Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uruchomienie bramki LoRaWAN w Gliwicach - JM elektronik

(Sponsored) magic9 13 Jun 2018 14:17 7785 69
Computer Controls
  • Sieci LPWAN (low power wide area network) takie jak LoRaWAN zapewniają energooszczędną łączność na duże odległości, dla urządzeń IoT (Internet of Things). Firma JM elektronik uruchomiła w Gliwicach bramkę LoRaWAN działającą w otwartej sieci TTN. Bramka połączona jest z internetem, każdy kto znajduje się w zasięgu bramki zarejestrowanej w TTN może przesyłać bezprzewodowo dane z urządzeń z transceiverem LoRaWAN, pracującym w paśmie ISM 868MHz. Projekt TTN to jeden z wielu możliwości wykorzystania komunikacji poprzez LoRaWAN. LoRaWAN można wykorzystać we własnej prywatnej sieci, lub jako operator udostępniający sieć LPWAN.

    Na terenie Polski dostępność TTN jest niewielka, firma JM elektronik włożyła wkład w rozwój LoRaWAN w Polsce, uruchamiając bramkę w Gliwicach. Jeżeli znajdujecie się w zasięgu bramki możecie przeprowadzać eksperymenty z LoRaWAN, a także uruchamiać swoje urządzenia IoT np. czujniki lub elementy wykonawcze. Zasięg LoRa w zabudowie miejskiej sięga nawet do kilku kilometrów, na otwartej przestrzeni do kilkunastu kilometrów, a podczas eksperymentu z balonem meteorologicznym nawet kilkaset kilometrów. Zasięg rzędu kilkaset kilometrów to raczej ciekawostka, ale zasięgi kilka-kilkanaście kilometrów można wykorzystać w praktyce.

    Uruchomienie bramki LoRaWAN w Gliwicach - JM elektronik

    Rozwój łączności bezprzewodowych dla IoT i M2M takich jak LoRaWAN lub NB-IoT / LTE-CAT.M pozwala na upowszechnienie technologii takich jak Smart Cities, Industry4.0, znajdując zastosowanie zarówno w aplikacjach profesjonalnych jak i amatorskich.

    Brak dostępności w pobliżu bramki LoRaWAN utrudnia rozpoczęcie prób praktycznych. Firma JM elektronik dołożyła cegiełkę do rozwoju sieci TTN, uruchamiając swój otwarty punkt dostępowy LPWAN w Gliwicach. Hobbyści i studenci Politechniki Śląskiej, oraz inżynierowie firm zainteresowanych IoT mogą wykorzystać bramkę do uruchamiania swoich prototypów. Każda kolejna bramka to szansa na aplikacje typu SmartCity, monitorowanie jakości powietrza, odczyt liczników zużycia mediów, monitorowanie miejsc parkingowych, sygnalizacja stanów alarmowych, a także rozwój operatorów LoRaWAN. Profesjonalne rozwiązania będą migrowały do budowy swojej sieci LPWAN lub wykupienia usług od operatora bezprzewodowej sieci dla IoT/M2M, jednak doświadczenia zdobyte z otwartymi bramkami TTN mogą przyspieszyć prototypowanie.

    Budujemy sieć LoRaWAN.

    Inżynierowie JM dysponują szeregiem zestawów ewaluacyjnych Microchip z modułami RN2483, które integrują mikrokontroler oraz tranceiver ISM, udostępniając kompletny certyfikowany stos LoRaWAN. Tym sposobem został zapewniony moduł LoRaWAN dla urządzeń końcowych.

    Warto pamiętać, że moduł RN2483A może także pełnić podstawową platformę dla aplikacji udostępniając:

    -18x GPIO
    -15x 10-ADC
    -2x DAC
    -USART
    -3x 8-bitowe i 4x 16-bitowe timery
    -około 23 kB pamięci flash i 2kB pamięci SRAM

    Uruchomienie bramki LoRaWAN w Gliwicach - JM elektronik

    Urządzenia z tranceiverem LoRa mogą komunikować się punkt-punkt, jednak znacznie bardziej elastycznym modelem jest wykorzystanie rozwiązania z bramami połączonymi z internetem, oraz usługi w chmurze przetwarzającej odebrane przez bramki komunikaty od urządzeń końcowych.

    Bramka LoRaWAN.

    JM elektronik postawił na komercyjne, sprawdzone rozwiązanie punktów dostępowych firmy Kerlink. Do testów został wybrany gateway Wirnet iFemtoCell. Jest to urządzenie wewnętrzne i wyglądem przypomina AP WiFi.

    Uruchomienie bramki LoRaWAN w Gliwicach - JM elektronik


    Oferta firmy Kerlink obejmuje dodatkowo 3 urządzenia do zastosowania na zewnątrz – stacje bazowe Wirnet Station, Wirnet iBTS i Wirnet iBTS Compact.

    Stacja Wirnet Station jest najbardziej popularną pozycją z portfolio i do tej chwili działa ponad 15 tysięcy tej stacji na całym świecie. Wirnet Station jest stacją dedykowana do zastosowania na zewnątrz – obudowa spełnia wymagania IP67, a w komplecie znajduje się zewnętrzna antena, stalowa rama montażowa, przewód antenowy i zasilacz PoE. W odróżnieniu do stacji iFemtocell stacja Wirnet Station nie posiada wbudowanej karty WiFi, ale w zamian posiada modem 3G i slot na karty SIM. Dzięki temu stacja może zostać szybko uruchomiona w miejscach, bez stałego przewodowego dostępu do internetu. Dodatkowo Wirnet Station posiada wbudowany moduł GPS, który daje możliwość dokładnego określenia położenia stacji, co wykorzystywane jest w usłudze lokalizacji urządzeń końcowych w sieci LoRaWAN. Technologia ta jest obecnie w fazie testów i wyniki są bardzo obiecujące. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.link-labs.com/blog/lora-localization

    Uruchomienie bramki LoRaWAN w Gliwicach - JM elektronik

    Stacja bazowa Wirnet Station

    Kerlink posiada również w ofercie stacje o modułowej budowie wewnętrznej. Dzięki temu, w przypadku awarii czy uszkodzenia, stacja bazowa może zostać bardzo szybko przywrócona do pełnej funkcjonalności. Co więcej jest możliwość konfigurowania wewnętrznych modułów zależnie od przeznaczenia. Stacje iBTS, bo taką nazwę posiadają w/w urządzenia, składają się z obudowy IP66, szkieletu montażowego i zawsze posiadają jednostkę CPU i przynajmniej jeden moduł radiowy LoRa. Opcjonalnie stacja Compact posiada możliwość dołożenia modułu WAN z modemem 3G, a pełna stacja iBTS możliwość dołożenia modułu WAN i aż do 4 niezależnych modułów radiowych LoRa.


    Uruchomienie bramki LoRaWAN w Gliwicach - JM elektronik Uruchomienie bramki LoRaWAN w Gliwicach - JM elektronik
    Moduły wewnętrzne stacji iBTS (po lewej) oraz wnętrze stacji iBTS (po prawej)


    Uruchomienie urządzenia ułatwia przewodnik online, który przyspiesza poznanie urządzenia, platformy i technologii.

    Uruchomienie bramki LoRaWAN w Gliwicach - JM elektronik


    Platforma Chmurowa

    Dane z bramek poprzez połączenie internetowe trafiają do serwerów agregujących dane. Możemy przetwarzać komunikaty z naszych urządzeń końcowych, nie zależnie od tego przez którą bramkę zostaną odebrane. Przetwarzanie danych z bramek możemy zbudować we własnym zakresie, lub wykorzystać jedno z wielu dostępnych rozwiązań chmurowych. Została wybrana wspomniana wcześniej darmowa i tworzona przez użytkowników sieć TTN (The Things Network). Popularność platformy i duża liczba użytkowników ułatwia rozpoczęcie korzystania z LPWAN, dzięki licznym dostępnym w internecie przykładom i przewodnikom uruchamiania i integracji.

    Uruchomienie komunikacji gateway<->chmura sprowadza się do instalacji pakietu Pocket Forwarder na bramce i wskazania adresu IP i portu na jaki mają być wysyłane wiadomości. Po zakończeniu instalacji, konfiguracji, oraz rejestracji gatewaya w serwisie TTN, status bramki w TTN powinien zmienić się na connected. Serwer nawiązał komunikację z gatewayem i co jakiś aktualizuje status połączenia bramki komunikatem Still Alive.

    Uruchomienie bramki LoRaWAN w Gliwicach - JM elektronik


    Mamy połączenie bramki poprzez internet z infrastrukturą chmurową, natomiast część radiowa bramki może komunikować się bezprzewodowo z urządzeniami LoRaWAN.

    W kolejnym kroku zakładamy tzw. Aplikację i rejestrujemy urządzenia końcowe, które będą funkcjonowały w ramach tej Aplikacji. Użytkowników TTN jest wielu, z konkretnej bramki mogą korzystać urządzenia różnych właścicieli. Aplikacja w odniesieniu do TTN, stanowi logiczny interfejs urządzenia końcowego z usługami na naszym koncie, na serwerach TTN. Urządzeń w ramach aplikacji może być kilka, kilkanaście czy kilkaset - wszystko zależy od ich zastosowania. Urządzenia funkcjonujące w TTN nie są powiązane z konkretną bramką.

    The Things Network to darmowa usługa chmurowa, ale występują też inne komercyjne rozwiązania. Kolejna próba to serwis Loriot. Konfiguracja i użytkowanie jest zbliżone do TTN, mamy jednak bardziej rozbudowany interfejs, więcej opcji integracji z zewnętrznymi usługami, oraz nastawienie na określone SLA.

    Uruchomienie bramki LoRaWAN w Gliwicach - JM elektronik


    Urządzenia końcowe.

    Po rejestracji urządzeń w Aplikacji można przystąpić do nadawania wiadomości. W urządzeniach końcowych został wykorzystany moduł RN2483 Microchip. Uruchomienie RN2483 zajmuje dosłownie kilka linii kodu, komendy przesyłane są szeregowym interfejsem modułu.

    Wysłane komunikaty pojawiają się w logu Aplikacji:

    Uruchomienie bramki LoRaWAN w Gliwicach - JM elektronik


    LoRaWAN pozwala na osiągnie dużych zasięgów i małego poboru mocy dla urządzeń końcowych. Pracując w paśmie ISM (868MHz i 434 MHz) nie ponosimy opłat licencyjnych, lecz nie mamy wyłączności na używanie częstotliwości (w pasmach ISM pracuje bardzo wiele urządzeń takich jak piloty, czujniki stacji pogodowych, dzwonki bezprzewodowe itp.) Nie mniej modulacja wykorzystywana w LoRa powoduje, że sygnał jest bardzo trudny do zakłócenia przez inne źródła radiowe. Może być odbierany nawet jeśli poziom sygnału znajduje się poniżej poziomu szumów.

    Infrastrukturę LoRaWAN możemy zbudować we własnym zakresie lub skorzystać z istniejącej. Bramki mogą przesyłać dane do wybranych operatorów chmurowych. Technologia jest dedykowana do przesyłania niewielkich paczek danych np. statusu urządzenia, rezultatu pomiaru itp.

    Warto wiedzieć, że LoRaWAN to jeden ze sposobów na realizację LPWAN, pamiętając o zaletach i ograniczeniach rozwiązania. Testy zweryfikują czy jest to sposób na zapewnienie komunikacji dla określonego urządzenia IoT.

    JM elektronik, jako dystrybutor elementów elektronicznych współpracujący bezpośrednio z działami konstrukcyjnymi swoich klientów, zauważa wyraźną tendencję do korzystania z rozwiązań energooszczędnych i bezprzewodowych. LoRaWAN wpisuje się w te potrzeby, a jej popularność na zachodzie Europy utwierdza w przeświadczeniu o dalszym rozwoju. Współpraca JM elektronik z firmą Kerlink przekształciła się w umowę dystrybucyjną i już jako oficjalny partner, firma udziela wsparcia klientom w realizacji ich pomysłów i projektów.

    JM elektronik zaprasza do kontaktu firmy zainteresowane szczegółowymi informacjami o LoRaWAN.

    JM elektronik dysponuje zestawami demonstracyjnymi LoRaWAN, które w fazie Proof-of-Concept projektu pozwalają na przeprowadzenie testów funkcjonalnych. Dział techniczny może również przeprowadzić szkolenie z zakresu konfiguracji i użytkowania urządzeń i modułów działających w technologii LoRaWAN. Zarejestrowane osoby będą miały okazję zapoznania się w praktyce z tematyką łączności dla IoT na bezpłatnych warsztatach JM.

    Źródło:
    Materiały JM elektronik
    https://www.thethingsnetwork.org/

    News sponsorowany
    About Author
    magic9
    Editor
    Offline 
    Has specialization in: redaktor treści elektroda
    magic9 wrote 785 posts with rating 360, helped 11 times. Live in city Kielce. Been with us since 2010 year.
  • Computer Controls
  • #3
    And!
    Admin of Design group
    W porównaniu do np. RFM95 ten moduł LoRaWAN RN2483 ma wbudowany mikrokontroler do wykorzystania w np. czujniku LoRaWAN.
    Ciekawe co jest pod ekranem, PIC + Semtech, czy też Microchip posiada mikrokontroler z frontend LoRaWan?
    Bramki modularne z kilkoma RF LoRa, jakie to ma zastosowanie?
  • #4
    TechEkspert
    Editor
    JM elektronik, czy możecie sprawdzić ile miesięcznie "obcych" pakietów (z poza firmowych testów) odbiera bramka?
    Czy jest jakiś trend wzrostowy w poszczególnych miesiącach?

    Czy np. możecie sprawdzić czy bramka odebrała transmisję z trackera LoRaWAN który wczoraj 16.06.2018 wyniesiony balonem unosił się na wysokości 23km: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17280346#17280346

    Jak to działa, może to sprawdzić właściciel bramki czy trackera?
  • #5
    disti2
    Level 1  
    Dżyszla wrote:
    Ja to w czymś takim węszę spisek na szpiegowanie ludzi...

    Struktura szyfrowania w LoRaWAN składa się z dwóch etapów - wynika to ze specyfikacji standardu.
    Każda wiadomość z i do urządzenia końcowego szyfrowana jest dwoma kluczami - Network Session Key i Application Session Key. Klucze są niejawne i jest to podstawowa metoda autoryzacji w aplikacji. Spójrz na ten poglądowy diagram:
    Uruchomienie bramki LoRaWAN w Gliwicach - JM elektronik
    Network Session Key to klucz szyfrujący część wiadomości przeznaczoną wyłącznie dla serwera sieciowego.
    Application Session Key to klucz wyłącznie dla serwera aplikacyjnego.
    Taki podział powoduje, że możemy wydzielić jaka część wiadomości będzie rozumiana przez jaką część systemu. Oczywiście bez uwzględnienia szyfrowania samego payload'u, który można robić bezpośrednio w programie na procku.
    Także "spisku" tutaj nie ma, bo nawet odebranie wiadomości przez gateway nie daje nic, poza informacją że jakaś wiadomość wystąpiła :)
    And! wrote:
    Ciekawe co jest pod ekranem, PIC + Semtech, czy też Microchip posiada mikrokontroler z frontend LoRaWan?

    PIC18LF46K22 + SX1276
    And! wrote:
    Bramki modularne z kilkoma RF LoRa, jakie to ma zastosowanie?

    Do zwiększania ilości kanałów LoRaWAN (specyfikacja LoRaWAN definiuje kilka podstawowych, ale działając w paśmie ISM nic nie stoi na przeszkodzie dodać "swoje" kanały). Można też na wszystkich modułach uruchomić takie same kanały, a podłączyć anteny kierunkowe i stworzyć "sektory". To ma zastosowanie tam, gdzie są/będą tysiące urządzeń i jeden moduł fizycznie nie będzie w stanie obrobić tak dużej liczby danych.
    TechEkspert wrote:
    Jak to działa, może to sprawdzić właściciel bramki czy trackera?

    właściciel bramki zobaczy jedynie informację, że jakaś ramka została odebrana lub wysłana. Nie wie od kogo, do kogo, co jest w wiadomości, itd. To gwarantuje szyfrowanie opisane wcześniej.
    Tracker (aplikacja, gdzie można podejrzeć działanie urządzenia końcowego) dostaje ramki ze wszystkich gatewayów, które są w zasięgu, a więc wie dokładnie ile bramek otrzymało wiadomość i po numerze EUI gatewaya wie gdzie dany gateway się znajduje (jeśli lokacja bramki jest publiczna).
  • #6
    User removed account
    Level 1  
  • #8
    tplewa
    Level 39  
    atom1477 wrote:
    Jaką bramkę byście polecali do uzyskania dużego zasięgu (z 10km) w otwartym terenie?
    Taka może być:
    http://pl.farnell.com/the-things-network/ttn-gw-868/the-things-gateway-eu/dp/2675813
    ?
    Albo taka
    https://pl.mouser.com/ProductDetail/Laird/RG1...3Dbecs5Qs0RmP5oxxGb8sZOiVV2HmuVM1CElKmg%3d%3d
    ?


    Kolego zadałeś trochę pytanie z pupy... bo sam zasięg zależy od wielu czynników. Większy wpływ od samej bramki będą miały anteny jakie zastosujesz, ich lokalizacja, ukształtowanie terenu i tysiąc innych czynników. Do tego w przypadku LoRA zresztą jak i każdej modulacji szybkość transmisji jaką wybierzesz.

    Natomiast samą bramkę powinno się wybierać patrząc tak samo na inne czynniki (konkretnie funkcjonalności jakie będą potrzebne).

    Natomiast na początek to ja bym powiedział tak zrób sobie jakąś bramkę opartą o RB PI itd. pobaw się i zapoznaj trochę z LoRA...
  • Computer Controls
  • #9
    User removed account
    Level 1  
  • #10
    tplewa
    Level 39  
    atom1477 wrote:
    Wiem że zależy od wielu czynników. Ale jednym z tych czynników jest sama bramka.


    Tak to niech kolega powie co w tej bramce na to wpływa ? Jak w zasadzie RF to te same rozwiązania i aplikacje Semtech-a. Wpływ może mieć zintegrowana antena z której kolega raczej będzie rezygnował. To przynajmniej tak pisane z moich doświadczeń i eksperymentów z LoRa i LoRa WAN... Powiem tak nawet jak na PCB nie będzie idealnej impedancji ścieżek itp. to i tak ma to patrząc na inne sprawy pomijalny wpływ. Więcej kolega straci na kiepskim kablu do anteny jak będzie długi...

    Powiem tak osobiście to na chwile obecną największy problem mam z znalezieniem rozsądnych anten na 868MHz bo to co do chwili obecnej udało mi się kupić jest po pomiarach VNA na poziomie dna i mułu ;) W sumie rozmawiałem z ludźmi z JM i zapewne kupię anteny stosowane przy bramkach Kerlink-a do testów bo na chwile obecną jakoś brak czasu by budować włąsne...
  • #11
    User removed account
    Level 1  
  • #12
    tplewa
    Level 39  
    atom1477 wrote:
    Wpływ na to projekt PCB. Od tego jak dobrze jest zrobione odprzęganie zasilania układów cyfrowych, oraz prowadzenie sygnałów cyfrowych, zależy poziom szumów wejściowych odbiornika a być może też jakoś sygnału nadawanego.
    O dopasowaniu i poprawności zaprojektowania samych torów RF już nie wspominając.


    Dobra o tym wspomniałem ;) życzę szczęścia w zabawie z LoRa... z taką wiedzą myślę że to kolegę powinniśmy pytać co kupić ;) A tak na serio niech sobie kolega kupi dwa moduły RN i zrobi testy... będzie najtaniej... Bo na serio pytania chcę nadajnik na 10km to poziom przedszkola...
  • #13
    User removed account
    Level 1  
  • #14
    tplewa
    Level 39  
    atom1477 wrote:
    Akurat chce odbiornik na 10km :D
    Jestem nowy w temacie. Dlatego pytam o podstawowe rzeczy.


    Dlatego napisałem może i na module RN polecieć więcej niż 10km przy dobrym terenie (strefa Fresnela itd.), dobre anteny (np. kierunkowe to już całkiem) itd. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć to jest radio :) Teoretycznie na każdej takiej bramce jest szansa uzyskania w dobrym terenie takiego zasięgu, ale życie czasem pokazuje co innego. Ja jak wspomniałem na razie nie mogę kupić dobrych fabrycznych anten, bo większość dostępnych na rynku to chińskie badziewie...

    Podchodząc do takiego tematu załatwił bym sobie na miejscu kolegi mapki terenu z zobrazowaniem wysokości. Potem zaznaczył sobie na nich lokalizację bramki, wysokość umiejscowienia anteny i zobaczył co może stanowić problem przy pokryciu tego obszaru. Jak poszuka kolega po forach krótkofalarskich to znajdzie też oprogramowanie którym coś tam można symulować. Dopiera na końcu brał bym się za dobranie bramek i to jak wspomniałem bardziej patrząc na potrzebną funkcjonalność. Bo nie wiem co kolega konkretnie na LoRa Wan chce realizować. Może okazać się że i tak lepszym wyjściem będzie więcej bramek czy pokrycie sektorowe np. ze względu na zwiększenie przepustowości itd.
  • #15
    User removed account
    Level 1  
  • #16
    And!
    Admin of Design group
    Technologia i produkty są nowe, więc brak złych pytań,
    warto wymieniać się doświadczeniami, opiniami o produktach, bramkach, antenach zasięgach.

    Gdyby ktoś mi powiedział bez konkretów, że ta transmisja może zadziałać na odległość 602km przy małej mocy nadajnika https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17285194#17285194 to pewnie bym nie uwierzył. Wiadomo że tutaj akurat szczególne przypadki, a w mieście 10km to będzie wielkie wyzwanie na jednej bramce (na otwartej przestrzeni znacznie łatwiej uzyskać wspomniane 10km).
  • #17
    tplewa
    Level 39  
    Powiem tak jeśli chodzi o sprzęt radiowy to zajmuję się tym kupę lat od niskich częstotliwości do mikrofal (projektowanie radarów). Dlatego z doświadczenia wiem że przy modulacjach cyfrowych sam sprzęt za zwyczaj ma najmniejsze znaczenie. Oczywiście mówimy o sprzęcie poprawnie wykonanym.

    Jeśli chodzi o LoRa to jest to trochę młoda technologia w PL i dopiero się to jakoś rozkręca choć by promowana jest przez JM. Mam tam na chwile obecną jakieś doświadczenia z testów jakie robię na terenie Warszawy i jak wspomniałem trudno to określić. Tak jak wspomniałem na zasięg ma wpływ zbyt wiele czynników :)

    Natomiast owszem masz rację w mieście jest trudniej, ale wcale nie jest powiedziane że w otwartym terenie będzie prościej. No chyba że mówimy o jakiś równinach :) Większy wpływ jak już wspomniałem będzie miała wysokość umieszczenia anten niż sam sprzęt. W mieście masz to samo co innego jak umieścisz dobrą antenę z dobrym dopasowaniem i małymi stratami na przewodzie na wysokim budynku, a co innego jak nisko nad ziemią :)

    LoRa daje ci tylko specyficzną modulację która może mieć zalety (duży zasięg nawet przy bardzo kiepskim stosunku sygnał szum - 22dB poniżej poziomu szumu), ale to niestety kosztuje zmniejszeniem prędkości. Możesz to sobie wybierać i kształtować zasięg, ale coś kosztem czegoś.

    Dlatego w radiówce nie ma recepty jak uzyskać jakiś konkretny zasięg, za zwyczaj planuje się stosowane rozwiązania pod konkretny teren... a i to nie zapewnia że da się go uzyskać.

    Z drugiej strony jak wspomniałem w którymś miejscu zamiast kupować gotowe bramki, pobaw się np. w budowę swojej (są dostępne moduły umożliwiające odbieranie na wielu kanałach). Wstępne testy można tanim kosztem robiąc na modułach RN2483. Są jakieś rozwiązania oparte na RB PI itd. Zobaczysz jak działa i wyciągniesz swoje wnioski. Same moduły na początku odpalałem na biurku bez PCB. ot przewody zasilania + RX i TX do UART-u i podlutowany RG316 do modułu i z drugiej strony SMA na antene...

    Jak wspomniałem ja od jakiegoś czasu trochę testuję LoRa, ale mam jeszcze za mało danych by wyciągnąć jakieś jednoznaczne wnioski :) Choć już trochę czasu to robię. Jeszcze na chwile obecną czekam na nowe moduły LoRa z Cortex-ami na pokładzie które zapewne pokażą się niedługo na rynku...

    Z drugiej strony nigdy w życiu nie napiszę czegoś takiego że na danym radiu uzyska się taki i taki zasięg :) Mogę napisać że osiągnięcie danego zasięgu jest realne i tyle. No i tutaj śmiało napiszę że używając LoRa spokojnie można osiągnąć 10km i nawet więcej... ale nie wiem czy koledze u siebie uda się to zrealizować. Musiał bym mieć więcej danych choć by znać dokładnie topografię terenu, miejsce umiejscowienia anten oraz jakie to będą anteny itd.
  • #18
    User removed account
    Level 1  
  • #19
    tplewa
    Level 39  
    Ja powiem tak każda technologia znajdzie własne zastosowanie bo nie ma idealnej do wszystkiego. W jednych aplikacjach sprawdzi się NB-IoT lub inne rozwiązania w innych LoRa. Pamiętaj że LoRa też może ci wygenerować spore koszta, pomijając już koszt sprzętu nie wejdziesz sobie na byle dach i nie zamontujesz ot tak bez projektu, opłat itd. Utrzymanie takiej sieci też będzie kosztować.
  • #20
    User removed account
    Level 1  
  • #21
    tplewa
    Level 39  
    atom1477 wrote:
    O jakim projekcie i opłatach mówisz?
    Bo w zasadzie chcę wejść na dach i zamontować.


    Jak masz swój prywatny to ok - mieszkając w bloku już możesz mieć problemy z wspólnotą mieszkaniową itp. :) Ale ok masz prywatny co zrobisz postawisz jedną bramkę z anteną na niskiej wysokości (jakiś domek jedno rodzinny) ? Będziesz chciał postawić większy maszt (aby pokryć większy teren) i już spotkasz się z betonem typu pozwolenia budowlane itp. można to omijać stosując konstrukcje "na kołach" itd. ale to już generuje koszta.

    Spoko dla prywatnego rozwiązania i zabawy można, ale nie piszemy tutaj chyba o takich zastosowaniach... Zwłaszcza że choć by wspomniane rozwiązania Kerlink do tanich (dla osoby prywatnej) nie należą
  • #22
    User removed account
    Level 1  
  • #23
    tplewa
    Level 39  
    atom1477 wrote:
    No ja piszę właśnie o zastosowaniu prywatnym. Choć nie da się ukryć że to dość daleko idące rozwiązanie prywatne.


    To jak wspomniałem nie pchaj się w gotowe rozwiązania chyba że masz parę setek euro do wydania aby to zrobić dobrze (i to mowa o tańszym sprzęcie) :) Rozglądnij się za tym co wspomniałem czyli RB PI itd.
  • #24
    User removed account
    Level 1  
  • #25
    tplewa
    Level 39  
    Są rozwiązania które działają i nie ma z nimi większych problemów. Jak chcesz abym ci coś polecił to najtańszy Kerlink + wpakowanie go w jakąś chermetyczną obudowę + dorobienie lepszej anteny. Tylko nie wiem czy cena cię zadowoli...

    Z drugiej strony może na początek poczytaj jakie LoRa Wan niesie ograniczenia bo coś czuję że to rozwiązanie może się dla twoich potrzeb nie sprawdzić... Inna sprawa takimi rozwiązaniami sprawdzisz sobie jakie możesz uzyskać pokrycie z własnej lokalizacji - choć do tego jak wspomniałem wystarczą ci dwa moduły RN i do tego bym zaczynał (aby minimalizować koszta), no chyba że masz za dużo kasy :)
  • #26
    User removed account
    Level 1  
  • #27
    tplewa
    Level 39  
    Ale sobie robisz pod górkę :) Nie prościej napisać i kupić u jakiegoś dystrybutora Microchip-a np. w JM ? Za zwyczaj taniej wychodzi niż w popularnych sklepach. Nie pamiętam ile kosztuje coś w okolicach 50-60zł płaciłem za te moduły...

    Klasy to jedno LoRa to jedno, a LoRa Wan to jeszcze co innego (niesie ograniczenia np. do częstotliwości z jaką możesz wysyłać ramki). Różnica jest taka że bramka odbiera na wszystkich kanałach... Do testów tego nie potrzebujesz. Inna sprawa że w module RN siedzi sobie PIC18 którego możesz sobie oprogramować, praktycznie w MPLAB X masz gotowca. Poza samą pracą w LoRa moduł można też przełączyć na FSK i zrobić sobie łącze Point to Pont...

    Zresztą jak kupisz bramkę to i tak musisz mieć jakiś klientów np. na tych modułach (więc się nie zmarnuje) :)
    Do tego co wspomniałem niedługo będą nowe moduły z Cortexem w środku...

    Do tego to co mówiłem zagłęb się w temat LoRa Wan bo to bardziej złożona koncepcja niż sama modulacja LoRa. Wymaga certyfikacji itd. aby nazwać produkty zgodne z LoRa WAN itd. Np. kupując moduły RN i używając oryginalnego firmware masz koszt certyfikacji tańszy (ale to tak informacyjnie) bo dla ciebie do zabawy to nie ma znaczenia... Warto to poznać bardziej na zasadzie aby nie robić syfu w eterze innym którzy będą chcieć stosować rozwiązania LoRa Wan.
  • #28
    User removed account
    Level 1  
  • #29
    tplewa
    Level 39  
    Do 20 czujników nie potrzeba ci ani brami, ani LoRa Wan... Możesz to zrobić na jednym kanale bo przepustowości ci wystarczy... Problem z tobą jest taki że mimo awataru Korwin zachowujesz się trochę jak ten "rurkowiec" czyli zamiast zgłębić temat chcesz go zaczynać od dupy strony nie mając nawet pojęcia co chcesz kupić i co na tym można zrealizować. Sorry że tak ostro... może zróbmy tak poczytaj to co ci podesłałem. Będziesz chciał inne materiały np. jak odpalić soft na tym module w MPLAB X itp. pisz na PW. Klasy o ile pamiętam można obecnie uzyskać dwie tzn. A i C. Co nie zmienia faktu że prosto można i B... Natomiast moduły pozwolą ci uzyskać informację o tym jaki zasięg jesteś w stanie uzyskać. Kupisz bramkę i wyjdzie że wywaliłeś kasę w błoto bo ci to nie styknie... Bo oczywiście jak myślisz o 10km to zapomnij o małej antence i postawieniu tego na szafce w domu :) (ot jak przy WiFi).
  • #30
    User removed account
    Level 1