Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TERMET G19-02 problemy z zapaleniem palnika głównego

Devet 11 Cze 2018 20:53 867 12
  • #1 11 Cze 2018 20:53
    Devet
    Poziom 3  

Witam!

Jestem posiadaczem gazowego ogrzewacza wody TERMET G19-02 Electronic.
    Już jakiś czas temu, pojawiły się problemy z zapaleniem palnika głównego. Pilot zapalający oczywiście działa, jest czyszczony. Wymiana baterii nie rozwiązywała problemu.
    Aby uruchomić ten piecyk, trzeba zakręcić ciepłą wodę i lekko postukać (wprawić w drgania) rurkę, która dochodzi do piecyka.
    Zmierzyłem napięcia na cewkach.
    Cewka (pomarańczowa) - 1.1V
    Cewka (zielona) - jak nie odpala to 0.01V, po zgaszeniu piecyka i postukaniu 1.1V.

Tutaj znalazłem instrukcję serwisową http://www.tukado.pl/file/electronic-aquapower.pdf
    Czy będzie to wina cewki, czy problem leży głębiej, bo nie dostaje napięcia?

0 12
  • #2 11 Cze 2018 21:39
    wiertacz
    Poziom 34  

O jakiej rurce piszesz ?
    Sprawdź czy elektroda dozorująca jest czysta łącznie z całym kablem biegnącym do sterownika.
    Jak elektroda nie potwierdzi obecności płomienia na pilocie to sterownik nie pozwoli na załączenie palnika głównego.

0
  • #3 15 Cze 2018 11:24
    R...
    Poziom 2  

Posiadam podgrzewacz wody marki Demrad, w którym pomimo wymiany baterii iskrownik nie działa. Ciekawą rzecz zaobserwowałem, a mianowicie na poprzednich bateriach iskrownik mimo zakręconej wody podawał iskrę. Co może być przyczyną?

1
  • #4 15 Cze 2018 14:19
    wiertacz
    Poziom 34  

Jeśli przy zakręconym zaworze iskrownik cały czas podaje iskrę to może być zawieszona i zatarta iglica w zespole wodnym działająca na mikroprzełącznik lub uszkodzony sam mikroprzełącznik.
    W zależności od tego jak jest on włączony w układ sterowania to w skrajnym przypadku może być nawet uszkodzony moduł.
    Jeśli po wymianie baterii piecyk nie działa to zacząłbym od sprawdzenia poprawności włożenia baterii.

1
  • #5 16 Cze 2018 13:38
    Devet
    Poziom 3  

Przepraszam za późną odpowiedź, ale czekałem jeszcze na wymianę baterii, ponieważ coraz gorzej chodził.
    Chodziło mi o rurkę, która doprowadza wodę do junkersa. Jest ona obok generatora iskry. TERMET G19-02 problemy z zapaleniem palnika głównego
    Elektroda dozorująca została wyczyszczona.

0
  • #6 16 Cze 2018 21:52
    wiertacz
    Poziom 34  

Cewka nie jest winna temu, że nie dostaje napięcia. Bo jak nie dostanie napięcia to nie otworzy zaworu.
    Sprawdź czy nie ma gdzieś luźnego przewodu lub czy nie szwankują czujniki temperatury.
    jeden jest przymocowany do nagrzewnicy (wymiennika ciepła ) a drugi to jest czujnik ciągu kominowego a raczej jego braku.
    Skoro dysponujesz miernikiem to sprawdź czy któryś z tych czujników nie jest otwarty w czasie gdy piecyk nie chce zapalić palnika głównego.

0
  • #7 23 Cze 2018 11:08
    Devet
    Poziom 3  

Nie mogłem znaleźć, na jakiej zasadzie działają te czujniki (wzrośnie rezystancja?). Po odłączeniu czujników nie odpala, a po zmostkowaniu czasami też są problemy z odpaleniem. Oczywiście mostkowanie usunąłem.
    Dodam, że kiedyś miałem podobny problem jak @R...: iskrownik działał cały czas, nawet po przełączeniu mikroprzełącznika. Dopiero wyciągnięcie baterii na dłuższy czas podziałało.

0
  • #8 23 Cze 2018 11:59
    wiertacz
    Poziom 34  

Czujniki temperatury są stykowe.
    Po przekroczeniu odpowiedniej temperatury styk wewnątrz nich otwiera się i robi przerwę w obwodzie.
    Jeśli zmostkowanie na czas próby nie przyniosło trwałego usunięcia problemu to zostało albo złącze na module albo problem jest wewnątrz samego modułu.

0
  • #9 23 Cze 2018 17:40
    Devet
    Poziom 3  

Moduł, czyli generator iskry?

Zastanawia mnie jedynie fakt, że postukanie na zgaszonym piecyku rozwiązuje problem.

0
  • #10 24 Cze 2018 12:22
    wiertacz
    Poziom 34  

Moduł to nie jest tylko generator iskry.
    Wewnątrz jest elektronika czujnika obecności płomienia podłączona do elektrody dozorującej, układy sterujące elektrozaworami i kontrolujące stopień zużycia baterii.
    Skoro jak piszesz gdy postukasz czyli w prawisz w drgania to problem znika to znaczy, że gdzieś jest coś luźnego, brak styku.
    Chyba, że te informacje które podałeś na samym początku są błędne i problem jest natury mechanicznej związanej z zespołem gazowym.

0
  • #11 24 Cze 2018 12:39
    Devet
    Poziom 3  

Chodziło mi o to, że pod taką nazwą "generator iskry" sprzedają ten moduł. Już rozumiem dlaczego to problem natury elektronicznej. Pomiary powtarzałem, faktycznie na cewkę nie idzie napięcie. Zrobię chyba na nowo jedno połączenie z elektrodą dozującą, bo kabel był krótki a serwisant to zataśmował.

0
  • Pomocny post
    #12 25 Cze 2018 09:27
    wiertacz
    Poziom 34  

Najwygodniej by było podmienić do prób moduł i wtedy mielibyśmy pewność co do tego co jest uszkodzone.

0
  • #13 26 Cze 2018 06:32
    Devet
    Poziom 3  

To będzie najlepszy pomysł, ponieważ po zrobieniu solidnego połączenia z elektrodą, dalej są problemy. Dam znać.

0