Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie ogniw 18650 do BMS z balanserem

11 Cze 2018 01:28 15057 20
 • Poziom 5  
  Witam, posiadam pakiet ogniw 3s2P i mam pytanie, czy można go ładować takim oto modułem. Na rysunku sprzedawcy narysowany jest pakiet 3s1P czy poprawnie się będzie ładować gdy ogniwa zostaną podłączone równolegle. Czy ten moduł wystarczy, aby ładować taki pakiet oraz zabezpieczyć go przed rozładowaniem i nadmiernym przeładowaniem, czy należy podłączyć coś jeszcze?

  Podłączenie ogniw 18650 do BMS z balanserem


  Opis produktu:

  Model: HX-3S-FL25A-A
  Zabezpieczenie przed przeładowaniem: 4.25~4.35V ± 0.05V
  Zabezpieczenie przed rozładowaniem: 2.3~3.0V ± 0.05V
  Maksymalny prąd: 0~25A
  Zabezpieczenie przed zwraciem: tak
  Układ służy do zabezpieczenia pakietu przed przeładowaniem i rozładowaniem.Dodatkowo zawiera balanser który wyrównuje napięcie w pakietach podczas ładowania.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  Nie. Ta pełni dwie funkcje. Balansera - rozkłada ładunek po równo na ogniwa. I bezpiecznika OVP UVP OCP. Nic więcej. Nie ma tu logiki ładowania, nie ma pomiaru temperatury, nie ma analizy czasu ładowania, nie ma rampowania prądu.
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Witam,
  sprzedawcy nazywają te płytki: układ zabezpieczający z funkcją balansowania.
  Moim zdaniem możesz użyć Twoją płytkę wyłącznie jako układ zabezpieczający typu "hardware secondary protection" ale nawet ta funkcja nie jest całkiem pewna.
  Po pierwsze - zabezpieczenie.
  Sprzedawcy dość rozkosznie podają napięcia detekcji OVC = 4.25 - 4.35 V oraz OVD = 2.3 - 3.0 V. To jest jakaś bezmyślna kalka pierwszej strony danych katalogowych układu detekcji napięć, faktycznie napięcia te są z pewnego zakresu, jednak końcowy użytkownik nie ma żadnej możliwości ich regulacji. Układy produkowane są w pewnej liczbie wersji, które mają fabrycznie ustawione różne kombinacje tych napięć. Powinieneś odczytać oznaczenia układów detekcji na Twojej płytce i sprawdzić w danych katalogowych, czy przypadkiem aktualna kombinacja napięć detekcji nie pasuje do Twoich ogniw jak wół do karety.
  Po drugie - balansowanie.
  Z dostępnych tu i ówdzie opisów tej płytki wynika, że "balansowanie" wykorzystuje sprzętowe detektory napięcia 4.2 V, które zwierają ogniwa za pomocą oporników 100 Ω, dając zawrotny prąd balansujący 42 mA, czyli "balansowanie" formalnie jest ale jakby go nie było. Taki prąd balansowania jest świetny w przypadku systemów typu "low power", jednak ograniczenie prądowe płytki 25 A sugeruje, że to raczej nie jest ten przypadek.
  Powinieneś więc zakupić jakąś przyzwoitą ładowarkę z rzetelnym balansowaniem.
  Nie od rzeczy byłoby również wyposażyć baterię w detektory sygnalizujące i ewentualnie odłączające obciążenie przy napięciu ogniw wyższym niż ostateczne napięcie odcięcia, notoryczne odłączanie przez układ zabezpieczający spowoduje szybką degradację ogniw i skróci ich czas życia.

  Pozdrawiam
 • Poziom 5  
  Elektroniką już jakiś czas się zajmuje amatorsko, lecz jakoś nie mogłem pojąć tych całych BMS'ów, balanserów. Czyli BMS, jak rozumiem mogę zastosować tylko do zabezpieczenia ogniw przed rozładowaniem, przeładowaniem, oraz przed pobraniem przez układ zbyt dużego prądu, a balanser do tego aby każde ogniwo ładowało się równomiernie. Przeznaczeniem tego pakietu, zgrzanych ze sobą ogniw, będzie umiejscowienie go na stałe w środku głośnika przenośnego. Zatem, podobny układ BMS'a z balanserem tylko na mniejszy prąd bo 25A na pewno nie potrzebuję, można zamontować w środku mojego urządzenia, podłączając pod niego taką oto ładowarkę i wyprowadzić od niej złącze do podpięcia zewnętrznego zasilacza 12,6V z ograniczeniem prądowym do 8A? Czy to by było już bardziej poprawne? ( https://diolut.pl/ladowarka-3s-8a-12-6v-bmspm...p4DyHe_33R4chYwgt1CUiU9PjaDC6FGkaAnJJEALw_wcB )
  Podłączenie ogniw 18650 do BMS z balanserem

  Dodano po 2 [minuty]:

  Czy to dalej jest tylko BMS a nie ładowarka i nie mogę tym ładować? Już mam mętlik w głowie :)
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  No nie, tylko BMS.

  Tu nieco do poczytania:
  https://www.richtek.com/en/Design%20Support/Technical%20Document/AN050

  Przykład scalaka, który ma w sobie zaszyty program do ładowania Li-ion to LTC4007. Linear technologies ogólnie ma całą gamę sterowników ładowania wszystkiego. Ogólnie ta firma ma bardzo ciekawe i niecodzienne scalaki. Niestety - kupić to w polsce to jakaś masakra jest. Trzeci świat.
 • Poziom 5  
  Hmm... Czyli do ogniw mógłbym podłączyć samego BMS'a jako zabezpieczenie tych ogniw przed nadmiernym rozładowaniem podczas działania głośnika, i podłączać ładowarkę typu np. imax do ładowania? Dodatkowe dublowanie balansera jest zbyteczne bo ładowarka ma to w sobie, a balanser jest potrzebny tylko do ładowania? I ładowarkę podłączać równolegle z BMS'em w głośniku?

  Dodano po 30 [sekundy]:

  Z góry przepraszam za upierdliwość :)
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  Balanser jest potrzebny tylko podczas ładowania. Możesz podłączyć BMS który nie będzie miał w sobie balansera. To uprości układ.
 • Poziom 5  
  Czyli to będzie poprawne podłączenie? I już więcej nie zawracam
  Podłączenie ogniw 18650 do BMS z balanserem
  głowy jak poprawnie.
 • Poziom 5  
  czyli z Imaxa 2 przewody do pinów input BMS'a od kontrolowania ogniw?
 • Poziom 5  
  Wojtek(KeFir) napisał:
  Nie, zdecydowanie nie.

  Tu masz BMS bez balansera. http://allegro.pl/1-3s-bms-pcm-3-6-12-6v-10a-li-ion-zabezpieczenie-i7042675107.html

  On tylko mierzy napięcia poszczególnych sekcji i je analizuje. Wykorzystujesz balanser z ładowarki.


  Wojtek(KeFir) napisał:
  Nie. Jedynie zabrakło ci połączeń prądowych.
  http://redberet.pl/templates/images/files/3129/powerbean-1152202406.pdf


  Mhm... Czyli wszystko jak na moim schemacie ale dodatkowo jeszcze wyprowadzić dwa przewody z Output BMS'a i też podłączyć do Imaxa i będzie cacy? :)
 • Poziom 41  
  Nie Output tylko B+ i B- z tymi okrągłymi gniazdkami po lewej na Imaxie. To zaciski prądowe - tamtędy właśnie on ładuje baterię. Tą małą wtyczka tylko mierzy czy wszystko idzie dobrze i równo.
 • Poziom 38  
  Znaleziona przez Was obu płytka HX-3S-01 jest tylko układem zabezpieczającym, obawiam się jednak, że może mieć nieco zbyt niski próg detekcji OVD, myślę że powinieneś zastosować jakiś układ (lub układy), do sygnalizacji stanu, w którym napięcie któregokolwiek ogniwa jest niższe niż (powiedzmy) 3 V.
  Wojtek(KeFir) napisał:
  Nie Output tylko B+ i B-

  Niestety, prawdopodobnie nie masz racji. Z dostępnych gdzieniegdzie w sieci (chociaż lekko niejasnych) schematów wynika, że podłączając do B+ i B- dołączysz ładowarkę do "gołej" baterii, z pominięciem tranzystorów odcinających i opornika do pomiaru prądu, czyli zabezpieczenie nie będzie działało, należy podłączać do P+ i P-, zresztą mając fizyczną płytkę można zobaczyć w jaki sposób idą połączenia.
  Tak z innej beczki, nie nadużywajcie skrótu BMS, zwyczajowo jest to "Battery Management System" - dość rozbudowany i złożony system bardzo zaawansowanego "panowania" nad baterią.
 • Poziom 41  
  No jest w tym racja. Ale spójż na wszystkie pakiety modelarskie. Je się ładuje właśnie bezpośrednio, korzystając z wbudowanych w ładowarkę zabezpieczeń. Z kolei w laptopach jest jak piszesz, elektronika baterii jest na stałe.
 • Poziom 38  
  Wojtek(KeFir) napisał:
  No jest w tym racja. Ale spójż na wszystkie pakiety modelarskie. Je się ładuje właśnie bezpośrednio, korzystając z wbudowanych w ładowarkę zabezpieczeń. Z kolei w laptopach jest jak piszesz, elektronika baterii jest na stałe.

  Mówiąc uczciwie, praktycznie nie znam tych "kupnych" ładowarek, może mają takie zabezpieczenia "w sobie" a może nie mają. Wydaje mi się to dość mało prawdopodobne, te ładowarki zazwyczaj są dość uniwersalne, do różnych typów ogniw, więc musiałyby mieć te układy zabezpieczające w jakiś sposób konfigurowane, co chyba byłoby dość skomplikowane i raczej kosztowne.
  Na pewno mają takie zabezpieczenie wbudowane w oprogramowanie, jednak użycie sprzętowego układu zabezpieczającego jest wskazane. Stanowi on taką "ostatnią linię obrony ogniw" w sytuacji gdy wszystko inne zawiedzie: procesor się zawiesi, tranzystor wyjściowy dozna przebicia na zwarcie, itd. Jest to po prostu pewna redundancja, wykorzystująca stosunkowo prosty układ sprzętowy, dla którego prawdopodobieństwo awarii jest dosyć małe, nie jest to oczywiście zdarzenie niemożliwe, ale urządzeń o stuprocentowej niezawodności, jak wiadomo, nie ma.
 • Poziom 41  
  No i właśnie mają. Mają procesor, w procesorze program i on tym zawiaduje. Masz wyświetlacz, klawiaturę i sobie ustawiasz.
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Wojtek(KeFir) napisał:
  No i właśnie mają. Mają procesor, w procesorze program i on tym zawiaduje. Masz wyświetlacz, klawiaturę i sobie ustawiasz.

  To właśnie miałem na myśli. Mnóstwo urządzeń ma procesor, w którym ustawione są jakieś progowe napięcia albo prądy. Niektóre urządzenia są całkowicie sprzętowe, też mają jakieś wartości progowe. W przypadku ogniw litowo-jonowych, które są dość "wrażliwe" na przeładowanie i nadmierne rozładowanie (do eksplozji i zapłonu włącznie) przyjęło się dodatkowe używanie układów "hardware secondary protection", które są dość proste a zatem wysoce niezawodne, które "w razie jakby co" po prostu odcinają ogniwo od "reszty świata": ładowarki lub obciążenia. Procesor może się zawiesić, układ sprzętowy uszkodzić więc ekstra układ zabezpieczający stanowi po prostu redundantne zabezpieczenie.
  Trochę to jak stosowane tu i ówdzie bezpieczniki - można przecież założyć, że producent telewizora, komputera, pralki lub czegokolwiek zrobił to dobrze - więc po co bezpiecznik.
 • Poziom 1  
  Jest szereg zabezpieczeń nazywanych potocznie BMS lub PCB, PCM. W większości są to same zabezpieczenia z balanserem lub bez. Balanser na zabezpieczeniu pozwala na kontrolę każdego pojedynczego ogniwa w pakiecie. Zaznaczam kontrolę. Sa zabezpieczenia z układem ładujacym np TP4056, wykorzystujacym wbudowany balanser do poprawnego rozprowadzenia i kontroli prądu ładującego, rozładujacego na każde ogniwo jak w pakietach powerbanku gdzie możemy podłaczyć do ładowania typowy zasilacz sieciowy o określonym napięciu i prądzie. Do czego zmierzam - wszystkie ładowarki modelarskie i dedykowane mają wbudowane zabezpieczenia sprzętowe i softwarowe pozwalajace na profesjonalne ładowanie prądem impulsowym w 3 trybach, ustawianiem parametrów progowych ogniwa itd. Jeżeli chcielibysmy ładowac taką ładowarką przez układ BMS to tylko na wejsciu B+, B- (surowe ogniwo) a nie na P+,P-. Cała kontrolę przekazujemy ładowarce a nie układowi zabezpieczeń (dublowanie) . Oczywiście w układach pakietu powyżej 1s musiałyby być dodatkowe wyprowadzenia do balansera ładowarki. Ja ładuje ogniwa przez ładowarki dedykowane natomiast w pojemniku na ogniwa mam wbudowany układ zabezpieczen PCB aby nie uszkodzić ogniw podczas eksploatacji. To wszystko:))))

  Moderowany przez Madrik:

  3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.

 • Poziom 8  
  Witam mam bms z oddzielnym wejsciem na rozładowanie i ładowanie lecz chce to podłączyć tylko pod wejscie na rozładowanie omijajac wtyk do ładowania. Wszystko wykonywalbym przez kabel do rozładowania tz (Ładować I rozladowywal) czy to jest bezpieczne i mozliwe ? Pakiet 10s3p