Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Ardo FMPB34 2H - załącza się dopiero po puknięciu w obudowę elektroniki

burba 12 Cze 2018 23:03 120 6
  • #1 12 Cze 2018 23:03
    burba
    Poziom 2  

Lodówka od jakiegoś czasu wariuje - czasem się załącza a czasem nie. Pukniecie w obudowę koło żarówki powoduje załączenie agregatu. Myślałem, że to uszkodzony termostat, ale okazało się że termostatu pod tą obudową nie ma :-|. Tylko kilka kabli idących do płytki z elektroniką. Czyli jak się domyślam w tym modelu jakiś elektroniczny czujnik za pomiar temperatury odpowiada?
    W czym może być problem? Nowa płytka kosztuje ponad 280pln - trochę drogo :-/.
    Czy dobrze kombinuję, że winny może być przekaźnik? A konkretnie "Omron | G5LE-1-VD 12 VDC Monostabilny, kompaktowy przekaźnik PCB", który tam znalazłem? Kosztuje 5-6pln i ma tylko 5 styków - wymiana chyba do ogarnięcia dla amatora z pewnym doświadczeniem w lutowaniu. Tylko czy dobrze typuję winnego?

0 6
  • Pomocny post
    #2 12 Cze 2018 23:34
    jacekwwy
    Poziom 14  

Może na początek sprawdź czy wszystkie styki dobrze łączą a w szczególności czy nie ma "zimnych lutów"

0
  • #3 12 Cze 2018 23:45
    burba
    Poziom 2  

Słusznie - człowiek za dużo kombinuje i zapomina o najprostszych rzeczach. Jutro przywiozę lutownicę i "odświeżę" luty.

A tak BTW: czym się różni Omron G5LE-1-VD od Omron G5LE-1 ? Co oznacza VD? Nigdzie nie mogę tego znaleźć. Czy te dwa elementy są wzajemnie zastępowalne?
    Podobno jako zamiennika można też użyć Relpol RM50-3011-85-1024.

0
  • #4 14 Cze 2018 09:47
    burba
    Poziom 2  

No niestety, po przelutowaniu styków przekaźnika i głównego złącza, do którego wchodzą wszystkie kable nic się nie zmieniło.
    Dodatkowe obserwacje:
    -kiedy agregat jest załączony, na stykach sterujących przekaźnikiem jest napięcie ok. 13,5V (przekaźnik nominalnie sterowany napięciem 24V) - ale to chyba wynika z tego, że te styki są spięte w środku cewką, więc pełnych 24V nie ma co się spodziewać?
    -nie udało mi się ani razu doprowadzić do sytuacji, w której na stykach sterujących by było napięcie a przekaźnik mimo tego by nie był załączony

Lodówka Ardo FMPB34 2H - załącza się dopiero po puknięciu w obudowę elektronikiLodówka Ardo FMPB34 2H - załącza się dopiero po puknięciu w obudowę elektroniki

0
  • Pomocny post
    #5 14 Cze 2018 10:46
    nares
    Specjalista AGD

Wymień kondensator o ozn. 1.7MKP.

1
  • #6 14 Cze 2018 13:37
    burba
    Poziom 2  

ok, tylko trzeba mieć na co wymienić ;-). Gdzie takie coś można kupić? Przeszukałem conrad.pl, eltron.pl, tme.eu i nie mogę niczego zbliżonego namierzyć. Jakie musi mieć parametry?
    Wiem już że ma być:
    - polipropylenowy
    - >= 250V
    Ale jaka pojemność? Wartości 1.7 nie występują nigdzie, więc zapewne chodzi o .68/10 - ale czego piko, nano, mikrofaradów? 6.8 µF?

Wylutowałbym i zawiózł do sklepu jakiegoś żeby mi dobrali ludzie mający pojęcie, ale by mnie kobita udusiła, że jej rozmroziłem wszystko ;-) - więc muszę to robić krótkimi sesjami.

0
  • Pomocny post
    #7 14 Cze 2018 13:46
    Ronin64
    Poziom 35  

680nF, 250V przemiennego (może być wyższe).

0