Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Siglent SDG2082X - czy generuje wyższe częstotliwości?

12 Jun 2018 12:18 657 6
  • Level 13  
    Hejunia,
    Wybór już padł, planuję kupić powyższy generator, jego parametry odpowiadają moim oczekiwaniom i potrzebom, ale ponieważ nie miałem jeszcze takiego sprzętu w rękach, nie wiem jakie są jego możliwości (a opinii na ten temat na necie nie znalazłem).
    Podpowiedzcie mi proszę czy w takim generatorze można wytworzyć większą częstotliwość niż zakłada producent (czy ma jakąś blokadę do jakiejś częstotliwości). Oczywiście nie chodzi mi ingerencję w firmware czy przeróbki. Zdaję sobie sprawę, że jeśli można tak zrobić muszę się liczyć z pogorszeniem jakości niektórych parametrów wygenerowanego sygnału, nie mniej chodzi o to, czy w ogóle jest to możliwe. Dlaczego - nie ukrywam, że chciałbym zaoszczędzić na wydatku, a mimo to chciałbym uzyskać modulację częstotliwości radiowych FM.

Macie doświadczenie w takiej kwestii? Pozdrawiam
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Level 38  
    Na 99.95% nie.
    To urządzenia cyfrowe i program steruje. Dla przykładu mam multimetr gdzie max jest pomiar częstotliwości do 500kHz i 1Hz już klapa nie zmierzy. Wszystko robi oprogramowanie.
    A mam siglenta 25MHz i bite do 25MHz tylko.

Dodatkowo musisz liczyć się z tym że tam jest albo rezonator kwarcowy lub generator z najtańszych jakie są. To psuje całą zabawę.
    Jak potrzeba dokładności w nastawianiu częstotliwości tak by było do 1Hz w końcu cyfrowo sterowany to zapomnij. Tak samo z pomiarem częstotliwości też będzie miernik pływał. Trzeba wykorzystać zewnętrzne gniazdo i podać sygnał wzorcowy 10MHz bynajmniej tak w moim pomaga. Nie wiem jak w tym ale jak nie kupi się to się nie dowie człowiek.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    zdzisiek1979 wrote:
    Na 99.95% nie.
    To urządzenia cyfrowe i program steruje. Dla przykładu mam multimetr gdzie max jest pomiar częstotliwości do 500kHz i 1Hz już klapa nie zmierzy. Wszystko robi oprogramowanie.
    A mam siglenta 25MHz i bite do 25MHz tylko.

Dodatkowo musisz liczyć się z tym że tam jest albo rezonator kwarcowy lub generator z najtańszych jakie są. To psuje całą zabawę.
    Jak potrzeba dokładności w nastawianiu częstotliwości tak by było do 1Hz w końcu cyfrowo sterowany to zapomnij. Tak samo z pomiarem częstotliwości też będzie miernik pływał. Trzeba wykorzystać zewnętrzne gniazdo i podać sygnał wzorcowy 10MHz bynajmniej tak w moim pomaga. Nie wiem jak w tym ale jak nie kupi się to się nie dowie człowiek.

Niestety nie masz racji.
    W dobie oszczędności produkuje się urządzenia ( oczywiście nie wszystkie) z "uniwersalnym hardware-m" a możliwości ogranicza się programowo.
    I tak np. Siglent SDG2042X ma 40MHz a mozna go zhakować do wersji 120MHz.
    Mam ten model i podrasowałem go do 120Mhz.

Podobnie jest z niektórymi oscyloskopami itp.
  • Level 13  
    Niestety masz rację, znalazłem na youtube film, który ukazuje jak zaktualizować oprogramowanie, żeby ominąć ograniczenia modelu 40MHz aby uzyskać 120MHz, a więc jest to czysto programowa blokada. A zatem będę musiał przemyśleć zakup, ponieważ zależy mi na generowaniu przebiegów częstotliwości radiowych UKF, a powyższy 80-cio megachercowy generator tego nie umożliwi. Nie chcę nikomu zaglądać do portfela, ale swoją drogą - producenci takiego sprzętu pomiarowego chyba mocno naciągają swoich klientów, skoro bez zmiany sprzętu programowa zmiana ustawień przyrządu radykalnie zmienia jego możliwości, a kasują przy tym krocie więcej... cóż za polityka :/
  • Level 41  
    @Witek_2 Były oscyloskopy, w których po zmianie softu dało się zrobić pasmo 1GHz, ale trzeba było jeszcze wylutować kilka części, więc nie każdy naciąga :)

Co do pracy tym generatorem jako generator sygnałowy, to mam spore obawy z czystością widmową i poziomem sygnału. Do RF to lepiej kupić starszy, a dobrej klasy generator. Z zakresem sygnału najmniej od -110dB.
  • Level 13  
    ciasteczkowypotwor wrote:
    @Witek_2 Były oscyloskopy, w których po zmianie softu dało się zrobić pasmo 1GHz, ale trzeba było jeszcze wylutować kilka części, więc nie każdy naciąga :)

Co do pracy tym generatorem jako generator sygnałowy, to mam spore obawy z czystością widmową i poziomem sygnału. Do RF to lepiej kupić starszy, a dobrej klasy generator. Z zakresem sygnału najmniej od -110dB.

Jaki przykładowy model masz na myśli?