Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ibo 1300 słabo zasysa wodę - Pompa hydroforowa straciła wydajność

veverka 12 Cze 2018 13:23 1053 0
    veverka
    Poziom 1  
    Witam!!

Mam problem, od paru tygodni mam hydrofor na działce. Wszystko było w porządku aż do wczoraj. Zawsze używałem jeden zraszacz ale wczoraj użyłem dwóch. W ten sposób wypompowałem wodę aż do 10 kręgu i nagle spadło ciśnienie, zadziałał suchobieg więc pomyślałem, że to jej maksimum możliwości w zasysaniu. Poczekałem do dzisiaj, aż znowu najdzie woda. Postanowiłem sprawdzić jeszcze raz co się stało i chciałem znowu wypompować wodę. Wszystko szło dobrze ,do chwili wypompowania wody na głębokość 7 kręgu ( wcześniej taka głębokość obniżenia się lustra wody była normą) i znowu spadło ciśnienie. Pomyślałem - nieszczelności przed pompą. Posprawdzałem wszystko - smok z zaworem zwrotnym w studni, filtr piaskowy itp. Wszystko rozkręciłem i na nowo uszczelniłem taśmą teflonową. Po skończeniu chciałem zassać wodę z beczki na poziomie studni. Strumień wody ledwo, ledwo. Bo kilku próbach w końcu zassało ale szło jej to bardzo ciężko. W końcu włożyłem wąż ssawny do studni i znowu bardzo długo musiałem czekać aż zassa. Ale w końcu się udało tylko, że coś jest nie tak. Pompa bardzo wolno nabija hydrofor, po jakimś czasie doszło do 3 BAR i wyłącznik cićnieniowy zadziałał - pompa się wyłączyła. Tylko jak znowu zacząłem lać wodę to ciśnienie powoli spadało, jak dochodzi do 1,5 BAR pompa ponownie się załącza ale tak jakby nie miała odpowiedniej wydajności. Manometr chwile zatrzymuje się na 2 BAR i powoli spada na dół aż nie zadziała suchobieg. Dodam, że wcześniej z jednym zraszaczem nie mogłem wypompować 7 kręgu a pompa nabijała hydrofor bardzo szybko przy włączonym zraszaczu nawet na tym 7 kręgu. Ogólnie pompa sprawia wrażenie, że ma problem z zasysaniem. Jak zdiagnozować w czym problem?

Studnia 11 kręgów - 5,5m
    pompa IBO inox 1300
    zbiornik przeponowy 80L
    filtr piaskowy
    wąż ssawny 1" 7m zakończony smokiem i zaworem zwrotnym.

Edit:

I znowu to samo. Wszystko ładnie pięknie działa aż lustro schodzi poniżej 6 kręgu.
    Po przekroczeniu tego poziomu już nie dobija do 3BAR tylko zatrzymuje się w okolicach 2BAR. Jak woda zejdzie do 6,5 to już tylko ciśnienie spada aż zadziała suchobieg. A jak zamknę wodę to pompa nie daje rady nabić zbiornika przeponowego tylko mieli wodę i się zaczyna grzać wszystko.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.