Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer nie startuje procek - Ciemny ekran przy starcie, problem z procesorem?

13 Cze 2018 11:13 312 10
  • Poziom 10  
    Witam, przeszukalem sporo tematow pod podobnym kontem, ale akurat takiego nikt mi nie rozwiązał.
    Ok miesiac temu przestal startowac mi komputer... po nacisnieciu przycisku "power" dysk cyknie 3 razy, wszystko sie kreci, ale jest ciemny ekran, nic sie nie pokazuje.

Wyciągnąłem i podłączałem z powrotem dysk, grafike, pamiec itd... i nic to nie dawalo.

Jedna osoba polecila mi zeby wyciagnac i wlozyc procestor. Tak zrobilem i to zadzialalo, ale musialem tak robic co pare dni.
    Tzn komputer chodzil przez dzien dwa, moze 3, i pozniej znowu nie startowal... tzn chodzil normlanie przez caly czas, na noc go wylaczalem i rano juz go nie moglem wlaczyc... wiec znowu wyciagalem procek, wkladalem z powrotem i dzialal. I tak co pare dni.... przez miesiac, i niestety juz to nie pomaga.

Znowu wlaczyl sie nie startujac, wyciagnelem i wlozylem procka, i nie startuje dalej... zrobilem to pare razy, odkrzulem wszystko, sprawdzianem styki, dalem nowa paste termiczna sprawdzilem zasilacz miernikiem,... ale komputer nie startuje.

Teoretycznie gdybym go nie wylaczyl to by pewnie dzialal, bo nigdy sie nie wylaczal sam.
    Ale jak go zamkne na noc, a rano chce wlaczyc to nagle nie dziala, czy ktos mi moze powiedziec co zrobic?

Płyta głowna MS 7091 ver. 2, Procesor Intel 3,2Ghz s.775, Ram 4Gb 2x2Gb. Karta graficzna Radeon HD3460 512MB, Zasilacz Chieftec GPS-400AA-101 A 400W.
  • Poziom 27  
    Spróbuj zresetować CMOS zworką lub poprzez odłączenie od zasilania i wyjęcie bateryjki podtrzymującej.

Sprawdź też na innym zasilaczu, Chieftec niby dobra firma, ale może kończy mu się żywot.
  • Poziom 10  
    Jak zrobic ten reset... wiem ze wyjecie baterii podobno nie zawsze pomaga.
    Zasilacz sprawdzalem miernikiem i wszystko bylo ok :)

I czy pozniej nie trzeba bedzie znowu konfigurwoac biosa... w sumie nie wiem jak to zrobic ;]
  • Poziom 36  
    Witam,
    objawy wskazuja na wyscheniete elektrolity w zasilaczu, miernik moze pokazywac dobre napiecia ale pod obciazeniem juz nie koniecznie lub ich bledna sekwencje.
    Reset CMOS - na plycie masz zworke lub przycisk uzyj go zgodnei z instrukcja.
    Pozdrawiam
  • Poziom 32  
    tabor05 napisał:
    Jak zrobic ten reset

Jakbyś podał model płyty głównej byłoby łatwiej. W instrukcji jest wszystko napisane.

tabor05 napisał:
    Zasilacz sprawdzalem miernikiem i wszystko bylo ok

Pod obciążeniem?
  • Poziom 10  
    mariuszp19 napisał:
    tabor05 napisał:
    Jak zrobic ten reset

Jakbyś podał model płyty głównej byłoby łatwiej. W instrukcji jest wszystko napisane.

tabor05 napisał:
    Zasilacz sprawdzalem miernikiem i wszystko bylo ok

Pod obciążeniem?

model plyty podalem:
    Płyta głowna MS 7091 ver. 2

Zasilacz sprawdzalem luzem wlaczaony, nie podlaczony do plyty i dysku.

Dodano po 11 [minuty]:

ok, znalazlem na plycie zworke JBAT1, wylaczylem zasilacz, zamienilem styki, odczekalem, zamienilem z powrotem, wlaczylem zasilacz, wlaczylem komputer i niestety nie startuje.

Moge teoretycznie sprawdzic jeszcze na innym zasilaczu ;]

ps. bateria od biosu slyszalem ze dziala 5 lat... no moja ma juz wiecej... moze ja wymienic calkiem? ;]

Nie rozumiem jednak czemu wczesniej przy wyciagniu i wkladaniu procka wszystko smigalo.... jaki by to mialo zwiazek? ;]
  • Poziom 36  
    Witam,
    z mojego doswiadczenia beteria od CMOS moze powodowac bledy przy starcie, czy dodatkowo zaobserwowales ze po starcie komputera pokazywaly sie bledy BIOSa jak zly czas czy jakies zmiany w konfiguracji? to moze potwierdzac potrzebe jej wymiany.
    Niektore plyty pracuja i 10 lat na jedenj baterii a inne po roku maja problem tez duzo zalezy od samej baterii.
    A masz podlaczony glosniczek ?
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    viayner napisał:
    Witam,
    z mojego doswiadczenia beteria od CMOS moze powodowac bledy przy starcie, czy dodatkowo zaobserwowales ze po starcie komputera pokazywaly sie bledy BIOSa jak zly czas czy jakies zmiany w konfiguracji? to moze potwierdzac potrzebe jej wymiany.
    Niektore plyty pracuja i 10 lat na jedenj baterii a inne po roku maja problem tez duzo zalezy od samej baterii.
    A masz podlaczony glosniczek ?
    Pozdrawiam

Glosniczek mam odlaczony, i nie pamietam czy jest do niego gdzies slot.
    Nie widze takiego na plycie glownej :)
    Nie zaobserwowalem zadnych bledow biosu, wiec mozliwe ze bateria jeest ok.

Dodano po 38 [minuty]:

Sprawdzilem go na innym zasilaczu i tez nie startuje ;]
  • Poziom 36  
    Witam,
    Z tego co widze ta plyta ma "zwykle" elektrolity wiec one do analizy w pierwszej kolejnosci, prawdopodobnie ktorys z nich stracil pojemnosc i nie startyje zasilanie procesora.
    Im "wiekszy" kondensator tym wieksze prawdopodobienstwo ze to wlasnie on "padl"
    Podlacz glosnik, czy beda jakies komunikaty. Ty masz chyab tam glosniczek piezo na plycie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Wymiana kondensatorów pomogła. Wymieniłem wszystkie podejrzane i działa . Dzięki.