Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Schemat do TV/Monitor Majestic TV 701 TFT 7 potrzebny

Bogdan Iksowiecki 14 Jun 2018 12:35 1416 17
IGE-XAO
    Bogdan Iksowiecki
    Level 6  
    Cześć.
    Potrzebuję schematu do telewizorka LCD Majestic TV 701 TFT 7. Zakupiłem go okazyjnie za niewielką sumę pieniędzy. Ekran wydaje się być zdrowy, jednak już w trakcie zakupu telewizorek był w dwu częściach czyli był grzebany. Metodą wzrokową oceniłem że naprawiana albo modyfikowana była płyta główna. Poprzednik najprawdopodobniej wymieniał rezonatory kwarcowe. Robił to tak niezgrabnie że zerwał dwie ścieżki. Odlutowaem te rezonatorki jednak nie pamiętam jak były przylutowane (którą stroną-początek i koniec). Zlokalizowałem uszkodzone ścieżki przy jednym z rezonatorów. Potrzebyuję schematu żeby sie upewnić czy filtry albo rezonatory mają właściwe wartości, takie jak w orginale, bo przypuszczam że poprzedni właściciel próbował dostosować telewizorek do własnych potrzeb. Proszę zatem o schemat albo link do niego i ewentualne uwagi mogące mi pomóc w naprawie.
  • IGE-XAO
    lisek
    Service technician RTV
    Nie ma SM, bo to made China 7" TV (800x480 ) do samochodu, występuje pod róznymi nazwami
    - na ebay nowy z pudełkiem ok. 30.$

Podaj dla ocenyi weryfikacji (lub foto. dobrej rozdz.) opisy z płytki głownej
    np. TV792-MAIN-A3.0 z dużym IC opisanym jako T117AD
    Bogdan Iksowiecki
    Level 6  
    Schemat do TV/Monitor Majestic TV 701 TFT 7 potrzebnySchemat do TV/Monitor Majestic TV 701 TFT 7 potrzebnySchemat do TV/Monitor Majestic TV 701 TFT 7 potrzebnySchemat do TV/Monitor Majestic TV 701 TFT 7 potrzebnySchemat do TV/Monitor Majestic TV 701 TFT 7 potrzebnySchemat do TV/Monitor Majestic TV 701 TFT 7 potrzebnySchemat do TV/Monitor Majestic TV 701 TFT 7 potrzebnySchemat do TV/Monitor Majestic TV 701 TFT 7 potrzebnySchemat do TV/Monitor Majestic TV 701 TFT 7 potrzebny

Dodano po 24 [minuty]:

Cześć.
    Zamieściłem zdjęcia urządzenia. Miejsca gdzie umieszczone były elementy zaznaczyłem czerwoną linią, oraz omieściłem widok wylutowanego (wylutowanych 2-ch) elementu. Są to rezonatorki chyba 6.5 MHz. Kiedyś bawiłem się w to jak były telewizory lampowe i coś pamiętam że za pośrednią było 5.5MHz albo 6.5MHz chyba dla fonii w zależności od systemu. Tutaj chyba też fonii nie było i gościu coś kombinował. Telewizorek jest chyba made in Japan albo made in Italy, chyba nie China. W necienie natknąłem się na schemat, wogóle mało jest na temat tego urządzenia. Proszę o jakąś podpowiedź odnośnie tych elementów, czy tam jest symetria i można tak albo tak wlutować, to wyjście może być wejściem i odwrotnie w tych rezonatorach oraz ewentualnie jak ktoś ma schemat to bardzo bym prosił. Pozdrawiam.
  • IGE-XAO
    Bogdan Iksowiecki
    Level 6  
    Aha jeszcze jedno odnośnie przestrajania fonii dla tego urządzenia, jeżeli ktoś wie albo ma schemat takiego przestrajacza i gdzie go wlutować to też bym się cieszył. Pozdro
    Bogdan Iksowiecki
    Level 6  
    Sorry jeszcze jedno sobie przypomniałem, że mośna stosować takie przestrajacze zewnętrzne równoległe dla fonii, i mam w takim razie pytanie czy jak nie ma wlutowanych rezonatorów, to czy nic się nie stanie jeżeli będę sprawdzał ten telewizorek i czy jakbym zastosował zewnętrzny przestrajacz to też nie są potrzebne rezonatory w środku urządzenia?, oraz zasadnicze pytanie czy te rezonatory dotyczą wyłącznie fonii??.
    Bogdan Iksowiecki
    Level 6  
    mam prośbę, jeżeli ktoś ma taki monitorek, i odważył się w nim grzebać, to poszę o takie samo foto płyty głównej od strony elementów z wyszczególnieniem symboli napisanych na tych elementach oznaczonych przeze mnie czerwonymi kółkami.
    lisek
    Service technician RTV
    Na stronie Elektrotanya masz schemacik TV z wykorzystaniem układu Sharp ir3y26 (interfejs sygnałów do matrycy,LVDS)
    * jest na Twojej płytce ( Link )
    Link

p.s
    Co to za ukłąd IC1 (napisy na nimm)

Poszukaj SM pod 10.1" TV Sharp AQUOS LC-10A3EE
    Lub pod chassis HT-700A (* HT700-01 ) na ukł. od sanyo

- oparte o :CRT5238-A, 24C04, TB1238BN, TA1275AZ, CSC386P,
    - tuner TDQ-3D1-5, VS5V-0103, HC4053A, IR3Y26A

Schemat do TV/Monitor Majestic TV 701 TFT 7 potrzebny

Dawno temu na stronie Link był dział poświęcony "małym TV dla samochodów" > klikało się na przycisk opisany : (LCD-TV-MINI)

Zobacz pod link
    SM pod HT700
    Schemat do TV/Monitor Majestic TV 701 TFT 7 potrzebny
    Secam to IC12
    Bogdan Iksowiecki
    Level 6  
    Owszem, raczej poza domem.

Dodano po 18 [minuty]:

Dzięki za materiał do analizy. Układ z którym te elementy współpracują to najpewniej M51348FP, umieszczy zdrugiej strony płyty, tej gzie jest to białe kółko. Jest to ten największy gabarytowo układzik po tej stronie płyty z 24-oma nóżkami. Natomiast pozostaje ustalić czy elementy które tam były lutowane to orginały, albo jakie elementy trzeba tam wlutować dla poprawnego funkcjonowania urządzenia. Bo przecie mogą to być rezonatory, filtry albo pułapki.
    mirex
    Level 43  
    Bogdan Iksowiecki wrote:
    Układ z którym te elementy współpracują to najpewniej M51348FP

Co było wiadome od samego początku, ale lisek pierdoły musi wrzucać na forum bez związku z tematem. ;)

Wygląda na to, że ty z kolei nie masz najmniejszego pojęcia, "jak to działa".
    Pierwszym punktem programu jest zidentyfikowanie filtra SAW i poznanie jego parametrów, bo to decyduje o dalszym postępowaniu.
    Poczytaj o nim, [poszukaj.
    Drugim punktem - poznanie schematu na M51348FP.
    Masz go na przykład na naszym forum w Casio TV1800.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=292797#292797

A potem już wszystko proste. ;)
    Bogdan Iksowiecki
    Level 6  
    Jakbym był taki lisek jak ty to wcale bym tutaj nie wchodził, Jak było wiadome od początku??. Napisałem, że bawiłem się kiedyś amatorsko w kineskopowe TV. I tam była głowica wcz. potem pośrednia, która obniżała wartość nośnej i rozdzielała sygnał na fonię i wizję. Żeby korzystać z zachodniego systemu fonii (np Commodore64) trzeba było użyć konwerterka i owrotnie ja TV był zachodni tu konwerter w drugą stronę. Skąd mam wiedzieć jak tu jest w tych telewizorkach?. Obejrzałem schemat tego układu i widzę że pełni on właśnie taką funkcję demodulatora i rozdzielacza sygnałów. Nie wiem jak było w zachodnich kineskopowych bo o ile pamiętam to nośna dla pośredniej wizji była taka sama jak w polskich, różniły się nośną fonii. Tutaj jeden z tych filtrów, a jest to chyba rezonator współpracuje z nóżkami 15 i 16 i to jest chyba pokazanie jaka jest nośna dla obu sygnałów układowi, a jaka jest rola drugiego?, Wiem, że za drugim elementem jest nóżka 10, czyli wejście sygnału SIF (sound intermediate frequency), a ten niewiadomy element jest za chyba filtrem 5.5 MHz odczytałem z nigo wartość. Przed tym nazwijmy to filtrem jest synał z obszaru blisko głowicy. Jeżeli chodzi o twój tekst to zanim odpowiem muszę to przeanalizować. Natomias , czy na podstasie tego co napisałem można w przybliżeniu wysnuć co to są za elementy i jakie mają parametry?.
    mirex
    Level 43  
    Bogdan Iksowiecki wrote:
    Jak było wiadome od początku??

Bo widać na zdjęciach.
    Bogdan Iksowiecki wrote:
    I tam była głowica wcz. potem pośrednia, która obniżała wartość nośnej i rozdzielała sygnał na fonię i wizję.

I tutaj jest dokładnie to samo!
    Bogdan Iksowiecki wrote:
    Nie wiem jak było w zachodnich kineskopowych bo o ile pamiętam to nośna dla pośredniej wizji była taka sama jak w polskich, różniły się nośną fonii.

Mogła, ale nie musiała. Nawet w polskich były stosowane filtry 38,0 MHz.
    Bogdan Iksowiecki wrote:
    różniły się nośną fonii.

Ano właśnie!
    Bogdan Iksowiecki wrote:
    Tutaj jeden z tych filtrów, a jest to chyba rezonator współpracuje z nóżkami 15 i 16 i to jest chyba pokazanie jaka jest nośna dla obu sygnałów układowi, a jaka jest rola drugiego?, Wiem, że za drugim elementem jest nóżka 10, czyli wejście sygnału SIF (sound intermediate frequency), a ten niewiadomy element jest za chyba filtrem 5.5 MHz odczytałem z nigo wartość. Przed tym nazwijmy to filtrem jest synał z obszaru blisko głowicy. Jeżeli chodzi o twój tekst to zanim odpowiem muszę to przeanalizować. Natomias , czy na podstasie tego co napisałem można w przybliżeniu wysnuć co to są za elementy i jakie mają parametry?.

To opis tego, co masz u siebie.
    No i czym się różni od schematu, który dostałeś?
    A tam wszystko wyraźnie widać - dyskryminator, filtr, pułapkę na wizji (trap).
    Jak za mało, można posiłkować się notą katalogową układu M51348FP. Jest przecież dostępna. http://www.elenota.pl/datasheet-pdf/129360/Renesas/M51348FP
    Pisałem o SAW, ale nie sprawdziłeś jeszcze. Niedużo o nim. Sprawdź z ciekawości, czy F2955S da radę, czy trzeba szukać jakiegoś z pośrednią 6,5 MHz.

Oczywiście można pchać tam jakaś fonię równoległą, o ile to jeszcze jest do kupienia i się zmieści, ale równie dobrze powinno się dać przerobić przez wymianę filtrów.
    Przecież na tych, które tam są, są ich nazwy. O ile to elementy oryginalne, ale podobno takiej pewności nie masz. Zresztą na twoim miejscu zaopatrzyłbym się w pewny zestaw (SFE/CD, trap niekonieczny) z jakiegoś starego urządzenia. Po to, żebyś miał gwarancję co właściwie wkładasz, a nie jakiś zakupiony chiński badziew, który niby sprzedają jako filtr a jest dyskryminatorem (lub odwrotnie).

------
    W Casio TV-770B lub D masz nawet gotowca pod obie fonie. ;)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=394957#394957
    Zresztą sporo modeli Casio było oparte o M51348.
    Bogdan Iksowiecki
    Level 6  
    Trochę pogubiłem się w tym wszystkim, bo na tym schemacie Casio w aplikacji tego układu widnieją 3 rodzaje kwarcy FPS, CDSL, SFSL i wszystkie mają wartość 4.5. Tu na tej płycie mam kwarc o oznaczeniu X5.5B (kolor pomarańczowy), który jakby szeregowo połączony z tym którdgo parametry szukam .To znaczy sygnał z wyjścia X5.5 B trafia na wejście tego wątpliwego, z wyjścia, którego sygnał trafia na nóżkę 10 układu czyli wejście SIF . Napewno te obwody się nieco różnią. Chociaź rolę SAW czli układu F2955S (fala powierzchniowa), pełni na schemacie Casio układ SAF45 (nóżki 4 i 5 do nóżek 6 i 7 układu, nóżki 2 i 3 masa, nóżka 1 – sygnał IF z głowicy. Na temat F2955S nic nie wiem, nic nie znalazłem. Mam pytanie jakie funkcje pełnią ogólnie kwarce FPS, CDSL, SFSL (co znaczą te skróty). A także jaki związek ma F2955S z rodzajem kwarcy i ich wartościami albo jaką funkcję pełni w obwodzie ten układ F2955S. Na razie chciałbym wiedzieć jak to przypuszczalnie wygląda w orginale.
    mirex
    Level 43  
    mirex wrote:
    W Casio TV-770B lub D masz nawet gotowca pod obie fonie. ;)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=394957#394957
    Zresztą sporo modeli Casio było oparte o M51348.

mirex wrote:
    A tam wszystko wyraźnie widać - dyskryminator, filtr, pułapkę na wizji (trap).
    Jak za mało, można posiłkować się notą katalogową układu M51348FP. Jest przecież dostępna. http://www.elenota.pl/datasheet-pdf/129360/Renesas/M51348FP

http://www.quartz1.com/price/model.php?group=440&mark=F2955S
    Bogdan Iksowiecki
    Level 6  
    No dzięki wielkie. Ja poprzednio ściągnąłem te dwa poprzednie pliczki, dopiero teraz ściągnąłem CASIO TV470C(D,N).pdf. To się prawie w całości pokrywają te dwie aplikacje to jest ta na schemacie i ta realna. Tak myślałem, że wszystkie elementy muszą być na 5.5 MHz. Teraz dopiero mogę się zabrać do uruchamiania tego monitorka a właściwie telewizorka. Mam jesze małe pytanko, bo tam wylutowałem elementy chyba niewłaściwe, gdyż to były chyba filtry na 6.5, a tylko filtr oznaczony na schemacie F203 TPS5.5MB pozostał, a F201 CDSL5.5MC30A oraz F202 SFSL5.5MD12, były podmieniane. Mam pytanie odnośnie tych dwóch ostatnich, czy to są trap oraz rezonator?. Pytam się w celu zakupu. Oraz czy fonię trzeba będzie przestroić?.

Dodano po 17 [godziny] 34 [minuty]:

Cześć.
    Jeszcze mam kilka pytań do ciebie. Jaka jest pośrednia wizji sygnału TV emitowaneo w Polsce?, bo jeżeli 6.5MHz, to chyba nie pooglądam sobie programów TV, korzystając z wejścia antenowego?. Jako monitor wizja i fonia będą działać jeśli się nie mylę. Dodaje częśćschematu aplikacji tego ukladu jaki sam sporządziłem i widać, że jest on najbliższy prawdzie, tj nalbliźszy tego ostatniego pdf. To jest ciekawe bo mój telewizorek ma port USB, A TA SERWISÓWKA JEST Z 1991, a wtedy jeszcze nie byo tych połączeń. To chyba jest też monitorek usb, co może mi się przydać. Mam takie urządzonko Dekoder STB HD N3, które też może mi się przydać bo ma porty: TV SCART, USB, HDMI, AUDIO R+L, DIGITAL S/PDIF, AERI<L IN, AERIAL OUT.
    Bogdan Iksowiecki
    Level 6  
    ok dziki za pomc, pozdro, zapomniałem że teraz jest cyfra więc tamte technologie już nie obowiązują.Zamykam temat.

Dodano po 7 [godziny] 57 [minuty]:

Chwila, żeby zamknąć temat muszę uz7skać odpowiedzi na zadane pytania, wtedy odniosę się doodpowiexzi i udzielę informacji jak rozwiązałem problem.
    mirex
    Level 43  
    Bogdan Iksowiecki wrote:
    zapomniałem że teraz jest cyfra

A na dzień dobry pisałem
    mirex wrote:
    Przepraszam najmocniej, ale coś chcesz na tym telewizorku oglądać i słuchać?
    Kablówkę w domu?

---------
    Bogdan Iksowiecki wrote:
    To jest ciekawe bo mój telewizorek ma port USB

Ha, ha, ha, ha, hi, hi, ha, ha.
    Bogdan Iksowiecki
    Level 6  
    Ano właśnie, nie mówiłem?. Pytanie rodzi pytanie. Kolejne które się nasuwa to czy to jest forum dyskusyjne, czy dom wariatów. A nie prościej byłoby podsunąć ten schemacik od razu?. Tu nawet nie można się doprosić co jest co, teraz wiem, które to dyskryminator, które trap, a które filtr, ale nie dostałem tutaj odpowiedzi, schem<t był ale inny niż podawałeś i zastanawiam się czy to przypadek, czy celowe działanie, bo ten właściwy był obok. Pytanie co będę oglądał, też było chytre, ale nieżle wybrnąłem, co?. Wysypałem się na tym USB ;-), ale ja się jakoś dziwnie wcale nie czuje pokonany, przecież już na wstępie zaznaczyłem, że zajmuję się tym amatorsko. Ja po prostu chciałem się tutaj max dowiedzieć, żeby było max teorii a min praktyki. Jak uznam, że coś z tego mi jest jeszcze potrzebne, to bez tego forum się dowiem. Dodam, że elementy, które szukałem już zakupiłem i wydałem na nie 4zł.