Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

minitower+ssd+hdd - dwa systemy operacyjne na dwóch dyskach

Mraczka 13 Cze 2018 22:09 231 19
  • #1 13 Cze 2018 22:09
    Mraczka
    Poziom 3  

Witam
    piszę z powodu sporej rozterki.
    Do dziś dnia używam WinXP 32bit na dysku hdd, natomiast mierzę się z zakupem komputera DELL 9010 MiniTOWER i5-3570 8GB 120GB SSD oraz Win7 64bit.
    Potrzebuję odpowiedzi na kilka pytań:
    Czy mogę do tej obudowy wsadzić dysk hdd z WinXP? oraz czy da się to tak pospinać by system domyślnie startował z ssd, a opcjonalnie można było by się przełączyć na WinXP z hdd?
    W mojej branży istnieje sporo programików oraz nakładek na programy ułatwiających mi życie, a działających na systemie XP 32bitowym, przy czym na podstawie testów wiem, że na systemach 64bitowych (win 7,8,10) programy te nie działają w ogóle.

A może jest jeszcze jakieś inne wyjście?, czy można zainstalować na dysku ssd gdzie jest system win7 64bit równolegle system winXP 32bit, który będzie spełniał swoje zadanie?

Jak widać nie obracam się w tych tematach, także proszę o wyrozumiałość i odpowiedź.

0 19
  • #2 13 Cze 2018 23:26
    Kraniec_Internetów
    Poziom 39  

Mraczka napisał:
    Czy mogę do tej obudowy wsadzić dysk hdd z WinXP? oraz czy da się to tak pospinać by system domyślnie startował z ssd, a opcjonalnie można było by się przełączyć na WinXP z hdd?

Możesz. W BIOSie definiujesz źródło bootowania systemu.
    Inną opcją są też emulatory systemów, czyli Windows 7 jako system, oraz Windows Xp jako program działający pod siódemką.

1
  • #3 13 Cze 2018 23:30
    310artur
    Poziom 43  

Jeżeli ten stary dysk ma interface SATA to go podepniesz do nowej jednostki i będzie dzialał ale sam system nie ruszy. To całkiem inny komputer więc wszystkie w tym kluczowe sterowniki nie będą pasować. Nie ma szans żeby to ruszyło.
    Możesz zainstalować XP ale ze sterownikami może być problem.
    Można mieć dwa systemy tak na jednym dysku jak na 2.
    Jeżeli problemem są same programy (nie masz żadnych urządzeń wymagających XP i podpinanych do PC) to można jeszcze uruchomić windowsa XP na wirtualnej maszynie spod windowsa. (XP uruchomi się w oknie jak program - tak w kosmicznym uproszczeniu)
    Każde z tych rozwiązań pewnej wiedzy jednak wymaga.

1
  • #4 15 Cze 2018 17:40
    Mraczka
    Poziom 3  

dzięki wielkie za odpowiedź
    Jak rozumiem doradzacie instalację xp pod win 7
    Ok, poczytam w takim razie jak to zrobić i na pewno ogarnę
    Jednak dla pewności zapytam jeszcze czy ten XP zainstalowany faktycznie jako program w win7 będzie czytany dla programów jako 32bitowy, a nie 64bitowy (bo win7 mam 64bity)

0
  • #6 15 Cze 2018 18:18
    Mraczka
    Poziom 3  

no i super
    no i dzięki
    poczytałem troszeczkę o tym emulatorze Windows Virtual PC - powinien załatwić sprawę
    czy może są lepsze?

0
  • #7 15 Cze 2018 23:05
    310artur
    Poziom 43  

Z tym ci już nie pomogę - najlepiej jak po prostu sam sprawdzisz co ci pasuje najlepiej.
    Jeżeli na tej wirtualnej maszynie zainstalujesz 32 bitowego XP to wewnątrz tego XP będziesz instalował swoje starsze aplikacje i one będą działać pod kontrolą XP.
    Jak pisałem jak to są programy bez żadnych specjalnych sterowników, urządzeń i innych trudnych do wirtualizacji rzeczy to powinno w miarę bezboleśnie udać się to zrobić i później będzie działać .

1
  • #8 17 Cze 2018 16:34
    Mraczka
    Poziom 3  

proszę o kolejną pomoc
    przyszedł do mnie zamówiony dell
    jednak zamiast 120 GB ssd mam 250 GB no właśnie nie wiem czego...
    model dysku w Menadżerze jest ciężki do rozszyfrowania ST250DM000-1BD141

0
  • #11 17 Cze 2018 20:15
    icosie
    Poziom 31  

Witam

Ściągnij Crystal Disk Info i zamieść zrzut ekranu z programu.

Pozdrawiam

0
  • #12 17 Cze 2018 20:23
    Kraniec_Internetów
    Poziom 39  

icosie napisał:
    Witam

Ściągnij Crystal Disk Info i zamieść zrzut ekranu z programu.

Pozdrawiam

Nie ma takiej potrzeby. Autor podał:
    Mraczka napisał:
    model dysku w Menadżerze jest ciężki do rozszyfrowania ST250DM000-1BD141

Czyli talerzowy HDD 250GB. Co ciekawe w aukcji jest do wyboru dysk SSD 120 lub 240GB, lub HDD od 250GB wzwyż. Także sprzedający albo się pomylił, albo świadomie oszukał. Tudzież sam się pomyliłeś i źle ustawiłeś wybór modelu. Mi też tak wpadka się zdażyła kiedyś :)

1
  • #13 17 Cze 2018 20:26
    icosie
    Poziom 31  

Faktycznie, nie zauważyłem modelu, HDD 250 GB. Pisz do sprzedawcy, może uda się odkręcić to na SSD.

Ile zapłaciłeś? Może faktycznie wybrałeś HDD 250 GB.

Pozdrawiam

Edit : Różnica w cenie między HDD 250 a SSD 120 to w tej aukcji 150 zł. Za tyle sam sobie dokupisz SSD o ile zapłaciłeś 822 zł za model z HDD.

1
  • #14 17 Cze 2018 20:35
    Mraczka
    Poziom 3  

Mam na mejlu potwierdzenie ze specyfikacją zamówienia od sprzedającego także na 100% 120ssd kupiłem.
    Cena się zgadza (zapłaciłem jak za SSD), zresztą inne parametry również
    Innego dysku nie potrzebuje, mam dwa tera dysku zewnętrznego Seagate na zasilaczu z USB 3.0 (konkretnego modelu nie pamiętam)
    Dzięki za pomoc

0
  • #15 23 Cze 2018 12:52
    Mraczka
    Poziom 3  

Proszę jeszcze raz o pomoc
    w dniu dzisiejszym dopiero przybył zamówiony komputer
    Pomóżcie proszę zweryfikować czy to 100% dysk ssd
    Model w menedżerze urządzeń: SPCC Solid SCSI Disk Device
    z góry dzięki

Dodano po 18 [godziny] 44 [minuty]:

minitower+ssd+hdd - dwa systemy operacyjne na dwóch dyskach

co mam zrobić by wykonać kopię systemu z zainstalowanymi programami gdy wyrzuca mi taki błąd?

0
  • #17 24 Cze 2018 17:23
    Mraczka
    Poziom 3  

kopię systemu chcę zrobić na dysk zewnętrzny Seagate 2TB domyślnym poleceniem systemu win7 Utwórz obraz systemu
    Jest jakiś prosty sposób/program, który wykona mi taki obraz/kopię?

0
  • #18 24 Cze 2018 20:19
    310artur
    Poziom 43  

Nie dałem przypadkiem linku który do takiego programu? Pozwoli ci zrobić kopie 1:1 systemu. Ma parę funkcji ułatwiających życie. Postaraj się oczyścić partycje systemową tak żeby danych na niej było mniej niż rozmiar partycji docelowej to konieczne. Resztą zajmie się program. Lub użyj po prostu klonowania dysku 1:1 razem z układem partycji. Reszta miejsca za dysku 2TB będzie nieprzydzielona po takiej operacji. Będzie można tam później utworzyć partycje lub rozszerzyć partycje o to miejsce. Choć winXP pewnie masz jeszcze system FAT32 jak życie znam i 2TB dysku chyba przerosną możliwości tego systemu.
    Problem polega na tym że tak skopiowany system na nowym komputerze i tak nie zadziała ;) I tylko instalacja od nowa cie ratuje. Nie wiem poza tym po co go kopiujesz i jak to ma w końcu działać. Miały być dwa systemy a teraz kopiujesz XP na dysk zewnętrzny? Z zewnętrznego i tak nie zbootujesz tym bardziej na zupełnie innej architekturze PC niż ta z której system pochodzi.

1
  • #19 25 Cze 2018 08:58
    Mraczka
    Poziom 3  

oj *ujowo wytłumaczyłem
    wracam do sedna
    kupiłem kompa z win 7 64 bit i dyskiem ssd
    win XP zrobię emulatorem Windows Virtual PC
    a kopie chcę wykonać na wszelki wielki po zainstalowaniu wszystkich składników, programów, póki wszystko hula nienagannie, ewentualnie punkt przywracania systemu.
    Jednak ponieważ nigdy nie korzystałem z tych opcji bo zawsze przy problemach robiłem format i instalowałem wszystko od początku co trwało godzinami, nie bardzo wiem co lepsze i łatwiejsze
    Za link dzięki i za wszelką pomoc/porady również dzięki

Jeszcze raz tłumaczę, że jestem lajkonikiem w tym temacie:)

0
  • #20 26 Cze 2018 23:44
    310artur
    Poziom 43  

Wszystko zależy co dokładnie chcesz zachować.
    Jeśli starego sprzętu się pozbywasz to porostu skopiuj partycje systemową, albo spakuj w archiwum. Pliki odzyskasz systemu już raczej nie. Tyle że ten system nie ruszy na nowej maszynie. A czy będzie się go dało ruszyć na wirtualnej to nie wiem (trzeba by mu zasymulować jakoś sprzęt podobny do starego PC)
    Podsumowując musisz się określić co dokładnie chcesz zachować na czarną godzinę.

Z doświadczenia wiem że do takich kopii się nie wraca. W dobie internetu praktycznie wszystko można pobrać. Programy swoje raczej masz na płytach a pliki typu dokumenty czy fotki to mam nadzieje osobno sobie zachomikowałeś gdzieś. Stąd nie bardzo wiem co dokładnie chcesz ratować. Może po prostu cały stary PC zostaw jako archiwum i już. Albo jak miejsca brak to sam dysk twardy.

0