Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Ardo FMPB34 2H - załącza się dopiero po puknięciu w obudowę elektroniki

burba 12 Cze 2018 23:03 183 8
  • #1 12 Cze 2018 23:03
    burba
    Poziom 5  

Lodówka od jakiegoś czasu wariuje - czasem się załącza a czasem nie. Pukniecie w obudowę koło żarówki powoduje załączenie agregatu. Myślałem, że to uszkodzony termostat, ale okazało się że termostatu pod tą obudową nie ma :-|. Tylko kilka kabli idących do płytki z elektroniką. Czyli jak się domyślam w tym modelu jakiś elektroniczny czujnik za pomiar temperatury odpowiada?
    W czym może być problem? Nowa płytka kosztuje ponad 280pln - trochę drogo :-/.
    Czy dobrze kombinuję, że winny może być przekaźnik? A konkretnie "Omron | G5LE-1-VD 12 VDC Monostabilny, kompaktowy przekaźnik PCB", który tam znalazłem? Kosztuje 5-6pln i ma tylko 5 styków - wymiana chyba do ogarnięcia dla amatora z pewnym doświadczeniem w lutowaniu. Tylko czy dobrze typuję winnego?

0 8
  • Semicon
  • #3 12 Cze 2018 23:45
    burba
    Poziom 5  

Słusznie - człowiek za dużo kombinuje i zapomina o najprostszych rzeczach. Jutro przywiozę lutownicę i "odświeżę" luty.

A tak BTW: czym się różni Omron G5LE-1-VD od Omron G5LE-1 ? Co oznacza VD? Nigdzie nie mogę tego znaleźć. Czy te dwa elementy są wzajemnie zastępowalne?
    Podobno jako zamiennika można też użyć Relpol RM50-3011-85-1024.

0
  • Semicon
  • #4 14 Cze 2018 09:47
    burba
    Poziom 5  

No niestety, po przelutowaniu styków przekaźnika i głównego złącza, do którego wchodzą wszystkie kable nic się nie zmieniło.
    Dodatkowe obserwacje:
    -kiedy agregat jest załączony, na stykach sterujących przekaźnikiem jest napięcie ok. 13,5V (przekaźnik nominalnie sterowany napięciem 24V) - ale to chyba wynika z tego, że te styki są spięte w środku cewką, więc pełnych 24V nie ma co się spodziewać?
    -nie udało mi się ani razu doprowadzić do sytuacji, w której na stykach sterujących by było napięcie a przekaźnik mimo tego by nie był załączony

Lodówka Ardo FMPB34 2H - załącza się dopiero po puknięciu w obudowę elektronikiLodówka Ardo FMPB34 2H - załącza się dopiero po puknięciu w obudowę elektroniki

0
  • Pomocny post
    #5 14 Cze 2018 10:46
    nares
    Specjalista AGD

Wymień kondensator o ozn. 1.7MKP.

1
  • #6 14 Cze 2018 13:37
    burba
    Poziom 5  

ok, tylko trzeba mieć na co wymienić ;-). Gdzie takie coś można kupić? Przeszukałem conrad.pl, eltron.pl, tme.eu i nie mogę niczego zbliżonego namierzyć. Jakie musi mieć parametry?
    Wiem już że ma być:
    - polipropylenowy
    - >= 250V
    Ale jaka pojemność? Wartości 1.7 nie występują nigdzie, więc zapewne chodzi o .68/10 - ale czego piko, nano, mikrofaradów? 6.8 µF?

Wylutowałbym i zawiózł do sklepu jakiegoś żeby mi dobrali ludzie mający pojęcie, ale by mnie kobita udusiła, że jej rozmroziłem wszystko ;-) - więc muszę to robić krótkimi sesjami.

0
  • Pomocny post
    #7 14 Cze 2018 13:46
    Ronin64
    Poziom 35  

680nF, 250V przemiennego (może być wyższe).

0
  • #8 25 Cze 2018 23:35
    burba
    Poziom 5  

Panowie sprzedawcy w AVT po obejrzeniu płytki uznali, że wymienianie tego kondensatora nie ma żadnego sensu, bo 1. nie widać na nim żadnych uszkodzeń, 2. kondensator nie ma przecież prawa reagować na żadne puknięcia. Na wszelki wypadek wziąłem więc też przekaźnik, ale ogólnie rzecz biorąc olałem ich opinię i wymieniłem tylko ten kondensator. I póki co (dopiero kilka godzin) wygląda, że chyba wszystko działa ok :D.
    Nie rozumiem, ale bardzo dziękuję za pomoc - szczególnie naresowi. Koszt: 90gr :-). A przekaźnik im chyba odwiozę, żeby sobie wykorzystali do czegoś albo drugi raz sprzedali ;-).

0
  • #9 26 Cze 2018 14:03
    jack63
    Poziom 41  

burba napisał:
    2. kondensator nie ma przecież prawa reagować na żadne puknięcia.

I nie reaguje ale:
    burba napisał:
    stykach sterujących przekaźnikiem jest napięcie ok. 13,5V (przekaźnik nominalnie sterowany napięciem 24V)

Potrafisz te informacje powiązać ze sobą?
    Panowie z AVT się nie znają. Oględnie mówiąc.

0