Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Programowanie siemens Simatic S5

uzi18 23 Aug 2005 12:45 19957 17
SterControl
  • #1
    uzi18
    Level 24  
    Moze jest ktos w stanie udostepnic infomracje o programowaniu S5 ?
    Mnemoniki, budowa programu, jakies przyklady, itp.

    Mam maszyne ktora stoi bo nie uaktywnia pewnego wyjscia , zgralem program z PLC i nie wiem jak go zainterpretowac.

    Pozdrawiam serdecznie i prosze o pomoc.

    Bartek
  • SterControl
  • #2
    pllmisp
    Level 18  
    Witam

    Proponuje koledze poszukac na forum - temat ten byl wielokrotnie omawiany. Uzycie opcji "szukaj"daje pozytywne efekty.

    Pozdrawiam
  • SterControl
  • #3
    uzi18
    Level 24  
    Wbrew pozorom najpierw przeszukalem forum pod tym kontem ale nic nie znalazlem, to nie jest standardowa drabinka LAdderDiagram dlatego prosze o pomoc.

    Pozdrawiam serdecznie

    Ps. nie wiem jak sa mapowane wejscia i wyjscia z programu do sprzetu np. czy Q8.7 to modul nr 8, 7-my bit? nie jest to jasne bo wg programu to sie nie zgadza.
  • #4
    arwit
    Level 27  
    Witam.
    Trochę za mało informacji.

    Mapowanie wejść zleży od serii. Dla S5- 90 do 115 adres jest sztywny i zleży od pozycji modułu w „szeregu”. Dla 135 i 155 adres ustala się przełącznikami na modułach i nie zależy on od pozycji. Przy modułach więcej niż 8 bitowych numer modułu nie odpowiada numeracji bajtów.
  • #5
    pawslaw
    Automation specialist
    Witam,
    zerknij na stronę i ściągnij sobie jakiegoś manuala od S5-90/95, 10 115 lub 135/155. Tam będzie opisane adresowanie modułów we/wy.
    http://support.automation.siemens.com/WW/llisapi.dll?func=cslib.csinfo&lang=en&siteid=cseus&aktprim=0&startNode=4000024&nodeID0=10805082&basisview=4000003&viewLevel=6&wttree=cs&foldersopen0=-183-184-185-197-&jumpto=197

    Q8.7 oznacza 7 bit (msb) z 8 bajtu

    pozdrawiam
    pawel
  • #6
    michasp
    Level 17  
    Witam,

    plik programu, który zgrałeś ma rozszerzenie s5d i zakładam, że masz Step5. Musisz poszukać w Step5, w pliku, który zgrałeś - miejsca występowania wyjścia Q8.7. Nie mam w tej chwili programatora, ale w menu Step5, gdzieś po prawej stronie jest podopcja (bodajże XRF ...) wyszukująca takowe rzeczy - gdzie musisz wybrać pojedynczy operator: Q8.7. Jak już znajdziesz w którym miejscu jest Q8.7 - to w menu gdzie jest edycja programu - odpal ten blok i poszukaj w nim (w podanym w wynikach wyszukiwania segmencie) co ma wpływ na uruchamianie wyjścia. Wiem, że to wszystko brzmi trochę enigmatycznie - ale jak któryś z kolegów pisał wcześniej - dobrze by było trochę poczytać o Step5 i generalnie programowaniu w LAD i STL tudzież FBD - bo różne bloki, różnych języków programowania - mogą być wykorzystane do wysterowywania tego wyjścia. W każdym razie należy wszelkie operacje w Step5 wykonywać ostrożnie - najlepiej zrobić kopię pliku, przed grzebaniem w nim, do innego katalogu - żeby niechcący czegoś nie namieszać.
    Jak już dojdziesz w którym miejscu wysterowuje się Q8.7 najprawdopodobniej będziesz musiał uruchomić maszynę, podpiąć się do niej i wejść w tryb online sterownika. Wtedy uruchamiając podgląd danego bloku (bodajże Block Status) - dojdziesz co ma wpływ w rzeczywistości na wyjście Q8.7.
    Co do mapowania wejść, u siebie w maszynach mam przpisywanie wejść w merkery - bajt w bajt (albo słowo w słowo). Czyli na przykład: ładuje się MB 15 i transferuje do niego IB8. Potem w programie korzysta się z merkerów danego bajtu jako wejść. Czyli dajmy na to M15.0 to wejście I8.0.
    Jeśli coś namieszałem to poprawcie mnie koledzy - nie miałem programatora w rękach od 2 tygodni.

    Jeżeli nie miałeś do czynienia ze Step5 to wszelkie operacje wykonuj bardzo ostrożnie - szczególnie te na sterowniku (tryb online).

    Pozdrawiam

    Michał
  • #7
    bogdan_16
    Level 14  
    Q8.7 to jest wyjcie aby go znalezc nacisnij 2 razy F2 i wpisz Q8.7
    rogram wyswietli ci wszystkie bloki w ktorych jest wykorzystany.Z tego co piszesz rozumiem ze programjest napisany w STL.
  • #8
    uzi18
    Level 24  
    Dziekuje za odp. :)
    Problem w tym ze chcialbym sie dowiedziec dlaczego w module podpietym pod "7" na listwie 7 bit nie jest wysterowany. (czyli Q7.7? - takowy w programie nie wystepuje)
    Zrobilem sobie kabelek i zgralem program z PLC (S5-100U CPU103)
    i wydrukowalem go do pliku tekstowego.
    Tylko nie umiem znalezc tego wyjscia.
    Etykiety sa po niemiecku jak sie domyslam wpis to cos okolo tego czego szukam ale to jest odwolanie do danych :

    GRUN : DW 15

    Wpis znajduje sie w bloku OB1
    Moge na zyczenie zalaczyc listing ale dopiero jutro w pracy z rana.


    Nie mam dokumentacji STL ani nic. swoja droga moze ktos ma? Pracowalem tylko w szkole na omronie ale drabinka jest latwa i nic to sie ma do Simatica S5.

    Aha jeszcze mam dziwny problem z Omronem Sysmac C200H : po podpieciu na listwe zapala sie ERROR i nie wiem co z tym poczac? czy syswinem mozna podejrzec gdzie sie czai problem?
  • #9
    michasp
    Level 17  
    Witam,

    wyjście może być wysterowywane jako bit w bajcie - tzn. może gdzieś w programie być przepisanie jakiejś wartości binarnej bądź dziesiętnej w bajt QB7. A co za tym idzie, czasem może nie być bezpośredniego odwołania do wyjścia Q7.7. Poszukaj bajtu powiązanego z tym modułem - będzie to albo QB7 albo QB8 z tego co piszesz. Z drugiej strony - w ten bajt może się transferuje jakiś bajt merkerów - który może być wysterowywany już bitami merkerów. Sprawdź to - a wydruk programu załącz w kolejnym poście, to może się coś więcej wyklaruje.

    Pozdrawiam,

    Michał.
  • Helpful post
    #10
    arwit
    Level 27  
    Witam
    Z analizy programu wynika że jeśli chodzi o wyjścia używane są następujące:
    QB 0
    QB 1 (również jako QW0 i współpracują z instrukcją „DO”)
    Q5.3, Q5.4, Q5.5, Q5.6, Q5.7
    Q8.0, Q8.1, Q8.4
    Q12.7
    QW24
    QB60
    QB100
    QB110
    Nie ma więc w programie sterowania jawnie wyjściem Q7.7.

    Jednak zastosowano tu manewr adresowania pośredniego poprzez instrukcje „DO”. W związku z tym analiza takiego programu to już większy problem. Dlatego, że trzeba brać pod uwagę zawartość a właściwie wartość elementu współpracującego z instrukcją „DO”
    Na szczęcie (lub nie)tych miejsc jest tylko 3 (FB 11 segment 1, FB12 segment 1 oraz FB20 segment 1) a odwołań w nich w sumie 7
  • #11
    uzi18
    Level 24  
    Dziekuje bardzo za rzeczowa odp.
    zidentyfikowalem fragment ktory odp. za uruchomienie procesu ... "sterowania gazem" (FB 37)

    Tylko nie wiem jakie warunki musza byc spelnione zeby q7.7 sie ustawilo. Bede nnad tym pracowal dziekuje za pomoc.




    FB 39
    Segment 1
    Name :STOETEXT

    :O T 4
    :O F 88.7
    :BEC
    :JU FB 37
    Name :GASSTOER
  • #12
    porter
    Level 15  
    W Steep5 jeśli mamy włączony język angielski to wszystkie wyjścia oznaczane są jako Q, wejścia jako I, timery jako T, markery jako M. natomiast w języku niemieckim mamy odpowiednio do tego co powyżej wyj. A, wej. E, timery T, markery F. Według mnie nie ma sensu mapować wyjścia pod jakiś marker chyba że twoja wersja Steep5 ma ograniczenia i możesz tego wyjścia użyć w programie załóżmy 128 razy. W załączonym fragmencie programu mamy funcję OR na timer i marker, niestety nie wiem co to jest BEC (BE: oznacza koniec sieci) ?? Nastepnie skok progrmowy do bloku funkcyjnego. Jeżeli chcesz bezpośrednio sprawdzić co aktywuje twoje wyjście to w podmenu edit PLC naciśnij F2 dwukrotnie, wpisz adres interesującego cię wyjścia np. Q8.8. Po tej operacji powinna wyskoczyć lista gdzie te wyjście jest użyte w programie. Odnajdź znak = ( oznacza on gdzie jest te wyj. aktywowane), przyjdź strzałkami na ten znak i ponownie naciśnij F2. Automatycznie przejdziesz do tego bloku funkcyjnego i sieci w której jest to wyjście aktywowane. Mogłem trochę pomerdać ale nie mam Steepa przed sobą w tej chwili.
  • #13
    uzi18
    Level 24  
    Porter: kolega arwit pisal juz ze nie ma bezposredniego odwolania do tego wyjscia. W zasadzie z jezykiem STEP5 nie ma problemu bo przy instalacji wybralem angielski.


    Na jakiej zasadzie dziala "DO" ? (Digital/Data Out?) Czym jest slowo w argumencie?

    Wszystkim serdecznie dziekuje za pomoc mnie poczatkujacemu i cierpliwosc.

    Pozdrawiam.

    ps. Znalazlem w koncu spis instrukcji S5-100U, Oczywiscie co manual to manual.
  • #14
    krzychol66
    Level 24  
    arwit wrote:
    Witam.
    Trochę za mało informacji.

    Mapowanie wejść zleży od serii. Dla S5- 90 do 115 adres jest sztywny i zleży od pozycji modułu w „szeregu”. Dla 135 i 155 adres ustala się przełącznikami na modułach i nie zależy on od pozycji. Przy modułach więcej niż 8 bitowych numer modułu nie odpowiada numeracji bajtów.


    Dla serii 115 nie jest to do końca prawda.
    Jeżeli w systemie występuje moduł IM pozwalający na podłączenie kolejnego racka, to na tym module z prawej strony są mikroswitche, które pozwalają na przeadresowanie modułów.

    Dodano po 6 [minuty]:

    uzi18 wrote:
    Dziekuje bardzo za rzeczowa odp.
    zidentyfikowalem fragment ktory odp. za uruchomienie procesu ... "sterowania gazem" (FB 37)


    :JU FB 37
    Name :GASSTOER

    Tu nie chodzi o "sterowanie" gazem. Nazwa bloku wskazuje, że chodzi o obsługę awarii (gas stoerung; stoerung = awaria). Z kodu wynika, że blok jest wywoływany warunkowo (brak T4 i brak F88.7).
  • #15
    uzi18
    Level 24  
    krzychol66 tu masz racje! :) GASSTOER - Awaria gazu.

    Jako ze nie znam sie na tym PLC, obralem troszeczke inna taktyke.
    Nie rozumiem dlaczego nie mozna podejrzec w STEP5 aktualnych stanow wejsc i wyjsc (Fakt! tylko kilka z nich jest jawnie wpisanych w program),wiec zajalem sie tym od "tylu" znaczy spisalem sobie zawartosc pamieci PII,PIQ i Flagi.
    Pozniej wybralem te wyjscia/wejscia ktore mnie interesuja i okazalo sie ze to czego szukalem

    QB7 = F27

    gdzie to sie wpisuje w programie nie wiem ale interesujacy jest fragment :

    
    FB 24     Segment  1
    Name :EBENE 4
     
         :L   DR  29
         :L   FY  21
         :><F
         :JC  FB  23
    Name :EIN/AUS
         :
         :ON  F   30.1
         :O   F  111.1
         :O   F  111.2
         :O   F   48.6
         :R   F  110.2
         :=   F   51.7
         :
         :AN  F   30.1
         :BEC
         :
         :JU  FB 200
    Name :GAS-DAMP
         :
         :JU  FB  27
    Name :KLAPPE
         :JU  FB  18
    Name :TEMPTAKT
         :
         :A   F   30.1
         :=   F   40.0
         :A   F    6.2
         :=   F   40.1
         :A   F    5.6
         :S   F    3.2
         :A   F    5.6
         :O
         :DO  DW 175
         :A   F    0.0
         :AN  F   28.2
         :=   F   40.2
         :
         :AN  F  199.0
         :JC  =M001
         :DO  DW 206
         :A   I    0.0
    M001 :A   F   21.4
         :A   F   26.2
         :A   F    3.1
         :=   F   40.6
         :A   F  110.0
         :=   F   40.3
         :A   F   21.5
         :=   F   40.7
         :A   F   29.0
         :A   F   10.2
         :S   F    3.1
         :L   DL  40
         :L   FY  40
         :><F
         :JU  FB   1
    Name :BELADEN
         :
         :A   F   29.0
         :A   F   41.7
         :A   F   40.6
         :A   F   41.5
         :A   F   42.6
         :A   F   42.2
         :AN  F   28.4
         :DO  DW 167
         :S   F    0.0
         :
         :A   F   42.7
         :A   F   22.3
         :A   F   21.6
         :AN  F   38.4
         :AN  F   38.3
         :AN  F   35.0
         :AN  F   28.4
         :AN  F   42.4
         :=   F   27.7
         :S   F   25.7
         :
         :A   F   40.4
         :=   F   42.1
         :A   F   41.5
         :=   F   42.5
         :A   F  110.1
         :=   F   42.2
         :A   F   21.6
         :A   F   26.3
         :=   F   42.3
         :L   DR  42
         :L   FY  42
         :><F
         :JU  FB   3
    Name :TROCKNEN
         :JU  FB  30
    Name :TROZEIT
         :JU  FB  25
    Name :FLUSEN
         :JU  FB  45
    Name :FLUSEN
         :JU  FB   2
    Name :BELTUER
         :
         :A   F    6.0
         :A   F   42.7
         :=   F   50.4
         :
         :L   DW   5
         :L   KH 2020
         :><F
         :A   F   42.7
         :O   F   27.6
         :A   F  110.2
         :=   F   51.1
         :
         :A   F   41.5
         :=   F   36.1
         :A   F  110.2
         :=   F   36.2
         :L   DW  44
         :L   FW  36
         :><F
         :JU  FB  40
    Name :TROMMEL
         :
         :O   F   27.5
         :O   F   27.6
         :=   F   46.2
         :=   F   50.1
         :A   F   21.3
         :=   F   46.3
         :A   F  110.3
         :=   F   46.6
         :A   F    6.3
         :=   F   46.5
         :A   F   41.5
         :=   F   47.1
         :L   DW  46
         :L   FW  46
         :><F
         :JU  FB  15
    Name :TROMUEB.
         :
         :A   F    7.5
         :R   F   28.1
         :
         :O   F    6.7
         :O   F   38.5
         :O   F   22.0
         :JC  FB  31
    Name :ABKUEHLE
         :
         :
         :
         :A   F   38.4
         :=   F   48.3
         :
         :DO  DW 178
         :A   I    0.0
         :DO  DW 181
         :O   F    0.0
         :=   F   48.4
         :
         :A   F   39.5
         :=   F   48.5
         :
         :A   F  111.0
         :=   F   48.7
         :
         :A   F    7.5
         :R   F   19.1
         :R   F   19.5
         :
         :A   F    7.5
         :O   F  110.7
         :=   F   48.6
         :JC  FB  31
    Name :ABKUEHLE
         :AN  F   21.5
         :=   F   49.5
         :L   DW  48
         :L   FW  48
         :><F
         :JU  FB   5
    Name :ENTLADEN
         :
         :AN  F    0.7
         :BEC
         :A   F   21.5
         :DO  DW 168
         :S   F    0.0
         :R   F    0.7
         :BE
    


    Znajduje sie tu caly warunek ktory musi byc spelniony zeby ustawic "1" na F27.7 (Q7.7)
  • #16
    Kamilloo
    Level 13  
    Witam

    Uzi18 jeżeli do pracy nad STEPEm5 użyjesz programu IBH Sotec bedziesz mógł podglądać jak bedą wyglądały bity i całe bajty. KLikasz na symulator, ustawiasz interesujący Cię bajt albo bajty i patzrysz jak wyglądają bity zarówno na wejściach, wyjściach jak i ustawionych flagach w programie

    Pozdro
  • #17
    uzi18
    Level 24  
    HURRA! Zlokalizowalem wejscie ktore uaktywnia cala reszte programu :] ale i tak program wienczy komunikatem o bledzie systemu gazu :> co lepsze tymczasowo idzie w zaparte :)

    Kamilloo ? czy aby to nie S7-Doctor (mam triala tylko) ? jak dla mnie to fajny ale na porcie szeregowym strasznie sie muli i nie pokazuje wszystkich wyjsc i bitow!??!?

    Step5 ma fajna funkcje : "block status" pokazuje dokladny "stan" kazdej instrukcji w bloku. Sa informacje o akumulatorze i rezultacie wykonania instrukcji BARDZO POMOCNE!


    Pozdrawiam!


    PS. Pisalem gdzies tam wyzej o OMRONIE C200H - dioda ERROR sygnalizowala brak komunikacji z magistrala-listwa (BUS) prawdopodobnie stalo sie tak w nastepstwie uszkodzenia zasilacza :(
  • #18
    Kamilloo
    Level 13  
    Witam

    UZI18 dokładnie chodzi mi o IBH Softec S5/S7 for Windows. Jesli chodzi o mnie to oryginalny program step5 jest dinozaurem w porównaniu z tym. Bardzo wygodne narzędzie.

    http://www.ibhsoftec-sps.de/

    wiem ze jakies wydawnictwo wydało książkę o diagnostyce i programowaniu w tym programie, nie chcę wprowadzi Cię w błąd ale tytuł to "S5/S7 Windows. Programowanie i symulacja sterowników PLC firmy Siemens"

    Zorientuj się jezeli masz pracować na s5 to ten program naprawdę jest rewela.

    Pozdro