Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] BMW E46 316i 1999 r. - Sterownik silnika, emulator EWS

13 Cze 2018 13:36 1479 13
  • Poziom 32  
    Witam!
    Oddałem sterownik poleconemu elektronikowi żeby usunął mi Immo lub założył emulator EWSa. Gość wziął sterownik, EWS, kasę i zniknął. Wiem, że to nie forum prawnicze więc do rzeczy:
    Zakupiłem na popularnym portalu sterownik do mojego silnika i emulator, bo auto od miesiąca stoi w krzakach. Pytanie do Was:
    Czy założenie sterownika pod maskę i prawidłowe zaprogramowanie emulatora pozwoli mi uruchomić silnik, czy muszę jeszcze coś programować, synchronizować, cudować? Pytam bo nie mam już siły użerać się z "fahofcami" i chcę ogarnąć to sam.
    Z góry dzięki za odpowiedzi.
  • SterControl
  • Poziom 18  
    Z tego co wiem takie emulatory trzeba zaprogramować pod numer ISN. Numer ISN można odczytać ze sterownika silnika.

Emulator powinien mieć dołączoną wyczerpującą instrukcję montażu, konfiguracji.
  • Poziom 32  
    Tak, to doczytałem i z tym sobie powinienem poradzić, tylko czy zakupiony sterownik będzie współpracował z innymi podzespołami mojego auta bez żadnej synchronizacji, wpisywania numerów itd. Dysponuję INPĄ i umiem podziałać w tym programie, tylko nie wiem czy się nastawić jeszcze na jakieś niespodzianki.
  • Poziom 18  
    Jeżeli dobrze podłączysz i skonfigurujesz emulator to powinien odpalić.

Ewentualnie, problemem może być że sterownik masz od automata a miałeś manual (lub odwrotnie), może inna wersja kontroli trakcji, ale na podstawie mojego skromnego doświadczenia sądzę, że odpalić powinien.
  • Admin grupy Samochody
    A nie prościej- taniej wyjdzie sterownik, ews, kluczyk?
  • SterControl
  • Poziom 32  
    Wstawiłem sterownik komputera, odczytałem numer ISN, wpisałem do emulatora, zdjąłem zworkę, podłączyłem emulator do żyły komunikacyjnej ze sterownikiem i... KLOPS. Auto nie odpala, sterownik zgłasza brak komunikacji z EWS. Czy ktoś miał podobny problem? Wyjście emulatora wpiąłem w pin 4 kostki EWSa bo takie schematy znalazłem w sieci.
  • Poziom 18  
    Pin 4 kolor czarno/fioletowy, to powinna być linia komunikacyjna EWS-DME, tak by wynikało ze schematów.

Nasuwają mi się takie pytania:

Może to oczywiste ale zwarłeś pin 1 i 2 (albo 1 i 3) aby kręcił rozrusznik?

Czy zasilanie 12V do emulatora podłączyłeś "po stacyjce" terminal R (w kostce EWSa chyba pin 11).
    Chodzi mi o to czy przypadkiem nie podłączyłeś stałego zasilania do emulatora (może to mieć znaczenie). Nie wiem jaki masz emulator i nie widziałem do niego instrukcji.

Jak odczytałeś ISN?

Jeśli masz jakiś link do instrukcji podłączenia Twojego emulatora może daj link.

Możesz też napisać jaki dokładnie masz sterownik (dane z naklejki).
  • Poziom 32  
    Dzięki za zainteresowanie i już odpowiadam.
    Sterownik zakupiłem taki:
    BMW E46 316i 1999 r. - Sterownik silnika, emulator EWS
    A emulator taki:
    Program i instrukcję znalazłem jak w załączniku.
    Sterownik wsadziłem na swoje miejsce. EWSa wyrzuciłem i w to miejsce podpiąłem emulator (pin 9 to minus, pin 10 to plus). Nie wiem dlaczego mam na tych pinach cały czas zasilanie mimo wyjętego kluczyka ze stacyjki!
    Podłączyłem emu ze zwartą zworką do linii K. Za pomocą programu w załączniku odczytałem ISN ze sterownika (nie wiem dlaczego zidentyfikował go jako Siemens, mimo, że na sterowniku widnieje Bosch). Zapisałem ISN w emulatorze, sprawdziłem czy odczyta, wszystko w porządku. Usunąłem zworę, wpiąłem sygnał emu do pinu 4 tak jak napisałeś (przewód czarno-fioletowy, sprawdzona ciągłość - idzie do ECU do pinu 33 na 40-to pinowej wtyczce).
    Piny 1 i 3 oczywiście zwarte.
    I na tym koniec. Po włączeniu stacyjki kręci rozrusznik a INPA pokazuje mi w błędach ECU - BRAK POŁĄCZENIA DME > EWS.

W samochodzie mam jeszcze przewód idący z kostki EWSa z pinu 6. Nie widzę na żadnych schematach za co to odpowiada. Linia K jest na 11.
    I zastanawia mnie to co napisałeś o zasilaniu po stacyjce. Mam cały czas napięcie po podpięciu akumulatora.
  • Poziom 18  
    Spróbuj podłączyć zasilanie do emulatora "po stacyjce" terminal R, powinien to być pin 11 (fioletowo-żółty), sprawdź to, ja tylko na szybko rzuciłem okiem na schematy.

Tak to powinno być podłączone bo tak jest w instrukcji do emulatora (jest napisane 12V ACC - to raczej zasilane po stacyjce).

K-line powinno być chyba na 13 pinie.

Wygląda na to że pin 6 idzie do sterownika skrzyni (masz automat?) ale tym bym się nie przejmował.
  • Poziom 32  
    Masz rację, teraz dopatrzyłem, że 11 to jest zasilanie po kluczu. Lecę do auta przepiąć. Żyłę komunikacyjną zostawić na 4 bez zmian?

Dodano po 48 [minuty]:

Podłączyłem na pin 11. Jeszcze raz nawet go zaprogramowałem i dalej to samo. Podeślę zrzuty jak będę w domu. A pin 6 to sygnał z automata tak jak pisałeś, pojawia się na postoju lub na luzie.

Dodano po 2 [godziny] 18 [minuty]:

Zrzuty ekranu:
    Odczyt zaprogramowanego ISNa z emulatora i porównanie z ECU:

Oraz błąd w INPIE:
  • Poziom 18  
    Jeżeli chodzi o linie komunikacyjną EWS-DME (pin 4) to masz, uważam, dobrze podłączone.

Jeszcze mi przychodzą do głowy dwie rzeczy:

1. Piszesz, że sprawdziłeś ciągłość linii komunikacyjnej do sterownika silnika, ale sprawdź też, czy nie ma zwarć do masy, czy plusa.

2. Sprawdź czy Ci odczytuje taki sam ISN ze sterownika silnika gdy wybierzesz ręcznie ECU Bosch a potem ECU Siemens. O ile tak się da (nie znam tego emulatora). To luźny pomyśl, możesz spróbować.
    Być może problem leży w nieprawidłowym ISN

Mógłbyś też napisać dlaczego chciałeś usunąć EWS lub założyć emulator, jaki był pierwotny problem? Pisałeś, że miałeś problem z EWSem, napisz coś więcej jak to zdiagnozowałeś?
  • Poziom 32  
    Linię EWS - DME sprawdziłem na wszelkie sposoby, z resztą auto działało wcześniej z EWSem, tylko nie tak jak trzeba. Poniżej mój stary temat, ktory ciągnął się do niedawna, postanowiłem zrobić z tym porządek i oddałem to w ręce poleconego elektronika, który zginął ze sterownikiem i EWSem a po czasie się okazało, że to stary złodziej.
    Link
    ISNa sprawdzałem z automatu i ręcznie, zawsze wskakuje ten sam numer.

EWS tracił synchronizację notorycznie, w zeszłym miesiącu potrafiłem go 3 razy dziennie synchronizować a potem dwa dni spokoju i tak wkoło. Gość obiecał mi pozbyć się go raz na zawsze i nie kłamał...

Dodano po 1 [godziny] 37 [minuty]:

Co ciekawe powyższy błąd w Inpie dotyczy całkowitego braku komunikacji DME z EWS. Podejrzewam, że jakby to była kwestia złego ISNa to miałbym błąd synchronizacji tak jak często bywało wcześniej.
  • Poziom 32  
    Zakupiłem komplet - sterownik pod mój silnik + EWS + kluczyk. Po zamontowaniu na swoim miejscu wszystko ruszyło, auto odpaliło i nie ma żadnych problemów. Emulator został zwrócony. Mam nadzieję, że będzie spokój.