Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Mobilny internet w domu - prawdopodobne przedłużenie Play(opnie) / jaki modem

12 Cze 2018 12:17 363 8
  • Poziom 6  
    Witam.

Kończy mi się umowa w Play, mam u nich telefony (oferta Rodzina STAN NIELIMITOWANY, 3 numery). Szukam opcji internetu, prawdopodobnie przejdę na Rodzina STAN NIELIMITOWANY DOM WI-FI.

Lokalizacja: Rzeszów, Powstańców Warszawy 46 (BTSearch), screeny z NCI wrzucę wieczorem (wrzucę tylko Playa, zakładam pozostanie w tej sieci, aczkolwiek jestem otwarty na rady i sugestie.

Użycie internetu głównie w celach rekreacyjnych (przeglądanie stron, YT, filmy online). Główne obciążenie łącza będzie w okolicach 19-23. Do routera podpięte 2 laptopy, 2 smartfony. Jeśli to nie będzie generować dużego spowolnienia transferu w miejscu stałym (dom) wolałbym router przenośny, żeby móc wziąć go ze sobą w podróż (liczę się że transfer wtedy będzie znacznie słabszy niż w domu).

1. Czy istnieją lepsze opcje? (zakładając pozostanie w Play z telefonami) Czy doradzacie przeniesienie numerów i wzięcie internetu od innego operatora.
    2. W zależności od 1., jaki router do tego kupić? Polecany przez operatorów (który?) czy na własną rękę?
  • Poziom 27  
    A czemu chcesz do domu mobilniaka? Jeśli dobrze kojarzę, to tamte rejony miasta zasila światłowód UPC i Multimedia, więc po co się szarpać z zasięgiem?

A router to już zależy od opcji, ja mam TP-LINK WR1043NDv2 i potraktowałem go Gargoylem dzięki czemu jak wychodzę z domu to mogę wpiąć modem 3G na USB, zmienić źródło WAN i biorę sieć lokalną wszędzie ze sobą (; wracam do domu to tylko myk i z powrotem WAN_Ethernet jako wejście (: a poza tym gigabit-lan i dobry zasięg (w 2,4 GHz co prawda), ale to już zależy czego oczekujesz od sprzętu (;
  • Specjalista Sieci, Internet
    W Play na karcie do internetu w tej ofercie będziesz miał 100GB na maksa a potem lejek 1Mb/s. Można też korzystać z usługi DIL na karcie RBM na Kartę 5 wtedy minimum 100GB a potem lejek 2Mb/s ale w praktyce teraz 200-300GB z maksymalną prędkością bez lejka. Koszt 5-15 zł. Jaki masz obecnie sprzęt z LTE? Jakie uzyskujesz prędkości? Zasięg z LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800 z ich agregacją z BTS-ów Cicha4 i Sikorskiego 21. Na tym przy Rejtana36 tylko LTE1800 i LTE2100. Zrób test na telefonie LTE z aplikacją Network Cell Ino i pokaż zakładkę DANE i speetest. Test w domu i za oknem. Docelowo router z LTE-A minimum to B525 lub B715, ewentualnie antena ale to po testach. Jesli abonament to jedyna konkurencja T-Mobile no limit za 49/65 zł na m-c z B525/B529. Zasięg z BTS-a NetWorks na LTE1800 przy Rejtana 67 lub Sikorskiego 21. Najbliższy BTS z LTE2600 T-Mobile przy Powstańców Warszawy 8. Na nim też LTE800 T-Mobile i LTE1800NW i agregacja tych 3 pasm LTE. LTE800 i LTE1800NW też na Geodetów 1. W T-Mobile na testy 14 dni, na B525/B529 można wymuszać konkretne pasma LTE i agregacje LTE-A za pomocą HManagera.
  • Poziom 6  
    Wyniki pomiarów:
    Zewnątrz (balkon, na wprost nadajnika, nadajnik zasłania jedno drzewo):
    Mobilny internet w domu - prawdopodobne przedłużenie Play(opnie) / jaki modemMobilny internet w domu - prawdopodobne przedłużenie Play(opnie) / jaki modemMobilny internet w domu - prawdopodobne przedłużenie Play(opnie) / jaki modem

Wewnątrz pomieszczenia (tuż przy szybie balkonu):
    Mobilny internet w domu - prawdopodobne przedłużenie Play(opnie) / jaki modemMobilny internet w domu - prawdopodobne przedłużenie Play(opnie) / jaki modemMobilny internet w domu - prawdopodobne przedłużenie Play(opnie) / jaki modemMobilny internet w domu - prawdopodobne przedłużenie Play(opnie) / jaki modem
    Połączenie z LTE2600 Play na katedrze przy Sikorskiego, na zewnątrz bardzo dobry sygnał, w domu dostateczny. Niezłe prędkości. Router z LTE-A pozwoli sprawdzić wszystkie pasma i ewentualne agregacje ale przy kilkuset metrach do BTS-a nie powinno być problemów z zasięgiem. Jesli BTS nieprzeciążony to powinno być OK, ewentualnie antena kierunkowa, szerokopasmowa. Przetestuj T-Mobile na ich karcie, może być pre-paid z LTE Strong bez lejka 15Mb/s.
  • Poziom 6  
    Matek, dzięki że szybko się zaangażowałeś. Szybka pomoc profesjonalisty jest zawsze nieoceniona :)
    Jestem laikiem, więc typ routera czy anten mi zbyt wiele nie mówi. Jeśli miałbym zostawać przy Play'u, jaki router byś doradzał? Jakiś z ichniejszej oferty czy kupować router z miejscem na kartę sim? (jaki?) Osobiście chyba skłaniałbym się w stronę ZTE mf-980, ale jeśli jest możliwość chciałbym uciekać z ceny.
    W Play na abonament i tej ofercie masz za 269+24x10 czyli 509 zł B525, za MF980 zapłacisz z kolei 309+24x10 czyli 549 zł. Nieopłacalne, B525 kupisz na Allegro za 250 zł te z T-Mobile a za około 350 zł te z Plusa, Play. MF980 to koszt około 300 zł. Ten ZTE to mobilny MiFi i ma dziwną konfigurację złącz antenowych. Oczywiście brak mu portów LAN. Za około 450-500 zł można kupić B715 pochodzące z Play.
  • Poziom 6  
    Zdecydowałem się na kupienie używanego routera ZTE MF980, korzystając z oferty Play'a. Dziękuje za profesjonalne rady od @matek451.
  • Poziom 6  
    Zdecydowałem się na kupienie używanego routera ZTE MF980, korzystając z oferty Play'a. Dziękuje za profesjonalne rady od @matek451.

Dodano po 32 [sekundy]: