie podłączysz HP i po co?
    Nawet jak klimatyzator ma dwa porty 3d, to i tak nie mamy hp na chłodzeniu. Dlaczego???
    Chris_W napisał:
    Niedrożny przepływ powietrza lub za mało czynnika.

To się pierwsze nasuwa. Jednak może być jeszcze:
    Niska temp. wewnętrzna i niski bieg wentylatora.
    Mała pojemność kondensatora silnika wentylatora JW
    Mocne zabrudzenie powierzchni lamelek utrudniające napływ ciepła do parownika.
    Rodzielony czynnik, choć ponoć był wymieniany na nowy. Ciekawe co spece zrobiły z tym co był w klimatyzatorze.
    musculus. Jezeli klimatyzator może grzać to przełącz go w ten tryb na ok pół godziny. Potem wróć do chłodzenia.
    Ustaw went JW na najwyższy bieg lub auto
    Nie nastawiwj chorych temperatur typu 16 oC. Wg mnie nastawa poniżej 24 oC jest bez sensu, tym bardziej, że jej pomiar jest wysoko. Dół pomieszczenia ma niższe temperatury.

0
  • #7 17 Cze 2018 10:54
    jariko
    Poziom 15  

Nie każdy instalator ma pojecie o posługiwaniu się manometrami dla takich są wagi bo to dużo łatwiejsze. A jak układ się rozszczelni to ciągną próżnię i ładują nowy czynnik który teraz kosztuje setki zł za kg. Do mnie przyjeżdża od 18 lat serwis i zawsze parametry i ilość czynnika dobierają wg wskazań manometrów tyle że ilości czynnika to kilka - kilkanaście kg w jednym układzie. Ja piszę o klimatyzatorach a nie domowych zabawkach gdzie jest tylko wentyl LP.

0
  • #8 17 Cze 2018 11:17
    jack63
    Poziom 42  

jariko napisał:
    Nie każdy instalator ma pojecie o posługiwaniu się manometrami dla takich są wagi bo to dużo łatwiejsze.

Ja mam pojęcie, w przeciwieństwie do ciebie... i przy watpliwościach względem ilości czynnika zawsze posługuję się stacją do odzysku i...wagą. Jest jedyny pewny sposób na określenie ilości czynnika.
    jariko napisał:
    Do mnie przyjeżdża od 18 lat serwis i zawsze parametry i ilość czynnika dobierają wg wskazań manometrów tyle że ilości czynnika to kilka - kilkanaście kg w jednym układzie.

Ci twoi spece albo nie mają stacji odzysku albo im się jej nosić nie chce albo urządzenue działa poprawnie ale muszą za coś wziąć kasę abyś był dopieszczony...
    jariko napisał:
    Ja piszę o klimatyzatorach a nie domowych zabawkach gdzie jest tylko wentyl LP.

Nie wiem co tam masz za klimatyzator/y ale masz zupełnie blade o nich pojęcie.
    A to:
    jariko napisał:
    kiedyś w pierwszej serwerowni mieliśmy splity takie małe jednostki podsufitowe, jak zaczynały się szronić i obrastać lodem trzeba było doładować taki układ. Teraz mamy zupełnie inne jednostki.

Jest typowym ucieraniem tyłka szkłem i chodowanie węża w kieszeni. Typowa głupia "oszczędność".
    Klimatyzatory w serwerowni??? To chyba jakaś serwerkownia... a nie poważna, bezpieczna dla danych serwerownia.

0
  • #9 17 Cze 2018 13:56
    jariko
    Poziom 15  

800 kW chłodu z redundancją nie jest może jakąś gigantyczną serwerownią. Ale małą też nie panie specjalisto.

0
  • #10 17 Cze 2018 14:05
    jack63
    Poziom 42  

jariko napisał:
    800 kW chłodu z redundancją nie jest może jakąś gigantyczną serwerownią. Ale małą też nie panie specjalisto.

I to wszystko obsługują klimatyzatory panie informatyk???
    Chyba nie widziałeś porządnie chłodzonej serwerowni...
    Ciekawe ile "kosztują" dane w stosunku do kosztów klimatyzatorów?
    A może to nie są klimatyzatory, tylko tobie się coś ubzdurało jak z tym sprawdzaniem na manometry ilości czynnika?
    Specjalistą jestem i to dobrym. Sporo dziadostwa w serwerowniach też już widziałem. A ile błędów projektowych to moje.

0
  • #11 17 Cze 2018 14:17
    jariko
    Poziom 15  

pokonałeś mnie doświadczeniem- koniec dyskusji.

0
  • #12 17 Cze 2018 14:34
    jack63
    Poziom 42  

jariko napisał:
    pokonałeś mnie doświadczeniem- koniec dyskusji.

Żadnej chluby mi to nie przynosi. Z resztą toczę dyskusje przede wszystkim po to aby ktoś czytający mógł się czegoś nauczyć, zrozumieć czy nawet zmienić błędne podejście do problemu.
    Jak widać ciebie na to nie stać...
    A propos . R407C (najprawdopodobnuej C) nie jest freonem!. Nie jest nawet mieszaniną z freonem.
    Jest natomiast Fgazem i do jakichkolwiek prac z nim związanych wymagane są certyfikaty personelu.
    Patrz ustawa tzw. Fgazowa.

0
  • #13 17 Cze 2018 14:35
    musculus
    Poziom 17  

jack63 napisał:
    jariko napisał:
    Ale ilość czynnika ustala się na podstawie odczytu z manometrów.

Nieprawda. Ilość czynnika ustala producent na postawie projektu i badań. Ma być podana na tabliczce znamionowej.
    Jak tabliczka się " zmydliła", to szukamy w dokumentacji montażowej. Jak nie ma dokumentacji, to jest problem...

A jak "jest problem" to co? W przypadku mojego klimatyzatora tabliczka jest czytelna, ale po prostu nie ma na niej podanej ilości czynnika. Dokumentacji montażowej nie mam, mam natomiast instrukcję obsługi, gdzie jest podany sposób instalacji. Co więcej - ilość gazu chyba tez nie jest szczególnie krytyczna, bo zamiast robić próżni producent zaleca po prostu przepłukać instalację - co więcej, wypuszczając gaz przez 10 minut! Ile gazu zostanie po tych 10 minutach - nie wiem. Jednak wkleję kawałek instrukcji obsługi, który mówi o tym:
    Cytat:
    Wilgoć z powietrza pozostająca w układzie chłodniczym może powodować kłopoty ze sprężarką.
    Odkręcić nakrętki zaworu wysokiego ciśnienia i zaworu niskiego ciśnienia.
    Odkręcić nakrętkę z gniazda dostępu zaworu trójdrożnego.
    Używając klucza do śrub z łbem gniazdowym obracać trzon zaworu wysokiego ciśnienia w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a drugim kluczem lub wkrętakiem naciskać rdzeń zaworu na gnieździe dostępu. Wypuszczać gaz z gniazda dostępu przez około 10 minut. Następnie zamknąć zawór obsługowy.
    Obracać trzony zaworu wysokiego ciśnienia i zaworu niskiego ciśnienia w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, do dna.
    Dokręcić nakrętki na zaworze wysokiego ciśnienia, zaworze niskiego ciśnienia i zaworze obsługowym.
    Założyć zaślepkę ochronną na zawór wysokiego ciśnienia i zawór niskiego ciśnienia.

To, co napisałem powyżej jest wklejonym fragmentem oryginalnej instrukcji obsługi - mam ją w wersji elektronicznej. Telefon do producenta też nie pomógł - pani z pomocy technicznej Ravansona w ogóle nie wie, że takie coś produkowali. Co byś zrobił w takiej sytuacji?

jack63 napisał:
    musculus. Jezeli klimatyzator może grzać to przełącz go w ten tryb na ok pół godziny. Potem wróć do chłodzenia.
    Ustaw went JW na najwyższy bieg lub auto
    Nie nastawiwj chorych temperatur typu 16 oC. Wg mnie nastawa poniżej 24 oC jest bez sensu, tym bardziej, że jej pomiar jest wysoko. Dół pomieszczenia ma niższe temperatury.

Jak pisałem, lodu ani kapania wody w tej chwili nie ma. Dzwoniłem do serwisu, jednak w tej chwili mają długie terminy. Klimatyzator w tej chwili chodzi OK, nastawiona temperatura to 24°C i wentylator jest na maksymalnych obrotach.
    W sytuacji, gdy wystąpiło oblodzenie i kapanie wody, na zewnątrz było gorąco i kompresor chodził non stop (teraz się wyłącza). Wentylator był na średnich obrotach.

0
  • #14 17 Cze 2018 14:56
    jack63
    Poziom 42  

musculus napisał:
    Dokumentacji montażowej nie mam, mam natomiast instrukcję obsługi, gdzie jest podany sposób instalacji. Co więcej - ilość gazu chyba tez nie jest szczególnie krytyczna, bo zamiast robić próżni producent zaleca po prostu przepłukać instalację - co więcej, wypuszczając gaz przez 10 minut! Ile gazu zostanie po tych 10 minutach - nie wiem. J

Też coś podobnego czytałem w instrukcji AUXa. Chińczyki tak mieli. To była instrukcja dla montażu przez murzynów w Afryce. Czyli też dla nas... od dawna jest niezgodns z prawem.
    Jednak na obronę producenta powiem Ci, że tak było wcześniej robione :cry: Mało który srwisant miał pompę próżniową, a o stacji o odzysku to już lepiej nie wspominać.
    I tak sobie leciały faktyczne freony R12 R22 w kosmos podobnie jak ścieki do rzek....
    musculus napisał:
    Klimatyzator w tej chwili chodzi OK, nastawiona temperatura to 24°C i wentylator jest na maksymalnych obrotach.

Zostaw jak jest i tylko obserwuj. Możesz też skontrolować ew. szronienie rurek przy JZ, o ile jest do niej dostęp.
    Rurki nie powinny zamarzać poza chwilą włączenia sprężarki. Mogą, wręcz powinny, być wilgotne.
    Na porządny srewis możesz długo poczekać. Sezon...
    Jak nic złego się nie nie dzieje, to odpuść sobie wizytę sereisu do jesieni.
    A ilość czynnika powinna być podana w jakimś dokumencie producenta. Poszukaj w necie najlepiej service manual.

0
  • #15 18 Cze 2018 05:53
    musculus
    Poziom 17  

jack63 napisał:
    A ilość czynnika powinna być podana w jakimś dokumencie producenta. Poszukaj w necie najlepiej service manual.
    W tym problem, że szukałem. Google nic nie znajduje. Jeśli masz w tym doświadczenie - gdzie jeszcze można szukać? O ile się orientuję, bliźniakiem mojego klimatyzatora jest klimatyzator Primo KS-12O, ale do niego też nic nie znalazłem.

0
  • #16 18 Cze 2018 15:12
    jack63
    Poziom 42  

Szukałem i nie znalazłem. Może dlatego, iż to polska firma krzak. Sprowadzają najtańszą chińszczyznę i kleją swoje nalepki.
    Nie ma co kombinować. Penie to "klon" jakiegoś znanego klimatyzatora, ale jakiego???
    Wg. mnie powinno być ok 1000 g, ale to bardzo przybliżona wartość.
    Skąd w ogóle wiesz, że ma być R407C. Znasz rok produkcji/zakupu?
    Miałem,taki przypadek, że chincyki napisały R410C. Nie ma takiego czynnika, a chodziło o R407C...

0
  • #17 18 Cze 2018 16:19
    Chris_W
    Poziom 37  

Czyli wychodzi że napełnić trzeba wg manometrów :D
    Oczywiście najpierw wyczyścić wymiennik i sprawdzić wentylator.

0
  • #18 18 Cze 2018 16:33
    jack63
    Poziom 42  

Chris_W napisał:
    Czyli wychodzi że napełnić trzeba wg manometrów

Nie tak prędko... Same manometry nie wystarczą. Przydał by się jescze termometr i waga, aby wiedzieć ile napełniliśmy oraz ...stacja do odzysku, oompa próżniowa i raczej nowy czynnik, aby być pewnym składu mieszaniny jaką jest R407C.
    Pytanie. Czy klimatyzator ma dwa porty 3D czy tylko jeden?
    W pierwszym przypadku można zmierzyć spadek ciśnienia na parownikach i rurach, co pomoże przy prawidłowym określeniu przegrzania.
    O pogodzie już wspominałem. Ma być....?

0
  • #19 19 Cze 2018 20:43
    polipropylen
    Poziom 14  

Kolego Musculus. Tak na marginesie to wątpię że będzie dla ciebie opłacalnym pakowanie kasy w ten śmietnik Ravanson. Jeśli okaże się parownik do gruntownego mycia + mycie wentylatora + azotowa kontrola szczelności przed napełnieniem nowym R407c, następnie kontrola pracy układu chłodniczego przegrzew + dochłodzenie, może wyjść coś jeszcze jak wspominał już ktoś np. kondensator rozruchowy...ja bym odpóścił i odkładał na nowy...może na wiosnę 2019...te dwie bramki z Senegalem to jakieś nieporozumienie🤨

0
  Szukaj w 5mln produktów