Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Do czego służy piąta żyła w kablu myszki USB?

aminulz 11 Cze 2018 19:46 132 2
 • #1 11 Cze 2018 19:46
  aminulz
  Poziom 2  

  Cześć. To mój pierwszy post na Forum. Jestem zupełnym lakiem, a moja sprawa jest na pewno bardzo błaha dla was, zaawansowanych elektroników.

  Wymieniłem ukruszony odcinek kabla w myszce USB. Do tego celu wykorzystałem stary kabel od drukarki USB. Kabel od drukarki miał 4 żyły. Jednak w oryginalnym kablu od myszki trafiłem na piątą. Naprawiłem myszkę nie podłączając piątej żyły do niczego. Myszka działa. Z tego co czytałem, jest to ekranowanie.

  I tu moje pytanie - czy brak podłączenia żyły ekranu może mieć jakieś skutki, jeśli tak, to jakie i do czego ona właściwie służy w przypadku takiej myszki i innych urządzeń USB? Dzięki.

  0 2
 • Pomocny post
  #2 11 Cze 2018 19:54
  Steryd3
  Poziom 32  

  Jeżeli to był ekran to służy on do ekranowania...tj. do ochrony sygnałów "biegnących" pozostałymi przewodami przed zakłóceniami z zewnątrz (przewód stanowi trochę antenę zbierającą zakłócenia elektromagnetyczne). To tak przystępnie dla laika. Cała sztuka ekranowania i ochrony przed zakłóceniami to dość rozbudowany temat. Co się może stać gdy ekranu brak...czasem nic a czasem urządzenie gdy pracuje w trudnych elektromagnetycznie warunkach może przestać działać poprawnie.
  Ekran to jednak raczej folia lub siatka otaczająca resztę przewodów ...wtedy często wśród przewodów biegnie odizolowana żyła miejscami stykająca się z folią.
  Czasem też w przewodach występuje coś co przypomina żyłę a w rzeczywistości nią nie jest- to element konstrukcyjny kabla-wzmocnienie które było głównie potrzebne w procesie jego wytwarzania.

  0
 • #3 11 Cze 2018 20:05
  aminulz
  Poziom 2  

  Dzięki za odpowiedź.

  Tak, powinienem dodać, że była też folia, a piąta żyła, o którą mi chodzi, była odizolowana na całej długości przewodu. W środku myszki kabel przechodził we wtyczkę i ta żyła miała w niej osobne miejsce. Wtyczka była podłączona do 5 pinów.

  0