Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie lamp LED bez oznaczonej polaryzacji

12 Cze 2018 14:57 618 3
  • Poziom 2  
    Witam,
    Kupiłem lampy firmy Kanlux AR111 11W 12V. Sprzedawca od razu zaproponował zasilacz DC 12V 60W. Łączna moc dla tych lamp miała wynosić 44W więc jest zapas. W trakcie podłanczania zauważyłem, że na zaciskach nie ma oznaczonej polaryzacji. Po konsultacji ze sprzedawcą dowiedziałem się, że nie ma to znaczenia. Rzeczywiście po podłączeniu lampy zaświeciły ale zasilacz dokuczliwie buczał. Po reklamacji sprzedawca doszedł do wniosku, że zasilacz jest nie odpowiedni i powinien być 12V AC i na taki wymieniłem. Po podłączeniu wszystko było OK przez dwa tygodnie. Zasilacz padł. Po reklamacji sprzedawca zadzwonił do producenta gdzie poinformowano go, że ten typ lamp wymaga zasilania 12V DC, a polaryzcja jest bez znaczenia. Wróciłem znowu do pierwszej wersji, zasilacz nie buczy, ale nie bardzo wiem dlaczego nie mogę zastosować zasilania AC? Jeżeli obojętna jest polaryzacja to znaczy, że w układzie jest mostek Gretza, lub diodą zabezpieczająca przed odwrotnym połączeniem. Według mnie diodą raczej nie bo źle podłączona nie świeciła by. Jeżeli jest Gretza to dlaczego nie można użyć zasilania AC?
    Czy ktoś mi to wyjaśni?
  • Poziom 21  
    Ponieważ 12V AC po wyprostowaniu i odfiltrowaniu da Ci √2 x 12V DC; czyli może być za dużo.
  • Poziom 34  
    Po zastosowaniu 12 V AC i wyprostowaniu masz ok. 17 V - 1,4 V (spadek na mostku) = 15,6 V DC.

Po zastosowaniu 12 V DC za mostkiem jest -1,4 V = 10,6 V

Rożnica 5 V w urządzeniu, przekłada się prawdopodobnie na większy pobór mocy, co wykończyło zasilacz.

Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    icosie napisał:
    Po zastosowaniu 12 V AC i wyprostowaniu masz ok. 17 V - 1,4 V (spadek na mostku) = 15,6 V DC.

Po zastosowaniu 12 V DC za mostkiem jest -1,4 V = 10,6 V

Rożnica 5 V w urządzeniu, przekłada się prawdopodobnie na większy pobór mocy, co wykończyło zasilacz.

Pozdrawiam

Dzięki za jasną i rzeczową odpowiedź. Dziwiła mnie informacja na jednej ze stron:
    "Wymień swoje halogeny na LED y bez żadnych problemów, poprostu włóż do lampy i ciesz się tanim oświetleniem".
    Reklama nie do końca prawdziwa. Jedynie przy zasilaniu 230V AC.

Dodano po 50 [minuty]:

krau napisał:
    Ponieważ 12V AC po wyprostowaniu i odfiltrowaniu da Ci √2 x 12V DC; czyli może być za dużo.

Dzięki za odpowiedź. Tak sobie myślę, że jak dam zasilanie 9V AC to powinno być OK