Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem z zasilaniem miernika cyftowego

mariann22 23 Sie 2005 12:23 728 5
  • #1 23 Sie 2005 12:23
    mariann22
    Poziom 10  

Witam !!
    Mam miernik cyfrowy taki za 20zł (prosty najtańszy). Miernik zasilany jest z bateryjni 9V, no i tu się zastanawiam jak można zastąpić zasilanie miernika z innego źródła. Moje pytanie brzmi czy zwykły stabilizator LM7809 załatwi mi sprawe, czy nie uszkodzi mi miernika!!!!!!!!!!!!

Za wszystkie odpowiedzi dziękuje
    Marian

0 5
  • Sklep HeluKabel
  • #2 23 Sie 2005 13:41
    KwoiteK
    Poziom 16  

Nie. Ja zalisam zwyklym zasilaczem wtyczkowym (cos kolo 10 V). W tych miernikach jest zwykly ICL jako woltomierz. To nie jest zaden ttl ze musi miec tyle i nie wiecej.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 23 Sie 2005 14:15
    h jaworski
    Specjalista AGD

ja do miernika używam akumulatora 9v wyprowadziłem tylko na zewnątrz przewody dorobiłem gniazdko i jak trzeba podłączam ładowanie i po sprawie

0
  • #4 23 Sie 2005 15:55
    mariann22
    Poziom 10  

Zasiliłem miernik w następujący sposób:

1. Transformator 12V
    2. Mostek prostowniczy
    3. Stabilizator LM7809 z kondensatorkami 10µ i 47µ

Zgadnijcie co się stało.... miernik padł :( Sprawdziłem napięcia- są zgodne, podłączenia też OK. Wyświetlacz cały czas pokazuje "jedynkę" myślałem że to wyświetlacz się uszkodził, po wymianie wyświetlacza odczyt taki sam "jedynka".

Wniosek !! Czyżby nie można było zasilać mierników cyfrowych ze stabilizatorów typu LM78xx ??

0
  • #5 23 Sie 2005 19:11
    kult
    Poziom 16  

no to dziwne ze sie miernik uszkodził, przyczyna byly pewnie jakies mikro sekundowe stany nieustalone przy wlaczeniu zasilania, no szkoda kondensatorkow 100nF nie dodales. Ja bym takze dodal rezystor w szerek z zasilaniem ok 220R, mierniki takie pobieraja malo pradu rzedu 15-30mA. Tez sie zastanawialem nad zasilaniem z transformatora, ale mam drogi miernik i wole nie ryzykowac, kupilem maly akumulatorek 9V :)
    Chetnie sie dowiem, czy inni koledzy przeprowadzali testy z podlaczeniem miernika do sieci :)
    Pozdr.

0
  • #6 23 Sie 2005 19:27
    jacur
    Poziom 32  

Niewiem jaka jest oplłacalnosc robienia zasilacza do miernika w moim wymieniam baterie co jakies 2-3 lata koszt bateryjki to jakies 10 zeta.

0