Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tecumseh h 81. Poszukuje opisu instrukcji specyfikacji tego silnika.

elek 11 Jun 2018 10:24 723 3
  • Helpful post
    Czyżycki
    Level 21  
    Z moich notatek wynika, że podstawowe dane silnika, to:

- pojemność skokowa 130,7 ccm;
    - średnica cylindra 63,5 mm;
    - zapłon stykowy (wyprzedzenie 4,4 mm, rozwarcie styków przerywacza 0,5 mm);
    - paliwo może być nasza 95, producent robił jakieś ograniczenia dla paliw o dużej (powyżej 10 %) zawartości różnych dodatków;
    - mieszanka 3/4 pinty na galon US (pinta i galon jako jednostki objętości płynów). Ze zgrubnych przeliczeń wynika, że na 5 litrów paliwa trzeba dać 0,46 litra oleju, czyli sporo;
    - olej klasy SAE 30 do dwusuwów;
    - max zalecane obroty silnika 4400 - 5000 obr./min.;
    - świeca zapłonowa Champion J8J.
    elek
    Level 10  
    Dzięki za informacje. Zastanawia mnie tak bogata mieszanka. Jaką moc może mieć ten silnik. Jest dość lekki.

Dodano po 13 [godziny]:

Z tym olejem do benzyny to zapewne jakaś pomyłka. Toż to prawie 1 :10 a nawet chińskie chodzą 1:50. Jaki to byłby dym.
    Czyżycki
    Level 21  
    Nie biorę danych z tzw. "czapy", a moje notatki zwykle są wiarygodne. Na ich potwierdzenie odnalazłem w sieci instrukcję, zamieszczoną przez użytkownika amerykańskiego forum tematycznego Link. To jest świetna instrukcja z rysunkami i danymi, która potwierdza podane poprzednio przeze mnie parametry.
    Na trzeciej od góry stronie, w środkowym łamie na dole (Lubrication), są dane dotyczące parametrów mieszanki. Ponieważ nie miałem osobiście do czynienia z silnikami zabytkowymi, nie jestem w stanie odnieść się do realiów zastosowania tak bogatej mieszanki w praktyce.

Co do mocy silnika, to można ją jedynie szacować - w tej instrukcji też jej nie podano. W bardziej współczesnym silniku Tecumseha HSK 845 o pojemności 139 ccm, tę moc określono na poziomie 3,35 kW, czyli 4,5 KM.