Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Battlefield 1 spadki fps Dell Inspirion 15 7700

11 Cze 2018 19:27 294 15
  • Poziom 3  
    Witam. Zakupiłem bfa ponad rok temu było to jakoś w Marcu. Po zakupie wszystko śmigało jak należy żadnych spadków wszystko ładnie pięknie 60 fps nie ważna jaka mapa. Od tamtego czasu miałem kilka przerw od BFa ale powracałem do niego i wszystko dalej było spoko. 4 miesiące temu zakupiłem nowy lepszy sprzęt jest to laptop Dell Inspirion 15 7700 poprzednim laptopem był Lenovo Y50-70

Na początku było okej miałem przerwę jakiś hmm miesiąc może dłużej od grania ostatnio wchodzę żeby sobie pograć. I oczom nie wierzę wszystko się tnie gra nie wyciąga nie więcej jak 40fps nawet na ustawieniach niskich ze skalowaniem na 25%. Kompletna porażka. Próbowałem już wszystkiego dodawanie gry do wyjątków w Windows Defenderze, próby ustawienia gry poprzez "user.cfg", wykonanie wszystkich kroków z tego poradnika Link od EA_Odix oczywiście bez jakichkolwiek efektów, ustawianie gry poprzez panel sterowania Nvidia też bez skutku jak i bez skutku było wpisywanie komend w "user.cfg" renderdevice.renderaheadlimit itp. z różnymi wartościami. Do odpalania gry używałem programów typu Razer Cortex, TimerResolution jak i CpuCoreParking nic to nie dało. Przejrzałem masę poradników na YT jak i posty na różnych forach czy to polskich czy angielskich żadne fixy mi nie pomogły bo tak naprawdę wszędzie się kręci wszystko wkoło "user.cfg" który mi nie pomaga albo odpowiednie ustawienie opcji graficznych gry co też mi nie pomaga.

Wersja gry: Orginalna zakupiona w pudełku w Marcu zeszłego roku + Season Pass pod koniec zeszłego roku
    System: Windows 10 64 Bitowy Dokładna wersja: 1807 kompilacja 17134.81
    Procesor: I7 7700HQ 2.8GHz Turbo 3.80 GHz
    Karta graficzna: GTX 1050 TI 4 GB sterowniki 397.64
    Ram: 8 GB DDR5
    Zasilacz: Dell 130W
    Płyta główna: Dell Inc.
    Sieć: Orange Livebox 80 Mb/s Pobieranie po 5/mbs ping w grze nie wyżej jak 40 stały bez skoków itp.
    Wersja BIOS 1.6.0

Z żadną grą nie miałem takiego problemu jak mam z BFem. Gram w różne gry typu GTA 5, Black Desert Online, The Elder Scrolls Online, The Division. Wszędzie gram na ustawieniach wysokich z domieszką średnich i niskich i jest w porządku można normalnie pograć w 60-55 FPS bez żadnych spadków. Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły bardzo proszę o pomoc.
  • Computer Controls
  • Poziom 27  
    Najlepiej w trakcie gry zrób logowanie do pliku w programie Hwinfo (wybierz opcję sensors only, na dole masz opcję logowania), 5 minut wystarczy. Plik spakuj iw rzuć w załączniku. Możliwe, że procesor Ci się grzeje zbytnio.
  • Computer Controls
  • Poziom 3  
    Zrobiłem test. Niestety nie mogę dodać pliku w załączniku bo ma niedozwolone rozszerzenie. Wstawiłem go na stronę do pobrania :/ Link
  • Poziom 27  
    Przecież napisałem żebyś go spakował.
  • Poziom 3  
    Podczas gry w BFa w zakładce current czyli OBECNY temperatura wynosiła 65 stopni około więc nie wiem gdzie Ty widzisz 90 stopni na procku chbya w wartości maksimum :) Dodatkowo gdyby łapał takie temperatury to po samym dotyku bym to czuł a tak nie jest
  • Poziom 3  
    Nie wiem grałem w BF 1 na laptopie z procesorem I7 4720 HQ które jest słabszy od I7 7700 HQ i nic się nie grzało jeszcze wtedy na starym sprzęcie bez podkładki chłodzącej szło. Poza tym przed powrotem do BFa czyli jakieś 1.5miesiąca temu wszystko było w porządku. Tak nagle zaczął by się grzać ? Laptop ma niecałe 4 miesiące. Te cuda występują tylko w BFie nigdzie indziej. W dodatku od razu mi skaczą fpsy jak tylko rozpocznę rozgrywkę.. Jeszcze raz odpaliłem program do testów i moją uwagę przykuło zużycie pamięci na poziomie 95% i patrzyłem na temperature procka i są skoki z 75-80 stopni nagle na 95 stopni itd... ta gra to jakaś porażka optymalizacyjna
  • Poziom 27  
    Procesor się grzeje bardzo, dobija do 80% zużycia i to już potrafi skutkować temperaturą 90 stopni czyli bardzo niefajnie, warto byłoby go przeczyścić, może nałożyć lepszą pastę, jak kiedyś będziesz chciał odpalić coś bardziej obciążającego CPU to będzie masakra, zresztą weź zainstaluj Prime95 i zobacz jak sobie z heat testem poradzi.

Do tego co chwila limit mocy przekracza i to pomimo dalekiego od maksa obciążenia - w planie zarządzania energią weź ustaw wysoką wydajność.

RAMu tez tak jakby trochę brakowało.
  • Poziom 3  
    Jest ustawiony cały czas na maksymalną wydajność. Chyba że w BIOSIe coś jest zablokowane fabrycznie tam nie ruszałem nic. Jeżeli mam laptopa na gwarancji to jak zacznę przy nim grzebać żeby wymienić pastę to zerwę w ten sposób gwarancję ? Bo jeżeli tak to może po prostu go oddam tam gdzie kupiłem czyli do Media Expert i tam wymienią pastę dodatkowo mam w planach zmianę 8 GB ramu na 16 i dołożenie dysku SSD

Dodano po 20 [minuty]:

Nie wiem jak i gdzie dokładnie czytać wyniki testu z Prime95 więc pobieram AIDA64 i tam zobacze

Dodano po 25 [minuty]:

Tak wszystko się zgadza jak mówicie dziwne że widać to tylko w tej 1 grze. Pobrałem jeszcze AIDA64 i już po minucie procek ma 90 stopni przy 100% mocy załączam zdjęcie jak to wygląda.
  • Poziom 27  
    Hmmm, to znaczy że test się sam wyłączył? Bo tak stać się raczej nie powinno. Bardziej mi chodziło o odczyty temperatur. Jakbyś wrzucił kolejnego loga nagranego w czasie trwania Prime95 to by było fajnie.

Niestety w Polsce jest tak że jak masz plombę gwarancyjną i producent napisze że nie wolno jej zrywać bo inaczej utracisz gwarancję to jest właśnie tak. W USA np nielegalne jest umieszczanie pomb gwarancyjnych (ale i tak to robią wykorzystując niewiedzę użytkownika) i producent musi rzeczywiście udowodnić, że otwarcie i dalsza ingerencja w sprzęt ze strony użytkownika doprowadziła do powstania usterki i tylko wtedy traci on gwarancję. Tylko to się tyczy gwarancji producenta, jak jest w przypadku zwracania sprzętu do sklepu - nie wiem.

Możesz zainstalować Extreme Tuning utility https://downloadcenter.intel.com/download/24075/Intel-Extreme-Tuning-Utility-Intel-XTU-

I tam zwiększyć Turbo Boost Power Max. To powinno rozwiązać problem z power throttlingiem natomiast najpewniej spowoduje wzrost temperatut i thermal throttling. Moim zdaniem, bez zerknięcia okiem na system chłodzenie i bez nałożenia lepszej jakości pasty się nie obędzie. Może to nie jest dokładnie przyczyna problemów w tej grze natomiast niewątpliwie będziesz miał z tym problemy później.

Minuta testu to mało, poczekaj co najmniej pięć. Do tego Aida64 to dość mało obciążający test. Odpal Prime95 Heat test i zobacz jak temperatura będzie rosła (możesz odczytać w HWinfo). Jakby co to maksymalna bezpieczna temperatura dla tego procesora to 100 stopni.
  • Poziom 3  
    W załączniku wysyłam loga. Odpalony Prime95 i pomiar poprzez HWinfo.

Co do gwarancji i czy jest plomba tego nie wiem nigdy go nie otwierałem jeszcze. Z zewnątrz nic nie widać żeby gdziekolwiek była plomba. Znalazłem w internecie autoryzowany serwis Dell który zajmuje się gwarancyjnymi jak i pogwarancyjnymi naprawami napiszę do nich na temat wymiany pasty, dodania ramu i dysku SSD zobaczę co odpiszą. Może oni będą mieli jakieś informacje o plombie. Mógłbym sam sprawdzić czy plomba jest ale jeżeli jest to może być tak założona że zostanie zerwana w momencie otworzenia klapki. Poza tym skoro się to tak grzeje zapewne przez pastę to nie będę patrzył na to czy plomba tam jest czy nie bo z czasem temperatury będą jeszcze gorsze i całkiem ten procesor zdechnie tam. Gwarancja obejmuje mi w sumie tylko wady i awarie sprzętu od strony producenta. Bo mam gwarancje tą najzwyklejszą przedłużoną o rok czyli w sumie na 3 lata.

Jeżeli chodzi o Extreme Tuning utility pomógł zagrałem runde w stałych 60fps. Ustawiłem Turbo Boost Power Max na Unlimited. Patrzyłem na wskaźniki temperatura złapała kilka razy 90 stopni ale w samej grze nie było tego widać żadnych przycięć itp. Później temperatura się jakby uspokoiła i stanęła na 75-80 stopniach i przestała skakać do 90.
  • Poziom 27  
    Według logów dwa rdzenie dobijają do 95 stopni , a dwa do jakichś 75 - powodem może być nierównomiernie rozprowadzona pasta termoprzewodząca, możesz zwrócić na to uwagę w serwisie, co by znowu krzywo nie nałożyli. Prime95 chyba wykonałeś przed podniesieniem limitu mocy bo procesor ma problemy zarówno z power jak i thermal throttlingiem.

Jeśli nie wiesz czy możesz to wykonać sam, to oddaj istotnie do serwisu. Niech dadzą coś porządnego, może Artctic MX-2, też warto na to uwagę zwrócić co by najtańszego badziewia nie dali.
  • Poziom 3  
    Chodzi Ci o to podnoszenie mocy w Extreme Tuning Utility wcale go nie ruszałem podczas badania. Najpierw odpaliłem Prime95 a po jakiejś minucie HWinfo do rejestrowania. W takim razie piszę wiadomość do serwisu który znalazłem.

Edit. 1 No nic mniejsza już o te pomiary wiem co się dzieje i co trzeba zrobić. Dodatkowo pojawił się kolejny problem a mianowicie po aktualizacji sterownika graficznego na nowszy karta odmawia posłuszeństwa. Gry nie chcą się na niej odpalać jakby jej nie było mimo, że widnieje ona w menedżerze urządzeń.. Problem pojawia się na sterowniku 397.93 jak i 398.11. Obecny to 397.64 i na nim wszystko jest w porządku. Próbowałem odinstalowywać całą kartę poprzez menedżera wraz ze sterownikami i instalować od nowa nic nie pomogło.
  • Poziom 27  
    ^To pozostań przy starym i poczekaj aż naprawią.