Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa do napełniania basenu i podlewania działki.

11 Cze 2018 00:55 1119 15
  • Poziom 4  
    Hej wszystkim!

Posiadam ogródek działkowy, na którym zamarzyłem sobie postawić basenik. Taki na około 3000 litrów wody. Dodatkowo chciałbym sprawnie czerpać wodę do podlewania roślin w ogródku.
    Na głównej alejce jest klasyczna pompa abisynka, woda jest bardzo czysta, nie żółknie. Jednak taką pompą napełnienie basenu to byłaby mordęga, zwłaszcza, że pompa znajduje się 40 metrów od działki.
    Na działce mam natomiast taką rurę wbitą w ziemie, rura schodzi na głębokość 3 metrów, woda jest na 50 cm. Nigdy tego nie używałem, zostało to po poprzednich właścicielach. Pomyślałem żeby kupić pompę spalinową i pompować z tego wodę do basenu. Tylko nie wiem, czy to takie proste, wsadzam tam wąż, spuszczam go na samo dno, odpalam pompę i leci woda? Tyle wystarczy? Pompa nie była używana co najmniej 2 lata a może i dłużej (ale rura jest cały czas przykryta nic nie wpada do środka)

Myślałem o takiej pompie (tego typu), czy takie coś się sprawdzi? czy to musi być zupełnie inna pompa:
    https://kupbass.pl/POMPA-DO-WODY-SPALINOWA-1cal-3KM.html

A tutaj fotka tej rury na mojej działce: (na prawo od beczki, nakryta puszką)

https://i.imgur.com/xU7X6u3.jpg
  • Poziom 7  
    Z mojego punktu widzenia to po pompowaniu wody przez 30 sekund, będzie trzeba odczekać 30 minut aż rura ponownie wypełni się wodą. No ale możliwe że się mylę, więc odpowiem na Twoje pytania.

caps89 napisał:
    Na działce mam natomiast taką rurę wbitą w ziemie, rura schodzi na głębokość 3 metrów, woda jest na 50 cm

Jeśli woda jest na głębokości 50cm to czy nie warto wziąć szpadel i poświęcić godzinkę na wykonanie lepszego punktu ujęcia wody?

caps89 napisał:
    Tylko nie wiem czy to takie proste, wsadzam tam wąż spuszczam go na samo dno, odpalam pompę i leci woda?

Prędzej zassiesz błoto niż wodę. Polecałbym dodatkowo jakiś minimalistyczny filtr i pływak.

caps89 napisał:
    Pompa nie była używana co najmniej 2 lata a może i dłużej, ale rura jest cały czas przykryta nic nie wpada do środka.

Mimo wszystko zrobiłbym badanie wody, ponieważ jest to woda stojąca i nie wiadomo jak to wygląda pod względem bakterii.
  • Poziom 4  
    Kacper62342 napisał:
    Z mojego punktu widzenia to po pompowaniu wody przez 30 sekund, będzie trzeba odczekać 30 minut aż rura ponownie wypełni się wodą. No ale możliwe że się mylę więc odpowiem na Twoje pytania

Aż tak słabo ? Ale 40 metrów dalej jest abisynka którą bez problemu jestem w stanie napompować 100 litrów i więcej bez robienia przerw pompując non stop w kilka minut i wody nie brakuje.

Z tą głębokością wody to źle napisałem, rura ma 3 metry a woda jest około 50 cm od dna studni czyli na głębokości 2.5 m, poziom wody w studni to około 50 cm.
    Widziałem że inne osoby na działkach wodę do swoich basenów (3000-4000 litrów ) pobierają za pomocą pomp spalinowych czyli jest to możliwe
  • Poziom 7  
    W takim razie pokusiłbym się o kupno zbiornika na wodę oraz szlaufa 50m i wtedy dany zbiornik wystarczy raz w miesiącu napełnić wprost ze źródełka i można śmiało podlewać roślinki. A w razie takich potrzeb jak napełnienie basenu wodą, można napełnić go bezpośrednio z źródełka. Oczywiście zakładając, że zakupisz pompę, o której wspominałeś.

*cena zbiornika 1000l to 200zł
    *cena szlaufa to 1.50zł/m
  • Poziom 4  
    Panowie, pożyczyłem pompę spalinową ma możliwość zasysania z 8 metrów, ta studnia na działce jest zakończona gwintem 5/4 ", załozyłem na to przejściówke 1 cal, zalewam studnię do pełna wodą, zakładam wąż 1 calowy, wszystko szczelne, podłączam do pompy, pompa oczywiście zalana i nic nie zasysa wody z tej studni, zwiększam obroty pompy i nic nie wylatuje wody :/ Po ściągnięciu węża poziom wody w studni jest taki sam nie zmniejsza się nawet minimalnie, co robię źle? Nawet gdyby studnia była kompletnie nie wydajna to jednak pompa powinna wypompować tą wodę którą do niej nalałem a tak się nie dzieje. Pompa jest sprawna.
  • Poziom 40  
    @caps89
    Jak studnia jest do kitu tj zatkana zamulona to co ma pojawić się na miejsce wody którą chciał byś wypompować?
    Mimo wszystko zalał bym porządnie pompę i sprawdził czy zaciągnie z wiadra potem dopiero ze studni.
    Ta abisynka jest na studni z kręgami czy wbita w ziemie?
    Może ta Twoja rura to nie studnia a rura po prostu lub nieudana studnia.
    Co do zasady zawsze lepsza woda z większych głębokości pewnie abisynka jest głębsza. Płytkie studnie to nie ta woda najczęściej którą by się chciało pobierać.
    Poza tym bezsensu pobierać wodę z własnej działki po to żeby ją podlewać ;P
  • Poziom 4  
    Pompa jest na pewno sprawna bo przed chwilą przepompowałem za jej pomocą 90 litrow wody na odległość około 50 metrów bez żadnego problemu na niskich obrotach, wydaje mi się że ta rura w ziemi jest po prostu do kitu, już się umówiłem z firmą która wierci studnie.

Czemu bez sensu ? Woda jest na 3 metrach pod ziemią więc rośliny nie mają do niej dostępu, na powierzchni sucho jak pieprz a pod ziemią cała masa wody więc czemu jej nie pobierać ? Jest to bardzo czysta woda , może nie do picia (ale po co bym miał ją pić) ale spokojnie można podlewać i co dla mnie ważne napełnić basen 4500 litrowy który chce postawić na działce, niedaleko na innej działce stoi identyczny i regularnie jest w nim wymieniana woda właśnie że studni i z pomocą motopompy więc wody jest tu dość.
  • Poziom 40  
    Nie chodzi o to czy jest sprawna tylko prawidłowo zalana.

Jak woda jest nie do picia z jakiegoś powodu to ja bym jej nie po to ja bym jej do basenu nie wlewał.
  • Poziom 4  
    Pompę zawsze zalewam przed użyciem dodatkowo zalewam sama rurę w ziemi, wąż ssący, jest on przezroczysty i widzę jak woda bulgocze ale do góry nie idzie.

Jeśli chodzi o czystość wody, nie mam pojęcia czy można pić, nie badałem jej, myje w niej natomiast owoce i bezpośrednio spożywam i nic mi nie jest, ryzyko związane z czystością wody biorę na siebie, chodzi tylko o to by była woda :)
    W pobliżu nie ma na żadnego szamba (ogródki działkowe), do ulicy jest 150 metrów a do najbliższych domów ok 200, nie ma tez w pobliżu żadnego pola uprawnego
  • Poziom 2  
    Używam kilka lat pompy elektrycznej podłączonej do abisynki znajdującej się na działce którą użytkuję. Lustro wody na poziomie ok. 7m. Działa wszystko zarąbiście, pompa zasila instalację automatycznego zraszania i jest przez nią sterowana.

Dodano po 3 [minuty]:

Tommy82 napisał:
    Jak woda jest nie do picia z jakiegoś powodu to ja bym jej nie po to ja bym jej do basenu nie wlewał.

A w jeziorach się kąpiesz?
  • Poziom 33  
    Do podlewania najlepsza deszczówka, pewnie masz tam altankę z kawałkiem dachu z rynną.
    Kupujesz tylko używany zbiornik np. mauzer 1000l.
    Stercząca (3m) rura z ziemi oznacza że będzie w niej b. niewiele wody.
  • Poziom 2  
    zimny8 napisał:
    Do podlewania najlepsza deszczówka, pewnie masz tam altankę z kawałkiem dachu z rynną.
    Kupujesz tylko używany zbiornik np. mauzer 1000l.
    Stercząca (3m) rura z ziemi oznacza że będzie w niej b. niewiele wody.

Wyjaśnij, proszę, związek pomiędzy wystającą rurą a poziomem wód gruntowych bo nie trybię.
  • Poziom 33  
    Nawet jeśli na poziomie 2,5m poniżej gruntu jest woda to jak myślisz czy ta rura normalnie będzie się eksploatować jak studnia, w 3m studni w pierwszym 50cm kręgu zbierze się z 0,5 kubiika wody, a ile tej rurze?.
  • Poziom 2  
    Fajnie by było gdybyś uważniej analizował poprzednie posty.... Twój ostatni post świadczy o tym że nie masz bladego pojęcia jak działa studnia abisyńska. Najlepiej go wykasuj bo się kompromitujesz.

Dodano po 2 [godziny] 14 [minuty]:

Kacper62342 napisał:
    W takim razie pokusiłbym się o kupno zbiornika na wodę oraz szlaufa 50m i wtedy dany zbiornik wystarczy raz w miesiącu napełnić wprost ze źródełka i można śmiało podlewać roślinki. A w razie takich potrzeb jak napełnienie basenu wodą, można napełnić go bezpośrednio z źródełka. Oczywiście zakładając, że zakupisz pompę, o której wspominałeś.

*cena zbiornika 1000l to 200zł
    *cena szlaufa to 1.50zł/m

Hmmm, tysiąc litrów ledwo starczy na jednokrotne skromne podlanie 250 m.kw trawnik+roślinki.
  • Poziom 33  
    andrzej.klk napisał:
    Twój ostatni post świadczy o tym że nie masz bladego pojęcia jak działa studnia abisyńska

W swym niekrótkim życiu "budowałem" już trzy studnie później ujęcie wody przy źródle i kilkukilometrowy dolot do zbiornika głównego skąd aktualnie pobieram wodę.
    I powiem ci kolego mądraliński, z tej rury o której mowa wody nie będzie, jeśli widziałeś bądź masz wiedzę o abisynce czerpiącej wodę z warstwy wodonośnej znajdującej się na głębokości 2,5m z 3m rury to się podziel, z zainteresowaniem poczytamy.
    Możliwe że istnieją ale to bardzo rzadkie, i wątpię czy akurat dotyczy opisanej.
  • Poziom 2  
    zimny8 napisał:
    W swym niekrótkim życiu "budowałem" już trzy studnie później ujęcie wody przy źródle i kilkukilometrowy dolot do zbiornika głównego skąd aktualnie pobieram wodę.
    I powiem ci kolego mądraliński, z tej rury o której mowa wody nie będzie, jeśli widziałeś bądź masz wiedzę o abisynce czerpiącej wodę z warstwy wodonośnej znajdującej się na głębokości 2,5m z 3m rury to się podziel, z zainteresowaniem poczytamy.
    Możliwe że istnieją ale to bardzo rzadkie, i wątpię czy akurat dotyczy opisanej.

Zeby ustalić podmiot dyskusji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Studnia_abisy%C5%84ska http://www.ekon24.pl/?studnia-abisynska,8#
    Jeżeli chodzi o rzeczoną rurę, a i owszem i dlaczego nie?
    W mojej okolicy taka głębokość warstwy wodonośnej dosyć często występuje więc wydaje się że problem kolegi polega na wadliwym zamontowaniu (uszkodzeniu) rury z filtrem (sitem). I jeszcze raz prośba o przeczytanie ze zrozumieniem poprzednich postów bo tam napisałem że pompa elektryczna pobiera wodę ze studni abisyńskiej. Z pomiarów wynika że w moim przypadku jest w stanie pobrać ok. 2000 l/h.
    Bardziej obrazowo ile to jest: 4 jednocześnie pracujące wahadłowe zraszacze Gardeny a w instalacji jeszcze jest ciśnienie ponad 2 atm..I to by było na tyle.