Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Wybór karty graficznej - Proszę o poradę wyboru karty graf. do starszego kompa

KomputerowySmok 12 Cze 2018 17:30 249 11
  • #1 12 Cze 2018 17:30
    KomputerowySmok
    Poziom 3  

Witam,
    Mam 10 letni sprzęt kupione wszystko razem.
    Wszystko chodziło 10 lat na XP Pro do prac biurowych i podstawowych multimediów.

Płyta Gigabyte GA-P35-D53 P35 S775
    Procesor Intel Pentium Dual E2160 Box 1.80GHz 1MB S7
    RAM DDR2-800MHz 2048MB Kingston Dual CL5
    Zasilacz ATX Tagan TG400-U33 400W

Do tego mam: Karta graficzna Gigabyte HD2600Pro 512MB 128Bit która zaczęła mi szwankować,
    System już jej nie rozpoznaje, nie można sterowników zainstalować (nawet starszych) bo próba
    ich zainstalowania powoduje że xp już nie chce się ładować przy następnym włączeniu kompa.
    (nawet w trybie awaryjnym lub w próbie cofnięcia do działającego punktu przywracania - nic nie daje.)
    Próbowałem nawet naprawić system XP płytka instalacyjna ale w trakcie naprawiania wywala mi
    komunikat ze odnaleziona karta graficzna jest niezgodna z systemem.

Poza tym przegrzewa się mimo wyczyszczenia radiatora. Może pasta już wyschła??? lub cosik innego.
    Tak czy siak, dać sobie spokój z starą kartą.

Widziałem Media Expert ma kartę graficzną za ok 150 zł MSI V809-1899R GeForce GT 710
    ale ona chyba tylko pójdzie pod Windows 7 (nie pod XP Pro) i nie wiem czy reszta mojego
    10 letniego kompa "polubi" taką kartę.

Czy ktoś by mógł doradzić jakąś starszą kartę którą by można pod win xp pro
    (tylko do celów biurowych i podstawowe multimedia). Ostatecznie mogę się przenieść na Win 7 64-bit
    Powinno na tej konfiguracji chodzić z nowa karta graf. Ale którą?

Z góry dziękuje za pomoc.

0 11
  • Mitronik
  • #2 12 Cze 2018 18:02
    andrzej55
    Poziom 35  

Witam.
    Możesz spróbować zaopatrzyć się w używaną HD5670, najlepiej firmy Sapphire lub Asus. Optymalna cena 50-70zł.

0
  • #3 12 Cze 2018 18:04
    n.vision
    Poziom 26  

Za 40zł kupisz 4 rdzeniowy q6600, tak btw, pozwoli Ci to odpalic youtube nawet w 30 klatkach 1080p, a cały komputer przyspieszy. Więcej nie ma sensu płacić za ten procesor.

Nowa karta graficzna - odważnie :P Szkoda kasy, komputer i tak może paść w każdej chwili. Jeśli tylko do wyświetlania pulpitu to spokojnie wystarczy np. HD 4350 za 50zł lub taniej, byle sprawna(karta graficzna proponowana przez andrzeja55 jest znacznie wydajniejsza!). Ten staroć pracuje zarówno na XP jak i na Windows 7. Ale na Windows 7 to trochę za mało masz RAMu, będzie się dławić komputer. Musiałbyś powiększyć jego ilość. WAŻNE! Zwróć uwagę, żeby wyjście video z karty graficznej było kompatybilne z Twoim kabelkiem do monitora

Co do usterki karty graficznej - jeśli ma 10 lat, to całkiem możliwe że padła. Możliwe, że coś innego też niedługo padnie.

Jeśli kupisz tę pastę termoprzewodzącą (nie wydaj więcej niż 10zł, szkoda kasy), dobrze żebyś wymienił ją na procesorze, bo też pewnie kilka lat niewymieniana :D

Pozdrawiam serdecznie

0
  • #4 12 Cze 2018 18:38
    KomputerowySmok
    Poziom 3  

Dzięki za odpowiedzi.
    Nie no fakt, 2GB RAM to nie jest za dużo ... hehehe ... ale do zwykłych prac pod xp pro wystarczało w zupełności.
    Nie ma co inwestować w 10 letniego kompa, po prostu dodać w miarę tania kartę graficzną która nie będzie się kłóciła
    z resztą. Nie ma sensu nowego procka, etc.
    A pastę i tak muszę kupić. Czyściłem radiatory regularnie i wentylatorki też. Główny procek nie przegrzewa się.

Dokupiłem mu nawet nowy HDD Seagate 1TB i śmiga wyśmienicie mimo że płyta obsługuje SATA2 a nowy HDD SATA3,
    No ale nowy HDD można przenieść do innego kompa (nowszego).

A co do kabli to mam kolekcję, wszystkie mam Dsub, DVI oraz HDMI. ( i nawet przejciówkę mam D-Sub do DVI) więc jestem zaopatrzony dobrze.
    Ale dzięki za porady tych tanich kart graficznych.

Cop ciekawe stara karta nadal działa ale tylko w trybie VGA i nawet w tym trybie przegrzewa się strasznie. Więc zrobiłem trick że zdjąłem boczny panel obudowy. Wymontowałem wiatraczek z tyłu obudowy i jakos tak go zamontowałem aby odciagał powietrze z spod karty graficznej. :D
    Drugi wiatraczek samego procka działa bez zarzutu ale i tak mu zmienię pastę niedługo, etc.

0
  • Mitronik
  • #5 12 Cze 2018 21:34
    n.vision
    Poziom 26  

Ja o tej kompatybilności z monitorem, bo teraz na allegro dużo jest kart polisingowych z dziwnym wejściem DMS-59. Wygląda niepozornie, podobnie do DVI, ale to nie jest DVI. Sam kiedyś taką kupiłem za 12zł, ale przejściówki nie są aż tak tanie, właściwie to całkiem drogie i zalega mi w szufladzie.

Co do dysku, podzielę się doświadczeniem, bo moja kobieta używa Della DC7900 własnie z quadem (q9500), to też jest socket 775. Ona nie chce ani złotówki wydawać na elektronikę, więc kiedyś jak jeszcze nie byliśmy parą kupiłem go za 120 zł i co jakiś czas wywalam się i dokładam coś do tego staruszka. Niedawno włożyłem SSD 120GB i pomimo że tylko SATA II jest ogromna różnica. System Windows od razu po odpaleniu jest gotowy do użycia, wcześniej godzinę czekała aż wszystko się dogra już po pokazaniu pulpitu : ) Więc HDD powinien dać radę

Pozdrawiam

0
  • #6 12 Cze 2018 23:30
    Piterixos
    Poziom 27  

50zł za Radeona 4350?

Za tyle to można spokojnie dostać Radeona 4850

Jakbyś wziął takiego Radeona właśnie, do tego quada i 2GB RAM (nie napisałeś w ilu i jakich kościach masz te 2GB) to by komputer dostał skrzydeł, a całość by jakieś 130zł kosztowała.

0
  • #7 12 Cze 2018 23:56
    n.vision
    Poziom 26  

No mojej kobiety lata jak prawdziwy komputer, aż jestem zdziwiony. Zaden gorszy standard. Z dobrym monitorem jedyne czego mu brakuje to youtube 1080p 60fps, 30fps już śmignie. Nie wiem jak z lepszą kartą graficzną, czy youtube potrafi kartę graficzną wykorzystać

0
  • #8 12 Cze 2018 23:56
    andrzej55
    Poziom 35  

Piterixos napisał:
    Za tyle to można spokojnie dostać Radeona 4850

A po co mu do biurowego komputerka taka staroświecka, prądożerna kobyła?

0
  • #9 13 Cze 2018 00:00
    n.vision
    Poziom 26  

O przepraszam, na moim nowocześniejszym PC youtube lata już na karcie graficznej. Właśnie sprawdziłem, coś się widocznie zmieniło ostatnio. Jeśli na starym też, 4k jest w Twoim zasięgu :D

0
  • #10 13 Cze 2018 09:38
    KomputerowySmok
    Poziom 3  

andrzej55 ma rację.
    Ten komputer nie jest do grania ani żadnych innych "ciężkich zadań" :D
    Nawet do odtwarzania video nie używam żadnych kombajnów tylko po prostu lekki Media Classic Player dostępny w ramach K-Lite Code Packa, który śmiga sprawnie na starszych pecetach i kartach graficznych.

Znalazłem na Allegro RADEON HD 4350 512MB DVI VGA HDMI za 59,- od dobrego sprzedawcy z darmową wysyłką, stan nowy, 12 miesięcy gwarancja.
    Myślę że to dobry wybór. Jak przedtem cały zestaw pod kartą HD2600 działał jak noworodek to pod tą kartą tym bardziej.
    Co ciekawe Komputronik sprzedaje ciągle tą kartę (HD 4350) za 139 :D

Co do radeon hd 4850 to rozrzut cen jest niesamowity od 20zł do ponad 100zł i nie bardzo wiadomo komu zaufać bo wszystkie kart używane.
    Jeszcze trochę pogrzebie w necie co do tych dwóch kart, nie ma sensu brać pod uwagę innych kart, przy tej płycie głównej i zastosowania kompa.

Co do dodania RAM czyli zwiększenia 2 do 4 to można by dodać RAM SODIMM DDR2-800MHZ 2GB - SAMSUNG CL6 M470T5663EH3-CF7
    Kosztują 47zł w hurtowni z VAT.
    Ale ja nie zamierzam grać w gry ani używać jakiś profesjonalnych programów do grafiki, etc.
    Więc myślę że lepiej rozpocząć zbieranie złotówek do składania drugiego kompa, z nową płyta główną, etc.

A tak na marginesie są jakieś miejsca poza Allegro gdzie można zerkać po jakieś części do kompa, używane lub nowe?

0
  • #11 19 Cze 2018 17:24
    KomputerowySmok
    Poziom 3  

Okay, kupiłem na Allegro karte graficzną RADEON HD 4350 512MB DVI VGA HDMI za 59,-.
    Może ciut ciut drogo, ale karta ni używana i na 12 miesięcznej gwarancji.
    Paczka z Gliwic do Bydgoszczy (InPost) szła 20 godzin. :)

Komputer śmiga jak nowo-narodzony i jestem happy.

Myślę że nie ma co kupować dodatkowego RAM do 10 letniego komputera.
    Czas myśleć o drugim kompie: nowa płyta główna + nowa karta graficzna + nowy procek + nowy 4G lub 8G RAM + nowy zasilacz. Resztę mam.
    Dzięki za komentarze i podpowiedzi.
    Niech moc obliczeniowa będzie z Wami !!!! :D

0
  • #12 19 Cze 2018 17:26
    KomputerowySmok
    Poziom 3  

Kupiono na Allegro kartę graficzną RADEON HD 4350 512MB DVI VGA HDMI za 59,- i 10-letni komputer chodzi cudownie!. :)

0